Ovulace

4 zkušenosti

Ovulace označuje okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Toto vajíčko pak pomalu sestupuje vejcovodem k děloze. Na vejcovodech jsou malé mikroskopické řasinky neboli výstelky, které vajíčko jemně posunují. Pokud se během jeho cesty setká vajíčko se spermií, byla tato ovulace úspěšná a dojde k oplodnění. Čas na to je velmi krátký, přibližně 24 hodin. Oproti tomu spermie jsou schopné v ženském těle přežít 3-5 dní.

K ovulaci dochází pouze jednou během menstruačního cyklu2. Výjimečně se může stát, že jsou během jedné ovulace uvolněná dvě vajíčka zároveň. Také se ale může stát, že některé menstruační cykly budou anovulační5 a tedy nedojde k uvolnění vajíčka z vaječníku. Tato situace může nastat i u naprosto zdravých žen. Podle odborníků tím v podstatě tělo odpočívá.

Doba, kdy začne ovulace, se dá určit hned několika způsoby. Nejpřesnějším způsobem je sledování folikul. To jsou útvary, které jsou tvořeny obvykle jedním oocytem (vajíčkem). Doma můžete ovulaci zjistit pomocí ovulačního testu, který je dostupný v lékárnách nebo měřením bazální teploty v ústech, pochvě či konečníku každý den hned po probuzení. V době, kdy přijde ovulace, se teplota zvyšuje asi o půl stupně a zůstává zvýšená až do doby těsně před menstruací. Pokud by došlo k oplodnění vajíčka, teplota už neklesne, ale zůstane zvýšená.

Méně spolehlivé je kontrola kalendáře. K ovulaci sice obvykle dochází v polovině menstruačního cyklu, ale protože jeho délka se může u každé ženy lišit, je nutné si velmi pečlivě zapisovat menstruační kalendář, aby měla žena představu o průběhu svého cyklu. Sledovat můžete také děložní čípek a hlen. Některé ženy v době ovulace pobolívá v podbřišku1, jsou více citlivé na různé pachy a mají větší chuť na sex.

Co se děje před ovulací?

Vajíčko neboli oocyt je obaleno několika vrstvami, které obsahují tzv. folikuly. Folikuly produkují hormon estrogen a progesteron. Díky nim žena menstruuje a může otěhotnět24. Ve chvíli, kdy zásoby folikulů dojdou, se žena stává neplodnou a vzniká klimaktérium (přechod). Ten přichází obvykle kolem padesáti let.

Vajíčko dozrává asi 36-40 hodin před ovulací, a jakmile se hladina estrogenů dostane do určité výše, spouští se ovulace (asi po 18 hodinách).

Co se děje při ovulaci?

Aby mohlo dojít k ovulaci, musí folikul puknout a vyplaví se vajíčko. To se zachytí ve vejcovodu a pohybem řasinek se postupně přesouvá do dělohy. Z obalu folikulu pak zůstane jen blanka s buňkami. Do těch se ukládá žluté barvivo (lutein) a vytváří se žluté tělísko. To pak produkuje hormon progesteron až do třetího měsíce těhotenství34 (tedy v případě, že došlo k oplodnění). Jestliže k oplodnění vajíčka nedojde, odchází během menstruace ven z těla.

Pokud by k ovulaci nedošlo, tedy folikul nepuknul, nemůže žena otěhotnět.

Jak poznat ovulaci?

Metoda měření bazální teploty

K tomu, abyste z teploty bezpečně poznala, kdy ovulaci máte, si musíte hodnoty bazální teploty zapisovat opravdu pečlivě a nejlépe několik měsíců po sobě. Tato metoda je založená na tom, že při ovulaci je tělesná teplota ženy o několik desetin stupně vyšší než jindy. Bazální teplota3 by se měla měřit vždy po dostatečně dlouhé době tělesného klidu. Ideální je to ráno po probuzení. Používejte vždy stejný teploměr a měřte po dobu pěti minut. Teplotu lze měřit v konečníku, v pochvě či ústech. Hodnoty si zaznamenávejte například do tabulky. Na internetu jich existují spousty nebo jsou přístupné i různé mobilní aplikace, které dokáží samy vyhodnotit vaší měsíční křivku.
Ovulace a měření BT

Hodnota naměřené bazální teploty3 se bude v průběhu cyklu měnit. Po skončení menstruace kolísá teplota kolem 36,5 °C. 1 až 2 dny před očekávanou ovulací nastává mírný pokles teploty a v den ovulace a dalších několik dnů (většinou až do konce menstruačního cyklu) náhle teplota vzroste asi o 0,3 až 0,6 °C s výkyvy nad 37 °C. Na konci celého menstruačního cyklu bazální teplota opět klesá pod 37 °C.

Když si budete údaje pravidelně a poctivě zapisovat, můžete si vytvořit teplotní křivku vašeho menstruačního cyklu a poměrně přesně určíte den ovulace a dny svých plodných dnů.

Výpočet z obvyklé délky cyklu

Tato metoda je asi nejjednodušší, ale nemusí být úplně nejpřesnější. Vychází ze skutečnosti, že období mezi ovulací a začátkem dalším menstruace je u většiny žen cca 14 dní. Jestliže víte, jak dlouhý je váš cyklus a odečtete od data další menstruace 14 dní, měla byste získat datum, kdy by mohlo dojít k ovulaci. Ženy ovšem nefungují všechny stejně a některé mají fáze cyklu kratší než 14 dní a u drtivé většiny žen dochází alespoň jednou za čas k nepravidelnému cyklu. Ovulace se může opozdit nebo dokonce vůbec nepřijít.

Sledování hlenu děložního čípku

V plodných dnech se mění charakter hlenu, který vylučuje děložní čípek. Hlen produkuje sliznice děložního čípku, ne pochva. Proto není správné označení „poševní hlen“.

Rozeznáváme čtyři druhy hlenu:

 • Žádný hlen - prsty se zdají při stírání v pochvě vlhké, ale na vzduchu rychle oschnou a nezůstane žádný lepivý pocit.
 • Lepkavý hlen – zakalený, bílý nebo žlutý, někdy čirý. Může být poměrně hustý. Je lepkavý a s nízkým obsahem vody. Je drobivý až šupinatý.
 • Krémový hlen – mléčný, lehce zakalený. Může být bílý nebo žlutý. Jeho konzistence je podobná krému. Vlhčí, vodnatější a řídký. Při rozdělení prstů zůstává stále hladký jako krém.
 • Konzistence vaječného bílku – toto je plodný hlen. Je většinou čirý, ale mohou v něm být i zakalená vlákna. Je velmi kluzký a vlhký přesně jako bílek. Máte z něj silně lubrikační pocit. Dokáže se při rozdělení prstů natáhnout od 2 do 25 cm.

Ovulační testy

Ovulační testy zakoupíte jednoduše v lékárně, ale i v některých drogeriích nebo velkých marketech. Fungují podobně jako testy těhotenské54. Namočí se do moči a ukáží buď jednu čárku (ovulace se ještě nechystá) nebo dvě čárky (bude probíhat ovulace). V moči indikují přítomnost luteinizačního hormonu, který spouští ovulaci. Je výhodou, že testy ukazují, že ovulace teprve přijde, protože tento hormon se v těle tvoří ve větším množství asi 12 až 36 hodin před. Testy nejsou příliš drahé, takže se jedná o velmi oblíbenou metodu zjištění plodných dnů.
Ovulace a ovulační testy

Sledování vajíček na ultrazvuku

Sledování toho, jak zrají vajíčka na ultrazvuku, je samozřejmě nejpřesnější metoda. Ovšem není úplně běžná, protože ji musí provádět váš ošetřující gynekolog. Podle velikosti folikul může lékař odhadnout, kdy asi dojde k ovulaci. Měření folikul se nazývá folikulometrie2. Většinou spolu s ní provádí lékař i endometrii, což je měření výšky děložní sliznice. Ta během cyklu narůstá, aby se do ní mohlo uhnízdit vajíčko. Pokud k tomu nedojde, odchází spolu s menstruací z těla.

Zajímavá fakta o ovulaci

 • uvolněné vajíčko je schopné oplodnění jen asi 12 – 24 hodin od uvolnění z vaječníků,
 • při ovulaci se většinou uvolňuje jen jedno vajíčko, ale mohou se uvolnit i dvě a ve vzácných případech i více vajíček,
 • ovulaci ovlivňuje i vaše duševní pohoda, stres, nemoci nebo únava a povinnosti,
 • během ovulace mohou některé ženy i špinit,
 • oplodněné vajíčko se dostane do dělohy asi 6 – 12 dní po ovulaci,
 • každá žena má v zásobě miliony nezralých vajíček (ne všechny se ale uvolní),
 • menstruace může přijít, i když neproběhla ovulace,
 • ovulace mohla proběhnout, i když nebyla menstruace.

Problémy s ovulací

Problémy s ovulací jsou velmi častou příčinou neplodnosti8. Chybějící ovulace se také nazývá jako Syndrom polycystických ovárií (PCOS). Jeho podstata spočívá v tom, že je porušena rovnováha mezi produkcí mužských a ženských pohlavním hormonů. Vyšší riziko vzniká u obézních žen. Aby bylo možné určit, že se skutečně jedná o PCOS, je potřeba zhodnotit určité typické znaky (Rotterdamská kritéria):

 • zda se jedná o oligoovulaci (vzácná nebo nepravidelná menstruace) či anovulaci (Chybí ovulace v době, kdy měla přijít. Projevuje se nepravidelnou menstruací s různě dlouhými cykly a intervaly mezi nimi. Může vést i k úplnému zastavení menstruace nebo nadměrnému krvácení),
 • hyperandrogenismus – působí nadměrně mužské pohlavní hormony. Objevuje se výraznější ochlupení, které připomíná mužské, hrubne hlas a v krvi je více mužských pohlavních hormonů,
 • polycystické vaječníky – na každém vaječníku se nachází 12 a více malých cyst, vaječníky jsou velké, ale jejich povrch je hladký, protože na nich chybí známky proběhlých ovulací.

Ženy s PCOS mají mnohem větší problém s těhotenstvím a většinou potřebují zásah lékařů. Samotné těhotenství je taktéž rizikové a častěji dochází k samovolným potratům13. Těhotenství provází více vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka28 a na konci i intenzivní péče o novorozence po porodu.

Jaké mohou být příčiny poruchy ovulace?

Ovulaci může ovlivňovat stres, syndrom polycystických ovárií, infekce, úbytek hmotnosti i nadváha, problémy se štítnou žlázou, zvýšená tvorba hormonu prolaktinu3, nádory na vaječnících nebo nadledvinkách, Cushingův syndrom (nadměrné množství kortikosteroidních hormonů v těle).

Jak lze ovulaci ovlivnit hormony?

Ovulaci lze také ovlivnit. Buď je indikovaná, tedy je žádoucí, aby k ní došlo, a podají se léky2, které ovulaci spustí nebo je naopak potlačená. K indikované ovulaci dochází obvykle při asistované reprodukci15. Naopak se ovulace potlačuje ve chvíli, kdy není žádoucí (např. když nechcete otěhotnět). Tento stav se navozuje antikoncepcí15.

VIdeo: Ovulace (ENG)

Související články

Více o příznacích těhotenství na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ovulace
 2. http://www.naseporodnice.cz/menstruacni-kalendar-a-plodne-dny.php
 3. https://www.repromeda.cz/plodne-dny-ovulace-a-jak-ji-zjistit/
 4. http://priznaky.vitalion.cz/bolest-pri-ovulaci/
 5. Understanding Ovulation
 6. https://web.archive.org/web/20140521215044/http://www.stopneplodnosti.cz/neplodnost/neplodnost-u-...
 7. https://www.babycentre.co.uk/ovulation (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s ovulací

Máš zkušenost s ovulací?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
barborelka
8. lis 2014

Po vysazení HA bez ovulace

Když jsem po 13-ti šílených letech vysadila HA, bláhově jsem si myslela, že mi tělo bude hned fungovat tak jak má. OMYL!!! Ovulace x měsíců nepřicházela, nepociťovala jsem bolesti a o plodném hlenu ani nemluvě. Za nějaký čas se ovulace uráčila přijít a s ní i ony bolesti v podbřišku. Za to, že ovulaci mám, vděčím hlavně bylinné tinktuře Jeřáb ptačí.
1 poděkování
katyxq
7. lis 2014

Ovulaci na sobě už dneska poznám

Před tím, než jsem otěhotnéla s malou, tak můj cyklus po vysazení hormonální antikoncepce (kterou už nikdy nechci brát) byl celkem divoký. Začala jsem sledovat měkkost a otevřenost čípku, jeho hlen a o něco později měřit i vaginálně bazální teplotu. Díky tomu jsem poznala svoje tělo, a teď blížící se ovulaci poznám. Čípek změkne, otevře se, objeví se řídký a nakonec hodně "bílkového" hlenu, mám velkou chuť na sex. Po ovulaci se čípek zavře, tuhne a hlen velmi zhoustne a jeho množství se zmenší, opadne i chuť na sex.
1 poděkování
maaxina
7. lis 2014

Ovulace

Já na sobě po vysazení HA spolehlivě poznala. 3 cykly byly úplně stejné. 17DC bolest břicha, vaječníků, hodně ostrá. Druhý den vše normální.
0 poděkování
ebetka
6. lis 2014

Ovulaci nepoznám

Ovulaci na svém těle vůbec nepoznám. Kolikrát tu čtu, že někoho něco bolí a že má ovulaci, ale mě nikdy nic při ovulaci nebolelo. Jediné, čeho si občas všimnu, je trošku hlen, ale také to není nic závratného. Více sexuchtivá také nejsem, pleť mám pořád stejnou a vůně mi voní pořád stejně :-)
2 poděkování