Termín porodu

Termín porodu je datum, kdy má podle výpočtu s největší pravděpodobností začít porod29 donošeného dítěte. Pouze 5 % dětí se narodí přesně ve vypočítaném termínu. Zbylých 95 % dětí se může narodit po termínu, kdy jde o tzv. opožděný porod1 nebo naopak před stanoveným termínem porodu, tzv. předčasný porod20.

Má-li žena pravidelný 28 denní menstruační cyklus, trvá těhotenství zhruba 280 dní, tj. 10 lunárních měsíců. Přesné stanovení určení termínu porodu je proto velmi obtížné, neboť se přesně neví, kdy spermie vnikla do vajíčka a to oplodnila. Je mnoho okolních vlivů, které se podílejí na tom, kdy došlo k otěhotnění.

Určení termínu porodu není důležité nejen z hlediska porodu, ale také kvůli pořízení výbavičky18, oznamování těhotenství příbuzným25 nebo v zaměstnání33, ale hlavně při vyšetřeních7, které se v těhotenství provádí. Stáří plodu se tak porovnává s termínem porodu a řeší se případné zdravotní komplikace13, které se mohou ohrozit jak matku, tak vývoj plodu. Zjištění zdravotních komplikací může mít vliv také na dítě až po jeho narození, např. Downův syndrom aj.

Termín porodu je také vodítkem pro tzv. přenášení7, kdy je těhotenství delší než 42 týdnů. Dle rozhodnutí lékařů může dojít i k vyvolávání porodu85. Mnoho maminek tak hledá rady, jak porod vyvolat16.

Metody na výpočet termínu porodu

Z praktického hlediska se u lékaře vypočítává termín porodu podle prvního dne poslední menstruace, i když mohlo k ovulaci6 dojít dříve nebo později.

  • Naegeleho pravidlo: k 1. dni poslední menstruace se připočítá 7 dní a potom se odčítají tři kalendářní měsíce. Nutným předpokladem je pravidelná menstruace2. Není-li menstruace pravidelná, připočítává se nebo naopak odečítá počet dní,které tvoří rozdíl mezi 28. Naegeleho pravidlo je pouze orientačním údajem a termín porodu se poté upravuje podle ultrazvuku provedeného na konci prvního trimestru37.
  • Podle data prvních pohybů plodu14: u prvorodičky se připočítá k tomuto datu 20 týdnů, u vícerodičky 22 týdnů (díky předcházejícímu těhotenství cítí pohyby dítěte dříve než prvorodička).
  • Ultrazvuková diagnostika podle biometrie plodu.
  • Podle termínu oplodňujícího pohlavního styku: těhotenství trvá průměrně 269 dní.
  • Odhad podle výšky uložení děložního čípku.

Často se na základě ultrazvukových vyšetření střetáváme s tím, že maminky mají několik předpokládaných termínů porodu29. Není nic zvláštního na tom, pokud jsou v rozmezí i dvou až tří týdnů. Nastávající maminky jsou z toho potom zmatené a nevědí, který termín je správný - hlavně, když se termín těžce určuje podle poslední menstruace, i když měla žena nepravidelný cyklus1 apod.
Více o výpočtu těhotenských týdnů naleznete v samostaném článku Výpočet týdne těhotenství.

Nejpřesnější stanovení termínu porodu

Za nejpřesnější termín porodu podle "ultrazvuku" můžeme považovat ten, který je určen v 10. týdnu těhotenství20. Do té doby se všechny plody vyvíjí stejně a jejich růstová křivka je v prvním trimestru37 totožná. Až poté se projeví jiné faktory a děti se výrazně začínají odlišovat.

Určení termínu porodu pomocí ultrazvuku je také nejpřesnější pro ženy, které měly nepravidelný menstruační cyklus a nebo ty, kterým bylo diagnostikováno rizikové těhotenství. Pro ženy s rizikovým těhotenstvím je stanovení termínu důležité, aby se při případném náhlém porodu dalo určit, zda se dítě narodilo předčasně4.

Donošení novorozenci7 ve 40.týdnu26 mohou dosahovat různé porodní hmotnosti54. Záleží to i na stravě matky4, tělesné stavbě matky a otce a také na tom, jestli matka měla a nebo neměla těhotenskou cukrovku29 atd.

Ultrazvukové vyšetření2, které je prováděno v polovině těhotenství již termín porodu nijak neposouvá, slouží pouze k určeni velikosti plodu82 a jeho kontrole, zda těhotenství probíhá bez komplikací.

Jak uspíšit den D

Mnoho maminek se před termínem porodu začíná zajímat o to, jak těhotenství o nějaký ten den zkrátit a snaží se porod různými "ověřenými a zaručenými" radami vyvolat. Maminky mají strach z vyvolávaného porodu a jsou ochoty pro dřívější termín porodu udělat téměř cokoliv. Chodit na dlouhé procházky, zpříjemňovat si večery červeným vínem a sexem58, pít maliníkový čaj26, zobat lněné semínko22 nebo provádět masáž hráze7.

Více rad a tipů k vyvolání porodu se dočtete v samostatném článku: Jak vyvolat porod16.

Příznaky blížícího se porodu

Jak budoucí maminka vlastně pozná, že už nastal dlouho očekávaný termín porodu? Stanovený termínem porodu je den, kdy se lékař dohodl s rodičkou1 na přesném datu z důvodu příchodu dítěte na svět pomocí císařského řezu81.

Mezi hlavní příznaky blížícího se vaginálního porodu29 jsou pravidelné kontrakce33, odchod hlenové zátky8 nebo odtok plodové vody6.

Více o příznacích porodu se dočtete v hlavním článku: Příznaky porodu21.

Přípravy před termínem porodu

Než dojde ke dni termínu porodu, měla by mít maminka nachystanou základní výbavičku pro miminko18 vč. kočárku16 a vhodné dětské postýlky22. Měla by být rozhodnutá, zda bude k přebalování používat jednorázovky10 nebo látkovky23.

Maminka by pro sebe měla mít připravenou tašku do porodnice27, která obsahuje nezbytné věci5 potřebné k porodu29 a pro pobyt v porodnici24.

Rodiče dítěte by měli být dohodnuti na jméně dítěte71, mít vyplněné potřebné tiskopisy (v případě, že nejsou rodiče manželé, je nutno doložit doklad o určení otcovství vydaný matrikou). Vědět, zda otec půjde k porodu137, jestli bude přestřihovat pupeční šňůru1 nebo zda využijí služeb duly1.

Více o termínu porodu na modrykonik.cz

Hodnocení a zkušenosti s termínem porodu

Máš zkušenost s termínem porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veronika_23  5. bře 2017

Den před termínem

Náš syn se narodil 20.5.2016, den před předpokládaným termínem porodu. :-)
keksikova1  4. bře 2017

TP je jen orientační...

Připadá mi, že si nikdo neuvědomuje, že termín porodu je jen uprostřed měsíčního okna, kdy je miminko zdravé a donošené. Přece nemá na ruce hodinky a kalendář, aby vědělo, kdy jsme se my rozhodli mu dát datum...
maudd  2. lis 2016

Vyvolávaný porod

Termín dle MS jsem měla 19.10, dle ultrazvuku 13.10 a malý se narodil po vyvolání 26.10. (41+6).
annie33  2. lis 2016

Vyvolaný porod

Termín porodu jsem měla jen jeden (podle ultrazvuku) a to 30.1. Malé se ale vůbec na svět nechtělo, a tak jsem musela 4.2. na vyvolání kvůli velké váze miminka. :)
simulinecka1  1. lis 2016

Termín porodu

U dcerky jsem měla 27.11 termín a rodila jsem 23.11, nyní mám termín 1.12., ale vzhledem k tomu, že čekáme jednovaječná dvojčátka, mám termín 7.11, vyvoláme porod. :) A myslim si, že datum je pěkné. :-)
1 člověk považuje za užitečné
chloe_e  5. bře 2016

Přej, Věř a ono se tak stane

To, že se zajímám nebo věřím v sílu myšlení/myšlenky, už asi většina, co mě zná, ví ;-) takže jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná, ihned jsem věděla, že budu rodit 15.5.2014. Přála jsem si toto krásné datum a ač jsem měla termín 29.5 tak Hugi přišel opravdu k nám 15.5.2014. ;-)
2 lidé považují za užitečné
mavega  1. únor 2016

Změny termínu porodu

Porod jsem měla nejprve stanovený na 5.9. po prvním ultrazvuku, podle ms 6.9. Na druhém ultrazvuku se mi termín posunul na 25.8. Při 3D ultrazvuku na 26.8. Na posledním velkém ultrazvuku byl termín stanoven na 3.9. Nakonec jsem rodila 28.8.

Vůbec jsem ovšem nepochopila, proč se termín porodu neustále mění. Nakonec to bylo stejně jedno, doporučuji nastávajícím maminkám se tím nestresovat a nejlépe se vůbec přesně na termíny porodu neupínat. Na mém příkladu vidíte, že se nakonec netrefili ani jednou! :-)
fouskovi  7. led 2016

Dříve narozený

My jsme se s manželem nijak nesnažili, protože jsem chtěla být co nejvíc v klidu, kdyby zase ne.nNa silvestra jsme si popřáli hezký rok a aby za rok s námi bylo miminko a ono ejhle! 14. února 2015 jsem manželovi oznámila, že to vyšlo a termín máme 25. září podle ultrazvuku. Malému se asi u mě už v bříšku nechtělo být a tak na svět vykoukl o 14 dní dříve, tedy 12. září.

Závěr: Neřiďte se datumem, miminko si samo určí, kdy už je na čase jít ven.
2 lidé považují za užitečné
1terezicka  5. led 2016

Porod na termín

Asi budu patřit k tomu malému množství žen, které porodily v den termínu. Dokonce rovnou dvakrát. :-)
4 lidé považují za užitečné
blaablaablaa  5. led 2016

Termín porodu

Když jsme si smanželem řekli, že do toho půjdeme, tak jsem dva měsíce nechala jen plynout (dovolená, svatba), pak jsem si ale řekla, že nač to nechávat náhodě, ovulační test to jistí. Tím pádem jsem věděla přesně, kdy se nám podařilo na miminko zadělat. :-)

Termín porodu pak seděl i z hlediska poslední menstruace, i z hlediska ultrazvuku. Jen tomu našemu rošťákovi se moc nechtělo, takže den po termínu jsem šla na kontrolu do nemocnice, kde mi paní doktorka řekla, že pokud se nic nestane, tak za dva dny nástup na vyvolání.

Nicméně dítě bylo na monitoru líné, tlak se jim taky nelíbil, tak jsem si zašla na monitor ještě ten den odpoledne - a už si mě tam nechali, že se něco chystá. A druhý den byl malý na světě. :-)
1 člověk považuje za užitečné
adenka84  5. led 2016

TP je jen orientační...

TP je jen orientační. Nikdo nikdy neví, kdy to přesně bude. Tohle si určuje miminko samo.

Já první dceru měla po IVF a stále jsme všude slyšela už od lékaře, že je pravděpodobné, že se narodí dříve a s nižší váhou. A byl to omyl. První dcera se na rodila ve 41+2 a byla tedy donošená. Dle TP dokonce o něco déle. Váhu měla 3600 g a míru 52 cm. V CARU nám říkaly, že se jim díky nám změní statistiky -
dcera přišla na svět CS a kdyby ji nevytáhly, byla by ve mě ještě déle. Dole jsme byla uzamčená na 100%.

Vy, co jste po IVF, nebojte se předčasného porodu.
1 člověk považuje za užitečné
adinka_k  7. lis 2015

Určení termínu porodu

Tuším, kdy došlo k početí a zaznamenala jsem si v kalendáři termín špinění (uhnízdění) a zobrazení testu. Z tohoto mi vycházel TP na 1.3. A skutečně jsem porodila 2.3. v půl desáté ráno. Tak si říkám, jestli třeba příroda fakt ten termín nemá nastavený správně a lékaři se drží jen svých vodítek, a z toho vzniká stres z případného přenášení.

Vím, že je to termín porodu plus mínus 14 dní! Oproti tomu v mé druhé vyhlídnuté porodnici mi řekli, že v den TP mi udělají hamiltona, aby se to uspíšilo. Tak to ne! Tím jsem si konečně vybrala z mých dvou porodnic - až dva týdny před porodem. ;)
luciexxx  6. zář 2015

Přenášela jsem

Měla jsem pouze jeden termín porodu, přesto jsem přenášela 12 dnů a kdyby mi porod nevyvolali, tak nevím nevím, kdy by se to dítě uráčilo vylodit. :)
1 člověk považuje za užitečné
katasv  9. srp 2015

Naše prvoprázdninové dítě

Termín porodu jsem měla jen jeden - 23.7. na manželův svátek - ještě jsem vtipkovala, že alespoň nemusím kupovat žádný dárek. Synek se ale rozhodl jinak a již 29.6. si začal prokopávat bazén - já zprvvu vůbec netušila, že už to bude porod. :) Ráno, 30.6., jsme nakonec do porodnice odjeli a M. se narodil ráno 1.7. - jako dítě učitelky si prostě počkal na prázdniny. ;-)
beruska125  4. srp 2015

Ve 40tt

Obě děti jsem (naštěstí) porodila několik dni před tp ve 40tt. Termín stanoven podle uz ( s termínem podle poslední ms odpovídal o 1-2 dny). Porod u mně přichází bez varováni, poslíčky (skoro) neznám. :-)
amalaki  8. črc 2015

Mezi

TP podle poslední MS 8.12. a podle ultrazvuku 10.12. Kamarádčin syn byl 9.12., a tak jsme doufaly, že se to sejde. :-) A s jednou prosincovkou jsme si říkaly, že chceme rodit v úterý, aby nás pěkně v pátek pustili domů. A hle!? 9.12., úterý, no a malý se narodil. :-)

To, že to bylo mezi těma dvěma termíny a navíc úterý, mi došlo až později. Ale věřím, že ať by byl termín jakýkoli, syn by prostě přišel na svět, až by chtěl. :-) Až by byl připraven. Příroda je mocná.
lenjii  8. črc 2015

Miminko si řekne samo :-)

U dcery mi vycházel podle MS TP 11.2., podle UTZ 13.2. Měla jsem plánovaný porod na 13.2. ale Naty se rozhodla ještě dřív než na nástup v porodnici. Ale i tak to vyšlo na termín podle UTZ, a to na 13.2. Uvidíme, jak to vyjde u druhého. :-)
bizonka1  7. čer 2015

3 dny před

Obě děti jsem porodila 3 dny před termínem porodu. A vždy jsem měla jen jeden termín porodu, který vyšel na stejný den podle poslední MS a UTZ.
opravdova_luzy  7. čer 2015

Pro mě bylo naplánování vyvolání osvobozující

Můj porod byl stanoven na 23.3. 2015. Poslední tři týdny už jsem se modlila, aby to přišlo nejlépe hned. Uklízela jsem co dva dny, aby co kdyby to už přišlo, tak abych odcházela z uklizené domácnosti a po návratu z ní, aby mě z manželova samohospodaření nekleplo hned ve dveřích. Neustálé uklízení, praní, žehlení a celkově udržování domácnosti v pintlich stavu mě docela dost zmáhalo nejen fyzicky, ale i psychicky.

Poradny jsem v posledním měsíci a půl měla každý týden. Každý týden jsem se těšila, že mi řeknou, že už se něco chystá. Jak jsem vždycky odcházela zklamaná. Tady jsem ve skupince březnovek 2015 pořád četla, na kolik prstů už je kdo otevřený, a já pořád nic. Proč já bych zrovna měla mít dřívější porod, že?

Nakonec mi naplánovali vyvolání na pondělí 25.3. Jaká úleva! Věděla jsem, kdy se to stane. Takže jsem si hezky naposledy uklidila, vše nachystala, udělali jsme si výbornou večeři (před nemocniční stravou, která mě čekala :D) a usínala s vědomím, že je to naše poslední noc ve dvou.

Pro mě bylo naplánování vyvolání porodu osvobozující a velmi mě to uklidnilo. Nemám ráda nejistotu a překvapení a nebylo tomu jinak i v případě porodu.
1 člověk považuje za užitečné
sanchezova  3. čer 2015

6 dni přenášení

Termín porodu nám vyšel krásně na 31.12.2013. Celé těhotenství jsem poslouchala, jak budeme mít první dítě v roce 2014 ...hahaha.....
Tomášek chtěl na svět až 6.1.2014. Den před vyvolanim. Ani váhový odhad jsme neměli.
vakiss  7. dub 2015

Na TP se nespoléhat ;-)

U prvního dítka jsem měla TP 9.12. .. narodila se v 38tt (26.11.)

u druhé jsem měla TP 4.9. ... narodila se 39+1tt ( 27.8.)

u třetí byl TP 16.9. ... narodila se 38+3tt (7.9.)

Všechny porody přirozené a začaly samy od sebe. ;-)
klarina_f  7. dub 2015

TP je orientační

Syna jsem porodila 38tt+6, TP jsem měla na 3.7. Dr. mi určil jen jeden TP. Porod byl po větší oslavě, kdy jsem sotva funěla, byla oteklá, unavená.

Dcera se narodila 41tt+2, TP jsem měla 9.7. Opět mi dr. určil jen jeden TP. Porod jsem se snažila vyvolat sama. Sex, masáž bradavek, schody, úklid až jsem přestala doufat, malá se rozhodla, že už je připravena.

TP je pouze orientační, určitě bych se tím neřídila. :)
hanncca  7. dub 2015

...ani jeden není na termín porodu

TP u prvního syna byl 15. září, ale pospíšil si o 6 týdnů dřív, TP u druhého 19. prosince a narodil se 3. prosince...
U prvního jsem měla ještě jeden termín, který se lišil od toho MS o 3 týdny... dříve. U druhého dítěte jsem měla pouze jeden termín.
miatia  14. bře 2015

Termín porodu aneb moje děti měly jiný názor

První těhu jsem měla termín porodu 30.8., a ejhle. Můj syn nebo spíš okolnosti se poněkud spikly a po vyloučení dvou velkých hematomů se 14.8. narodil s váhou 4190 g. :-)

Dcera měla termín 4.10., ale kolem 8.9. při ozvách můj tlak dosahoval nebeských výšin a ozvy nic moc. Doktoři hrozili, že si mě nechají v nemocnici, nakonec další natočení už ušlo, ale tlak mě neustále zlobil asi týden. Vše vyústilo v porod. Narodila se 15.9. bez komplikací a naprosto přirozeně s váhou 3890 g. ;-)
shak29  13. bře 2015

Nemohla jsem se dočkat :-)

S prvním ditkem jsem měla termín porodu 11.6.2010. Bolesti a odjezd do porodnice byl už 10.6., vodu mi píchli 12.6. - a 13.6. se konečně! narodil, přirozeně.

S druhým ditkem byl termín 16.8.2012. Hamiltony dcerku ale nezajímaly a 10 dni jsem přenášela. Den před vyvolávaným termínem, 26.8., se narodila.

S třetím ditkem byl termín 16.9.2014. V den termínu proveden Hamilton v porodnici, druhý den začaly lehce kontrakce, večer odjezd do porodnice a 18.9., 13 minut po půlnoci, se dcera narodila.
pexinka81  12. bře 2015

Moje dva porody - moje tři děti :-)

První těhotenství jsem měla termín porodu dle ms na 10.5. a dle velikosti miminka na 3.5. Porod byl vyvoláván 16.5.

Druhé těhotenství, s dvojčátkama, jsem měla termín porodu na 3.8. Dle velikosti mi nikdo termín nikdy neřekl, neb mě od začátku "strašili", že se stejně narodí dříve. Nakonec jsme s dvojčátkama vydrželi do 38tt, porod nastal 20.7. ...a bylo to přirozeně, samo od sebe, nevyvoláván. Byl to nepopsatelně krásný zážitek. :-)
1 člověk považuje za užitečné
bllobie  12. bře 2015

Nejhezčí dárek ke kulatým narozeninám

Od své gynekoložky mi byl podle poslední menstruace stanoven termín porodu na 24.06.2013, ale já od začátku věděla, že se náš malý narodí 25.06. - přesně ve stejný den jako já. Od začátku jsem se s ním prostě "dohodla" :-). Nikdo z rodiny mi to nechtěl věřit.

V pondělí 24.06. jsem byla na pravidelné kontrole u dr. a ta řekla, že se nic nechystá a že za týden nashledanou. No a v úterý 25.06. ve 04:00 ráno mě probudily celkem pravidelné bolesti a jelo se do porodnice... ve 13:40 jsem dostala ten nejkrásnější dárek ke 40. narozeninám - našeho Mikuláška!
1 člověk považuje za užitečné
holyjane  12. bře 2015

Termín netermín

Termín mi doktorka asi třikrát měnila, neseděla jí velikost plodu s poslední menstruací. Každopádně vyvíjí se dítě a vše je v jeho režii. Mimi se mi narodilo o 3 týdny dříve před plánovaným TP, s nižší, ale dostačující porodní váhou, zdravé a s plným počtem Apgar skóre. TP je jen orientační, mnohdy jej lékaři odhadnou na den přesně, ale nemůžeme se ničemu podřídit, zvláště ne přírodě. :)
zebruska  12. bře 2015

Termín podle veterináře

Když byla mamina těhotná se mnou, vypočetli jí termín na začátek května. Takže když jsem 10. května stále chtěla být v bříšku, rozhodl se doktor porod vyvolat. Taťka veterinář ale tvrdil, že je ještě čas, že to má spočtené podle kravských tabulek. Narodila jsem se po vyvolání, 12 dní po lékařském termínu, den do veterinářova. Ostatní děti v rodině měly několik termínů, nejblíže se trefil veterinář s kravskými tabulkami - 2x přesně na den, 1x o den dřív, 1x o den dýl.

Termín porodu našeho malého vycházel na 10. prosince. Veterinář prohlásil, že se mi to nezdá a narodí se až na Vánoce. To jsem nechtěla, abych nebyla na Vánoce v porodnici. Nestalo se tak, protože v Rokycanech nechávají přenášet max 9 dní, takže 19.12. jsem nastoupila na vyvolání a narodil se náš prcek, dva dny do veterinářova odhadu.

Jestli to je náhoda nebo ne, těžko říct, ale prckové se sami rozhodnou, kdy chtějí ven. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
rejchl  12. bře 2015

Dva porody a oba v jiných terminech

Můj první porod se uskutečnil v ukončeném 38. týdnu, kvůli špatné poloze dvojčat plánovaným císařským řezem.
Druhý porod už byl přirozený, a ten se rozeběhl týden po druhém termínu.
2 lidé považují za užitečné
wahu  11. bře 2015

Přesně na termín

Syn se narodil přesně v den, který mi lékařka vypočítala na první kontrole dle data poslední MS. I když UTZ byl poté termín změněn o dva dny dříve.
lufija  10. bře 2015

První druhého, druhý prvního

U prvního syna jsem měla termin porodu 14.11. Takže když mi v noci 1.11. praskla voda, vůbec jsem nechápala, že už je to tady! I kdyz po tom velkém úklidu doma se není čemu divit. :-D Syn se nakonec narodil po vyvolání na dušičky 2.11. Vyvolání porodu nebylo nic hrozného, ráno v 8h zavedení a v 17:24 se syn narodil.

U druhého syna jsem měla krásný termín 2.11. Všichni se smáli, že s manželem plodíme jen jeden den v roce. :-D
Byli jsme hodně zvědaví, kdy na nás druhý syn vykoukne, jestli budou mít bráchové narozeniny ve stejný den. Nakonec se mladší syn narodil 1.11.

Takže první syn je druhého a druhý je prvního. :-)
marie_anna  10. bře 2015

TP je jen spekulace

Ani jedno z mých dětí se nenarodilo v termínu ani krátce před či po ním. První se narodil po vyvolání 8. den a druhý taktéž po vyvolání až 14. den po termínu. Nikomu nedoporučuji se na to číslo upínat, přináší to jen stres. A pokud možno, příbuzným a přátelům ho vůbec neprozradit. :-D
ginnevra  9. bře 2015

Bez „vyvolání" bych si snad připadala jako slonice

Termín porodu jsem měla 20. 6. 2013, no syn se narodil 1. 7. 2013 až po vyvolání, za které jsem byla nesmírně vděčná, protože jsem přibrala 30 kg a sotva se nesla. :-D
leniczka23  9. bře 2015

Termíny stejné

Pan gynekolog se mi trošku smál, nestává se to prý často, ale všechny termíny mi vycházely na stejný den - 28.10.2013. Myslela jsem si, že by to tedy opravdu mohlo vyjít.

Maxim se nakonec narodil 31.10.2013.

Dětičky si prostě dělají co chtějí už v břichu. :-)
rituska88  5. bře 2015

Náš zajímavý termín

Na první prohlídce mi gynekolog určil termín porodu 3.6. - shodou okolností na jeho narozeniny. :-) Na to jsem mu odpověděla, že to je blbý, protože je to před výplatou. :-) Na screeningu ve 13.týdnu mi termín upravili na 30.5.

Ptala jsem se doktora, jestli se nedá termín lépe vypočítat, když víme přesný den početí. Na to mi odpověděl, že to se v potaz nebere, že nejpřesnější je to podle toho UTZ ve 13.týdnu.

Protože se náš chlapeček nacházel stále v poloze koncem pánevním, začali mi plánovat císařský řez. Doktor mi řekl, že to bude týden před termínem. Přála jsem si, aby to bylo 24.5. na můj svátek, ale to byla sobota a na sobotu se operace neplánují. Takže bylo jasno: Pepíček se narodí 23.5. To datum se mi vůbec nelíbilo...

Ale potom jsem nad tím začala víc přemýšlet - přítel je narozený 23.11. a že jsem těhotná jsme se dozvěděli 23.10. Najednou mi to začalo připadat jako naprosto ideální datum. :-)

Když bylo Pepíčkovi asi půl roku, našla jsem na internetu nějakou kalkulačku termínu porodu podle dne početí. Jen tak ze srandy jsem tam zadala den, kdy byl náš synek počat. A víte co mi vyšlo? 23.5. :-)
martulikk1  3. bře 2015

Termín porodu

Před otěhnotněním jsem nemívala pravidelnou MS, tak když už se nám miminko podařilo, určovali termín porodu podle ultrazvuku a ne podle MS. Termín porodu mi byl vypočítán na 9.7.2014. Ale já si moc přála, aby to bylo dřív. V noci 3.7. mi začaly mírné kontrakce, po příjezdu do porodnice zkontrolovali chlapečka, ale měl špatné ozvy, dostala jsem kapačku, poté mi samovolně kolem půl desaté odtekla plodová voda a odpoledne jsme se stali rodiči našeho Vojtíška.
kacik87  15. únor 2015

Přenášení

Termín porodu podle MS jsem měla 10.7. a podle Ulz 13.7. Dcera byla u mě moc spokojená. 22.7 jsem měla domluvené vyvolání a tu noc se rozhodla, že půjde dobrovolně. 22.7. ve 12.12. :-)
1 člověk považuje za užitečné
svetlus_pepca  11. únor 2015

Na den (nezávislosti) přesně

Já měla termín stanovený na 4.7.2014. Manžel měl od 3.7. dovolenou, a když jel ještě druhého do práce, povídá "bříšku": "Tak jsme domluvení, nejdřív zítra!" A tak jsem ho tedy následující den v sedm ráno probudila s tím, že mi praskla plodová voda. :-D Jenže malý se rozhodl, že když má na svět přijít čtvrtého, tak že si těch několik hodin počká. A tak se narodil v termínu ve 4:10 ráno. :-)
tynka23  11. únor 2015

5 dní před termínem

Měla jsem určený jediný termín porodu, a to 11.7.2014. Malý se narodil 5 dní před, 6.7.2014.
A dovolím si babskou radu, pokud chcete rodit, zajděte si do své oblíbené restaurace. My si zašli s mužem do slovenské koliby a den na to byl venku, halušák jeden :-D .
1 člověk považuje za užitečné
zuzmenda  11. únor 2015

A pak, že se první dítě přenáší

Termín porodu jsem měla stanovený na 12.7. Od začátku jsme s dr. brali v potaz jen termín dle velikosti, protože jsem měla tak rozhozený cyklus, že termín dle MS nebyl vůbec důležitý, a popravdě už si ho ani nepamatuji. Všichni mě na konci těhotenství přesvědčovali o tom, jak určitě budu přenášet, že to tak většinou bývá.

Nechala jsem vše na dceři, ať si řekne, kdy chce přijít na svět. Poslední týden jsem k ní promlouvala, že už se na ni těšíme, ale do ničeho ji netlačím (nepraktikovala jsem žádné zaručené metody, byla jsem aktivní jako v průběhu celého těhotenství). Nakonec se narodila o 2 dny dříve, 10.7.2014.
ewulka88  9. únor 2015

Termín porodu

Termín porodu jsem měla 8.7.2014. Když se kluci drželi tak, že se jim nechtělo ven, tak jsem si říkala, že by bylo hezké 7.7. jako je moje teta.

No porod mi vyvolávali v 39 tt, což je i tak na dvojčata krásné a to 25.6.2014. :-)
medi_ivca  6. led 2015

Pět a půl hodiny před termínem :-)

Podle poslední menstruace jsem měla termín porodu stanoven na 1.1.2013. Ten se nezměnil ani při 1. a 2. screeningu. Říkala jsem si: "fajn, aspirujeme na první dítě roku 2013 :-D", alespoň bude sranda. No a taky že byla! Jen mě už do smíchu moc nebylo.

Voda mi praskla 29.12. něco okolo půl jedné ráno. Do porodnice jsem jela s pravidelnými kontrakcemi po 10-ti minutách. Ráno se porod zastavil. Kontrakce se rozjely až 30.12. lehce po půlnoci. Dopoledne se porod opět zastavil. :-( Od té chvíle se NIC nedělo až do 31.12. ráno, kdy mi lékaři začali postupně zavádět vyvolávací tabletky. Kontrakce jak blázen, ale pořád otevřená pouze! na špičku prstu. ]-( No nic. Nakonec jsem s vypětím všech sil nejen mých, ale také dvou lékařů a dvou porodních asistentek, porodila přirozenou cestou 31.12.2012 v 18:35 a opravdu jsem byla ráda, že to máme za sebou. A na otázky, jestli jsem to už nemohla těch 5,5 hodiny vydržet? jsem raději neodpovídala. :-D :-D Hádejte proč. :-p
tutyfruty  5. pro 2014

Termín mi 3x posunovali

Mě jako první termín podle poslední MS vypočítali 14.9., po prvotrimestrálním screeningu mi ho posunuli na 11.9., na tripple testech na 9.9, a na screeningu v 28 tt mi ho posunuli ještě na 8.9. :-D

Syn se narodil nakonec 2.8. :-)
pablinka  2. pro 2014

Termín porodu snad raději ani nezveřejňovat :-)

U každého z dětí jsem měla vždy jen 1 termín porodu. U syna to bylo datum 23. 9., narodil se 4. 10. Tak nějak jsem předpokládala, že TO bude až v říjnu. Přesně jsem věděla, kdy malý vznikl, a také věděla, kdy jsem vznikla já a já mám narozeniny 5. října. Syn tedy vykoukl na svět 4. října, přesně na narozeniny mého táty a den před mými narozeninami.

U dcery jsem měla termín 19. 6. a narodila se o týden dříve, 12. 6. Tehdy jsem byla dost napjatá a snažila se nástup porodu co nejdříve přivolat, protože jsem chtěla rodit v jiné porodnici než v místě bydliště a nechtěla jsem pak v době přenášení dojíždět na monitory 20 km. Lékařka radila zapojení manžela a horkou vanu, jak nejvíce teplou vodu snesu a teplou dále připouštět. Nejspíš to zabralo, i když u syna tenkrát nezabrala žádná ze zaručených rad.

Nutno dodat, že mě opravdu velmi obtěžovaly každodenní dotazy v závěru těhotenství typu "Už se to chystá?", "Rodíš?", "Pořád nic? A po termínu? Co teď budeš dělat?". Při prvním těhotenství mi navíc hrozili předčasným porodem a syn se nakonec ukázal až skoro 14 dnů po termínu. U druhého těhotenství jsem dokonce zvažovala, že termín porodu nikomu neřeknu.

Jsem tedy poučená a těhotné už podobnými dotazy na termín a realitu nezatěžuji, jen čekám, až přijde SMS "Narodil/a se..." :-).
svoba  1. pro 2014

Skoro o měsíc dříve

První syn se měl narodit na konci srpna roku 2012. Pracovala jsem do poslední chvíle. Pak ve třicetistupňových pařácích prala a žehlila výbavičku. Alespoň dobře schnulo :-D
Jenže osud nebo syn tomu chtěly jinak. 3 týdny do porodu syn "vypustil bazén" a rodilo se. Porod se rozbíhal sice pomalu, ale kontrakce ve finále trvaly jen 6 hodin a já jsem za to vděčná. Syn měl 2,8kg a apgar skóre 10-10-10. Byl v pořádku. A protože jsem dobře a hodně kojila (rozuměj kdykoli si řekl), svou nízkou váhu rychle dohnal.
1 člověk považuje za užitečné
andrejka_86  1. pro 2014

Den po dni D

Během prvních kontrol u svého gynekologického lékaře mi bylo podle data poslední menstruace stanoveno datum 13.6.2012. Na ultrazvukovém screeningu paní doktorka změřila plod a datum mi posunula na 14.6.2012, což se stalo oficiálním termínem mého dne D.

Nastal den porodu a já čekala co se bude dít a ono nic. Mamka, manžel, babička, všichni se střídali na telefonní lince docela pravidelně a já je neustále utěšovala, že se nic neděje, že mě nic nebolí a v rámci možností se cítím fajn. Druhý den jsem šla na kontrolu do porodnice. Zástupce primáře se mě ptal, kdy mám termín porodu, tak jsem mu řekla, že včera, řekl: "hm, nic se neděje, nic nevidím". :-) Kdyby se nic nedělo, uvidíme se po víkendu.

Nakonec jsem tam ten den ještě přijela a v noci se nám narodil syn :-)
katkammv  12. lis 2014

Nějak nám to nevyšlo

Na náš termín porodu nezapomenu. Dle MS 16.12.2011, ale pak dle UTZ 5.12.2011.
Tak jsem čekali, copak bude, no malý to vzal hopem a začal se drát na svět už 2.11.2011 (ten neskutečný prvotní šok a co bude? byl hrozný, naštěstí mě pak dr. uklidnila, že kdyby musel na svět, nevadilo by to, zvládl by to všechno). Nakonec mi pomocí 2 kapaček porod zastavili a my čekali, co bude. No po návratu jsem se při druhé návštěvě dr. opět začala otvírat a byla mi nabídnuta vyvolávačka anebo víkendové čekání na porod (v ten víkend nás čekaly oslavy, jelikož má rodina je listopadová). Už jsem z toho byla unavená, tak bylo rozhodnuto, a šla jsem rodit 25.11.2011- Byl to a je můj nejkrásnější svátek.
1 člověk považuje za užitečné
karol89  11. lis 2014

Dítě ví samo nejlíp, kdy přijít na svět :)

Měla jsem jen jeden jediný termín porodu, a to 21.9 2013. Ikdyž malá byla na ultrazvucích o 3, 5 nebo i 9 dní pozadu stále jsem měla jeden termín porodu. Nakonec všechno dorovnala a my netrpělivě čekali co se bude dít. Ale jak je známo, dítě má prostě SVOJI hlavu a ví samo nejlíp, kdy je nejlepší čas přijít na svět. 5 dní po termínu mi byl proveden hamiltonův hmat (bolest jak matka od telete!) a byl k ničemu. 9 dní po termínu jsem nastoupila do porodnice s tím, že se mi druhý den bude porod vyvolávat.

Malá se nakonec rozhodla sama, že se narodí 10 dní po termínu. I když to bylo akutní sekcí, tak jsem ráda, že si ten den vybrala sama. A místo 23.9 se narodila 1.10. Z plánované panny se stala váhou. :-)
danny38  8. lis 2014

Moje termíny porodu

U první dcery jsem měla termín porodu 22.8., což byla neděle.

Už z pátku jsem byla domluvená s doktorkou, pokud do neděle neporodím, tak v pondělí mám jít do nemocnice na kontrolu. Samozřejmě se nic nedělo, tak v pondělí dopoledne jsem vyrazila do nemocnice. Sestřička mi natočila monitor a pak mě ještě prohlédla doktorka. K porodu se to nemělo, tak jsem šla zpátky domů. Jenže po poledni jsem začala pociťovat lehké bolesti a nakonec jsem kolem čtvrté odpoledne byla zpět v nemocnici. Celkem nepříjemná sestra mi řekla, že tam jsem zbytečně brzo, ale asi neměla pochopení pro prvorodičku, která neví co a jak.

Každopádně jsem nakonec opravdu toho 23.8. porodila ve 23:00 :-D Syn to stihl také do termínu a druhá dcera se rozhodla, že přijde na svět o pět dní dříve než byl termín :-)
terry1512  7. lis 2014

Ani jeden termín jsme netrefily :-D

Podle poslední MS nám Dr. vypočítala termín porodu na 2.1.2014.. Na screeningu ve 12tt nám pan doktor Vlašín termín posunul na 9.1.2014. Říkala jsem si, kéž by si chtěla pospíšit. Poslední měsíc byl pro mě utrpením.

A najednou tu byl Nový rok. 2.1 nic se neděje, aktivita na monitoru nulová. Objednána na další monitor na 9.1 aktivita opět nulová, pan doktor vtipkuje, prý: ,,Tak kdy nám porodíte??? " Tak mu říkám, že si nic jinýho už nepřeju.

Nakonec naše šťastné datum je 14.1.2014 ve 23:16 hod.
petulka_zdenda  6. lis 2014

Týden po termínu

Termín porodu jsem měla stanovený podle poslední MS na 19.6.2014. Moje gynekoložka mě strašila už 3 týdny před termínem, že to může přijít kdykoli. Pořád jsem čekala kdy to přijde a ono nic :-| V pondělí 23.6. jsem byla odeslaná na gyn. příjem do nemocnice, kde jsem chtěla rodit, tam mě prohlédl přimář, udělal mi Hamiltona s tím, že to určitě zabere. Omyl...

Nakonec jsem jela 26.6.2014 na vyvolání a Viktorka se nám narodila ještě ten den večer. :-)
bobina24  5. lis 2014

Krásný termín byl stanoven ale...

Pan doktor nám stanovil 2 termíny porodu, dle MS na 22. 2. 2012 a druhý dle screeningu také na 22. 2. 2012, radovala jsem se, jak krásné datum to je :-) Ale jak to tak bývá, už v bříšku mají miminka svou hlavičku :-D

8. 2. 2012 jsme kousek před půlnocí odjížděli do porodnice, tam řekli, že to na porod nevypadá, ale že si mě tam nechají přes noc. No a jak to dopadlo? Naše princezna se rozhodla, že na svět stejně půjde a místo 22. 2. 2012 se narodila v 38+0tt a to s datem 9. 2. 2012 :-)
hhanca  4. lis 2014

Datumy

Podle poslední MS jsem měla TP 16.2.2013, podle UTZ ve 13tt se to posunulo na 14.2.2013 a podle UTZ ve 20tt ještě na 12.2.2013. Byl to trošku macíček, hlavně měl teda velikou hlavu a proto ty posuny termínu :)

Když se blížil únor, tak jsem si říkala, že teďka už to bude každým dnem. Když minulo datum 12.2, pak 14.2. pak i 16.2,. tak jsem už začala být nervózní. Na kontrolu jsem jezdila co 2 dny a Dr. pokaždé řekli, že na porod to absolutně nevypadá, zavřeno jako na začátku těhotenství, to mi teda na náladě nepřidalo. Na poslední kontrole jsem byla 19.2. a byla jsem objednaná na 21.2. a že se domluvíme na vyvolání. Asi se prcek lekl, v noci z 19.2. na 20.2. si prokopl bazén, tak jsem se vydali do porodnice, jenže porodní cesty absolutně zavřené, takže následovalo vyvolání. Trvalo to 26 hodin, celou dobu šílené kontrakce a neotvírala jsem se. Stáli nade mnou 3 doktoři a řešili co dál. No, malý si dal říct a 2 hodiny po půlnoci, tedy 21.2 2013, se narodil!

Kdyby stávkoval o hodinu déle, tak byl CS.
p_ch  4. lis 2014

Skoro stejné

První syn se měl narodil 6.12. 2011, ale nakonec se narodil vyvolávaným porodem 12.12.2011.

Udruhého syna jsem si plánovala stejné prosincové datum. No, podle utz se měl narodil 30.12.2013. Podle MS- 27.12. , ale nakonec se narodil 26.12. 2013, takže můj sen mít děti dva roky po sobě se splnil ;)

Není nad plánované porody :D
mykolaapsi  4. lis 2014

14 dní po termínu

Po celé těhotenství jsem měla stanovený pouze jeden termín porodu, a to 18.2.2013.

Měla jsem pravidelné cykly i jsem přibližně věděla datum otěhotnění, takže toto datum sedělo. Našemu malému se však ven z bříška nechtělo ani 14 dní po termínu, kdy ho z něj museli po neúspěšném pokusu o vyvolání vyndat. Ale jak říkal můj gynekolog ještě v poradně: Může se narodit až 14 dní po termínu a stále to bude normální a nebude se jednat o přenášení. Tehdy jsem se tomu smála a ťukala si na čelo :-D Uvidíme, zda Štěpánkův bráška bude v dubnu více dochvilný :-)
1 člověk považuje za užitečné
kacajak  4. lis 2014

Termín sem, termín tam ;-)

První termín podle UTZ byl 8.2.2014 a podle MS byl 9.2.2014, malý se nakonec narodil 13.2.2014, prostě ho ani jeden termín nezajímal :-D ;-)
babbota  4. lis 2014

Klukům se chtělo za námi dřív :-)

U prvního syna jsem měla dva termíny porodu. Jeden podle PM byl 29.11.2011 a dle UTZ 30.11.2011. Šimonkovi se chtělo ovšem na svět o trošku dřív a narodil se 19.11.2011.
Druhý syn měl termín porodu 11.12.2013 a shodoval se jak s PM, tak i UTZ. Matyášek je ovšem také nedočkavý, ostatně nedočkavost jim vydržela dosud, a narodil se 6.12.2013 :-)
leenulka89  3. lis 2014

Valentýnka :-)

Termín porodu podle MS mi vycházel na 14.2.2013, ale ve 12.tt mi řekli, že je miminko starší a termín posouvají už na 8.2.2013, a tím jsem se řídila já i moje gynekoložka, jelikož se říká, že tenhle termín je nejpřesnější. Takže jsem netrpělivě čekala do 8.2., jestli se začne něco dít, pořád jsem si myslela, že nepoznám, že rodím. :-N Ale nic se nedělo a ze mě veškerá nervozita kupodivu opadla a já jen odevzdaně čekala, až se princezně bude chtít na svět.

Tak strašně jsem ale nechtěla rodit na Valentýna a modlila jsem se, aby se malá narodila buď 13. nebo 15.2., ale prostě ona měla už tenkrát svoji hlavu a chtěla vykouknout na svět 14.2.2014 a tím se stala naším nejkrásnějším Valentýnským dárečkem. :-)
zanuli  3. lis 2014

2x stejné datum

Když jsem dostala do rukou svou těhotenskou průkazku a v něm se objevilo předpokládané datum narození našeho dítěte, tak jsme přemýšleli s přítelem, zda je nějak datum výjimečné.

Ano, přišli jsme na to, zejména starší ročníky to budou také vědět. Dle menstruace jsem měla termín 12. 4. 2013. Byla jsem zvědavá jak dopadne další vyšetření a UTZ. Jaké to bylo překvapení, že i podle UTZ vyšlo stejné datum 12.4. Nevěřila jsem svým očím. Sestřička na gynekologii z toho tehdy měla radost, jako kdyby k tomu sama dopomohla a já jsem se mohla těšit na duben. Ke konci těhotenství se datum mohlo kdykoliv změnit, protože při kontrolách mi lékař tvrdil, že už se to blíží.

Nakonec však dopadlo vše jinak. Lékařka v porodnici mi nedoporučovala přenášet a doporučila mi vyvolávaný porod. Termín vyšel na 11.4.2014. Tak nakonec se nestalo to jak se říká ... do třetice všeho dobrého ....
1 člověk považuje za užitečné
janinkafo  3. lis 2014

Přesně na termín

Jelikož jsem si měřila BT a věděla jsem tedy, kdy jsem otěhotněla, tak jsem dle internetových kalkulaček věděla, kdy by měl byt termín.

Termín mi byl potvrzen i u doktorky 17.8.2013. A naše slečna si řekla, že termín dodrží a dřív a ani později nevyleze.
Narodila se přesně 40+0 ve večerních hodinách.
1 člověk považuje za užitečné
katty24  22. srp 2014

13 dní přenášení

Termín jsme měli podle MS 24.4.2012, podle UTZ vycházel na 29.4.2012 a malá se narodila s CS 11.5.2012.
1 člověk považuje za užitečné
betka20  21. srp 2014

10 dnů přenášení :)

Termín 25.7. a malý se narodil 3.8. :)
2 lidé považují za užitečné
chicabella  8. únor 2014

:-)

Podle PM jsem měla termín 19.2.2012, podle UTZ 16.2.2012 a syn se narodil 14.2.2012 :-) 8.2. (st) jsem byla na KO v porodnici a doktorka říkala, že se příště uvidíme už na sále, tak jsem celý týden čekala a chlapeček si to rozmyslel poslední možný den :-)
1 člověk považuje za užitečné
anyen  23. lis 2013

U každé ženy to je jinak

Termín podle poslední MS jsem měla 17.1. Nicméně můj menstruační cyklus byl vždy 36 dnů dlouhý, tudíž asi i ovulace mám posunuté a tak jsem musela otěhotnět později. Termín podle ultrazvuků mi to potvrzoval, byl stanoven na 23.1. Nicméně lékaři na to vůbec nehleděli, striktně se drželi termínu podle MS. Když jsem jim říkala o své délce menstruačního cyklu, vždy jen mávli rukou, že se standardně drží termínu podle MS, absolutní nezájem, že každá žena je jiná. A tak mě vlastně ani nenechali přenášet a hned 22.1. mě nahnali na vyvolávání porodu. Vyvolávání dopadlo katastrofálně a z porodu mám tak akorát trauma.

Lituji jen toho, že jsem se víc neozvala. Kdybych mohla vrátit čas, trvala bych na tom, aby lékaři vzali v úvahu mou situaci a nezlehčovali si práci.
2 lidé považují za užitečné
prdecek  11. čer 2013

Termín

První termín dle MS jsem měla 18.11.2012 a to se nic nestalo, druhý termín jsem měla dle ultrazvuku 27.11.2012, ale malej se nakonec narodil 22.11.2012 po vyvolaném porodu (kvůli jeho velikosti).
2 lidé považují za užitečné
ajinka89  2. čer 2013

Den po termínu porodu

Měla jsem termíny porodu 3. První 8.12.2012 a to jsem šla do poradny a tam mi řekly, že ještě rodit nebudu, tak jsem šla domů. 2.termín jsem měla podle utlrazvuku 14.12.2012 a taky nic. No a 3.termín byl podle paní doktorky 22.12.2012 a to už jsem jela do porodnice, ale tam nás poslaly domů s tím, že nejsem ještě otevřená a že mám 10dní čas a 23.12.2012 v 18:39h. jsem porodila naší Janičku :-) :-)
2 lidé považují za užitečné
pajula  25. kvě 2013

O necelý měsíc dřív :-)

Termín porodu jsem měla dle MS 28.11.2012.dle UTZ 21.11.2012 a malá se narodila 2.11.2012,po první návštěvě porodnice ;-)
2 lidé považují za užitečné
lucifereeek  23. kvě 2013

Termín porodu

Termín dle ovu a utz byl 27.5.2012 a dle ms 19.5.2012 - malá se narodila 30.5.2012 ve 40+3 vyvolávaným porodem
2 lidé považují za užitečné
kachulinka  23. kvě 2013

Termín

Já jsemm měla termín porodu podle m.5.8.2012 a podle utz 16.8.2012 a malá se narodila 13.8.2012 na císařský řez ;-)
2 lidé považují za užitečné
pinkpet  20. kvě 2013

Den sem, den tam :-D

Ahoj,měla jsem termín dle utz 5.2., dle m.s. 9.2., pak to posunuli na 11.2. a já jsem porodila 19.2. Druhý den už jsem měla přijít domluvit se na vyvolání, takže ufff. Porod trval hodku a nejhorší na něm bylo šití 8-)
2 lidé považují za užitečné
maudn  20. kvě 2013

Někdy se TP dle MS a dle UTZ opravdu dost líší

Mě se líší termín porodu dle menstruace a ultrazvuku o 14 dní. Díky tomu, že jsem si dělala ovulační test vím, že jsem měla ovulaci až 29. den cyklu (což potvrdil i ultrazvuk). Doktorka to nebrala v potaz, když jsem jí to říkala a hned mi řekla, že plod bude asi mrtvý, protože už má mít dávno srdce (o 4 později mi v soukromém zařízení potvrdili živého človíčka). Takže pokud se Vám termín hodně liší, tak se neděste a nenechejte se se zdeptat, ovulace mohla být opravdu kdykoliv a počítání dle MS je zastaralá záležitost...
3 lidé považují za užitečné
nikolletta87  12. kvě 2013

Týden před termínem

Termín dle MS mi doktor nestanovil, ale vycházel jen o dva dny dříve, než termín dle UTZ. Měla jsem tedy jen jeden termín a to 9.11.2012. Celkem jsem nepočítala s tím, že bych rodila v termínu nebo že bych snad přenášela. Eli přišla na svět 2.11.2012 v brzkých ranních hodinách. 8-)
2 lidé považují za užitečné
pajiskazemlyna  9. kvě 2013

Porod přesně v den termínu :)

Měla jsem stanovený termín porodu, ať už podle poslední menstruace nebo podle ultrazvuku, na stejný den tedy 21.2. 2013. Lékaři neustále strašili, že malá přijde na svět dřív, porodní cesty jsem měla celkem dlouho připravené. Ve 34. týdnu jsme si vyzkoušeli odjezd do porodnice "nanečisto" s tím, že hrozící porod infuzemi s magnesiem zastavili. Dlouhodobě jsem měla problémy s vysokým tlakem. Ke konci těhotenství se přidaly i otoky, velké váhové přírůstky a nakonec i bílkovina v moči. Primář chrudimské porodnice den před dříve stanoveným termínem porodu zavelel, že bude porod vyvolán tabletkami - noční preindukcí a ranní indukcí. Nám stačila jen preindukce, v noci začaly kontrakce a v poledne jsem už porodila krásnou a zdravou holčičku Emmičku :-)
Vyvolávaný porod - pro mě, vůbec nebyl tak hrozný, jak jsem slýchala a ještě k tomu se malá narodila přesně v den termínu, což nemůže říct každá maminka :-) :-)
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce