Strategie při výběru jména

Strategií při výběru jména je několik. V minulosti se výběr jména47 pro dítě řídil rodinnými tradicemi, příp. dítěti připadlo jméno ze dne, kdy se narodilo29. Dnes mají rodiče širší výběr a v podstatě volnou ruku. Každý rodič se však nakonec přikloní a použije alespoň jednu z níže uvedených strategií.

Video: Jaké jméno vybrat pro holčičku?

Video: Jaké jméno vybrat pro chlapečka?

 • Popularita jména - co aktuálně "letí"
 • "Klasika"
 • Výjimečnost jména
 • Význam, charakteristika jména
 • Po známé osobnosti
 • Rodinné tradice
 • Délka jména
 • Zvukomalebnost = zda se hodí k příjmení
 • Několik jmen
 • Líbí se mi / Nelíbí se mi
 • Horoskop (např. numerologie)

Více o strategiích při výběru jména na modrykonik.cz

Externí linky

 1. Charakteristika křestních jmen: http://www.mojosud.sk/?charakteristika-krstnych-mien
 2. Křestní jména: http://www.krstne-mena.eu/
 3. https://web.archive.org/web/20130523094815/http://www.mojetehotenstvi.cz/seznamjmen
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se strategií při výběru jména

Máš zkušenost se strategií při výběru jména?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zaji  18. říj 2019

Kluci

Staršímu synovi jsme vybrali jméno hned, oba jsme se shodli. Máme tvrdé krátké příjmení, takže jméno jsme chtěli dvou až tříslabičné a ne moc tvrdé a dobře znějící s příjmením. Termín porodu byl těsně před Vánoci, takže ačkoliv jmeniny nejsou nijak významné a lze je slavit vlastně kdykoliv, trocha snahy mít letní jméno tu byla. Jeho jméno se před 10 lety moc nedávalo, ale nebylo nijak neznámé, v rodině a okolí nikdo. Dnes je jedno z nejfrekventovanějších - Matyáš.
U druhého dítěte jsme pro holčičku vybrali také hned, ale pro kluka to byl oříšek. Nevěděli jsme, co čekáme. Termín zase okolo Vánoc :-) a tentokrát jsme se shodli, že buď David nebo Štěpán, takže pomsta …vše slaví během dvou týdnů. Naštěstí se nakonec narodil až v lednu a kvůli tvrdému příjmení jsme vybrali měkčí jméno. Obě jména mají i svoji mezinárodní variantu a klukům sluší.
fejfarka  7. říj 2019

Zcela jasná strategie

Moje strategie při výběru jmen dětí byla následující:
Když se narodí kluci, jejich jména budou začínat stejným písmenem jako jméno přítele.
Když se nám narodí holky, vymyslíme jména zase podle počátečního písmene mého jména.
Doma tedy už máme Adama a Alexe. A pokud by někdy bylo třetí, tak budu doufat v Lauru, protože další klučičí jméno od A fakt nevím 😆
baraskaska  6. říj 2019

Ano nebo ne

První dítě jsem měla promyšlené a manžel souhlasil, že jméno vyberu já, takže Kristýnka byla jasná.
U druhé dcery to bylo složitější. Manžel chtěl Terezku, ale já to jméno nesnáším (pardón, jestli někoho urazím, ale já to tak mám). Jako malá jsem si přála Kristýnu a Kateřinu, jenže jen v okruhu 50 metrů kolem našeho baráku byly tři Kateřiny, takže to jsem i já zavrhla. Nezbylo než hledat a hledat. Vždycky jeden z nás řekl, jaké jméno ho napadlo a druhý jen kývl, jestli jo nebo ne. Až manžela napadla Lucinka, řekla jsem si to v hlavě, vyskloňovala a blik, najednnou to bylo. Naše dcerka bude Lucinka a jsem za to moc ráda, to jméno jí prostě sluší. 😁
priefi  5. říj 2019

Výběr jména pro druhátko

U prvního dítěte jsme se na jméně shodli hned, co jsme zjistili, že to je chlapeček. U druhého jsme se neuměli domluvit. Co se líbilo jednomu, nelíbilo se druhému a naopak. A tak jsme šli na to jinak.

Vzali jsme seznam všech jmen, vypsali naprosto všechny holčičí a klučičí jména, která se líbila jednomu nebo druhému a nebo nás nějak zaujala. Pak přišlo na řadu škrtání, zvlášť holčičí a zvlášť klučičí, ale postup byl stejný: Škrtali jsme nejdříve 5 jmen, prvně jeden, pak druhý, pak jsme si přečetli ty, co zůstaly a škrtalo se stejným postupem dál, dokud nebyla vítězná trojice jmen.

3 jména zůstala a teď se dohodnout. Nešlo to :o(, tak opět škrtání a byl vítěz. Jenže,...vítěz se ani jednomu ani druhému z určitých důvodů nelíbil. No, abych to upřesnila, holčičí vítěz ano, ale klučičí ne... a ve 20.tt jsme zjitili, že to je kluk. Tuto metodu jsme zkusili pak ještě jednou a vyšlo stejné jmeno, ale pořád jsme nějak nechtěli na to jméno přistoupit. Pak přišel den D a měl se narodit náš milovaný druhý chlapeček a my jsme neměli jméno. Cestou do porodnice jsme se tedy shodli, že nic kloudného nevymyslíme a nechali jméno, které vyřazovací metodou padlo.

A teď? Je to to nej jméno, které našemu drobkovi sluší ze všech nejvíc. Vtip je v tom, že říct mi před těhotenstvím, že náš syn se bude jmenovat, jak se jmenuje, tak se mu vysměju, že tohle jméno vážně ne. Prostě si ho to jméno našlo a ani nevím, kdo z nás dvou to jméno zařadil. Asi to tak mělo být
 • Vyberete oba.
 • Není to Vaše vysněné jméno, ale nakonec se ukáže, že to je to pravé ořechové, a to vlastně je další klad metody výběru jména.
veruuu_kubesovic  5. říj 2019

Jak jsme vybírali jména našim dětem ;-)

Když jsem poprvé otěhotněla, velice brzy jsem odložila kalendář s tím, že se mi žádné jméno z něj prostě nelíbí.
Při výběru jsme se zaměřili na to:
- aby jméno nebylo "tuctové", prostě aby jej nemělo každé druhé dítko.
- měli jsme v té době již 4letou neteř Miu, proto jsme vybírali netradiční jméno
- nedali jsme na rodinné tradice, manžel je Jan v jeho rodině několikátý v pořadí (proto od začátku tvrdil, že Honzík ani náhodou!).
A když jsme hledali a pátrali v mé oblíbené knize o jménech, našla jsem jméno Anabel (okamžitě se mi zalíbilo, že je netradiční, ovšem nijak zvlášť extravagantní a nemá ho každá holčička) a tohle jméno jsme dceři dali :-)
Když jsem byla podruhé těhotná, byl to tedy "tvrdý oříšek" vybrat další jméno. Navíc jsme řešili, že když máme jednou netradiční jméno, musíme v tomhle výběru pokračovat. Ale v 17. tt bylo rozhodnuto, když se nám na UTZ ukázal chlapeček (kdybychom čekali další dceru, myslím, že by byla do porodu bezejmenná, tam jsme prostě žádné jméno, co by nás zaujalo nenašli).
A teď máme v plánu třetí dítě. V hlavě už máme pár tipů, ale pro změnu plánujeme, že si nenecháme říct pohlaví a že budeme mít překvapení až na porodní sál.
akcuul2  4. říj 2019

Výběr jména

Když jsem zjistila, že jsem těhotná, jméno pro kluka bylo úplně jasné. Už asi od 15 let jsem chtěla jméno Teodor. Tehda to bylo jméno velmi vzácné a výjimečné, nikdo ho skoro neměl. Tak jsem o jménu řekla partnerovi a ten byl z jména nadšený. Ovšem ve 3 měsíci jsme se dozvěděli, že čekáme holčičku. Byla jsem bezradná, jméno pro holčičku jsem vymyšlené neměla, a tak jsem začala hledat. První jméno bylo Marie po moji milované babičce, co již nebyla mezi námi. Ale jmenovala se tak tchýně, která by na 100 % vykládala, že jméno je po ní, což jsem nechtěla.
Navíc mi došlo, že na dnešní dobu to není jméno moc populární a zdrobneliny jako Maruška, Majka atd. se mi nelíbíly, proto jsem hledala dál. Hodně dám na význam jména, a proto jsem vybrala jméno Julie (božská). Výběr byl jasný a máme Julinku. Tak jako Julie - božská, tak i Teodor - dar od Boha, takže až jednou budeme čekat druhé, kluk bude určitě Teo a holčičku určitě vybereme podle významu a snad bude mít taky tak krásný význam :)
coreprincess  4. říj 2019

Jména pro dvojčata

To byl jiný oříšek 🤦🏼‍♀️🤷‍♀️. Byla jsem přesvědčená o Karin a Olivii. Nakonec přišel náš 4letý syn a jednomu z miminek přes břicho začal říkat Sofinko. Takže jsme mu to nemohli udělat, že by jsme to jméno nepoužili a vymluvit si to nenechal. Máme tedy Sofii a Olivii. Ovšem kdyby bylo na mě, tak bychom měli Josefínu a Františku 🥰❤️
 • Sofií je hodně 😕
2 lidé považují za užitečné
coreprincess  4. říj 2019

Vysněné jméno z dětství

Když jsme čekali první dítě a dozvěděla jsem se, že to bude chlapeček, byla jsem v šoku. Už 50 let se u nás rodí pouze holky. Takže volba jména byla jasná - Florian ❤️ Je jich málo a bylo to moje top 1 jméno už někdy od puberty. Je jich zhruba 111 v ČR. V Olomouckém kraji 2. Jméno je to staré, ale jde ho pozměnit krásně na jméno moderní Flo, Flory.
4 lidé považují za užitečné
krupka3  4. říj 2019

Hlavou i srdcem

1) Jméno by se mělo mně i manželovi libit - bezpodmínečně.
2) Je nám jedno, jestli se líbí ostatním.
3) Musí být mezinárodní (nemáme české příjmení).
4) Musi se dobře vyslovovat s příjmením (příjmení začíná na G, vyloučili jsme tedy například Jakuba), nemělo by se s příjmením ani rýmovat.
5) Napsat seznam jmen, která se mi líbí pro obě pohlaví, pak je s partnerem prodiskutovat a proškrtat.
6) Svátek jsme neřešili, v dnešní době ho nepovažujeme za velkou událost.
7) Jméno a příjmení by dohromady nemělo být příliš dlouhé (máme krátké příjmení, u žen nepřechýlené, takže jsme si mohli dovolit dlouhé jméno).

Dcera nám každopádně své jméno poslala hned v začátku těhotenství, kdy jsme ještě ani nevěděli, že čekáme holčičku, ale od začátku jsme tak o ní mluvili a jméno nás prostě jeden den napadlo a byli jsme si jím 100% jistí.
 • Pozor na sdeleni vyberu jmena rodine, vzdy se dockate negativnich reakci, ktere si usetrite, pokud jmeno oznamite az po narozeni.
1 člověk považuje za užitečné
fatherpeter  3. říj 2019

Křestní jméno "Petr"

Jsem ročník 1979 a ve třídě na základní škole nás bylo 6 Petrů a na střední 8. Snažili jsme se tedy, aby dcera měla jméno , které se nám bude líbit a zároveň, aby nebylo příliš časté. Už dlouho pred tím než jsem před šesti lety poznal svou lásku, jsem měl vybraná jména pro děti, kdyby náhodou 😀 , Emu a Jakuba. Bohužel, Ema a Jakub je dnes jako Petr v osmdesátých letech. Během těhotenství proběhlo jméno Ela, Pavla a nakonec jsem já vybral jméno, které se mi nikdy nelíbilo, ale když jsem si ho tak opakoval i s příjmením, prostě mi to sedělo. Takže je dcera Valentýnka.
trpaslicek19  3. říj 2019

Nej jméno

Výběr jména pro druhého syna byl poměrně složitý. Chtěla jsem, aby řekli svůj názor i manžel se synem a navíc jsem měla požadavky, co by mělo splňovat :
- být mezinárodní
- neobsahovat háčky
- nesmí být v rodině, alespoň ne v té, se kterou se stýkáme, což je cca 150 lidí :-D
- musí se líbit nám třem
- nesmí mi připomínat nikoho z minulosti
- význam jména by měl být co nejlepší

Po všech těchto parametrech jsme vyloučili jména jako Jakub, Kristián, Adam, Filip, Petr. a ve finále nám zbylo jméno David. To jméno na malého perfektně sedí. Už v bříšku byl velký bojovník a po narození ukázal, že bojovat bude dál.
kristyn.g  1. říj 2019

Vylučovací metoda

Dokud jsme nevěděli, že to bude kluk, měl být Jakub. Poté ale manžel trval na tom, že ne Jakuba, ale že chce Vavřince. Vzali jsme kalendář, škrtli jsme Jakuba i Vávru, všechny nejčastější jména a zbylo jméno, které bychom nevymysleli sami ani náhodou 😁 . Máme Hynka a jsme moc spokojeni.
1 člověk považuje za užitečné
janulkahazulka  27. zář 2019

S prvním jménem pomohla numerologie, druhé vybrala ségře dcera :)

U první dcery jsme si byli jistí, že “když to bude holka, bude to Eliška!”. Na tomhle jméně jsme se shodli už při prvním rozhovoru na téma - až jednou budeme mít děti. Jenže, protože jsem sama “Jana” a ve třídě nás bylo 5 (!) “Janů, takže když jsem se dozvěděla, jak moc je jméno Eliška v současnosti populární, upustili jsme od ní a vybírali dál.
Protože mě vždycky zajímala numerologie, nakonec jsme tedy vybrali jméno, které z tohoto pohledu nejlépe sedlo k příjmení, a to i přesto, že svátek slaví 6 dní před narozeninami 🤦🏻‍♀️ Aby to malé ale nebylo líto, slavíme její jmeniny doma v den, kdy se slaví ve světě, což je cca 7 měsíců od data jejího narození. Nicméně musím říct, že jsem moc ráda, že jsme nakonec vybrali právě tohle jméno, i když jsem se s ním sama sžívala ještě půl roku po dceřině příchodu na svět, protože k ní naprosto sedí a zdá se mi, že i díky němu je to jak v našich očích, tak v očích všech ostatních, dítě narozené pod šťastnou hvězdou ;)

Ale mnohem zajímavější je výběr jména pro naši druhou dceru, která je aktuálně na cestě... to nám totiž starší dcera (tříletá) oznámila hned, co jsem otěhotněla. Od první chvíle věděla, že miminko je holčička, a když jsme se ptali, co když to bude brácha, říkala: “Mami, ty to nechápeš, já vím, že je to holčička!" a slabikovala jedno konkrétní jméno.
Když jsme zkusili nebo zkoušíme navrhnout jakékoli jiné, jsme bez šance 🤷🏻‍♀️😂 Každopádně jsem si jej také zadala do numerologie a v kombinaci s naším příjmením má předurčený opravdu snový život, takže dceru poslechneme (věřím, že ty děti prostě “vědí”) a jméno tedy máme. A jinak doktoři samozřejmě taky potvrdili holčičku - už i na velké genetice, takže tak 🙂 A svátek má naštěstí o 6 měsíců později!

Ještě pro nás bylo důležité i to, aby jména měla svůj “mezinárodní” ekvivalent a dala se skloňovat v mnoha různých variantách + hezky ladila s naším příjmením.
1 člověk považuje za užitečné
mnozimese  22. zář 2019

Jméno dřív, než dítě :D

Ani nevím, jak jsme dospěli k tomuto jménu. Ale vlastně ještě ve chvíli, kdy jsme spolu teprve chodili, jsme synovo budoucí jméno použili při antikoncepci. Já nebrala "prášky", ale "anti***" 😂, a pak se nám opravdu narodil. Klučičí jméno bylo vybrané hned. I pro druhé je chlapeček jasný. Holčičí jméno netuším, vždy jsme chtěli Elišku, ale teď je nějak "přeeliškováno".
verusche  12. zář 2016

Nečekaná holčička

S výběrem jména jsme měli jasno hned.
Bude to určitě kluk, říkali, takže Péťa po tatínkovi - ne, nebylo to z hlavy mého manžela, ale z mé, protože tohle jméno se mi líbí a protože k našemu příjmení se těžce vybírá nějaké hezké jméno :-D a to byl jeden z faktorů pro výběr.
1. hezky sedí k příjmení
2. alespoň měsíc +/- od data narozenin
3. nesmí být v rodině, krom dědičnosti po tatínkovi

Umíte si tedy jistě představit ten šok, když nám řekli, že je to holčička.

A začalo to, tohle ne, budou jí říkat jako klukovi, tu už máme, to není hezké, to zní tvrdě... Nejtěžší úkol na světě byl před námi.
A pak to přišlo, úplně samo. Na pivním festivalu jsme se bavili, bavili, až to bylo. Řešilo se, že já chci Emu či Amálku, manžel Karolínku, pak se přešlo na pohádky a bylo to...... Bude to Štěpánka. Podle naší milované Čertovy nevěsty.

Sice bude mít neskutečně dlouhé jméno, svátek 2 měsíce před Vánocemi a narozeninami (termín 24.12.) a iniciály Š.Š., ale jsme tím jménem nadšení a na naši princeznu pohádkovou se moc těšíme.
1 člověk považuje za užitečné
bustedka  1. srp 2016

Výběr klasiky

Má pravidla pro výběr byla: aby jméno nebylo v rodině, hodilo se k příjmení, nebylo atypické a hlavně, aby svátek nepřipadal +/- měsíc k TP. Důvod byl prostý - znala jsem pár lidí, kteří měli narozeniny a svátek v rozmezí pár dnů a těžce to snášeli.

Tehdejší přítel však měl rázný názor, že v případě syna bude jmeno JÁN (je Slovák) s tím, že holku nechá na mě, ale líbí se mu Tereza.

Jméno JAN mám v rodině asi 5x, navíc nechci děti pojmenovávat po rodičích. U chlapeckých jmen jsem měla jiné kandidáty. U holky se mi vesměs žádné jméno nelíbilo, ale Tereza mě docela oslovila. :-)

No a tak jsem se modlila, aby potvrdili holčičku, protože bychom v opačném případě absolvovali asi hodně dlouhou a nepříjemnou diskuzi.
elekthra  6. kvě 2016

Jednoduchá strategie

S manželem jsme především dbali na to, aby jméno nebylo v rodině (ani v širší), aby nemohli říkat "super, jmenuje se po mně". A jméno Antonín byl po seškrtání všech jmen v kalendáři jednoznačný vítěz. :-)

Chtěli jsme jméno české, ne moc obvyklé a hlavně aby se dobře zdrobňovalo a i "v mládí i stáří" se mu dalo nějak pěkně říkat. :-)
2 lidé považují za užitečné
mavega  1. únor 2016

Hodnotí celá rodina

Nejprve jsme s manželem prošli kalendář a vybrali jména, na kterých jsme se shodli. Pak jsme je sepsali a členové naší rodiny a nejbližší kamarádi dostali za úkol obodovat, jak se jim jména líbí. Pak jsme body sečetli a vybrali ta nejlepší jména. No a nakonec jsme se před porodem úplně těsně rozhodli pro jméno, které neprošlo ani do výběru od nás. :-) A teď jsme spokojení.
2 lidé považují za užitečné
miiisaaa  8. led 2016

Myslíme už i na školu...

U nás je to tak, že jasně chceme české jméno k českému příjmení. Pokud má někdo cizojazyčné příjmení, tak by mi cizí jméno nevadilo. Dále, aby nebylo "profláknuté", ale zase ne ani moc jedinečné. :-D Myslíme už i na školní docházku a takový Alfréd...no, nikdo mi nevymluví, že by si z něj nedělali spolužáci legraci. :-S
adenka84  30. lis 2015

Stragedie při výběru jména

My chtěli s manželem jména pro své děti ryze české - tuze moc se nám oboum už dávno, než jsme čekali první dceru, líbilo jméno Marie. Navíc jak manželova tak i moje babička byla Marie, a tak i to k tomu přispělo, že jsme tak po několika letech skutečně svou dceru pojmenovali.

Jako druhé jméno pro holčičku jsme si vysnili Annu a protože jsme nevěděli, zda druhé dítě bude, jelikož jsme na první dceru čekali dlouho, tak jsme nechali dceru pokřtít pod jménem Anna.

Po třech letech se nám narodila opět holčička, kterou jsme i tak pojmenovali Annou a nechali ji pro změnu pokřtít jménem Marie, takže máme doma Marii Annu a Annu Marii.
1 člověk považuje za užitečné
adinka_k  7. lis 2015

Výběr jména podle numerologie

Stejně jako datum svatby jsme nenechali náhodě, pro výběr jména jsem se dívala do knížky Jméno je tvůj osud. Podlé této knížky jsem si seškrtala předvybraná jména se "špatnou karmou" a po dalším seškrtání nám zůstala tři jména: Adéla, Stella, Laura. Tak jsem znovu mrkla do knížky a tam to jméno doporučovali. A tak máme Lauru. ;)

Obvykle to moc často lidem neříkám, prostě pro mě to bylo důležité, alespoň nějaké vodítko z numerologie, které ráda věřím.
2 lidé považují za užitečné
gepe  20. črc 2015

Žádný kalendář či strategie

U nás to bylo rychlé a jednoduché. V cca šestém měsíci jsme se začali jednou bavit o tom, že asi budeme muset vybrat nějaké jméno pro holku a pro kluka. Manžel ihned řekl kluka, já se zadumala - ok :) tak ještě pro holku, cca 2 minuty přemýšlení, řekl holku, já se zadumala - ok :) Až následně jsme se podívali, a to díky prarodičům, zda daná jména jsou vůbec v kalendáři a ano, byla.

Tak jsme ke jménům došli, jednodušše, bez jakýchkoliv invencí z venku, kalendářů, knížek, bez trendů i konzultací. :)
blanka.k  17. črc 2015

Náš výběr

Od 12tt nám potvrzovali kluka (+ na dalších spec.vyšetřeních kvůli VVV)., takže jsme vybírali jen klučičí. Naše požadavky (i když nakonec ne všechny jsme dodrželi)
- jméno nesmí být v nejbližší rodině
- ani jednoslabičné, ani dlouhé
- manžel chtěl bez diakritiky a spíše "mezinárodní" (něco jako Martin, Petr.. že prý kdyby šel pracovat do zahraničí v dospělosti :D ), ale ne "cizí"
- aby neměl svátek blízko narozenin , Vánoc :)
- ideálně, aby obsahovalo "R", protože máme "měkké" příjmení

Takže v "TOP 10" byl Marek, Radek, Petr, Jiří, Jakub, Tomáš, Michal
1 člověk považuje za užitečné
kaalla  16. črc 2015

Demokratická dohoda

My jsme měli při výběru jména jen několik kritérií. Nechtěli jsme nic exotického, k našemu typicky českému příjmení by se to nehodilo. Nechtěli jsme žádné jméno, které se v rodině nebo u blízkých přátel už objevilo a chtěli jsme jméno, které se dá hezky zdrobňovat.

Každý z nás udělal seznam jmen, která se mu líbí a nakonec nám zůstalo pět klučičích a pět holčičích, na kterých jsme se shodli. Postupně nám jména odpadávala až máme nakonec Kačenku.
1 člověk považuje za užitečné
sarriku  14. črc 2015

Naše strategie

Musí být středně dlouhé (žádná Jana, Hana nebo Kateřina). Musí být české a ne moc diakritiky (třeba Štěpánka). A nesmí to být aktuálně profláklé jméno jako Tobias, Sebastian atd.

Pro holčičku jsme měli vybraná jména Izabela, Juliana a další, už si je nevybavuju. A pro kloučka Jeníka, Josífka, Čestmíra a Mojmíra.

Některá jména se nám zprotivila už když jsme o nich mluvili, takže vypadla z výběru. A nakonec jsme volbu rozsekli tím, že jsme si řekli, že miminko budeme oslovovat jeho potenciálním jménem a co nám sedne, tak to mu zůstane.

Začali jsme Josífkem a zalíbilo se nám, takže náš syn se jmenuje Josef.
2 lidé považují za užitečné
marticep  7. črc 2015

Nesouhlasí? Rozbrečte se ! (nadsázka :-D )

O holčičím jméně jsem měla jasno už dávno, chtěla jsem, aby se jmenovala po mojí kamarádce z dětství. Ale člověk míní, příroda mění, všechno nasvědčovalo tomu, že Verunka bude mít pindíka - a bylo vymalováno. :-D

Nelíbí se mi jména exotická ve spojení s klasickým českým příjmením a za zbytečně matoucí považuju pojmenování syna po otci - to jsem naštěstí mohla s klidem vyloučit - přítel prohlásil, že kdyby jednoho syna už po sobě nepojmenoval, tenhle by se tak jmenoval taky. :-N Kolem nás se to hemžilo všemi - yáši, - eáši, Matěji, Jakuby, Jáchymy a já chtěla hezké české jméno, takže jsem prohlížela kalendář, pokaždé si udělala tečku, které by jako šlo a po čase jsem to projela znova. :-D Další přítelovy návrhy jsem smetla ze stolu rovnou, protože Čendu ani jiné podobné jméno, které mi evokovalo spíš čuníka, jsem fakt synovi dát nehodlala.

Pro mě se stal favoritem Jan. Přítel nechtěl ani slyšet! Týdny ubíhaly, oba jsme si trvali na svém, až nedlouho před porodem už jsem se zoufale rozbrečela, jak že to teda uděláme, abychom se shodli a přítel najednou změknul a odsouhlasil Jendu. :-)
6 lidí považuje za užitečné
ammmi  6. črc 2015

Všichni na M

Tak my s mužem máme oba jméno začínající na M, takže jsme chtěli, aby měl takové jméno i syn, i když původně jsem chtěla jméno Lukáš, ale nebylo to prostě ono.

Další požadavky byly, aby NEbylo jméno po rodičích (nemám ráda "mladej, starej"), aby ho neměl ani nikdo z blízké rodiny a aby ladilo s příjmením. Pak už jen stačilo podívat se do kalendáře. Víceméně jsem si ho prosadila já, partner ho nechtěl z osobních důvodů, ale nakonec je spokojený.
mimi1004  4. čer 2015

Místo Veroniky máme Dominiku

Nevím proč, ale už od puberty jsem si zamilovala jméno Filip, takže u kluka jsem měla jasno hned a i přítel s tímto jménem souhlasil. Chtěla jsem proto, aby jméno pro holčičku vybral on. Jeho přáním byla Veronika. V první moment jsem s tím souhlasila, jenže postupně se mi to začalo rozkládat v hlavě - nechtěli jsme, aby se toto jméno v rodině již vyskytovalo, a zapomněli jsme při tom, že Veroniku už má jeho bratranec. Dokonce i se stejným přijmením. Navíc jsem chtěla, aby jméno bylo +-2 měsíce vzdáleno od narozenin. Termín porodu byl stanoven na 23.1. a Veronika má svátek počátkem února, takže můj limit nebyl splněn ani omylem. Až jsem pak v seriálu Comeback zaslechla jméno Dominika a měla jsem jasno. Svátek má v srpnu. Začala jsem partnera zpracovávat, ale vyhráno jsem měla až těsně před odjezdem na matriku, kdy s Domčou nakonec souhlasil i on. Pokud bude nějaké další těhu, doufám, že se taky nakonec shodneme v klidu a míru, jako to bylo poprvé. :-)
1 člověk považuje za užitečné
janamal37  3. čer 2015

Demokratická volba

Na úvod se vám musím svěřit, že jsem nikdy neuměla vybírat jména. Prostě mi to z nějakého důvodu nešlo. Cítila jsem to jako obrovskou zodpovědnost a jsem velmi nerozhodná. Proto se v dětství moje hračky a později i zvířátka jmenovaly Zajíček, Medvídek, Myšička... no fantazie sama :-).

Když udeřila hodina H a já měla vybrat jméno pro své dítě (aby se tedy nejmenovalo Dítě), tak jak už to tak bývá, napsala jsem na papír několik eventualit a nenápadně ho podstrčila otci dítěte. Nechápavě se na mě podíval a ryze oznamovacím tónem prohlásil, že malý se bude jmenovat po něm. Aleš. Na jednu stranu jsem byla ráda, že ze mě to vymýšlecí břímě spadl, na stranu druhou se mi toto jméno nelíbilo a nelíbí se mi ani sama generační tradice dědění jmen typu Rudolf Hrušínský starý, mladší, nejmladší... Ovšem ovlivněna těhotenskými hormony, Modrého koně tehdy neznaje a psím pohledem svého partnera, který měl slzy na krajíčku a tvrdil, že si celých 40 let vroucně přeje, aby syn nosil jeho jméno, jsem nakonec souhlasila.

Dodnes jsem se s tím ještě zcela nesmířila, ale pozdě bycha honiti. Takže, nenechte se zviklat, milé hormony ovlivněné dámy, je to i vaše volba a rozhodnutí na celý život :-).
3 lidé považují za užitečné
rosaleen  1. čer 2015

Já vybírám dceru, manžel syna

V prvním těhotenství jsme se nemohli s manželem absolutně shodnout na jménech. Co se líbilo mě, on naprosto zavrhl a naopak. Tak jsme se domluvili, že já vyberu jméno pro dceru a on pro syna. On vybral jméno Miroslav, které se mi vůbec nelíbilo, ale nemohla jsem s tím nic dělat, jen doufat, že to bude dcera. :-)

Já vybrala jméno Terezie, chtěla jsem něco, co nebude úplně obvyklé, ale zase žádnou divočinu. Kriteriem bylo vlastně jen to, aby to jméno nemělo svátek ve stejný měsíc jako očekávané narození dítěte. Nakonec jsem absolvovala odběr plodové vody, který potvrdil holčičku a já se přestala stresovat Mirečkem. :-)

Teď v druhém těhotenství to máme komplikovanější, protože čekáme dvojčátka a já chci, aby měli stejné počáteční písmeno. Protože to bude asi páreček, zase jsme si to rozhodili jako minule. Bohužel manžel trvá na Jaromírovi, takže se tentokrát Mirečkovi nevyhnu. :-) K tomu jsem vybrala Julinku.
Doufám, že naše děti budou se jmény spokojené a jednou nám za tento výběr poděkují.
4 lidé považují za užitečné
happylenulka  8. dub 2015

Holka x kluk

U kluka jsme se rozhodovali mezi dvěma favority - Matyáš a Mikoláš. Nakonec zvítězil Mikoláš.

U holčičky to bylo horší, tam jsme se nemohli absolutně shodnout... Manžel chtěl Elišku, Sylvu. Já zas Emmu, Justýnu , Amélii. Nakonce zvítězil "kompromis" Stella, a to jméno jsme si zamilovali. Čekáme holčičku, tak klučičí jméno posouváme do dalšího těhotenství. :-)

Dobré je, že v případě druhé holčičky máme jasno už nyní a jmenovala by se po tatínkovi "Viktorie". Takže jedno řešení jmen v prvním těhotenství a hned máme jasno i do dalšího těhu.
1 člověk považuje za užitečné
klarina_f  7. dub 2015

Okolní jména

Hodně jsme se s manželem řídili okolím. Každý jsme si sepsali 5 jmen a postupně vyřazovali. První jsme se řídili podle toho, kdy se má miminko narodit. Nechtěli jsme svátek a narozeniny v rozmezí 14 dnů. Pak jsme si říkali jména a podle okolí vylučovali.

David - v době oslav, v ulici zlobivý kluk, Šárka - narozeniny nejspíš v době svátku, atd.

Nakonec jsme se pro kluka shodli na Lukáškovi. Nikdo ho v okolí neměl. Nakonec jsme pozapomněli na příbuzné z Prahy, na syna od známé, na mého exspolužáka. :-D

U Beatky jsem chtěla Emu, ale manžel mi to zprotivil ptákem Emu. S Beatou jsem se dlouho sžívala, nakonec dceři to jméno sedí a není tak časté. :)
1 člověk považuje za užitečné
miatia  11. bře 2015

Trošku boj

U nás se vášnivě diskutovalo o jméně pro naše první miminko, muselo to být jméno, na kterém se shodneme oba, a to byl doslova oříšek. Nějaká zásadní kritéria jsme nevolili, jen jsme chtěli, aby hezky šlo k příjmení. Několik měsíců jsme navrhovali různá jména podle kalendáře, ta, na kterých jsme se shodli (bylo jich hodně málo) jsme si vypsali.

A stejně nakonec bylo všechno jinak. Partner se zamiloval do jednoho jména a prohlásil: Jestli mě miluješ, tak dáš jméno Richard. :-) Ano, udělala jsem to, ale s jednou podmínkou - že příští jméno pro našeho druhého potomka vybírám já a on to nebude nijak komentovat ani kritizovat, souhlasil. Mimochodem, jméno Richard sedí pro toho našeho kloučka jako ulité. ;-)

U dcery jsem si v klidu napsala seznam jmen, co by se mi líbila. Snažila jsem se, aby jméno nebylo datem příliš blízko narozeninám, neb sama mám narozeniny i svátek v jednom měsíci, a je to trošku k vzteku. Taky jsem chtěla, aby jméno sedělo k příjmení a aby se hodilo i ke jménu našeho prvorozenného. Takže, když mi na genetice potvrdili sladkou zprávu, že čekáme holčičku, začala jsem svému bříšku říkat Izabela. A řeknu vám, opět jsme se trefili. :-)

Někdy přemýšlím nad tím, zda naše děti výběr ocení, ale myslím, že dostali do vínku krásná stará jména, na která mohou být pyšné. :-)
lenjii  10. bře 2015

Cizí přijímení

Kvůli přijímení jsme chtěli, aby jmeno nebylo české (Veronika, Lucie, apod.) Chtěla jsem k našemu přijímení jméno trochu jiné (Natálie, Sára, Ema,...)

Z kalendáře jsem vybrala asi 6 jmen klučičích a 6 pro holky. Z toho pro kluka to bylo hned. Holka byla horší, ze dvou mých favoritek jsme se nemohli domluvit. Já chtěla Lilianku a manžel byl pro Natálku. Líbila se mi obě jména, tak jsem se nechtěla už dohadovat. Nebyla to žádná věda. Uvidíme příště! :-)
andriss  9. bře 2015

Špatná zkušenost

Když jsem otěhotněla, přála jsem si kluka, jelikož už doma jednu holčičku máme. Volba padla na Jonáše, s manželem jsme se shodli. Když jsme jeli na genetiku a na odběr plodové vody, dozvěděli jsme, že pod srdcem nosím holčičku. I když jsem to tak nějak cítila.

Po odběru plodové vody mi ještě na klinice praskla plodová voda a tím pádem okamžitý odvoz do nemocnice, kde jsme vůbec nevěděli, jak to dopadne. Už jsme se připravovali na nejhorší, když to naše holčička zvládla a my začali vybírat jméno pro naší princeznu. Já měla jasno. Jméno musí znamenat to, jak je naše malá veliká bojovnice. Nakonec jsme dali jméno Valentýna (zdravá, silná). Bojovali jsme z rodinou, ale nenechali jsme si ho za žádnou cenu vymluvit.

Nenechte si mluvit do výběru jména. Ať dáte jakékoliv, stejně se najde vždy někdo, komu se to jméno nebude líbit.
1 člověk považuje za užitečné
nikolapomahacova  9. bře 2015

První Klárka v rodině ;-)

Původně jsem chtěla dceru pojmenovat po mé zesnulé babičce Vlastě na uctění její památky, ale pak jsem si řekla, že Vlasty máme v rodině jen dvě a tak to chci nechat. Pak jsem měla přání vybrat jméno takové, co v naší rodině ještě není, tím pádem Natálky, Terezky, Janičky nebo Emičky nepřipadaly do úvahu. Pak mojí maminku napadlo jedno jméno, jméno holčičky, kterou jsem brigádně hlídala - KLÁRA !!! A jsem šťastná, že máme tu naší Klárku a neměnila bych. :-N
2 lidé považují za užitečné
rituska88  5. bře 2015

Hezky česky

Při výběru jména jsme měli hned od začátku jasno v jednom: Chceme hezké české jméno. Ani mně ani příteli se nelíbí, když rodiče dají dítěti k typicky českému příjmení cizí křestní jméno.

Oboum se nám líbilo jméno Josef a navíc se tak jmenují naši taťkové, takže jsme synka pojmenovali Josef (říkáme, že po nich, ale ve skutečnosti to tak není, prostě se nám to jméno líbilo).

Pro holčičku jsme měli vybrané jméno Terezie (rodinná tradice by v tom taky byla - jmenovala se tak moje prababička, ale to je taky spíš náhoda, prostě se nám jméno Terezka líbí). Ale to se moc nelíbilo přítelově mamince, že prý je to dlouhé, máme i delší příjmení. V tomhle jí musím dát za pravdu, že na vyslovování je to opravdu dlouhé a k příjmení Absolonová by se spíš hodilo něco kratšího, ale prostě jsme se na ničem jiném neshodli. :-)
1 člověk považuje za užitečné
blecha94  11. únor 2015

Mnoho povyku pro nic

Nikdy jsem nad tím, jak se bude jmenovat moje dítě, moc neuvažovala, protože jsem děti zrovna neplánovala. Ale když na mě vykoukly dvě čárky jako velké překvapení, museli jsme se s manželem zamyslet. :)

On si moc přál dceru, já naopak chtěla syna, a tak jsme se dohodli, že si každý najdeme jméno pro svoje vysněné pohlaví, a když ten druhý nebude absolutně proti, tak to tak bude. Já chtěla jméno, které není hitem posledních let, spíš netradiční, ale zvučné a rozhodně ne vyloženě zahraniční. Taky jsem nechtěla, aby dítě mělo svátek blízko narozenin. Líbil se mi Jonáš, ale máme příjemní na Š, a tak bohužel nepřicházel v úvahu. Stejně tak jsem si zamilovala Jonatána, ale samozřejmě jsem všude slyšela, že se bude jmenovat jako čokl paní Kadrnoškový. :-D Ani Vendelín nesklidil ovace a já už byla fakt zoufalá. Pak jsem jednou narazila na jméno Oskar a bylo jasno. Nenechala jsem si ho vymluvit a nezajímalo mě, co kdo namítá, já chtěla Oskara a manžel byl taky pro.

Samozřejmě jsem se v 17. týdnu dozvěděla, že čekáme dceru, a tak snad co nevidět porodím naší maličkou Annu, kterou měl manžel vysněnou prý už od školky. :) Snad se Oskara dočkám za pár let. ;-)
2 lidé považují za užitečné
opravdova_luzy  11. únor 2015

Podle čeho jsme vybírali

My jsme v podstatě vybírali jméno pouze pro holčičku, protože to klučičí jméno bylo jasné ještě dřív, než jsem otěhotněla - rodinná tradice z manželovy strany. Jmenuje se tak on, jeho otec i děda. 8-(
S tím jsem souhlasila, akorát pod podmínkou, že v případě rozhodování u holčičího jména budu mít rozhodující slovo já.

Chtěla jsem:
- něco neobvyklého, ale ne zase tak, aby její jméno bylo důvodem k posměchu
- něco českého
- dobře znějícího k rodnému příjmení
- nic co by končilo na -la kvůli rodnému příjmení začínající na Li

Nakonec to vyhrála Dora :). Měli jsme ještě v merku: Apolena, Johana, Jolana, Miriam, Adina, Dorota a Teodora. Tak třeba příště :-D (kromě těch dvou posledních, které by byly skoro to samé co Dora).
1 člověk považuje za užitečné
eldoradoh  7. led 2015

Holčička byla jasná..

Pohlaví našeho prvního miminka jsme se dozvěděli 4.6., hned na prvním screeningu a paní doktorka si byla jistá na 80% (kdežto já na sto už od začátku těhotenství).

Strašně moc jsem si toužebně přála holčičku. Asi proto, že ji mají skoro všechny mé kamarádky, chtěla jsem taky plést copánky, vázat mašličky a oblékat sukýnky. Vůbec mě ale nepřekvapilo, když paní doktorka na 3D ultrazvuku řekla, že to bude chlapec. Ano, ten den jsem byla drobet zklamaná, ale dnes bych v žádném případě neměnila. Během těhotenství jsem si rychle zvykla na to, že čekáme malého fotbalistu (jako je manžel :-) ) a těšila se víc, než na holčičku.

Jméno pro holčičku bylo jasné od začátku - byla by to Ema. Nad klučičím jsme se dost dlouho nemohli shodnout, já chtěla Matyáška od samého začátku, co jsme se dozvěděli pohlaví. Líbilo se nám několik dalších jmen - Ondřej, Adam, Daniel - všechna jména, co slaví svátek v prosinci, což jsme mu prostě nemohli udělat. Jednoho dne se ke mě manžel přitulil, pohladil bříško a řekl "Ahoj Matyášku". Ten den bylo rozhodnuto.

Dneska sám říká, jak dobře jsem vybrala, že to perfektně pasuje k našemu příjmení a dobře zní.. :-)
3 lidé považují za užitečné
zebruska  6. led 2015

Holčička boj, takže to prostě musel být kluk

Jsem zastáncem českých jmen. Asi proto, že jsem češtinářka, češtinu miluji a nikde jinde bych stejně žít nechtěla. Vždycky jsem chtěla mít holčičku Barunku. Barbora byla moje prababička, strašně jsme spolu bojovaly v době mé puberty (namalovaná jsem tam nesměla, nehty ostříhané, nenalakované, oblečení pečlivě vybírat...), ale přesto jsem to jméno milovala. A bylo jasné, že když budu mít holčičku, bude to Bára.

Ovšem termín porodu mi to trochu zkomplikoval, nechtěla jsem, aby mělo dítko narozeniny, svátek a Vánoce v jednom měsíci. Takže jsem navrhla druhou mou variantu - Anička. Manžel s ní měl ale velký problém, pořád říkal: "Anička, kozí nožička..." a chtěl Magdalenku jako jsem já, a to jsem zase nechtěla já. Takže neustálé spory a jméno žádné.

Když utz ukázal pindíka, bylo jasno, že to bude Zdenda po tatínkovi, i když jsem nechtěla jméno po rodičích, ale u Zdeňka to bylo prostě dané celým okolím. Týden před porodem jsme vyplňovali papíry do porodnice a u holčičky napsali Zdeňka a já doufala, že se pan doktor nespletl. :-D
5 lidí považuje za užitečné
ikyki  5. pro 2014

Neokoukané ale přitom žádná divočina

Chtěla jsem něco, co nebude tak časté, ale přitom nic co by byla divočina, no jo ale babo raď k nejčastějšímu příjmení v ČR. :-D Nakonec jsme zvolili Beátka, okolí nebylo nadšené ale my ano, nakonec v rodině každý říká, že jsme nemohli vybrat lépe.
mochenkaa  2. pro 2014

Bez háčků a čárek

Partner má slovenské dlouhé a měkké příjmení, chtěli jsme proto, aby děti měli krátké jméno a bez háčků a čárek. Takové, které není problém vyslovit kdekoliv na světě.

Syn se jmenuje David, dcera Beata.
nordjane  14. lis 2014

Vysněné jméno mého muže

Již od počátku těhulkování jsem slyšela od muže, že si vždy přál mít syna se jménem Dominik. Jméno se mi líbilo a nic jsem nenamítala. ;-) Mateřský instinkt mi říkal, že to určitě bude holčička, a tak mi muž řekl, ať si jméno vyberu pro holčičku já, když on vybíral klučičí :-) V poslední době se mi začla líbit Nelinka, ale měl ji skoro každý, tak jsem pátrala po podobách a rozhodli jsme se pro Nelly ;-)

Nakonec se z holčičky stejně vyklubal chlapeček, takže Dominik byl jasný. ;-) Nelly čeká třeba jednou pro druhátko :-))
2 lidé považují za užitečné
zrzzynka  12. lis 2014

Zajímavé, ale ne nesmyslné!

S mužem jsme oba moc chtěli od počátku holčičku, a tak jsme začali vymýšlet dívčí jména. Jako první se nám líbila Nella, poté Vanessa. Moje vysněné jméno bylo a je Patricie, ale jelikož mám mozek a přemýšlím, nedala jsem ho kvůli příjmení, jelikož by měla v příjmení taktéž P,T a R, navíc má příjmení dlouhé, takže by si chudinka užila se psaním. Vítězkou byla Sofie, inspiroval mě kamarád a kolega z práce, jehož dcera se tak jmenuje. Přísahám, že kromě něho jsem o tom jméně NIKDY neslyšela a těšila se, jak budu originální, protože co opravdu nesnáším, jsou typicky česká jména.

To bylo, než jsem přišla na Koníka. :-D Od té doby jsem si všímala, že Sofinky se rojí v šíleném, až nesmyslném množství. Na poslední chvíli jsem to už nechtěla měnit a tak jsem jméno alespoň "obzvláštnila" tak, že se nepíše Sofie, ale Sophie, a na to jsem pyšná.

Pro chlapce byl jako konečná varianta, co jsem uváděla i v porodnici Daniel. Dalšími adepty byl Mathias, Tobias.

Je moc důležité, aby rodiče volili jméno srdcem ale i rozumem. Taky jsem se těžko vzdávala své Patricie, ale ublížila bych tím akorát malé, která s tím bude muset žít celý život, a já sama jsem své matce vděčná za to, že mi dala jméno Diana, a jsem na něj náležitě hrdá. :-)
5 lidí považuje za užitečné
jarcatko  11. lis 2014

Jména na V a jak to nakonec dopadlo

Už když jsme spolu s mým mužem chodili teprve pár týdnů, bavili jsme se o jménech dětí. Věděli jsme hned, že chceme jména od V, na počest manželovy maminky, která před lety zemřela a jmenovala se Věra. Pro holčičku jsme tedy měli hned vybranou Verunku a pro chlapečka muž z legrace vybral Vendelína. Napřed mi to přišlo ztřeštěné, ale postupem času jsem si na jméno zvykla natolik, že když jsem o tři roky později po svatbě otěhotněla, s Vendelínem jsem počítala najisto. To ale najednou manžel cuknul, že prý mu to nemůžeme udělat.

A tak jsme začali opravdu hledat jméno pro syna. Jenže jsem ještě navíc nechtěla dávat žádná jména končící na -slav(a) či -mír(a) a taky končící na -v. Příjmení máme taky od V- a přišlo by mi to tam jako takové škobrtnutí. A tak nepadal v úvahu ani Václav, Věroslav... ani Vavřinec se mi nelíbil. Museli jsme od jména na V prostě upustit. Také jsme nechtěli dávat jména po rodičích či prarodičích. A tak byl ze hry třeba Jan, jméno, které se mi jinak moc líbí.

No nakonec jsme se rozhodli, že to nedodržíme, a první syn se jmenuje Jan. Honzík se k němu úžasně hodí a myslím, že mého tátu potěšilo, že jeho první vnuk nese jméno po něm. Druhý syn se jmenuje Filip. Jméno, které jsme měli už u prvního v užším výběru, ale manžel ho zavrhl s tím, že se tak jmenovalo jeho morče a nemůže prvního syna pojmenovat po morčeti. U druhého už to ale zjevně nijak nevadí :-D

Filípkovi jsou teprve tři týdny, takže uvidíme, jak se k němu bude jméno hodit. Ale pro mě je Filípkem už od momentu, kdy jsem zjistila, že čekáme druhé dítě.
4 lidé považují za užitečné
rozzaarka  10. lis 2014

U nás vede klasika

Výběr jména pro miminko je jistě důležitým krokem. S manželem jsme žasli nad kombinace jména a příjmení, kdy rodiče chtěli mít zvláštní jméno a naprosto ignorovali, že k ryze českému příjmení nejde v mnoha případech dát cizí jméno. K čemu má dítě v rodném liste Theresia, když se jí stejně říká Terezko? Argument rodičů je, že Terezek je moc.

Kritérií u nás bylo dost:
Jméno musí být krátké, jelikož máme dlouhé příjmení.
Jméno nejlépe bez R, jelikož je v příjmení.
Jméno by nemělo končit na K, jelikož tím začíná příjmení a špatně by se to vyslovovalo.
Jméno by mělo být české, jelikož příjmení je české.
Jméno by mělo mít svátek jindy než v okolí Vánoc a narozenin.

Klučičích jmen jsme měli spoustu a nebyl problém se shodnout a vybrat 1. U holčičky jsem kvůli dlouhému příjmení přišla o svojí vysněnou Karolínku a Kristýnku, ale co se dá dělat, manžela kvůli tomu měnit nebudu. :-)
Náš syn se jmenuje Jakub, případný bratříček by asi musel přežít svátek kolem Vánoc - Dan nebo David, u holčičky by vyhrála nakonec Lenka.
3 lidé považují za užitečné
holkavbotech  9. lis 2014

Ať to dobře zní

S mužem jsme vybírali jméno podle jediného kritéria - ať se nám líbí. Pohlaví miminka jsme si nechali jako překvápko, takže jsme hledali jména pro obě varianty.

Máme krátké příjmení, takže pro kluka jsme koukali spíš na dlouhá jména. Navíc jsme nechtěli žádné z tolik módních jmen poslední doby, jako Tobiáš, Tadeáš apod. Nakonec jsme našli dvě jména: František a Bartoloměj.

U děvčat jsme došli taky ke dvěma jménům: Štěpánka a Zuzana. Dohodli jsme se, že když to bude kluk, tak jméno vyberu já, a když holka, tak manžel. Celou dobu jsem byla přesvědčená, že to bude František, ale asi tři týdny před TP jsem obrátila a teď máme doma Bartoloměje.
2 lidé považují za užitečné
katkammv  8. lis 2014

Bylo jasno od bubliny

Ještě než jsme s manželem uvažovali o jménech pro děti, dopředu mě upozornil, že by chtěl syna pojmenovat po sobě a holku po mě (ten moment nikdy jména po nás). A v tu ránu se moje sny o jménech mých dětí rozplynuly, ale nu což, jedno jméno si určitě taky vybojuji.

No když přišel ten okamžik, copak čekáme, já stejně věděla, že je to kluk, a tak můj začal od samé bublinky říkat je tam náš Míša (manžel je Michal). No jasně, že jsme čekali kluka, ale já manžela dlouho ukecávala a stejně nic z toho, ale aspoň jsem ukecala na jméno Michael (pro mě nádhera, odůvodnění bylo jednoduché, nepolezete si do pošty, což uznal).

Ale ach, ta holka nám dala zabrat. Vybírala se Pavlína, Sára, Diana a Alžběta a nakonec jsme do výběru zapojili i zbytek rodiny a vítěz stále nikde. Až nakonec můj taťka dal vítězný hlas jménu Sára. :-) Dneska se snažíme o druhé miminko a už teď jsou vybrána jména Vladimír (po manželovém dědovi), a já chci Bartoloměje, a holka, to bude velký oříšek. Už se nám nelíbí, co dřív, tak se necháme překvapit, co nám život přinese. Třeba to bude Katrin nebo Kateřina.
styna87  8. lis 2014

Výběr jména

Když jsme se s manželem před 7 lety seznámili, vždycky jsme fantazírovali, jaká bychom dali jména dětem, kdybychom je spolu měli. Však to znáte. Ale po pár letech jsme přišli na to, že spolu chceme zůstat a ty děti spolu opravdu mít.

Úplně první jména, která jsme se shodli, že se nám líbí, byla Matěj a Adélka. U mě potom ještě postupem let přibyla Anna. A následně pak Emma a Stella. Klučičí bylo stále jen jedno. Matěj :-)

Vloni jsme se ale přestěhovali do Německa a tak jsme trochu pozměnili kritéria pro výběr a následně i jména samotná. Představa, jak Němci zápasí s výslovností jména Matěj, byla přinejmenším vtipná. A říkala jsem si, že to bychom našemu případnému kloučkovi nemohli udělat. Tak jsme se shodli na Matyášovi / Mathiasovi s tím, že by i v rodném listě mohl mít napsáno Matyáš, ale říkali by mu tady Mathias, což je zde naprosto normální jméno. :-)

No a holčička, ta se ustálila na Stelince. Ještě nejsme pevně rozhodnuti, jestli Stela nebo Stella. A stejně tak nevíme, jestli přidat ono známé -ová nebo ne. Zatím žijeme tady a v nejbližší době to měnit nechceme. Ale kdo ví, co bude za 10 let. A nechceme, aby nám děti třeba jednou vyčítali, že mají neobvyklá jména a že se jim ve škole smějí.
1 člověk považuje za užitečné
zuuuzaaa  8. lis 2014

Jméno až po porodu

Na jménech jsme se s partnerem nemohli dlouho dohodnout. Jméno pro holčičku jsme vybrali cca 3 týdny před porodem, jen jméno pro kluka byl oříšek. Mně se líbil Tobiáš a manželovi Teodor. No, nakonec to vše dopadlo tak, že jméno jsem hlásila doktorovi na JIPce ještě v polospánku, že chlapec bude Tobiáš, a manžel vše musel jet dopsat na matriku. :-D
Tak to dopadá, když má partner na vše čas. I když ho uháním, že by bylo dobré vše vyřešit mnohem dříve, tak mně řekne, že to se nějak poddá.
1 člověk považuje za užitečné
karol89  7. lis 2014

Lépe jsem vybrat nemohla

Jak bych začala. :-D Vždycky jsem si přála mít kluka, nikdy jsem nechtěla holku. I když se řiká "hlavně, ať je to zdravé", tak já měla vždycky averzi k holkám a hlavně byly všude (ségra, chlapova starší dcera ...). Nechtěla jsem čančání, bárbíny, růžovou ... blééé. Chtěla jsem vojáčky, auta na dálkáč, boje. :-D :-D :-D

Když nám ve 12 tt oznámili holku, byla jsem ten nejšťastnější člověk na světě! Představovala jsem si jí jako svoje malé kudrnaté já. :-N Ale co se jménem? Chvílema jsem byla nešťastná, jelikož jsem pro kluka měla vybraných 5 jmen, ale pro holku žádné. Žádné se mi prostě nelíbilo natolik, abych ho dala naší princezně. Několikrát jsem projížděla kalendář a pořád jsem se zasekávala u jména Klaudie. Pak jsem si všimla, že má svátek v květnu. Původně jsem si hrozně moc přála mít květňátko, ale to se nepodařilo, tak jsem si řekla, že aspoň jméno by mohla mít květnové. Ale pořád mi to nestačilo. :-D Vždycky když jsem se dívala na různé seriály a filmy, hrozně se mi líbilo jméno Ema. Ale obě jména samy o sobě jsou taková suchá :-D a já chci mít vždycky něco extra. Tak jsem to dala dohromady a vzniklo něco božského! KLAUDIE EMA TIŠEROVÁ! x-) x-) x-) Ale takové jméno už netrumfnu, takže pokud bude druhé taky holka, bude to boj, i když něco vymyšleného mám (nebudu prozrazovat, ať to nezakřiknu a někdo mi to třeba nešlohne :-D :-D :-D). Ale tohle prostě už netrumfnu, a o tom to podle mě je. Vybrat to jméno, z kterého si sednete na kaďák. :-D
1 člověk považuje za užitečné
misuulee  7. lis 2014

Zachováme tradici :-)

Tak co jméno tatínku?Projedem kalendář...vyberem každy pár jmen pro holku a pár pro kluka...
Z užšího výběru jsme pro holčíčku měli Lucinka a Janička,pro kluka Honzík,Vojtíšek ...jelikož je tatínek od V a dědeček taky,je jasno:-)
kacajak  7. lis 2014

Žádné V

Při výběru jména jsme měli hned několik kritérií, prvním a pro manžela nejdůležitějším bylo, aby jméno nezačínalo na V, jelikož máme příjmení na V. Dalším bylo, že se mrně nebude jmenovat po nás. A posledním, že jméno nesmí být v rodině (to bylo úplně nejhorší, protože rodina od manžela je hoodně rozrostlá).

Vždy nás napadlo nějaké pěkné jméno, ale zavrhli jsme ho, protože už je v rodině. Nakonec se do nejužšího výběru z klučičích dostal Šimon, Matyáš a Dominik a z holčičích Sára, Marianna a Tereza.

Narodil se nám chlapeček, jmenuje se Matyáš :-) Na holčičku bylo nakonec napsáno Sára :-).
2 lidé považují za užitečné
petrajavor  6. lis 2014

Byl to boj

Vybrat v téhle rodině jméno byl malý porod. S manželem máme naprosto jiný vkus a navíc v jeho části rodiny je hodně chlapečků. Od začátku jsme vybírali jméno jak pro holčičku, tak pro chlapečka.

Základem bylo vyloučit všechna jména v nejbližší rodině. No a pak začala ta pravá sranda. Každé navrhované jméno jsme různě pitvořili, zesměšňovali a používali jeho možné varianty. Téměř na každém jméně jsme něco našli. Vyloučili jsme jména, která mají svátek duben-září, jelikož TP byl v půlce června a nechtěli jsme aby miminko mělo svátek a narozeniny hned u sebe a pak celý rok nic.

Povedlo se, po dlouhých dohadech byla na světě: Tadeáš a Gabriella :-)
1 člověk považuje za užitečné
kajovaevicka  6. lis 2014

Jak slečny ke svým jménům přišly

Když jsme s manželem začali chodit, jen tak jsme nadhodily jména, která jednou použijeme pro naše mrňátka. Celé čtyři roky jsme počítali s Kačenkou a Kubíčkem. A pak jsem otěhotněla.

Tou dobou se nám v autě zabil kamarád, který pro nás oba moc znamenal a bylo rozhodnuto - kluk bude Martin, jako on. A teď, co s holčičkou? Manžel je balbutik a neustálým opakováním zjistil, že se mu Kateřina špatně vyslovuje. Náhodné nadhazování jmen se neosvědčilo, vůbec jsme si nemohli vybrat:-D A tak jsem si od kamarádky půjčila knížku Jak se bude jmenovat od Knappové. Dohodli jsme se, že si každý vypíšeme seznam jmen, která se nám líbí. Já jich měla asi dvacet, manžel horkotěžko vypotil tři.

Olivii manžel vyškrtnul mezi prvními se slovy "no tak to snad ani náhodou!". Já koukala na jeho Miriam, Blanku a Danielu a říkala si "oujeee, to bude složitý:-D". Můj muž se nemohl ztotožnit ani s jedním ze jmen, takže nakonec padla volba na jeho Miriam. A pak koukáme na seriál, kde byla agentka FBI Olivia. A on "Hele, Olivie, to je pěkný!" Dívala jsem se na něj, jako kdyby spadnul z Marsu a myslela si, že si ze mě utahuje, vždyť ji vyškrtnul jako první. Musela jsem mu ukázat ten lísteček, aby mi věřil, že tam opravdu byla :-D Takže bylo rozhodnuto, prvorozená bude Olivie. Očekávali jsme spoustu komentářů od našeho okolí, takže jméno bylo tajemství až do porodu. Miriam jsme si schovali pro druhou holčičku, tak nějak jsme oba věděli, že jednou ta princezna bude. A je:-) Tentokrát jsme jméno netajili, manžel se podřeknul.

Trošku mě to mrzí. Docela mě bavilo, jak při prvním těhotenství všichni tipovali jména a nikdo se netrefil. Samozřejmě jsme se po porodu setkali s otázkami "a jak jí jako budete říkat???" Když zazněla asi podesáté, už jsem byla naštvaná a odpovídala, že samozřejmě Karel, po tatínkovi. Myslím, že s trochou fantazie si s oběma jmény dá krásně hrát dle libosti, ale zřejmě je jednodušší se ptát.
2 lidé považují za užitečné
ebetka  6. lis 2014

Chtěla jsem netradiční jméno

Nechtěla jsem typické české jméno - moc se mi nelíbí. Jenže jména, která se líbila mně, se nelíbila příteli.

Nějak jsme se nemohli dohodnout a tak potom půjčil od kolegyně z práce knížku se jmény, kterou jsem celou projela, napsala na papírek jména pro holčičky a chlapečky, trošku ještě poškrtala a když mi zbylo od každého pohlaví asi deset jmen, tak jsem je ještě zkusila napsat na papír, jestli se to hodí k příjmení, pak od každého pohlaví vybral přítel asi pět jmen, který se mu zamlouvaly taky.

Pak jsem každé jméno napsala na papírek a nalepila na ledničku, kolem které jsme chodili několikrát denně. A několikrát denně jsme se taky dívali na ta jména. Postupně jsme oddělávali jednotlivý papírky se jmény, které se nám přestaly tak líbit, až zbylo jen od každého pohlaví jedno jméno. Pak už jsme věděli, jak se bude jmenovat naše dítě a čekali jen na porod, abychom zjistili, jestli budeme mít Ellen nebo Mathiase :-)
2 lidé považují za užitečné
marukm  6. lis 2014

Vysněné jméno nám nevyšlo

Jakmile jsme s mužem začali diskutovat o jméně pro naše dítě, bála jsem se, jak to dopadne. Ale světe div se, my se shodli hned napoprvé!

Oba jsme si zamilovali jméno Marek (já možná i kvůli tomu, že jsem se tak sama měla jmenovat 8-) ), ale plány nám zhatilo příjmení. Protože naše příjmení začíná na K., shodli jsme se, že Marek K. by prostě neznělo úplně nejlépe. A tak jsme pátrali dál (že dívčí jméno jsme ani moc neřešili, byl fakt, od začátku jsme tušili, že to bude kluk, každopádně moje vysněná Táňa uspěla i u manžela).

Nakonec, po diskuzích se všemi možnými a nemožnými, se do užšího výběru dostala jména Matěj a Filip. A Matěj to vyhrál. Sice nás trochu mrzí, že jich je teď tolik, ale co zmůžeme. :-)

Pokud se rozhodneme mu pořdit sourozence, bude to buď Filip, nebo Táňa (jsem ráda, že to už nebudeme muset řešit :-D).
2 lidé považují za užitečné
akrrash  5. lis 2014

Náš výběr jména

My jsme hlavně nechtěli jméno, co má každý druhý, ale naopak takové, které se moc nedává a hlavně není z rodiny a z mého blízkého okolí.

Manžel si moc přál, aby měla jméno i příjmení na stejné začáteční písmeno, a tak jsme začali hledat jména na ,,M,,. Přečetli jsem si i o jménech, co které vyjadřuje, protože na to věřím. U nás v rodině to teda sedí :) Magdalénka to zaručeně vyhrála, hlavně proto, že se dá krásně skloňovat mnoha způsoby :-)
1 člověk považuje za užitečné
mmirunda  4. lis 2014

Když musíš tak musíš

Když jsem na UTZ ve 13tt dostala první nástřel od paní doktorky, že miminko je holčička, začala u nás hádka o jméno. Sama jsem vždy chtěla Terezku, ale v té době jich kolem nás bylo spousty a my vymýšleli něco jiného. Nakonec jsme se rozhodli pro jméno ANNA.

Bylo to proto, že partnerova maminka se tak jmenovala. Bohužel už tu s námi dlouhých sedm let není a my se s partnerem poznali až půl roku po její smrti. Zemřela přesně v den, kdy mám já narozeniny, proto můj partner vždy tvrdil, že mě dostal za ni. Měla by z naší dcery určitě radost, a tak proto se honosí celým jejím jménem.

Když v porodnici spinkala v postýlce, říkal mi můj partner, že je zvláštní číst maminčino jméno a vědět, že je to dcera. Přišlo mu, jakoby se mu maminka vrátila zpátky.
15 lidí považuje za užitečné
zzaneta  4. lis 2014

České příjmení, české jméno

Jména jsme s manželem vybírali tak, aby se hodilo k našemu českému příjmení. Proto také typicky české jméno. Projížděli jsme kalendář a shodli se jen na jednom holčičím a jednom klučičím.

První byl kluk, takže Honzík. No a při druhém těhotenství jsme doufali v holku, protože na druhém klučičím jménu jsme se nemohli shodnout. A vyšlo to, máme Elišku :-) Až pak jsme si uvědomili, že manželův dědeček byl Jan a moje babička byla Eliška.
3 lidé považují za užitečné
bobina24  3. lis 2014

Jméno bez "R"

Když jsem zjistila, že jsem těhotná, okamžitě člověk začně přemýšlet nad jménem.
Byly dány celkem 3. kritéria:
1) Domluva byla s tehdy ještě přítelem jednoduchá, já si vyberu jména pro holku a on pro kluka, ale musí se líbit vybrané jméno oběma pokud možno.
2) Další kritérium bylo, že se miminko nebude jmenovat ani po tatínkovi a ani po mamince.
3) Ve jméně nebude písmeno "R".

Začala jsem listovat v kalendáři a hledala a hledala, když jsme se dozvěděli, že budeme mít holčičku, začala jsem jásat, ale těch jmen pro holčičku, která by mě oslovila bylo opravdu málo.

Nakonec jsem vybrala Elišku, jenže ať žije Modrý koník a narazila jsem tady na jméno ELLA a bylo vybráno. Naprosto jsem se zamilovala a jméno bylo vybráno.

Ve 33tt, když jsem šli sepsat na matriku dohodu o jménu dítěte byla vybrána tyto jména ELLA a Šimon.

Vybrat jméno bylo pro mě nejhorší částí celého těhotenství :-) :-)
2 lidé považují za užitečné
kulenka  3. lis 2014

Jak naše princezna ke jménu přišla

Nad jménem pro naše miminko jsme přemýšleli dlouho. Přeci jen si ho ponese celým životem a bude to první, co se lidé často o člověku dozví.
Chtěli jsme něco originálního, rozhodně ne stejné jméno jako už v rodině je nebo bylo.

Oba jsme si s manželem sepsali svoje seznamy, provnávali jsme si je, vymýšleli zdrobněliny, zkoušeli jsme, jak zní s našim příjmením, také jsme chtěli, aby se dalo použít i v cizině bez zkomolení... Byl to opravdu dlouhotrvající proces, ale jsem ráda, že jsme se do toho pustili tak pečlivě :-)

A doteď vím, kde přesně padlo konečné rozhodnutí :-)
3 lidé považují za užitečné
acnaj  3. lis 2014

Podle kalendáře

S mužem jsme se domluvili, že naše dítko bude mít nějaké pěkné, klasické, české jméno.

Vybírali jsme jména tak, že jsme si sedli a projížděli kalendář a když se nám nějaké jméno líbilo, tak jsme si je zapsali. Bylo to zdlouhavé, protože spousta jmen byla v okolí a my jsme nechtěli, aby nám někoho připomínala. Vybraná jména byla: Bára, Klára a Vojtěch.

A proč se naše dcerka jmenuje Zuzana? Začala jí tak říkat moje máma ještě v bříšku a nakonec se nám to tak líbilo, že jsme jí to jméno nechali. Alespoň tam nemá R, kdyby je neuměla vyslovit.
1 člověk považuje za užitečné
kessa  3. lis 2014

Rodinné písmenko

My jsme si výběr jména zjednodušili zúžením výběru :-)

Naši mají oba jména na M a když se tak sešli, tak dali M-ková jména i mně a bratrovi. Můj muž je Michal stejně jako můj bratr a jeho bratr je Martin stejně jako já Martina. Vlastně nám ta Mka kazí jen tchán, takže M bylo jasná volba ;-)

Okamžitě jsme vyloučili všechna jména, co už v rodině máme a také teď jména populární. Vybraná jména jsem nikde neříkali, protože jsou to jména méně používaná a báli jsme se reakcí a kecání okolo. No a máme Miriam, všem se to líbí, v porodnici říkali, že už Miriam neměli dlouho. Jen mě štvala otázka "jak jí říkáte?", kterou nám pokládal snad každej - copak nemají fantazii? Předpokládám, že u jména používaného často by se tak blbě neptali. No a další bude samozřejmě zase M :-)
3 lidé považují za užitečné
steffi23  28. únor 2014

Jména bez fantazie

Stalo se mi to už několikrát, kdy se plně vyplnilo rčení "odříkaného chleba největší krajíc" :-) Vždy jsem říkala, i zcela veřejně, že děti po sobě pojmenují jen lidé bez fantazie. No a tak se naše dva synové jmenují Jiří a Jan - já jsem Jana a manžel je Jiří.

Když jsme čekali prvního, já trvala na jménu Jiří (z genetiky jsme věděli, že to bude kluk). Jmenuje se tak můj muž, otec, bratr a já tohle jméno považuji za velmi pěkné.

Když jsme čekali druhé dítě a vypadalo to zase na kluka, vybírali jsem opět nějaké klasické jméno. A tehdy můj muž řekl, že když máme dítě po něm, budeme mít i po mě. Holčičku Janu bych nechtěla, ale kluka Janečka mám moc ráda.

Výběr jména je velmi důležitý a myslím, že se jména k našim dětem hodí. Ano, nevyhneme se vysvětlování, když se mluví o Jirkovi, kterého tím přesně myslíme, ale neměnila bych. I když jsme vlastně bez fantazie :-)
1 člověk považuje za užitečné
mickeyd  27. únor 2014

Princezna z pohádky

My vybírali jména docela dlouho, ale jelikož jsme se nějak nemohli shodnout, vzala jsem papír a napsala všechna holčičí a klučičí jména, co by se mi líbila, pak ten papír vzal přítel a škrtal co se mu nelíbí a připsal co by se mu líbila. Holčičích bylo nakonec asi 10 a klučičích asi 3. Tak jsme se rozhodli, že to musíme nějak skrouhnout na 3 a 3, takže opět vylučovací metoda.

Nakonec nám pro holčičku zbyla jména Kristýnka, Karolínka, Ivanka. Narodila se nám neteř a pojmenovali ji Karolínka, tak jsme si řekli, že nevadí, že ještě máme dvě jména v merku. Pak jsem otěhotněla a od začátku jsem si myslela, že to bude holčička. Stále jsme mimču říkala bublinka. Pak mi všichni říkali, že to musí být kluk jako buk, že jsem mnohem krásnější v těhotenství a že mi to spíše dodává krásu. Tak jsme měli ze tří kluků (Jan, Tobiáš, Roman) dilema, které z nich, nakonec vyhrál Honzík, pár týdnu jsem bříšku říkala Honzíku a těšila se na kloučka.

Ale nějak mi to furt nedalo a ve 22.tt nám potvrdili holčičku. To jsme ale už před tím zkoukli několikrát pohádku Ať žijí duchové a přítel se přiznal, že by se mu líbila Leontýnka, ale to já zase že ne že to bude Leona - podle mé hodně dobré kamarádky, jediný člověk, co měla skvělý charakter a milý a milosrdný člověk. Nakonec jsem ustoupila a byla to jasná Leontýnka :)

Nyní budeme chtit Leušce pořídit parťáčka a je nám jedno co to bude, jména máme úplně jiná vybraná než doposud, ale to nechám jako maličké tajemství...
2 lidé považují za užitečné
skorepka  27. únor 2014

Rodinné jméno

V žádném případě jsem nechtěla jména, co máme v blízkém kruhu rodiny, ani jméno manžela.

Holčičí jméno jsem měla vybrané od puberty, klučíci ne. Taky nám záleželo na tom, koho takového jména známé a jaký je to člověk, takže ikdyz se nám klučíci líbilo, známé 2 špatné zastánce, tak jsme ho vyřadili. Klučíci jména byla oříškem a vybrali jsme vylučovací metodou, holčičí byla jasná, i když jsme měnili 2 až do porodu.

Máme Filípka a Verunku. Ale líbí se mi Rozárka a Matýsek, kdyby ještě třeba někdy :-D
1 člověk považuje za užitečné
raniha  27. únor 2014

Ach ta holčičí jména

Kdy jsme se začali vůbec zajímat o jména našich budoucích potomků? To už si přesně nepamatuji, bylo to snad někdy na začátku snažení, ale vím, že jsme měli celkem hned jasno o klučičím jménu. Strašně se nám líbilo oslovení Miky. Říkali tak jednomu našemu kamarádovi, který se jmenoval Michal, ale Michala jsme nechtěli. No a v tom týdnu jsem byla u kamarádky na rodinné oslavě a přijeli k nim příbuzný a strašně fajn pán, který byl ochotný, hodný a nezkazil žádnou srandu a jmenoval se Mikuláš a já se zamilovala. Samozřejmě ne do toho pána, ale do jména. Takže klučičí jméno bylo jasný, bude to Mikuláš. Nejvíc se mi na tom jménu líbí jeho význam, něco takového jsem si přesně představovala.

Když jsem teda vybrala klučičí jméno, tak jsem manželovi dala větší váhu nad jménem holčičky. Teprve jsme se snažili, takže nebylo kam chvátat. Nejhorší ale bylo, že se nám žádné jméno nelíbilo. Nechtěli jsme ty moderní nebo nějak zvláštní. Chtěli jsme české jméno, který mělo opět nějaký význam. Po čase se začala líbit manželovi Amálka. No což, Amálie je krásný jméno, ale pokud bude po manželovi dva metry vysoká, tak si z ní budou dělat akorát srandu děti. Mě se začala líbit Ela (Elišku jsme totiž v rodině už měli), ale tu si vysnila švagrová, tak jsem od jména odstoupila.

Dále se nám líbila Markéta, Barbora, ale pořád to nebylo ono. Až jsme se konečně rozhodli, pojmenujeme holčičku po nejlepším kamarádovi od manžela. A jméno bylo na světě - Karolína.

Jelikož od vybrání jména uplynulo už 25 měsíců a miminko stále nikde, tak jsme měli už párkrát namále si svoje jména obhájit. Ani ne tak Mikyho jako Káju už nám chtěli sebrat 3x příbuzný, ale nakonec vždy z toho byl kluk, nevím, jestli bychom vybrali jiný holčičí jméno. Jo a abyste si řekli, že jsme vážně "praštěný", tak kdyby to byly náhodou dvojčátka nebo až jednou budeme pořizovat sourozence, tam jsme jména vybrali jak se nám líbila a to zatím vede Tadeáš a u holky se přikláníme zatím k Barboře :-)
1 člověk považuje za užitečné
zdenkajan  27. únor 2014

Nešlo to jinak

Já měla už v pubertě jasno. Moji synové se budou jmenovat Jan a Jiří. Dcery Nicol a Anna. Pak jsem se seznámila s ex manželem a bylo mě řečeno: "Pokud budeme mít syna bude to Ivo po mě." No naštěstí jsme spolu dítě neměli.

A pak přišel Honza a hned mi říkal: "Zdeni, já vím, ty ho budeš nosit, ty ho porodíš, ale víš, u nás platí už po sedm generací, že prvorozený syn je Jan." No a bylo to. Náš maličký je Honzíček po tatínkovi.
4 lidé považují za užitečné
terchal  27. únor 2014

Správná mluva

Pro jméno našeho miminka jsme si stanovili pár kritérií:
1.) musí být české
2.) nesmí tam být R
3.) snadno vyslovitelné

Sama mám problémy s řečí a v dětství to pro mě bylo velmi nepříjemné. Z tohoto důvodu jsem chtěla jméno bez R, kdyby dítě ráčkovalo. Chci, aby moje dítě umělo vyslovit zřetelně své jméno.

Proto jsme vybrali jméno Václav, Jakub a Anna.
2 lidé považují za užitečné