Jak vyvolat porod

Jak vyvolat porod
Přenášení7 miminka není příjemné mnoha nastávajícím maminkám. V samém finále těhotenství24 se již cítí velké, nemotorné, unavené a každý pohyb bývá těžší a těžší. Otázku, kterou si ženy na konci těhotenství kladou je: "Jak vyvolat porod?" Jediným přáním v těchto dnech je totiž konečně porodit29.


Video: "Oba moje porody byly vyvolávány" - Porodní desatero


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Vyvolávaný PÔROD bolel oveľa viac ako ten prirodzený.


Proto se mnoho z těhotných žen začne poohlížet po nějakém "zaručeném" receptu, jak přírodu maličko popostrčit a jak vyvolat porod. Lékař může ženě k vyvolání porodu pomoci tzv. Hamiltonovým hmatem.

Více se o něm dočtete v samostatném článku: Hamiltonův hmat59.

Než žena začne svůj porod doma vyvolávat různými "ověřenými a zaručenými" prostředky, měla by se poradit se svým gynekologem nebo porodní asistentkou či dulou1, zda je dítě v pořádku a donošené a je možné jej již přivést na svět.


Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Několik tipů Jak vyvolat porod

Babských rad jak vyvolat porod je mnoho, i když zaručený výsledek nejspíš žádná z nich nepřinese.

Jídla vhodná k vyvolání porodu

 • Maliníkový čaj26 - tento čaj je doporučován k pití v posledních týdnech těhotenství. Díky jeho účinkům by měl být porod kratší a lehčí, obsahuje totiž látky, které uvolňují dělohu a posilují pánev.
 • Lněné semínko - pojídáním lněného semínka dochází ke změkčení stolice a zvláčnění hladkého svalstva, což by mělo pomoci k rychlejšímu otevírání děložního hrdla v první době porodní.

ak vyvolat porod - červené víno

 • Pupalkový olej - mnoho porodních asistentek doporučuje pupalkový olej, který napomáhá zkrácení děložního čípku a připravuje porodní cesty na porod. Olej se může konzumovat v kapslích (ústně nebo vložit jí do pochvy) nebo je jím možno potřít děložní čípek v posledních týdnech5 těhotenství. Pupalkovému oleji by se měla vyhnout těhotná žena, které byla v těhotenství stanovena diagnóza placenta previa17.
 • Lžička ricinového oleje - tato poměrně drsná metoda funguje jako projímadlo a způsobuje silné křeče, které vyvolávají průjem1, což může porod urychlit.
 • Kořeněná jídla - kořeněná jídla mohou vyvolat podráždění střev, které způsobí průjem a následně může podnítit tělo k porodu. V nežádoucích případech se porod nedostaví a ženě vzpomínku na kořeněnou večeři zanechá pouze nepříjemné pálení žáhy19.
 • Červené víno - tato metoda je sporná, protože na užívání alkoholu během těhotenství existují různé názory. Těhotná žena by se defacto měla během těhotenství alkoholu vyvarovat. Ovšem touží-li nastávající maminka vyzkoušet i tento recept, mělo by zůstat pouze u jedné skleničky.

Fyzická námaha

 • Domácí práce - úklid, mytí oken nebo luxování... i tyto činnosti mohou vést k urychlení porodu.
 • Chůze - díky pohybujícím se bokům a gravitaci se dítě během chůze a dlouhým procházek posunuje dolů do pánve. Procházky by neměly být pro ženu příliš namáhavé a únavné, aby měla žena dostatek energie k porodu.

Vyvolání porodu relaxací?

Více o tom jak vyvolat porod pomocí masáže hráze se dozvíte v hlavním článku na téma: Masáž hráze7.

 • Aromaterapie - na tuto metodu je zapotřebí masážní olej smíchaný se skořicí. Tato směs uvolňuje podbřišek.
 • Sedací koupel z byliny senny (květů) - tyto koupele, které změkčují a uvolňují svaly pánevního dna, je možno provozovat až od 38. týdne těhotenství21.
 • Akupunktura - Jak vyvolat porod pomocí této metody ví velmi dobře zkušené akupunkturistky. Vložením tenkých jehel do specifických bodů na lidském těle mohou stimulovat dělohu k činnosti a přivést ji k samotnému porodu.
 • Akupresura - pomocí tlaků na určité body na lidském těle je možno vyvolat děložní činnost. Tlak je prováděn prsty na rukou. Body sloužící k vyvolání porodu mohou být např. popruh mezi palcem a ukazovákem a druhý se nachází uvnitř nohy kolem čtyř prstů šířky nad kotníkem.
 • Hypnoporod2 - žena dává miminku i svému tělu najevo, že je připravená porodit. Činí tak díky předchozímu nácviku co nejvyššího uvolnění a vnímání svého organismu a miminka.

Povzbuzování hormonů k vyvolání porodu

Vyvolání porodu díky masáži, pohlavníku styku a stimulaci bradavek

 • Stimulace bradavek - masáž nebo kroucení bradavek se provádí od 39. týdne těhotenství20. Touto masáží lze docílit vyplavování hormonu oxytocinu4, který může nastartovat porod a vyvolat kontrakce. Lékaři tuto metodu nedoporučují, neboť masáž může způsobit dlouhé a bolestivé stahy dělohy, které mohou vyvolat nižší srdeční frekvenci plodu.
 • Pohlavní styk - sperma obsahuje podobné látky těm, ze kterých jsou vyráběny vaginální tablety používané porodnicemi24 k indukci porodu (umělému vyvolání porodu85). Ejakulát změkčuje a uvolňuje děložní hrdlo, čímž se ulehčuje jeho otevírání. Dokonce i ženský orgasmus může pomoci k uspíšení porodu, neboť obsahuje oxytocin, který napomáhá k vyvolávaní kontrakcí.
 • Masáž - partnerská masáž a mazlení vyvolá oxytocin, který stimuluje dělohu ke kontrakcím a může vyvolat porod.

Obecně se nastávajícím maminkám nedoporučuje vyvolávání porodu doma svépomocí.

Ačkoliv je toto období hodně těžké, ve skutečnosti se jedná pouze o posledních pár dnů, což je v porovnání s délkou celého těhotenství opravdu jen kapka v moři.


Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Více o vyvolání porodu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=777710
 2. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/prilis-dlouhe-tehotenstvi-aneb-kdyz-nechcete-pre...
 3. https://web.archive.org/web/20120318121731/http://www.kouzelnydomov.cz/
 4. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/photo-gallery/natural-ways-to-induce-labor.aspx#/slide-1 (ENG)
 5. ©Depositphotos.com/[luckybusiness]

Hodnocení a zkušenosti s jak vyvolat porod

Máš zkušenost s jak vyvolat porod?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
niwera  3. srp 2016

Nevidím důvod

V mém případě je to tak, že jsem přibrala 7 kg, malej řádí v bříšku jak ďábel, já jsem bez fyzických problémů, a tak nevidím důvod proč ho vyhánět o hloupý týden dřív ven, jako se o to snaží jiné. Jinak turistika a sex jsou mé i partnerovy koníčky, takže malý by ven i podle všeho chtěl, ale moje tělo ho zřejmě pustí až přijde pravý čas. :-)
4 lidé považují za užitečné
smutnounka  27. kvě 2016

Moje zkušenost

Jsem další, které ani jedna rada nezabrala. :( Takže se přikláním k tomu, že když se miminku nechce ještě ven, můžete se postavit třeba na hlavu a nic..
2 lidé považují za užitečné
kateholloman  16. srp 2015

Sex :))

U prvního to zabralo! Hopsli jsme na to a tu noc ve tři hodiny mi začaly kontrakce. Syn se narodil dva dny před termínem. Tentokrát to určitě zkusíme taky. :) Teda, nejdřív asi i tu chůzi, protože ze zkušenosti v tomhle těhu vím, že mi z toho vždy začaly silné, i když jen falešné, kontrakce... a pak si to dáme horké. :)) Celkově: cokoliv, co nám pomůže od přenášení. Myslím, že fyzické věci tu zaberou spolehlivě.
5 lidí považuje za užitečné
gabuska26  18. kvě 2015

Zázvor s kořením

Tak ja jdu taky vyzkoušet zázvorový čaj s kořením, tak jsem zvědavá. CS mám 6 a jsem 39 tt. Tak buď to zabere a nebo si to užiju pěkně až do konce. :-)
1 člověk považuje za užitečné
kejtyna  9. dub 2015

Zázvorový čaj s kořením

Někde jsem četla, že pokud je tělo připraveno, stačí pít čaj ze zázvoru, hřebíčku a skořice a nápoj do 2 dní vyvolá porod. Nastrouhala jsem tedy do sklenice asi 4cm zázvoru, přihodila 8 hřebíčků a dvě celé skořice a zalila litrem vody. Nápoj jsem popíjela během dne, a když jsem ho dopila, zalila už jednou vylouhované koření znovu a dále popíjela. Třetí den večer mi praskla voda.
10 lidí považuje za užitečné
mavega  8. dub 2015

Homeopatika a maliník

Cca 14 dní před termínem porodu jsem začala brát homeopatika, pila jsem dva šálky maliníku denně a chodila jsem na dlouhé procházky (z práce a do práce, protože se mi nějak nechtělo přestat pracovat :-D ). Porod mi nakonec v týdnu 39+2 vyvolala velká hádka s manželem a kýbl pikantních křidýlek z KFC. ;-) Takže nevím, nakolik v tom hrály roli různé přípravky jako ta homeopatika a čaje, ale rozhodně to neuškodilo a já jsem měla dobrý pocit, že něco dělám.
1 člověk považuje za užitečné
cervenejablko  9. led 2015

Nic z "babských rad" nezabralo

Maliníkový čaj i lněné semínko jsem už konzumovala od asi 38. týdne a žádný efekt jsem nezaznamenala.

Když minul termín porodu, zkoušeli jsme mimi popohnat - domlouváním (přesvědčovala jsem malou, že čím dál od Vánoc bude mít narozeniny, tím líp pro ni ;-) ), procházkou do kopce, svařákem, silným zázvorovým čajem se spoustou hřebíčku a skořice, masáží bradavek, umýváním oken, sexem a nic.

Pak mi na kontrole udělala Dr. "Hamiltona". Břicho trochu bolelo asi 20 minut a pak nic, takže jsem si myslela, že taky nezabral, ale za dva dny poté jsem porodila, takže to možná trochu popohnal, kdo ví.
nikolapomahacova  1. pro 2014

Nic nezabralo!

Když jsem přenášela chodila jsem od čerta k ďáblu, každý radil něco jiného, ale ani chození po schodech nepomohlo. Zkoušela jsem pití vína, skořici, důkladný úklid, horká vana, cvičení na míči. Nic, ticho po pěšině.
1 člověk považuje za užitečné
zzuzinda  1. pro 2014

Jak vyvolat porod?

První dítko jsem přenášela - je narozený 42+1. Zkoušela jsem snad všechno - procházky, teplá vana, sex, červené víno,... Jediné, co jsem nezkusila, byla rada mojí mámy - umýt okna - ve 3. patře, se závratí a velkým biřchem, to jsem fakt nedala. :-) Adámka mi začala vyhánět až tabletka v porodnici. A při porodu jsme zjistili, proč se mu nechtělo ven - byl tak zamotaný, že neměl šanci se spontánně narodit, měl pupečník kolem hlavy a krku a narodil se s modřinou kolem krku akutním císařem. Přiroda asi věděla, proč nechce porod spustit.
2 lidé považují za užitečné
dora13  6. lis 2014

Roiboos se skořicí

Přiznám se, že jsem měla veliký strach z vyvolávaného porodu a když se přiblížil termín porodu a minul, začala jsem se zajímat, jestli se dá porod nějakým způsobem vyvolat a začala to zkoušet, takže těžko říct, co přesně mi porod vyvolalo :)

V pondělí (den po termínu) jsem souhlasila s Hamiltonovým hmatem, po něm mě pobolívalo břicho, ale do pár hodin to přestalo. Dál jsem chodila na procházky se psem, občas i popoběhla, sex, pálivé jídlo, horká vana, dvoudecka červeného vína, všechno víceméně bez efektu. Večer předtím, než jsem porodila, jsem si uvařila roiboos s červeným vínem a hodně skořicí a skoro hned po vypití mě začalo pobolívat břicho, to se do několika hodin změnilo v kontrakce a pak jsem začala rodit.
2 lidé považují za užitečné
umnataly  27. zář 2014

Pomohlo postrašit miminko:-)

Ahoj, byla jsem v poradně v Motole v termín porodu. Podle ultrazvuku jsem měla jen pár dní na přirozený porod, pak už by mimčo neprošlo. Proto doktorka zavolala na sál a objednala mě za 5 dní na císařský řez. Pak na mě mrkla a řekla, že třeba tím mimčo postrašíme ;-) . Vystrašená jsem byla spíš já. Také jsem měla přijít za 3 dny na Hamiltonův chmat. Toho jsem se ale bále ještě víc, takže druhý den po poradně mi hned ráno praskla plodová voda.

Ještě dodám, že jsem se prolévala čajem ze zázvoru, hřebíčku a skořice a masírovala jsem si bradavky - to prý dělají i porodní asistentky, aby vyvolaly kontrakce. Nevím, co z toho pomohlo, ale přirozený porod se povedl. x-)
4 lidé považují za užitečné
anyen  23. lis 2013

Dítě má svůj čas

Když padl můj termín porodu, stále se dole vůbec nic nedělo a nic nenasvědčovalo blížícímu se porodu. Doktorka mi dala 5 dní, pak nástup na vyvolání. Tak moc jsem na něj nechtěla, že jsem doma vyzkoušela naprosto vše, horká koupel, svařák, skořice, sex, 12 km procházka, stimulace bradavek atd. Nic, takže nástup na vyvolání do nemocnice, kde mi zavedli tabletu na otevírání porodních cest. Akorát mi to spustilo kontrakce a druhý den stále naprosto zavřená. Takže další tableta, po které se kontrakce rozjely tak, že už jsem nevydržela ležet a tak jsem celou noc chodila po chodbě sem a tam v naději, že malá třeba sestoupí. Ráno už byly kontrakce tak silné, že mě přesunuli na porodní sál a tam verdikt, že jsem sotva na 1 cm. Takže další 2 čípky do pochvy, že se to snad rozjede. Zase nic, akorát přišly tak silné kontrakce po 3 minutách, že jsem myslela, že vyskočím z okna. Po 5 hodinách další verdikt, sotva na 2 cm a u mě naprosté zoufalství ;-( Takže jsem dostala kapačku, která ty kontrakce akorát učinila častější, ale otvírání to stejně nepomohlo. Nakonec trochu pomohl epidurál, po kterém jsem se pomalu otevírat začala. Nicméně malá pořád nesestupovala do porodních cest a po dlouhých hodinách silných kontrakcí ji slábly ozvičky.... Skončilo to akutním císařem :-(

Jsem přesvědčená o tom, že ještě nenadešel ten správný čas, aby přišla malá na svět. A když se dítěti prostě ještě nechce, nepomůže ani svěcená voda. Jenže doktoři si prostě usmysleli, že ji nějak ven vyženou a tak to dopadlo. Moje tělo bylo akorát naprosto zmatené všemožnou chemií a nic nešlo tak, jak by u přirozeného porodu mělo. A já mám z porodu akorát trauma :-|

Babské rady zkusit můžete, za to nic nedáte. Ale když se miminku ještě nechce, stejně nepůjde, ať vyzkoušíte cokoliv :-)
7 lidí považuje za užitečné
milka611  14. lis 2013

Ako vyvolať pôrod

Ahojte budúce maminky,
mne jendoznačne pomohol lekár s vyvolaním pôrodu a to tak že má hlbšie vyšetril a stiahol nejakú blanku. Hamiltonov manéver alebo tak nejak podobne sa to volalo. Vôbec to nebolelo. Do pol hodinky som mala nutkanie na stolicu, tak som šla. A do hodinky začali bolesti a do 3 hodín bola dcérka na svete..
3 lidé považují za užitečné
kaculinek1  14. lis 2013

Mě se to nepodařilo

Tak holky, já zkusila úplně šve, co bylo "legálně" k dostání, čaje, odvary, sex, schody, horké koupele, stimulace bradavek, atd. atd. Hamilton proveden 3x a prostě nic :-D Malému se u mě prostě líbilo, až nakonec pomohla vyvolávací pilulka od pana doktora. Ale za zkoušku se nic nedá :-)

Všem přeji více zdaru ;-)
1 člověk považuje za užitečné
hlavinka  14. lis 2013

Porod jsem si vyvolala až u druhé dcerky

U první dcery jsem zkoušela skoro vše z výše uvedeného, ale nezabralo nic (a vlastně ani pořádně nezabralo ani vyvolávání v porodnici).
Ale u druhé dcerky se povedlo. Naložila jsem se do horké vany, stimulovala bradavky (nebylo to tedy vůbec příjemné) a popíjela červené víno (jen málo). Pak mi praskla voda.

Obě holky jsem o týden přenášela, ale myslím, že prostě když čas k porodu není, tak si ho nevyvoláte. Mimčo musí být nachystané, takže těžko říct.
2 lidé považují za užitečné
dablikolik  13. lis 2013

Jak vyvolat porod?

Jak vyvolat porod opravdu nevím. Zkoušela vše a a ni u jednoho nic nepomohlo. Nakonec mi u druhého těhotenství pomohla doktorka, která mi udělala hamiltona a druhý den ráno mi praskla voda :-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce