Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Výběr jména

Výběr jména pro děťátko není jednoduchou záležitostí. Křestní jméno provází člověka celý jeho život.

Podívejte se, jaké strategie můžete použít nebo používají lidé, pokud hledají jméno pro své děťátko: Strategie při výběru jména71

sami před sebou zodpovědět.


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


🎞️ TOP dívčí jména roku 2019


🎞️ TOP chlapecká jména roku 2019


Externí linky

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s výběrem jména

Máš zkušenost s výběrem jména?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zzuzinda  7. črc 2016

A+B

Ani u jednoho prcka jsme si nenechali říct, co čekáme, takže jsme museli pokaždé vybrat holčičí i klučičí jméno.

Zajímavé je, že u prvního (narodil se kluk), jsme snadněji vybrali klučičí jméno a u druhého (malá slečna) jsme holčičí jméno vybrali také snadněji.

Hledali jsme pokaždé jméno, aby ladilo k příjmení, aby neměli brzy po sobě svátek a narozeniny (takže u prvního padl mnou vybraný Vilém), aby miminko nemělo jméno po někom z rodiny (a to byl oříšek, já jsme z 5 dětí a přítel ze 3, takže příbuzenstva máme požehnaně :-) ). Nakonec u prvního vyhrál Adam a pro slečnu Emma a u druhého dítka jsme pro kluka měli připraveného Matouše a pro slečnu jsme se nemohli rozhodnout, jestli Barboru nebo Andreu, tak jsme dali vybrat velkému bráchovi a Adam si vybral Barunku. Tak jí má. :-)

Ještě pro zajímavost - chtěli jsme se vyhnout ne tak příjemným reakcím na jméno a zároveň jsme příbuzné nechtěli ošidit o diskuze, takže jsme vyrobili u obou dětí tabulku s předvybranými jmény a tu jsme rozeslali a nechali jsme hlasovat. :-) Všichni se pobavili, my se bavili reakcemi, které jsme dostali a všem se ve finále jména narozených dětí líbí. :-) A zajímavé je, že u prvního hlasování vyhrál Adam a u druhého byla Bára taky v čele. :-) Nic není náhoda. :-)
0 poděkování
jankavranova  6. črc 2016

Rychlá shoda

Když jsme se s manželem seznámili, nedlouho poté jsme ve chvilce odpočinku začali mluvit o jménech, která se nám líbí a v tu chvíli jsme učinili výběr jmen pro děti, pro naše děti, které přijdou. Vybrali jsme 3 holčičí a 3 klučičí jména. Moc bychom si přáli mít velkou rodinu, tak proč s výběrem troškařit, že :-D ? (Náš výběr si ale necháme pro sebe, je to naše tajemství, prozradím jen první holčičí a klučičí jméno ;-) ).

Dnes to jsou už 3 roky, co jsme takhle odpočívali, mezitím jsme se stihli zasnoubit a vzít se a na naší svatební cestě jsme byli obdarováni velkým Darem, který je podle lékařů holčička, která se bude jmenovat Marianna. No a kdyby náhodou se lékaři v pohlaví spletli, tak budeme mít malého Jindřicha. :-)

Ať už to dopadne jakkoliv, už se na ten náš Dáreček moc těšíme. :-)
1 poděkování
kukujda  7. kvě 2016

Hned bylo jasno

U nás jméno bylo jasné ještě dříve než jsem otěhotněla - pro chlapečka. Pro holčičku jsme vypsali jména z kalendáře, která by byla jakž takž, jedno jsme vybrali. Nakonec to byl chlapeček, zajímavé ale je, že aniž jsme se o tom někomu zmínili, moje babička, která v té době umírala, si přála, aby holčička měla jméno - to, které jsme vybrali (přitom nemá v rodině žádnou tradici).
0 poděkování
verunnies  6. kvě 2016

Jak jsme vybírali jméno na prcka

Tak když jsem o Vánocích 2013 objevila na testu // , hned jsem začala vybírat v kalendáři jaké jméno bych dala na chlapečka či holčičku. Pár jsem jich vypsala na papír, na chlapečka jsme se shodli, že mu dáme jméno Adam, nijak jsem neprotestovala, že každá z mých starších sester měla napsáno "Adam" pro chlapečka a narodily se jim holčičky :-) . U jména na holčičku jsem si nebyla jistá vůbec, kalendář mě ničím úchvatným neoslovil a vlivem hormonů v těhotenství a tím, že to je jasná holčička, jsem doma propukla v pláč, že žádnou "Terezku" nechci (nic proti tomu jménu, ale měla jsem kudrnatou panenku od dětství) a popřípadě, že by byla "bezejmenná" jsem odhodila kalendář se slovy "tam se mi stejně nic nelíbí :-( ". Možná to bylo tím, že sestra měla v té době již 4 letou holčičku Miu a taky tím, že jsem chtěla pro svojí malinkou holčičku, co o sobě dávala čím dál tím víc vědět z mého rostoucího břicha, tak jsem prostě chtěla něco "extra".

Věděla jsem, že na Základní škole jsme se v jedné třídě sešly hned 3 Veroniky a že chci, aby naše malinká měla takové jméno, které nemá každý. Začala jsem brouzdat na netu a hledat inspiraci, jenže pořád jsem nenacházela to "pravé jméno", které bych dceři dala.

Koupila jsem si i knížku Jak se bude naše dítě jmenovat? a stále častěji si v ní listovala, že přece mi musí padnout nějaké jméno do oka. Na poprvé se mi zalíbilo jméno Ela či Ella a poté co jsem viděla první díl Stmívání či Twilight ságy jsem byla unešená ze jména Bella. Dokonce jsem řešila se ségrou, že bych Bellu dala, jenže mamka tomu nasadila korunu, že existuje knížka Bella a Sebastián - Bella že je ten pes, což se mi moc nelíbilo. Pak jsem objevila i další jména jako Melánie či Amélie - obě netradiční, opět jsem nevěděla o nikom, kdo by tak měl pojmenované své děti. Hodně jsem nad nimi uvažovala, jenže Belinka prostě v mém srdci pořád vyhrávala na celé čáře a navíc se líbila i mému příteli a budoucímu tatínkovi.

Jenže Izabel se mi nelíbilo a čistě náhodou jsem narazila na jméno Anabel a k tomu jsem zjistila pěknou řádku zdrobnělin jak jí říkat. Jednoduše jsem se zamilovala, přítel jméno odsouhlasil a 23.8.2014 jsem se po překotném porodu stala maminkou holčičky, které jsme s nadšením dali jméno ANABEL. (vím, že jednou bude "tvrdý oříšek" vybrat jméno pro sestřičku či bratříčka, ale bude to STÁT ZA TO!!!)
0 poděkování
elekthra  6. kvě 2016

Hlavně to neříkat rodině :-D

Když jsme se s manželem seznámili, hned od začátku tvrdil, že bude se mnou mít holčičku, Viktorku. :-)

První byl ale syn a jméno jsme vybírali opravdu šíleně dlouho (asi do 7.měsíce). Rodina naléhala, ale řekli jsme jim jen pohlaví. Toníček (Antonín) byl ze začátku jen tak výstřel do tmy, ale manžel se ho chytnul a teď mu jméno skvěle sedí a není jich na každém rohu pět. :-)

Druhé miminko bude asi holčička a Viktorek je nyní strašně moc, tak od jména upouštíme. Ráda bych pojmenovala holčičku po prababičce (Růžena), ale to mi asi neprojde, tak zkusím nějaké "spřízněné jméno". :-)

"Odstrašujícím" příkladem jsou pro mě strýc s partnerkou, kteří si nenechali říct pohlaví (chtěli překvapení), ale zase rodině řekli jména (Bela nebo Teo) a oni je pak celých 7 měsíců od výběru zrazovali (prý "Bela - jako ta kráva"??? - babička :-D )

Teď čekají druhé, pohlaví si opět říct nenechají a opět říkají jména. (Tea nebo Teo :-D )
0 poděkování
andreaandrejka  2. kvě 2016

Jméno

Se jmény u nás bylo jasno hned od začátku. Jména vymyslel víceméně manžel. :-) Holčička bude Eliška, chlapeček Daniel. Převážně se ale mluví o Daníkovi, a to ještě pohlaví neznáme. :-D
0 poděkování
domcaz  1. bře 2016

Kniha jako inspirace

Jelikož jméno pro holčičku jsme plánovali hned, se jménem pro chlapečka jsme se nemohli shodnout. Nakonec jsem si koupila knihu: " Jména pro šťastný život" od Elly Modřanské a to nám dodalo inspiraci jak dál. :-)
1 poděkování
kolmenka  10. led 2016

Krásná shoda

Manžel vybral 3 jména pro holčičku a já 3 pro kluka. Jakmile jsme věděli pohlaví, oba jsme věděli, že to bude Šimonek. Žádné hádky ani ústupky nebyly potřeba.
1 poděkování
vetyver  6. lis 2015

Žádná vysněná jména, ale naše jména :-)

Ani jeden jsme neměli ,,vysněné" jméno, které bychom chtěli dceři nebo synovi dát, proto to byl výběr jmen zajímavý.

U prvního miminka jsme si nenechali říct pohlaví, takže jsme vybírali obě jména - pro kluka jsme měli vybráno Jindřich - krásné, královské jméno a pro holčičku Hana - líbilo se víc manželovi, ale mě taky, navíc se mi líbilo, že je to jméno, které se tak často nedává (a nebudeme na hřišti potkávat x dalších Haniček), a tak se nám narodila Hanička. Máme spoustu různých variant, jak jí říkat, je to krásné, variabilní jméno: Hani, Haníčku, Haníku, Haňouši, Haničko atd. :-)

Druhé miminko jsme si nechali z praktických důvodů nechat odtajnit a vybírali jsme těžší kategorii - chlapecké jméno. Dlooouho jsme se nemohli dohodnout, bříšku jsme říkali asi třemi různými variantami, mysleli jsme, že to bude Radim, ale prostě to pořád nebylo ,,ono". Pořád se mi hodilo hlavou jméno, o kterém jsme mluvili úplně na začátku těhotenství. Takže máme syna, s krásným a neobvylým jménem Ivo.

Jména jsou to krásná, normální, česká, s běžnou až velmi malou četností, s mezinárodními variantami a hlavně jsou naše.

Hodně často se nás cizí lidi ptají, jestli je dcera po mamince a syn po tatínkovi a jsou většinou hooodně překvapení, že to tak není, že jsme se jen takhle rozhodli a doufáme, že budou s našim výběrem spokojení. x-)
0 poděkování
bajushh  2. lis 2015

Asi to neřešit

Už od mala jsem měla jasno. Holka Štěpánka a kluk Matyáš. Vždy jsem si říkala, že budoucí otec mi to rozhodně nevyvrátí. A vlastně opak je pravdou. :)

Když jsme čekali miminko, říkali jsme mu broučku, protože manželovi se nelíbilo ani jedno. Vlastně až do porodu jsme neustále diskutovali o jméně. Řešili jsme, jestli je někdo takový už v rodině, či nikoli, zda-li si pod určitým jménem něco nevybavíme (ku příkladu Sára je pro mě prostě pes atd).

Vlastně až v porodnici jsme se shodli na Vojtíškovi a v tu chvíli mi vlastně bylo úplně jedno, jestli je to sousedův pes nebo bratranec z druhého kolena. Prostě v ten okamžik to bylo správné a vlastně já už si hezčí jméno nedokáži představit. :) ♥♥
0 poděkování
lucfuci  22. zář 2015

Jednoduché, ale přesto náročné.

S manželem jsme více méně stejně založení, proto bylo jednoduché se shodnout na tom, že chceme normální české jméno.

Vzali jsme si každý kalendář a napsali seznam jmen, co se nám líbí. Naštěstí jsme se v pár shodli a pak už nebylo těžké vybrat. :-) Na druhou stranu jsme ale výběr jména opravdu dobře zvážili a nebylo to bezhlavé rozhodnutí. Přeci jen dítě (a my s ním) s námi vybraným jménem bude vyrůstat celý život. :-)
1 poděkování
leniluki  31. srp 2015

Vybrat jméno pro kluka?!

S manželem jsme jména vybírali ještě než jsme se vzali a čekali prvního potomka. :)

Oběma se nám líbí jména česká, ale stejně, když jsme se dozvěděli, že čekáme miminko, opět jsme zasedli ke kalendářům a vybírali. :) Jméno pro holčičku jsme měli hned, ale ta klučičí se vybírají těžko. :) Když už se líbilo jednomu, tak zase ne druhému a naopak. :) Proto jsme tajně doufali, že to bude holčička, ale když ultrazvuk několikrát potvrdil chlapečka, museli jsme se rozhodnout. :) Nakonec jsme stejně zůstali u toho prvního, co nás oba zaujalo a máme krásného syna Matěje. :)
0 poděkování
janebee  4. srp 2015

EM a eM

O jménech dětí jsme se s manželem začali bavit ještě dřív, než jsme se vzali. :-) Vždycky jsem si přála mít Matyáška nebo Lukáška. Lukáška si už ale asi nikdy neprosadím, protože se tak jmenuje i manžel. Takže když jsem otěhotněla, kluk byl jasný - Matyáš. Ale nad holčičími jmény jsem nikdy neuvažovala, takže vymyšlení jména bylo na mém muži. A byla to Maruška. Oběma se nám líbí česká jména (i když by k našemu příjmení mohlo být i nějaké zahraniční), tak myslím, že jsme vybrali dobře. :) A snad se Marušky taky jednou dočkáme. :)
0 poděkování
tipata  3. srp 2015

Co nejdříve....aneb naše dvojité eL

Jména jsme vybírali co nejdříve, abychom předešli situacím, kdy se rodina snaží prosadit to svoje. U prvního dítěte jsme se shodli na Lucie a Lukáš, bylo to na začátku druhého trimestru. Máme typicky české příjmení, tak jsme vynechali ta cizokrajná, ale brali jsme i ohled na případný život v zahraničí, kdo ví, kam nám děti odletí.

A vyplatilo se, protože hned při oznámení těhotenství široké rodině začala manželova nevlastní babička prosazovat jako pokračovatele rodinné tradice chlapce Františka. Není to škaredé jméno, ale při představě Fanouše se mi zatmělo před očima a suše jsem oznámila, že to bude buď Lucie a nebo Lukáš.

Narodila se nám Lucinka a tchýně byla moc ráda, vždycky si přála dceru Lucinku (má dva kluky), tak ji má jako vnučku.

Při druhém těhotenství jsme si pohrávali se jmény Petr, Filip a u holek to vyhrála Nela. Nakonec jsme zůstali u Lukáše a Nely. Dlouho se miminko schovávalo, až později si mladý pán vystavil pinďoura a bylo jasno. Narodil se nám Lukášek.

Ovšem v průběhu času jsme zjistili, že to nebyla úplně dokonalá volba, ono se vám občas stane, že si to Luci a Luky popletete. A to dříve, než vám babičky říkají jménem vaší matky či tetičky.
0 poděkování
lucysek  7. črc 2015

Výběr jména byla fuška

Když nám byla několikrát potvrzena holčička,tak nám s mužem začal koloběh výběru jména a teda vůbec se nebylo na čem shodnout. Já si vždy přála Sofii, tohle jméno se mi líbilo už x let, pak ale přišel nějaký boom na tohle jméno a já Sofii začala slýchat všude, ale i tam mě to od jména neodradilo. :-) Muž trval jen na Elišce, žádné jiné jméno se mu nelíbilo, několikrát se psalo na papírek návrhy jmen, ale nic neprošlo. Až šlo do tuhého, kdy zbývalo 7 dní do termínu, tak už se konečně shodlo na jméně.

V neděli večer se do papírů do porodnice napsalo jméno pro holčičku Nikol, jméno pro chlapečka bylo muži jedno, co si tam napíšu, když už to měla být ta holka, tak nad klučičím se mu přemýšlet nechtělo. :-)

No a v sobotu se nám narodila naše Nikolka. Myslím, že jiné jméno by na ni ani nesedlo a nám se obě moc líbí, tak snad se bude líbit i naší princezně až povyroste. :-)
1 poděkování
alunka001  7. črc 2015

Samuel

Když jsem zjistila, že jsem podruhé těhotná, byla jsem přesvědčená, že to bude opět kluk. S přítelem a prvním synkem jsme vybrali jméno Samuel, hrozně moc se nám líbilo a máme ve svém okolí jen jednoho Samíka. :-)

Pár dní před porodem nám přišla SMS, že kamarádka, se kterou se často vídáme, předčasně porodila a mají chlapečka Samíka (měl se jmenovat jinak) a my byli zoufalí, přeci to bylo naše jméno a oni to věděli, bylo to jediné, na kterém jsme se všichni dohodli.
Papíry o jménu dítka jsme vyplňovali až na sále a taťka místo Samuel napsal Filip a popravdě se mi jméno líbilo. Takže nakonec se z našeho Samíka stal Filípek. ♥
2 poděkování
fantomasek  25. čer 2015

Pro holku víme od začátku, kluka pořád zkoušíme :)

S přítelem čekáme na konci prosince mimčo, tak jestli se mužu podělit, zatím pohlaví nevíme. Pro holčičku máme od začátku: Eliška, na tom se nic nezmění, ale pro kluka se nemůžeme dohodnout, já chci Daniel, Filip, Štěpán a přítel chce: Dominik, Kryštof, Matyáš. Tak to bude ještě zajímavé.
0 poděkování
nebetka  7. dub 2015

Klárka

Manžel od samého začátku věděl, že budeme mít holčičku. Jednou, když jsem byla teprve ve druhém měsíci, koukali jsme se na seriál Vyprávěj, a když zaznělo na jednu postavu oslovení :"Klárko", manžel se zasnil a řekl:"Klárka, budeme mít Klárku, co ty na to?". A já jsem souhlasila.
0 poděkování
hanncca  7. dub 2015

Vojtíšek byl pro mne jasná volba :-)

Pro holčičku jsem kdysi chtěla Nikolku, pak Emu, ale když jsme se dali dohromady s manželem, Terezka byla jasná pro oba. U kluka to bylo horší... já chtěla Vojtu, manžel se ke jménu kluka nijak zvlášť nevyjadřoval, jen říkal NE na moje návrhy. Já chtěla prostě Vojtu, ale dávala jsem mu různé možnosti. Nicméně když jsem jela do porodnice s prvním dítětem, tak jsem nakonec napsala Michal... po tatínkovi. Nic nenamítal.
Když jsme čekali druhé dítě, Terezka byla opět jasná a kluk u mne Vojta, manžel chtěl Davida. TP jsem měla v prosinci, tak jsem uvolila a řekla, že když se narodí v listopadu, bude David, ale zlatíčko se narodil v prosinci, takže to byl Vojta. :-)
0 poděkování
lufija  11. bře 2015

Hlavně nic složitého

S výběrem jmen pro naše děti jsme se snadno domluvili. Věděli jsme, že jména chceme jednoduchá a "obyčejná". Jsme Češi, žijeme v Čechách, tak proč nějaká exotika.
U prvního dítěte (pohlaví jsme si nenechali říct) se mi pro holčičku libilo jméno Ema a pro kluka Filip. Manžel souhlasil.
U druhého dítěte (opět pohlaví překvapení) jsme se na dovolené při koupání domlouvali, jakže se naše druhé dítko bude jmenovat. Od každého písmenka v abecedě jsme si řekli pár jmen a nakonec jsme se snadno a rychle shodli na Honzíkovi a Terezce.
Líbí se mi také, když křestní jméno i příjmení spolu ladí. A také ať je učení jména pro dítě co nejjednodušší.
0 poděkování
pajulinkka  11. bře 2015

Holka i kluk byli jasní

Když jsem byla poprvé těhotná, nějak jsem věděla, že to bude kluk. Zprvu jsme chtěly Mikuláše, ale představa, že budem u švagrové, já zavolám na syna Miki a doběhne i pes se mi příčila. Takže to vyhrál nahonec Matyáš.

Po druhé, když jsem byla těhotná, přála jsem si holčičku, a věděla jsem hned, že chci klasické české jméno. Aničku v rodině máme, a tak jsme udělali radost babičkám a jedné prababičce. Dali jsme jméno Marie. Každé z nich, když jsme to řekli, tekly slzy radostí. :-)
0 poděkování
ginnevra  9. bře 2015

Chlapeček byl jasný hned

Se jménem pro chlapečka jsme to měli jednoduché. Viktor byl jasná volba, snad jsme nad tím s manželem ani nepřemýšleli, bylo to jako bychom si už kdysi dávno sdělili, že takhle se bude náš syn jmenovat a při tom si to nepamatovali. S holčičkou to bylo těžší, vyhrálo jméno Valerie, ale jistí jsme s ním asi nebyli a nebyli bychom ani teď. I nyní, kdy by se náhodou zadařilo, jméno pro chlapečka už máme vybrané, ale pro holčičku, hm... :-D
0 poděkování
lucifer1987  18. únor 2015

Výběr jména nám dal vždy zabrat :-D

U prvního těhotenství jsme se s manželem nedokázali vůbec dohodnout. On chtěl pro holčičku Kateřinu nebo Veroniku, já Zoe, Zoru nebo nějaké jiné méně obvyklé jméno. Vzhledem k tomu, že máme dlouhé příjmení, jsem ty jeho návrhy hned zavrhla. Navíc se mi ani jedno z nich nelíbí. :-N

Pro kluka jsme se tak nějak shodli na Markovi a Lukášovi. Všichni pořád říkali, že budeme mít určitě kluka, tak jsme holčičí jména zase až tak neřešili. No a pak po UTZ bylo jasné, že budeme muset vymýšlet dál jméno pro holčičku. On zavrhl všechny mé návrhy, já zase ty jeho. Nakonec přišel s tím, že vždycky chtěl Terezku. Tak jsem souhlasila. Pro kluka jsme měli napsané Lukáš.

U druhého těhotenství nám nějak došly nápady hned na začátku. Kluka jsme měli tentokrát docela rychle vymyšleného - Ondra. Ale tu holčičku... :-S Manžel nějak neměl snahu něco vymyslet a cokoli z něj vypadlo, tak jsem dávala oči v sloup. Dělal si z toho spíš srandu. Už jsem fakt nevěděla. Jelikož máme dlouhé a měkké příjmení, tak jsem chtěla jméno, kde se vyskytuje R a zároveň se bude hodit k Terezce. Napadala mě Markéta, Martina po tátovi a nakonec Barbora. No, jenže to se mi nějak nelíbilo. Pak přišla moje mamka, že pořád přemýšlí nad Barunkou, jak se jí to moc líbí a že by vybrala toto jméno. Tak jsem o tom pár dní přemýšlela a nakonec jsem se naštvala a prostě to do papíru napsala: Barbora, Ondřej.

Je to fuška vymyslet jméno, které bude vaše dítě muset nosit celý život a v budoucnu vás za něj nebude proklínat. Máme Terezku a Barunku a jsem ráda, že jsme to vybrali právě takto.
2 poděkování
medrin  17. únor 2015

Kalendář to jistil :)

Protože ani já a ani manžel jsme nevěděli jak se bude náš potomek jmenovat a nikomu se nechtělo převzít otěže :-) , tak jsme to vymysleli velmi jednoduše. :-)

Vzali jsme si kalendář, vypsali zvlášť jména pro holčičky a zvlášť pro chlapce. Takže nám vznikly 2 seznamy o 2 sloupečcích (dívčí a chlapecká jména).

Pak jsme je vzali k sobě a vybrali jména, co byla stejná u obou.

Pak opět kalendář a vypsali si k vítězným jménům datum svátku. A koukali jsme, jak jsou daleko od předběžného termínu porodu. Přece nechceme, aby byly velmi blízko sebe. Díky tomu jsme opět vytřídili jména a zbyla nám 3 dívčí a 3 chlapecká.

Každý jsme ale i přesto měli své favority. :-) Holka: Terezka nebo Monika, Kluk: Tomášek nebo Marek. Při UTZ jsme zjistili, že to bude kluk, a i když jsem podvědomě chtěla Tomáška, nechala jsem výběr na manželovi.

Už 14 měsíců máme doma Tomáška a určitě bychom jméno neměnili. :-)

Pokud bychom se náhodou rozhodli pro druhé a byl to opět kluk, tak by to bylo už jasné! :-) U holky se ale dohodneme asi úplně stejně, ale já budu tajně zase doufat, že to bude Monika. :-D

Jinak určitě bych nic neměnila a tento styl, pokud si nejste jistí a nechce se Vám dlouho vymýšlet, zkuste! :-) My byli spokojení. :-)
3 poděkování
betka20  15. únor 2015

S holkou je to složité :)

Výběr jména byl jako u prvního těhotenství poměrně šložitý. Chlapečka jsme měli hned a holčičku ne a ne vybrat.

První chlapeček je Kryštof, jako druhé jméno bylo uvedeno Oliver. Třetí Vítek a čtvrté Josef. U holčičky jsme nevěděli, tak jsme byli hodně rádi, když nám řekli, že čekáme chlapečka. V porodnici jsme pak do papírů uvedli holčičku Lauru, i když jsme si nebyli jistí, že ji vůbec chceme. :-D

No, druhý výběr jména byl podobný. U chlapečka jsme zvolili jméno Oliver, protože byl hned po Kryštofovi, a u holčičky jsme si lámali hlavu několik měsíců. Pak jsme zjistili, že zcela zbytečně, jelikož čekáme druhého chlapečka. :) Holčička ale měla být Valerie.

Ráda bych řekla, že do třetice bude jméno využito, ale chceme dvě děti, a navíc by to byl určitě znovu kluk. :-D
0 poděkování
maminkazdenicka  14. únor 2015

Bylo to jasné ;-)

Když jsem otěhotněla, nebylo pochyb, jaké jméno to bude.
Můj děda byl neskutečná osobnost, moc mi chybí, a tak bylo jasné, že pokud budu čekat chlapečka, bude to Vašík.
Manžel nechce mít dítě pojmenované po sobě, takže žádný "odpor" nenastal. :-N
Jsem neskutečně šťastná, že se nám povedl chlapeček a že ho babička uvidí. U holčičky tak jasno nemáme, ale to je ještě otázka času. :-D
0 poděkování
lenjii  14. únor 2015

O užším výběru jmen jsem rozhodla já

Vybrala jsem 3 jména kluků a holek. Z toho jsme pak vybírali. Já jsem nosila dítě, rodila, a jizvu mám taky já. Nevidím důvod, proč by jméno měl vybírat muž. Proto jsem zvolila tuto možnost výběru alespoň ze tří jmen. Byli jsme spokojeni oba. :-)
1 poděkování
veroniquecz  13. únor 2015

Tatínek rozhodl

Můj muž byl od začátku přesvědčen, že čekáme holčičku a vybral jméno Ella. Nad klučičím prý ani nepřemýšlel. Já jsem měla pro kluka vybraného Olivera a pro holčičku Karolínu. Na 1. screeningu se potvrdila holčička a od té doby je v bříšku Ellinka. :-)
1 poděkování
klarinka23  11. únor 2015

Dvě jména...

O jméně pro chlapečka jsem měla hned jasno. Bude to Zdeněk po dědovi. Líbí se mi když je jméno v rodině a "dědí se". Asi čtrnáct dní před porodem mě napadlo, že by bylo hezké, kdyby se Zdeňkovi přidalo ještě jméno po jeho pradědečkovi... Josef. Takže můj chlapeček "podědil" dvě jména.

Jsem docela ráda, že mám chlapečka, protože u jména pro holku jsem byla bezradná. Chtěla jsem Marii, po babičce, ale ta mi to rozmlouvala. Další kandidát byla Amálka, potom Ellen, Lilian. Pořád se mi něco nezdálo. Nakonec jsem do papírů v porodnici napsala Kláru Marii. :-)
1 poděkování
kacik87  11. únor 2015

Manžel holku, já kluka

Už jako malá, když jsem si vycpávala bříško polštářem a hrála si na budoucí maminku, věděla jsem, že chci Davídka. Osud mi nadělil do cesty i mého úžasného manžela Davida, a když jsme čekali miminko, věděla jsem, že to bude kluk. Cítila jsem to. Na jednom z prvních DVD z ultrazvuku mi pan Dr. ukazoval pindíka. Manžel ze svého jmenovce tak nadšený nebyl a tvrdil mi, že on prý bude mít holčičku. Já věděla svoje. :-) Takže jsme se dohodli, klučičí jméno vybírám já a holčičí manžel.

Už jsem měla doma i nějaké modré oblečení, když jsme byli na ulz ve 20tt na srdíčko. Pan Dr. jestli chceme znát pohlaví, že prý je krásně vidět. Já že už víme, že čekáme kluka přece. On se usmál a že si je na 98% jistý, že budeme překvapení a že jestli se mi nenarodí holka, máme se tu k němu stavit pro láhev skotské. :-D

Já jsem tedy jen mlčky čekala, jaké jméno naše holčička dostane. Nejdříve jsem mu Emilku rozmlouvala, nešlo mi to nějak dohromady. Ovšem, co se Emilečka narodila, jsem hrozně ráda, že se naše dcera jmenuje Emílie. Prostě to k ní pasuje.
0 poděkování
opravdova_luzy  11. únor 2015

Výběr jména pro holčičku

U nás bylo napůl rozhodnuto už od začátku. Jméno pro kluka bylo jasné ještě dřív, než jsem otěhotněla, protože manžel chtěl nekompromisně dodržet rodinnou tradici a kluka pojmenovat po sobě, svém otci a i dědovi :-S - Leon. 8-(

Souhlasila jsem, ale s tím, že ve výběru holčičího jména budu mít rozhodující slovo já. x-) Chtěla jsem něco českého, ale neobvyklého, ale zase ne tak moc, aby se jí třeba děti neposmívaly apod.

Půjčili jsme si knihu jmen, které je možné dětem dát. Byla stejně k ničemu, protože takový ten užší okruh jmen jsem si dala dokupy sama s pomocí kalendáře.

Měla jsem vybráno Apolena, Johana, Jolana, Dorota, Dora, Teodora, Adina a Miriam. Do užšího výběru postoupila Dorota, Dora a Teodora. Nějak se nám ten základ -dora líbilo. U Doroty jsme si řekli, že až bude jednou babička, tak by to vypadalo asi blbě :D (babička Dorota) a u Teodory jsem zase měla strach, aby jí neříkali spíš Teo. A tak čekáme Doru.

Sice jsme si z okolí vyslechli (hlavně tchyně měla celkem problém), ale řekla bych, že už se s tím jakž takž smířila. Jen nevím, jestli pochopila, že se bude jmenovat Dora a ne Dorota, protože pořád říká, že jí bude říkat Dorothy 8-( :-S.
0 poděkování
renyb  10. únor 2015

Jména byla "boj"

Jakmile jsem věděla, že to bude kluk, moje jediný přání bylo, aby se nejmenoval JIrka. Sice je to hezké jméno a líbí se mi, ale v naši rodině by byl již šestý Jirka... a to jsem nechtěla. Navíc by byl ml., a to jsem také nechtěla připustit.

S přítelem jsme si každý napsal na papírek jména, co se nám líbí. Zůstaly tři "kandidáti", a z těch se pak volilo. Jsem ráda,že jsme se na jménu Matyáš a Lucie shodli takhle v pohodě. :)
0 poděkování
rituska88  26. led 2015

Jednoduché :-)

My jsme s přítelem měli to štěstí, že se nám oběma líbila ta stejná jména a k nějakým diskuzím o jméně u nás vůbec nedošlo. :-)

Když jsem mu oznámila, že jsem těhotná, hned jsme si řekli, že kluk bude Josef a holčička Terezie. Potom nám do toho akorát mluvila rodina, ale my se přemluvit nenechali, takže máme Pepíčka po dědečcích. :-)

U druhého dítka to ale bude složitější, kvůli tomu se hádáme už teď. :-D
0 poděkování
manteca73  11. led 2015

Nudné porady

Je to asi pět let, co mi kamarádka na Vánoce dala nádherný velký diář. Na začátku byl seznam jmen, které u nás slavý svátek. Občas, když jsme měli v práci dlouhou a nudnou poradu, jsem si ten seznam pročítala a jen tak ze srandy a nudy zaškrtávala jména, která se mi líbila, aniž bych tehdy uvažovala o mimču.

Každopádně, když letěl pak po roce diář do sběru, seznam jmen jsem si schovala. :-) A víte co?? Když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak sem ho vytáhla a bylo
to vybírání hned jednoduší. :-)


S přítelem jsme se shodli na tom, že nechceme znát pohlaví, takže každý si vypsal holčičí a klučičí jména a pak jsi kontrolovali zda jsme se shodli. Do finálního výběru šli 4 klučíčí a 6 holčičích.
0 poděkování
renatab  3. pro 2014

Eli a Juli

Po dceři jménem Eliška toužil manžel co jsme se seznámili, takže u první dcery byla volba jasná. :-) A druhé jméno pro holčičku vybírala Eliška. Julie jí padla do noty a bylo to jediné co uměla v roce a půl vyslovit a nám se líbila podobnost jmen Elinka/Julinka a Eli/Juli. :-)
0 poděkování
klami  3. pro 2014

Jak Kuba ke jménu přišel

Výběr jména byla u nás kovbojka. Od začátku jsme byli přesvědčeni, že to bude kluk, vybírali jsme tedy klučičí. Jediné, na čem jsme se jakž takž shodli (ikdyž manžel moc nadšený nebyl) byl Matyáš. Jenže pak jsme začali zjišťovat, že Matyášů jsou teď nějak plné porodnice, školky, školy. A to jsme nechtěli.

Tak jsme přišli na Jakuba. V našem okolí není ani jeden. Až na Modrém koníku jsem začala zjišťovat, že s Jakubem je to velmi podobné jako s Matyášem. No nic, už jsme neměnili, ani jsme neměli za co. Pokud budeme mít druhého prcka, doufám, že to bude holka. :-D
3 poděkování
lucih123  12. lis 2014

Ellen

Jména jsem měla vybraná dlouho dopředu - Ellen nebo Matyáš. Přítel neměl námitky, máme podobný vkus.

Narodila se nám holčička, tedy Ellenka. Na toto jméno jsem narazila náhodou na Facebooku u jedné slečny, nikoho toho jména osobně neznám. Když se teď nad tím zamýšlím, nemalý podíl na mém rozhodnutí bude určitě mít i můj nejoblíbenější seriál Upíří deníky, kde je hlavní hrdinkou Elena. :)

Další dítě neplánuji, i když Olivie je také tak krásné jméno... Nebo Oliver. :)
1 poděkování
goiginka  11. lis 2014

Žofka nebo Karel

Když jsme se poprvé bavili z přítelem o jménech naších budoucích dětí, tak jsem ještě nebyla těhotná. Přítel si vždycky přál Žofii a u kluka, že je mu to nejspíš jedno, jen když to nebude úplně blbý :D. No a když jsem byla těhotná, tak jsem nějak u svojí budoucí možné holčičky nemohla překousnout toto jméno a proto jsme se nakonec dohodli na Žofii-Anně, no a kluk měl být Karel, "alespoň můj pupek se tak jmenoval". Máme nakonec Samuela, na kterém jsme se shodli jen pár dní před porodem :). A já raději pojmenovala malého panenku Karel. :)
1 poděkování
snajluska  8. lis 2014

U nás bylo jasno hned :-)

S manželem jsme rodinu chtěli skoro od začátku našeho vztahu, zařídili jsme společné bydlení a začali pracovat na potomcích :-)

Od začátku jsme měli ve jménech jasno, líbilo se nám Adélka a Adámek. Pracovní jméno našeho bříška bylo ADEDAM. Sestra otěhotněla o 4 měsíce dřív, než já a o jménech s partnerem dlouho diskutovali, byla jsem nemile překvapena, když vyhrálo jméno Adriana, čili další Áďa v rodině. Nicméně jsem ze svého snu nehodlala ustoupit, takže náš Adámek je Adík a voláme na něj i Aďo a Adrianka je Adinka a oslovujeme mimo jiné i Adi. Občas je doma veselo.

Teď čekáme druhé miminko, zatím pohlaví nevíme a chceme se nechat překvapit. Ve jménech máme zase jasno, ale s prozrazením děláme drahoty. Jsme zvědaví na reakce rodiny, až bude další holčička na A...a Adélka to nebude :-D chlapeček na A nebude, protože se mi žádné jiné začínající na A nelíbí, ale k Adikovi se rýmovat bude...
1 poděkování
rory_g  8. lis 2014

Jednoduché?!

Když jsem zjistila, že čekáme miminko, muž se rozhodl, že čekám holčičku. Že má šestý smysl a prostě to ví. Otevřel na netu stránku se jmény, kouká, kouká...hm, Adina, Adinka, to je jasné, dělej si co chceš, narodí se nám malá Adinka.

Což o to, jméno se mi moc líbilo, akorát když mi ve 20.tt doktorka řekla, že to bude kluk, nevěděla jsem, co budu dělat, jak jsem si na "Adinku" zvykla. Tak nastal boj, holčičích krásných jmen je přehršel, ale klučičích? Tak, aby se dalo jméno zkrátit i zdrobnit?

Vybrali jsme Daniel. Pro nás je to nejkrásnější jméno a k tomu našemu malému lumpovi se dokonale hodí :-)
2 poděkování
lucielo  7. lis 2014

Jméno? No jééje!

Já byla rozhodnutá už dávno: holka bude Johanka a kluk Marek! Přítelovi se to nelíbí? Co teď?
Tak ať vybere, nic jiného mi nezbývá. A vybral pro holčičku Leontýna. Ze začátku jsem byla proti, ale časem se mi to začalo líbit, a když jsme se dozvěděli, že to bude kluk, tak už se ani mě jméno Marek nelíbilo. A tak zas vybíral přítel, padlo jméno Daniel a jsme spokojení všeci :)
0 poděkování
miriamkad  7. lis 2014

Jméno se dědí po tátovi

Když jsem otěhotněla, náš vztah byl docela divoký. Takže jsem první pracovní název prcka vybrala sama. Byl to Vincent. :) Tohle jméno se mi moc líbilo! Mám ráda jména stará trochu neobvyklá! :)

Později, když se náš vztah dal do kupy, oznámila jsem můj výběr chlapovi. Jenomže sem slyšela samé protesty, ale to na mě neplatilo. Byla jsem rozhodnutá, že jméno vyberu já.

Časem jsem svůj výběr změnila. Našla jsem krásné jméno Zachariáš. :) Okolí se mi smálo, všichni kroutily hlavou - prej jak mu budu říkat?? Já se ale do toho jména zamilovala! :)

Později mi ale došlo, že i on má právo rozhodovat o tom, jak se náš syn bude jmenovat. Problém nastal v tom, když mi oznámil, že prostě nedá jiné jméno než jméno Vojtěch.Tudíž jeho jméno. Že první syn má vždy dostat jméno po tatínkovi. Jméno je krásné, ale mě zase vadí jména dědit. Pak na něj zavolám a ozvou se mi oba. Nebo ani jeden :-D

Později jsem se s tím ale smířila a tak tedy máme Vojtíška!! Ale papíry jsem s tím podepsala až v den porodu. Pořád jsem malinko váhala. A vlastně už se mi teď těžko představuje, že by se jmenoval jinak! Tohle jméno mu opravdu sedí.

A i já si nakonec splnila můj sen o jméně a jméno Zachariáš dostal jako druhé jméno u křtin. :)

Nakonec ale doporučuji u jména vše dobře promyslet! Jméno, které dáte, bude zdobit dítko celý život a přeci mu nechcete dát do vínku nějakou hrůzu, která ho bude trápit celý život. A hlavně je důležité je si k tomu sednout a pokud se nemůžete shodnout, tak najít kompromis, který vyhovuje i mamince i tatínkovi. I já už jsem pro příště poučená! A snad to dopadne líp :)
1 poděkování
nikolapomahacova  7. lis 2014

Jméno vyhrála babička :-)

Byla to sázka, říkala jsem, že je v bříšku Vojtíšek. Moje maminka měla jiný názor, prý to bude holčička. Dobře, vsadíme se. Sázku vyhrála mamka, a tak mě tu zlobí malá Klárinka :-)
0 poděkování
apacheee  7. lis 2014

Jméno nám dalo zabrat

O jménech pro naše děti jsme se s manželem bavili poměrně často už před otěhotněním. Se jmény pro holčičku bychom neměli nejmenší problém, pro kluka jsme však hrozně dlouho nevěděli. Nakonec jsme se rozhodovali mezi jménem Samuel a Eliáš. Dlouho jsme nevěděli, až jsme se nakonec rozhodli pro Eliáška a teď si neumíme představit krásnější jméno. Eliášek se na něj moc hodí:)
1 poděkování
aninkas1  6. lis 2014

Jak jsme pojmenovali naše děti :-)

Kryšpín? Co to je za jméno? Jak se to prosimtě píše? Abigail? A to se vyslovuje jak? "Ebigejl"? Jak jste na to vůbec přišli? :-o

Kryšpín - od dětství miluji sérii knížek od Gosciny - Sempé Mikulášovy patálie. Mezi hlavní hrdiny patří několik chlapců, v českém vydání mají jména jako Augustýn, Vendelín, Fridolín, Albín, Celestýn, Mikuláš, Jáchym a Kryšpín :-) Kryšpín je navíc v této knížce vášnívým cyklistou. Můj tatínek je také vášnivým cyklistou. Mikulášů je na světě již plno, ale znáte nějakého Kryšpína? (Když pominu malého Dopitu, který se narodil až po tom našem ;-) ) Zavíc jsme věřící a chtěli jsme použít jméno z Bible - v Bibli je pozitivní zmínka o domácnosti jakéhosi Krispa (význam jména je stejný = "kudrnatý"). A ještě jedna maličká drobnost - když jsme byly děti, táta nám z cest občas dovezl tzv. kryšpíny (crispins) - rýžové burizony, které se ke snídani zalévají mlékem - moje a bráchova nejoblíbenější snídaně :-)

Jsme Anna a Karel, ale nechtěli jsme, aby se děti jmenovaly po nás, nicméně určitou logickou posloupnost chtěl manžel dodržet - takže holka od A, kluk od K a nemohla padnout jiná volba než Kryšpín :-) A píše se to přesně tak, jak čtete - žádné zrádné I/Y se nekoná a k mému synovi toto jméno dokonale sedí :-) Babičky a dědečkové si sice museli chvilku zvykat, ale dnes už je ani nenapadne jméno řešit. Prostě člověk si zvykne i na sebeneobvyklejší jméno :-)

A jak je to s Abigail? :-) Předně - říkáme jí "Abinko" - ani "Ebi" ani "Ebigejl" a ani "Gejl" - prostě naprosto česky ;-) Možná se ptáte, odkud ono jméno pochází? Ano, opět z Bible. Jeho význam je nádherný: "tatínkovo potěšení/otcova radost" - a tím naše Abi rozhodně je x-) Na jméno jsme přišli tak, že jsme spolu s mužem listovali knihou biblických příběhů - Ester - ne, Růt - ne, Sára - ne, Miriam - ne, Abigail...počkej, Abigail není špatné jméno. Znáš nějakou? Já ne. Jaký má význam? Rychle jsem listovala v knížce, našla onen význam a bylo jasno :-)

Ani s jedním jménem jsme neměli problém na matrice, jsou to jména sice neobvyklá, ale nevyžadují zvláštní přístup paní Knappové :-D Kryšpínů je k 6.11.2014 v celé České republice 29 a Abigail se tu narodila 108x :-) Máme celkem obyčejné příjmení, takže zvláštní jméno není problém - naopak - u dětské doktorky okamžitě vědí, kdo jsme. Kde Kryšpína představím - tam si ho zapamatují. Myslím si, že zvláštní jméno je pro naše děti dobrým darem. Po mě a manželovi nemají jak zdědit zádumčivou a plachou povahu, takže ani s tím určitě mít problém nebudou :-)
3 poděkování
zanuli  3. lis 2014

Výběr jména pro první dítko

S přítelem jsme nechali příchodu miminka do našeho života volný průběh. Už jsme si přeci jen uvědomovali, že věk na to máme, bydlení také vyřešeno, jen trochu se pak muselo naše obydlí upravit, ale když jsem jednoho dne zjistila, že dílko zdařilo, začala jsem uvažovat i nad jménem.

Týdny plynuly a když jsem byla na prvním velkém UTZ, tak jsem po dotazu lékaře, zda chci vědět, co to bude, odpověděla záporně, že to zatím nepotřebuji vědět ;-). I když okolí se dotazovalo, co tedy budeme mít a že by bylo zvědavé, že by to nevydrželi, jsem nakonec při dalším vyšetření si nechala říct, co to bude. Verdikt zněl - holčička. Pro mne bylo hlavní, že to malé je zdravé. A i když dnešní moderní počítače a veškeré vyšetřovací přístroje jsou na vysoké úrovni a lze vidět dítě, tak jak by si naše babičky před mnoha lety nedovedly ani představit, jsem stejně raději byla připravena i na variantu, že budeme mít v záloze i jméno pro chlapečka.

Jelikož s přítelem nejsme manželé, nechtěla jsem nic nechat náhodě a raději jsem s přítelem zašla cca měsíc před porodem na matriku, abych se ujistila, že to malé bude mít příjmení po tatínkovi a jméno bylo přijato bez dalších komplikací a dalšího jednání s úřady.

Na matriku jsem tehdy došla s představou, že vše bude hotové ten den a nic se již dále řešit nebude. Ale opak byl pravdou. Já jsem si zvolila jméno pro holčičku, které je naštěstí v seznamu ověřených jmen, které se užívají v ČR, ale tatínek měl představu pro chlapečka zcela mimo tento seznam a nastal problém. Paní magistra nám formulář nemohla uzavřít, dokud nebudeme mít dořešeno i jméno pro chlapce. Musí být uvedena obě. Jelikož tvar jména Maximus nebyl v seznamu, který je vedený dle knihy paní Knappové, která zpracovává i posudky na ,,zvláštní jména,, , nezbylo nic jiného, než se na zmiňovanou paní obrátit. Já jsem však již nechtěla déle čekat, než se posudek zpracuje a navíc za zjištění, zda dané jméno již se nevyskytuje v ČR a zda lze daný tvar využívat se platí i nemalá finanční částka (v té době to bylo 800Kč), jsem na přítele zatlačila, prostě nebyl čas - pro mne. Víme, že to bude holčička, tak využijeme tvar, který je v seznamu. Přítel to tehdy nesl těžce, moc se toho nechtěl vzdát a já pak po porodu jsem byla ráda, že dnešní moderní UTZ nelžou :-)
1 poděkování
leenulka89  3. lis 2014

Prostě Adélka...

O jménech pro své budoucí děti jsem přemýšlela už na základní škole (asi jako každá druhá holka) :-) Na střední škole jsem se rozhodla, že jestli budu mít jednou holčičku, bude se jmenovat Adélka. Jen jsem měla obavy, aby se jméno líbilo i budoucímu otci. Naštěstí se mé obavy ukázaly jako liché.

Když jsem byla asi v 7.tt a leželi jsme s manželem v posteli, bavili jsme se o tom jak se bude naše dítě jmenovat. Já řekla nekompromisně, že holčička bude Adélka a u kluka jsem ochotná diskutovat. Manžel jednoznačně s Adélkou souhlasil a tím bylo dilema vyřešeno. Ovšem u chlapečka byl ze začátku boj. Já chtěla Jakuba a manžel "cokoliv" jiného :-D No nakonec jsme do papírů vyplnili mnou navrhnutá jména Adéla a Jakub, protože manžel žádné obstojné jméno nevymyslel :-N
1 poděkování