Ultrasonografie

USG prístroj v pôrodnici Poprad
Ultrasonografie (také sonografie, USG, ultrazvukové vyšetření, ultrazvuk) je neinvazivní, nebolestivé vyšetření založené na ultrazvuku. Používá se na zobrazení svalů a orgánů a jejiich struktury. Ve velké míře se využívá i během těhotenství24 nebo při léčbě neplodnosti3. Vyšetření se vykonává přes břišní stěnu nebo vaginálně.

Ultrazvukové vyšetření u léčby neplodnosti

Pomocí UZV vyšetření se zjisťuje přítomnost gynekologických nádorů, může se posoudit kvalita endometrie a též se používá u folikulometrie2.

Ultrazvukové vyšetření před 11. týdnem těhotenství

Zaměřuje se na vyhodnocení:

  • vitality plodu (srdeční akce plodu)
  • určení počtu plodů (jeden plod, nebo více plodů – dvojčata, trojčata, ...)
  • lokalizace gestačního váčku (umístnění plodu v děloze nebo mimo - mimoděložní těhotenství22)
  • růstu gestačního váčku a embrya (zda jejich velikost odpovídá délce gravidity stanovené podle data poslední menstruace2)
  • přidružených anomálií dělohy (myomy), vaječníků (cysty1) a malé pánve a pod.

Ultrazvukové vyšetření mezi 11. a 14. týdnem těhotenství

Zaměřuje se na screening chromozomálních anomálií plodu (např. Downov syndrom). Dají se pozorovat i některé silnější morfologické anomálie plodu (např. silnější anomálie končetin).
Součástí je měření nuchální translucence, vyšetření nosových kostí, vyšetření průtoku v ductus venosus, vyšetření reguritáce trikuspidální chlopně srdce a vyšetření intrakraniální translucence.

Ultrazvukové vyšetření mezi 18. a 22. týdnem těhotenství

Vyšetření se zpravidla realizuje ve 20. týdnu těhotenství20 a zaměřuje se na strukturální anomálie plodu (t.j. detailní vyhodnocení anatomie všech orgánů plodu). Součástí vyšetření je i hodnocení tzv. minor markerů chromozomálních anomálií (jde o některé, často nenápadné anatomické odchylky, které jsou častěji asociované s některými chromozomálními abnormalitami, jako například Downův syndrom). K takovým markerům patří například hodnocení velikosti nosních kostí, nuchální řasy, ledvinových pánviček, hodnocení tvaru a velikosti středního článku pátého prstu ruky plodu a pod. V případě podezření na chromozomální vadu je pacientce doporučené genetické vyšetření a amniocentéza17.

Ultrazvukové vyšetření ve 3. trimestru těhotenství

Zpravidla se realizuje ve 30. týdnu těhotenství26. Zaměřuje se hlavně na hodnocení růstu plodu82, množství plodové vody2, stavu placenty9, tzv. "průtoků" ve fetoplacentárním řečišti, které odrážejí stav zásobení plodu živinami a kyslíkem.

Více o ultrasonografickém vyšetření na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Foto: http://www.nemocnicapp.sk/?cat=18
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s ultrasonografií

Máš zkušenost s ultrasonografií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost