Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Deprese

Jak se říká: bez smutku nerozeznáš štěstí. Je naprosto v pořádku cítit se občas smutná. Ale pak je tu něco, co už není jen obyčejný smutek. Dny jsou temnější a radost jaksi nepřichází. Není úniku a vy nedokážete žít dál svůj život.

I to by mohlo být vysvětlení deprese. Trpíte ní i vy?

Pokud se u vás objevují následující příznaky, tak je to možné:

 • Depresivní, smutná nálada většinu dne, nejvíce ráno
 • Cítíte se unavená a bez energie
 • Cítíte se bezcenná nebo vinná za cokoliv, co se nepodaří
 • Špatně se soustředíte, nepamatujete si detaily
 • Nejste schopna činit rozhodnutí
 • Nemůžete spát nebo naopak, prospíte většinu dne i noci
 • Pomýšlíte na sebevraždu
 • Máte výrazný přírůstek nebo úbytek na váze
 • Ztratili jste chuť do života

Deprese
Popis obrázku: Pacientk trpící depresí nemá zájem o vnější dění. Neustále ho sužují pocity smutku a méněcennosti.

Tyto symptomy zvažují lékaři při diagnostice mentálních poruch podle takzvaného DSM - 5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders = Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch). Během dvou týdnů musí být přítomno minimálně pět příznaků.
 
Další příznaky, které se vám mohou objevit:

 • Jste neustále podrážděná a neklidná
 • Bolí vás hlava5 nebo žaludek
 • Máte pocit prázdnoty
 • Nenávidíte se
 • Častěji pláčete
 • Nemáte chuť na sex
 • Snížené sebevědomí
 • Úzkost

Abyste to lépe pochopili, zavoláme si na pomoc s vysvětlováním jednu průkopnici v této chorobě. Pokud jste četli Harryho Pottera určitě víte, že slavná J.K. Rowlingová sama trpěla depresí. Nepěknou zkušenost zakomponovala do sedmidílné ságy v podobě příšer bez tváře v kapuci - mozkomorů:

"Mozkomorové jsou nejodpornější stvoření, která kráčela po tomto světě. Zamoří nejtmavší, nejšpinavější místa, těší se z rozpadu a beznaděje, vysají všechen mír, naději a štěstí ze vzduchu kolem nich. Pokud se dostanete příliš blízko mozkomorům, tak z vás vysají každý dobrý pocit, každou šťastnou vzpomínku. Pokud budou moci, mozkomorové se na vás budou přiživovat tak dlouho, až dokud vás nepromění na něco jako jsou oni sami ... špatné stvoření bez duše. Nezůstane vám nic, jen nejhorší zkušenosti z vašeho života. " J.K. Rowlingová

Na světě asi není lepšího vysvětlení jako je toto. Pokud se cítíte podobně, tak se nebojte vyhledat odbornou pomoc.

Na to, abyste byli diagnostikována s depresí, musíte zajít k psychiatrovi, eventuálně k psychologovi nebo obvodnímu lékaři, který vás může doporučit k dalšímu specialistovi. Položí vám několik otázek a povede s vámi důvěrný rozhovor. Určí vám druh deprese a následně se rozhodne o léčbě.

Depresi můžeme rozdělit podle několika faktorů. Buď podle způsobu vzniku na:

 • endogenní - vzniklou bez vnějších činitelů jako např. úmrtí. Má často vrozený podklad a pacient ji zdědí po rodiči. Pravá příčina zůstává sporná.
 • exogenní, která vzniká jako reakce na stresující událost (např. Po havárii auta, letadla, úmrtí, rozvodu).
 • organickou (symptomatická), která vznikla následkem úrazu, který poškodil mozek. Organická příčina může mít původ i ve vnitřních orgánech těla jako jsou poruchy jater nebo slinivky břišní, čemuž odpovídá např. cukrovka2.
 • farmakologickou, kterou spojujeme s užíváním léků2, např. hormonů (hormonální antikoncepce3).
 • psychogenní, která má duševní původ. Je to reakce na nějaký nepřiměřený stav jako je psychické vyčerpání či neuróza (charakteristická pocity úzkosti a nervozitou).
 • larvovanou, která je velmi záhadná. Projevuje se trávicími problémy, bolestmi zad ... Její příčina je v psychice, která ovlivní celkový stav těla. Je velmi pěkným příkladem toho, že psychika dokáže ovlivnit fungování lidského těla.

Jiným způsobem dělení je rozdělení podle závažnosti problémů na:

 • lehkou, kde se pacient uzavře do sebe a nemá radost z věcí, které ho dříve těšily. Běžné povinnosti zvládá relativně dobře. Léčí se ambulantně.
 • středně těžkou, kdy pacient již nezvládá běžné činnosti. Uzavře se do sebe a izoluje se od okolí. Léčí se ambulantně nebo hospitalizací v nemocnici.
 • těžkou, která je charakteristická jakýmsi "vypnutím" a úplným nezájmem o svět. Pacient se může dívat televizi, ale nestará se o sebe, nemá zájem o okolní dění a užírá se negativními myšlenkami a pocity. Existuje však i agitování forma, kdy je pacient neklidný a chaotický. V těžké formě se mohou objevit také halucinace nebo blouznění a tehdy se jedná o těžkou formu s psychotickými příznaky. Léčba je samozřejmě hospitalizace na psychiatrickém oddělení.

Video: Deprese

Jaká léčba se využívá na depresivní poruchu?

Každá léčba jakéhokoliv onemocnění sestává ze dvou složek. Složky nefarmakologické a složky farmakologické. Jak z názvu vyplývá, farmakologická léčba sestává z léků - tzv. antidepresiv. Antidepresiva ovlivňují hladinu mozkových neurotransmiterů, tedy chemických látek, díky kterým si buňky mezi sebou posouvají informace. Pokud si to chcete představit prakticky, tak díky neurotransmiteru si můžete vzpomenout na nějakou příhodu ze života nebo můžete například pohnout rukou.

Buňky si mezi sebou posouvaly informaci o tom, že jí chcete pohnout, až jste jí nakonec pohnuli. Neurotransmitery by se v mozku měly nacházet v rovnováze - misky vah by měly být pro každý jeden neurotransmiter ve stejném poměru s ostatními. Avšak při depresi (ai dalších psychických onemocněních), se misky vah naklánějí na různé strany. Něčeho je více a něčeho méně. A přesně tehdy vznikají psychická onemocnění. Antidepresiva se snaží vyrovnat jednotlivé misky a nastolit rovnováhu.

Pro léčbu deprese je mnoho léků a psychiatr vám doporučí látku přímo na váš druh problémů, protože jednotlivá léčiva se liší. Např. jeden typ léku zabírá lépe na nespavost6, další nejsou vhodné pro pacienty se srdečními chorobami atd.

Chvilku trvá, než se látky dostanou v dobré koncentraci do mozku. Proto antidepresiva zaberou průměrně za dva až tři týdny. Pokud jsou vaše symptomy závažné, tak se dočasně nasazují tzv. benzodiazepiny. Jejich využívanou vlastností je uklidňující a uvolňující účinek.

Farmakologická léčba je ale pouze jedna část. Jejím nezbytným doplňkem je nefarmakologická léčba. Nejedná se o léčbu léky, ale o změnu životního stylu. Tato léčba je svým způsobem náročnější. Vyžaduje spolupráci každého pacienta, protože změny dělá on sám, ne kouzelné pilulky. Převážně se jedná o tyto úkony:

 • Pravidelný pohyb. Cvičení podle nedávného výzkumu pomáhá nastolit fyzické zdraví, spokojenost se životem, zlepšuje schopnost učení a soustředění a psychickou pohodu. Při slabých typech deprese může posloužit lépe než léčba léky, avšak při silnějších typech ji musíte zkombinovat s antidepresivy.
 • Zdravá strava. Pravidelné stravování s dostatkem ovoce a zeleniny předchází nadváze, obezitě, cukrovce a mnohým dalším civilizačním onemocněním. Alespoň nad jednou částí života můžete mít pocit kontroly.
 • Rutina. Nikdy ji nepodceňujte. Dostane vás zpět do běžného života.
 • Nastavte si životní cíle. Něco, co vás motivuje každý den vstát z postele a pracovat na sobě. Zasloužíte si být šťastná a spokojená.
 • Převezměte odpovědnost. Nevyhýbejte se práci ani domácím povinnostem. Jen vás to bude táhnout zpět na temná místa.
 • Bavte se. Naučte se novou dovednost. Potěšíte tím svůj mozek i svého ducha. Jste šikovná a schopná. Dotáhla jste to až sem! Novou zručností získáte více sebevědomí a pocit zadostiučinění.

Psychoterapie

Posezení u psychologie či psychiatra zaměřené na upravení narušené činnosti organismu nejsou v žádném případě ztrátou času. Budete mluvit, budete trénovat, najdete opět sami sebe.

Mnoho lidí si bohužel stále myslí, že k psychiatrovi chodí jen "cvoci". Podívejme se na to jako na celek. Pokud někdo nejde k psychiatrovi, přestože má problémy a doktor mu dokáže pomoci, kdo je tu skutečný "cvok"? Ten co nabere odvahu a jde nebo ten, který se zbytečně mučí? Zamyslete se nad tím každá sama.

Depresivní stavy
Popis obrázku: Ačkoli se může zdát obtížné požádat o pomoc, nebojte se toho. Nejste v tom sama.

Samotná deprese ale nemusí být jen nemocí samou o sobě, ale symptomem, tedy příznakem jiné nemoci. Mezi takové choroby patří například:

... a mnoho dalších. Pointou tohoto seznamu příkladů je, abyste se nezapomněli dát vyšetřit u svého obvodního lékaře na jinou než "jen" psychickou příčinu vašich pocitů. Můžete mít jinou nerovnováhu ve svém těle. Když se upraví, tak se zlepší i deprese.

Kromě depresivní poruchy deprese může být součástí i bipolární poruchy, cyklotymie nebo Dystymie. Podívejme se co se za jednotlivými názvy skrývá:

 • Bipolární porucha nese i další název - maniodepresivní psychóza. Když si toto hrůzostrašné slovo rozdělíme dostaneme část mániovou a část depresivní. Označení psychóza je odklon od běžného psychicky zdravého člověka. Během mániového stadia pacient pociťuje přehnanou aktivitu a výrazně zvýšené sebevědomí. Může být agresivní nebo podrážděný. Nevydrží na jednom místě, velmi rychle mluví, gesta jsou přehnaná. Můžeme to charakterizovat jednoduše slovním spojením: jako kdyby šel vyletět z kůže. Druhá fáze je depresivní, která odpovídá příznakům popsaným výše.

Léčba této poruchy je náročná. Sestává ze snahy stabilizovat náladu a zmírnit depresi.

 • cyklotymie je zjednodušeně řečeno - bipolární porucha v menším balíčku. Opět se střídá depresivní nálada s povznesenou, veselou, avšak není tak intenzivní. Je velmi obtížné stanovit tuto diagnózu na základě krátkého pozorování. Psychiatr nebo psycholog vás musí dlouhodobě sledovat. Vy samy si tuto diagnózu objektivně nedokážete stanovit.
 • Dystymie je zase obdoba depresivní poruchy, ale opět v malém balení. Pacienti jsou posmutnejší či pesimističtí. Tento stav musí trvat, stejně jako u cyklotymie, alespoň dva roky, aby byla stanovena diagnóza. Tu opět dokáže stanovit psychiatr po dlouhodobém objektivním pozorování.
 • Další možnou formou deprese je poporodní deprese. Maminky pod vlivem emocí vyvolaných hormonálními změnami mají pocit, že se nedokáží o novorozence7 postarat.

Více si můžete přečíst v samostaném článku na téma: Poporodní deprese.

Depresivní stavy
Na každý problém existuje řešení. Ženy jsou od přírody silní tvorové. Nějaká deprese nás nezastaví. Myslete na to, když budete mít problém a nebojte se požádat o pomoc.

Neciťte se tak sama. Nejste v tom sama. Tohle vůbec nemusíte prožívat.

Více o depresi na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21495519
 2. https://www.webmd.com/depression/features/natural-treatments#1
 3. http://sk.medixa.org/choroby/bipolarna-porucha
 4. https://www.wikiskripta.eu/w/Dystymie
 5. https://www.wikiskripta.eu/w/Cyklotymie
 6. https://web.archive.org/web/20190611120221/https://www.nimh.nih.gov/health/topics/bipolar-disorde...
 7. https://en.wikipedia.org/wiki/DSM-5
 8. http://intravitam.eu/2017/08/06/spovedmedicky/
 9. http://www.deprese.psychoweb.cz/deprese-uvod/typy-deprese

Použité zdroje obrázků

 1. https://www.pexels.com/photo/looking-for-a-friend-bear-165263/
 2. https://www.pexels.com/photo/adult-art-conceptual-dark-278312/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s depresí

Máš zkušenost s depresí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost