Nevolnost

Nevolnost je nepříjemný pocit v žaludku, který se projevuje jako pocit na zvracení3, ve které může přejít. Je-li nevolnost reakcí na požitou potravinu nebo toxickou látku, pak obvykle není vhodné nevolnost potlačovat a raději nevhodný obsah žaludku vyzvracet a zamezit tak jeho působení v organismu. Ve většině ostatních případů bývá vhodné nevolnost potlačovat. Trvá-li nevolnost více než několik dní, provází-li ji silná bolest hlavy5, silné bolesti břicha nebo úporné zvracení, případně zvracení s krví, je třeba navštívit lékaře.

Další možné problémy při nevolnosti

Příčiny nevolnosti

 • těžké nebo dráždivé jídlo, přejedení
 • otrava jídlem (kontaminovaným toxiny)
 • mdloby, nízký tlak krve, závratě
 • silný zápach
 • cestovní nevolnost
 • těhotenství24
 • kocoviny po požití většího množství alkoholu
 • menstruace2, premenstruační syndrom (PMS)
 • bolest hlavy5, migréna7
 • stres, úzkost1, strach, deprese
 • nežádoucí účinek léků2, očkování38
 • poruchy rovnovážného ústrojí ve středním uchu
 • plané neštovice7
 • onemocnění jícnu, žaludku, tenkého střeva, zánět slepého střeva
 • žlučníkový záchvat
 • hepatitida (žloutenka)
 • ledvinová kolika
 • infarkt myokardu
 • rakovina

Léčba nevolnosti

 • pravidelná strava: jíst menší porce častěji, jíst lehčí jídla
 • zázvor: pít zázvorový čaj, jíst kandovaný zázvor, maso či zeleninu na zázvoru, dát si zázvorový sirup do vody na pití, cucat zázvorové bonbóny nebo lízátka
 • máta: pít mátový čaj, z důvodu možného předávkování mentolem se pro děti do dvou let nedoporučuje žádný druh máty, pro ději od dvou do pěti let a starší na mentol citlivé děti lze místo máty peprné užít mátu kadeřavou, kojicí ženy by se také měly mátě vyhýbat, protože tlumí laktaci
 • skořice: pít skořicový čaj, dát si skořici do jídla, žvýkat skořicové žvýkačky
 • heřmánek: pít heřmánkový čaj
 • studený obklad na čelo a zhluboka dýchat
 • vitamín B6 (pyridoxin): bezpečné je užívat 25 až 50 mg/den
 • akupresura
 • léky - antiemetika: Kinedryl, žvýkačky Travel-gum, Motilium1, léky na předpis

Nevolnost v těhotenství

Těhotenská nevolnost15 se obvykle vyskytuje v prvním trimestru37 a poté ustupuje. Většinou se objevuje ráno, ale může se projevit kdykoliv během dne. Často je spojena se zvýšenou tvorbou slin. Její první příčinou je vyšší hladina hormonu progesteronu, který snižuje pohyblivost žaludeční stěny a snižuje tvorbu žaludečních šťáv. Druhou z příčin je nízká hladina cukru v krvi, např. po dlouhém spánku, málo častém jídle. Někdy může nevolností těhotná žena reagovat na různé pachy, protože je vnímá citlivěji. Častěji se nevolnost vyskytuje při prvním těhotenství, při vícečetném těhotenství, u těhotných diabetiček3 a u žen úzkostných a zažívajících stresové situace.

V těhotenství se pro snížení výskytu nevolnosti doporučuje jíst často v malých dávkách, nezapomínat jíst v dostatečné míře polysacharidy (celozrnné obilniny), najíst se alespoň trochu ihned po probuzení, mít na nočním stolku např. kousek pečiva nebo banán. Dále je třeba se vyhýbat potravinám, které těhotné ženě dráždí žaludek. Pomoci může také zázvor, skořice, máta, heřmánek nebo vitamín B6 a dostatečný odpočinek i během dne.

Více o nevolnosti na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Nevolnost
 2. http://www.lekarna.cz/zvraceni-cestovni-nevolnost/#vice
 3. http://www.mojelekarna.cz/poradna/travici-potize/nevolnost-zvraceni.html
 4. http://www.abecedazdravi.cz/bolesti/zvraceni-a-nevolnost
 5. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zmeny-organismu-tehotne/obtize-provazejic...
 6. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/onemocneni-matky/rane-casne-gestozy
 7. http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/nevolnost-v-tehotenstvi
 8. http://www.vitalia.cz/clanky/ranni-nevolnosti-tiche-utrpeni-tehotnych/#ic=articles-related&ic...
 9. http://www.vitalia.cz/clanky/13-typickych-tehotenskych-potizi-co-s-nevolnosti-nebo-palenim-zahy/
 10. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=104&c=455

Hodnocení a zkušenosti s nevolností

Máš zkušenost s nevolností?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
no_title  4. kvě 2017

Nevolnosti skončily až ve 20.tt

Já jsem trpěla nevolnostmi a zvracením už třetí den od pozitivního testu.

V prvním trimestru byly nevolnosti ještě snesitelné, zvracení bylo sice intenzivní, ale nárazové - tj. 4 dny celodenního zvracení, ale pak třeba týden až 14 dní klid.

V druhém trimestru se to značně zhoršilo, zvracela jsem téměř každý den, většinou to končilo polednem. Od 16.tt to začalo konečně trochu povolovat, že jsem zvracela jen ráno a v noci, ale konečně klid mám od 20.tt. Bohužel díky tomu mám 5 kilo dole a ztratila jsem hlavně svaly.

Pomáhaly hospitalizace s kapačkama a Torecan. Z těch babských rad jediné, co pomáhá, je slabý černý čaj a rohlíky hned po probuzení a taky cucat led.
smisek19  8. čer 2016

Den za dnem

Mé první těhotenství - do 7tt mi bylo dobře, jen jsem byla pořád hladová :-D celou tu dobu jsem se těšila, až mi to doktor potvrdí, a až skončí první trimestr a všem to povím. Myslela jsem si, že jsem z toho dobře vybruslila. Od 8tt jsem ale začala zvracet a nebo mi bylo blbě od žaludku. No, končím 12tt a nevolnosti ještě neustoupily, až na výjimku pár dní... Takže přežívám den za dnem a vyhlížím konec! :-) Snad už to skončí.
barborelka  3. srp 2015

Úplně bez.....

Jsem ve 4. měsíci a zatím jsem ani jednou nezvracela, nemění se mi chutě, nevadí mi pachy. :-D Kdybych nepřibírala, tak ani nevím, že jsem těhotná. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
adenka84  19. bře 2015

Mé nevolnosti

U mě nevolnosti v obou těhotenstvích nastaly v 8. týdnu. Poprvé jsem to jakž tak zvládala, po druhé to bylo už nad mé síly.

Během 14 dnů jsem zhubla 6 kg, nic jsem v sobě neudržela, a to ani vodu. Lítalo to ze mě horem i spodem. Jít ven na procházku se starší dcerou bylo nemožné. Prakticky jsem po celý dne objímala záchodovou mísu.

Nevolnosti trvaly po celý den a dokonce i v noci. Stačilo se jen v noci na posteli otočit z boku na bok a už to letělo ven, i když už jsem neměla ani co zvracet. Bylo to vyčerpávající, a proto jsem souhlasila v 10. týdnu s hospitalizací, která měla podle slibů mého gynekologa trvat jen 2 dny a nakonec z toho bylo dnů 5. Domů mě nepustili dokud jsem nepřibrala na váze min 1 kg a dokud nebyla moč v naprostém pořádku. Hospitalizace jsem nelitovala, ulevilo se mi, ale bohužel po návratu domů to vše bylo nanovo zpátky. Na váze jsem ještě pak dala dolů další 3 kg, ale díky čípkům proti nevolnostem jsem to tak nějak zvládala. Jen tedy vyjet si s manželem a dcerou na výlet či nákup bylo nemožné. Jezdili většinou tedy beze mě. Jen tak tak jsem dávala cestu k lékaři a zpět. Celé těhotenství mě to nakopávalo, ale tak nějak jsem pak v sobě nějaké to jídlo dokázala udržet.

Byla to muka, ale i tak bych ráda ještě další miminko.

A i přesto tyto šílené nevolnosti měly pro mě nějaké plus, a to, že jsem během celého těhotenství přibrala jen kilo.
syrecek01  12. únor 2015

Já a nevolnosti

Mé nevolnosti začaly v šestém týdnu těhotenství. Bylo to něco příšerného, neustálý pocit na zvracení, žaludek na vodě. Každý mě utěšoval, ať počkám, že po prvním trimestru to přejde. Čekala jsem... čekala jsem urputně, doufajíc v zázrak, ale marně. Začala jsem zvracet. Začala jsem cítit vše. Prošla jsem kuchyní, ucítila Jar a už to jelo. Prošel kolem mě pes a už to jelo.

Ranní nevolnosti? Ne, celodenní, dobře mi bylo, jen když jsem spala... Co jsem vyzvracela, jsem pak do konce těhotenství nemohla ani cítit, takže můj jídelníček se prudce zužoval. Jediné, co jsem zvládla, byla česneková pomazánka, mandarinky a občas vodová zmrzlina. Občas ani to ne. Nesnášela jsem tu věčnou pachuť v puse, tak jsem to zkoušela zajíst vším možným, ale nefungovalo to. Fungovalo to pozitivně pouze na moji váhu.

Já člověk nešťastný, i když jsem zvracela, od pátého měsíce jsem totiž stále přibírala. Vypracovala jsem se na 24 kilo nahoru. Špatně mi bylo ještě na porodním sále. Když mě převezli na šestinedělí, něco bylo jinak. Bylo mi líp! Večer už jsem o nějakých nevolnostech nevěděla nic. Po skoro osmi urputných měsících!!! Stálo to za to. :-D
1 člověk považuje za užitečné
kazy  10. únor 2015

Na těhu nevolnosti platilo vždy něco jiného

Těhotenských nevolností jsem si užila opravdu požehnaně. V prvním těhotenství jsem nemohla cítit ani vidět nic vařeného. Ležela jsem a pomáhalo mi projíždět si v hlavě nejrůznější potraviny - a u jaké představy se mi udělalo mírně líp, to manžel běžel koupit. Vyhovovala mi čerstvá zelenina a ovoce.

U druhého těhu jsem už musela obcházet s prvním synem hřišťátka volno nevolno, a tak jsem sebou neustále nosila nakrájená jablka, piškoty, vánočku a vlastně nepřetržitě ujídala. Dostala jsem radu na nutridrink a vodu s citronem a glukopurem, a díky tomu jsem dost obnovila pitný režim, který mi jinak dělal potíž.

Ve třetím těhu jsem zas ujížděla na omáčkách a snědla tolik svíčkové, co dohromady ne za celý život.

Konkrétní potraviny si musí najít asi každá žena sama, ale u mě určitě platilo, hlavně po troškách a hodně často :)
1 člověk považuje za užitečné
karol89  11. lis 2014

Dětská Slice Cola mě držela při životě =D

Vyzkoušela jsem všechno možný. Téměř jsem nezvracela, ale furt jsem měla ten hnusný pocit a potřebovala jsem ho zneutralizovat. Tak jsem narazila na doporučení na Colu, nechtěla jsem origoš s kofeinem, tak jsem prubla dětskou Slice colu a ejhle. Pila jsem 2 litry denně a za celý těhu jsem zvracela jen 3x (+ v den porodu z jedlý sody :-D ) a pohoda. Doktorka mi řekla jen, že se mi můžou zkazit zuby, jinak se nic nestane.
1 člověk považuje za užitečné
kessa  6. lis 2014

Těhotenská nevolnost

Patřím mezi ty ženy, které si nevolnosti užily až až...

Trpěla jsem nevolností cca od 7tt až do 16tt. Jendak nechápu, který chlap to nazval ranní nevolností, protože mně bylo zle pořád - přirovnala bych to asi k nevolnosti v autě, takový ten otočený žaludek a víte, že zvracet budete, jen nevíte kdy. Do práce jsem přestala jezdit po dálnici a měla jsem vyhlídnutá křoví, kde se dá zastavit a blinkat 8-) .

Vyzkoušela jsem všechny možné i nemožné rady - ráno si něco zobnout hned po probuzení (okamžitý běh na záchod), ledová cola=běh na záchod, zázvor nepomáhal, ovocná zmrzlina taky ne, a tak bych mohla pokračovat, prostě nezabíralo nic. Měla jsem období, kdy jsem zvracela i po napití se obyčejné vody. Prostě děs, zhubla jsem 6 kg, žila jsem na jablkách, Bebe a černém čaji.

Prostě nezbývá než vydržet a zkoušet a zkoušet, jestli něco nepomůže. Každopádně to samo odezní - nejpozději po porodu ;-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce