Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Folikulometrie

Folikulometrie je vyšetření, u kterého se zjišťuje počet a velikost folikul. Zjistí se tak aktivita vaječníků a i čas, kdy dojde k ovulaci6.

Jak se provádí

Folikulometrie je ultrazvuková metoda prokazující ovulaci.
Provádí se většinou vaginální sondou, ale pokud jsou vaječníky ''dobře vidět'', může se provádět i přes břicho. Tato ''průhlednost'' většinou souvisí s typem postavy, ale není to vždy podmínka, i u štíhlých žen může být problém s vyšetřováním přes břicho.

Kdy se provádí

Většina gynekologů si vás na první vyšetření pozve 9. - 12. den cyklu, tedy před předpokládanou ovulací. Na ultrazvuku (UTZ) se ukáže černá kulička - malá cysta - folikul, podle jehož velikosti lékař posoudí dobu, kdy by mohlo dojít k ovulaci. Folikul roste cca 1-2 mm za den a k ovulaci dochází, pokud dosáhne 18-30 mm.

Po ovulaci se v břišní dutině na UTZ objeví malé množství tekutiny a také se změní nález na vaječnících, protože se folikul změní ve žluté tělísko. U 1/3 žen žluté tělísko není vidět, u 1/3 vypadá jako menší a lehce vyfouklý folikul s nerovnou stěnou a následně se z něj stane větší cysta (stále je to žluté tělísko) asi kolem 2-3 cm, u 1/3 je žluté tělísko našedlé, nepravidelného tvaru.

Při anovulaci6 jsou vaječníky buď úplně bez folikulů, nebo jich tam může být více, ale jejich velikost je jen do 10-12 mm a dále nerostou. Proto je při tomto nálezu důležitá kontrola v odstupu několika dnů, kdy se potvrdí, jestli folikul roste a chystá se k ovulaci, byť opožděně, nebo zda nález zůstává stejný a jedná se doopravdy o anovulační cyklus.

Více o folikulometrii na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.tehotenskytest.cz/read.php?id=11224&...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s folikulometrií

Máš zkušenost s folikulometrií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
oktarina  10. únor 2015

Folík jako Brno :-)

Ideální velikost folikulu před jeho prasknutím a uvolněním vajíčka je 22 až 24 mm. Od začátku, tedy 1DC pomalu folikul putuje z vaječníků přes vejcovody, ve kterých je v patřičný DC zastižen u lékaře právě na folikulometrii, tedy ultrazvukovém vyšetření, kdy se zkoumá přítomnost folikulu. Pokud byl anovulační cyklus, folikul prostě chybí. A pokud je přítomen, tak zda jeho velikost, naměřená dr, odpovídá danému DC. Trvá chviličku a může ukázat, jestli je problém právě tady nebo je třeba hledat dál...
0 poděkování
koderly  25. dub 2013

Folikulometrie

Folikulometrie je měření velikosti folikulů pomocí ultrazvuku. Dělá se pro zjištění ovulace. Zejména pak před inseminací. Pak také pro hlídání růstu folikulů při hormonální léčbě (např. IVF).
1 poděkování