Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Dušnost v těhotenství

Dušnost v těhotenství
Mezi velmi časté těžkosti v těhotenství patří také pocit nedostatku kyslíku a rychlé zadýchání, což způsobuje dušnost v těhotenství. Dušnost zpravidla provází druhou polovinu gravidity24. Nastávající maminka má pocit, že se jí nedostává dostatek vzduchu, a to už po pár krocích nebo při běžné činnosti, jako je např. uklízení.

Mnohdy jsou tyto obtíže způsobeny rostoucí dělohou3, která takto utlačuje plíce, ale může se také jednat o počáteční příznaky anémie (nedostatku železa), onemocnění srdce či štítné žlázy5. Dušností také více trpí nastávající maminky vícerčátek.

Tyto obtíže mají dvě spolu související příčiny.

Více krve potřebuje více kyslíku

Primární příčinou zadýchávání je zvýšená potřeba kyslíku. Během těhotenství dochází v těle nastávající maminky ke zvýšení objemu krve, jejíž hlavním úkolem je zabezpečit dostatek kyslíku všem tkáním organismu maminky i plodu. Srdce a plíce jsou tak nuceny pracovat mnohem rychleji, proto těhotné ženy často zaznamenávají zrychlený puls a rychlejší dýchání. Jedná se o reakci organismu ve snaze pokrýt zvýšenou potřebu kyslíku. Ačkoliv se srdce i plíce snaží dodat tělu kyslíku dostatek, přesto vzniká kyslíkový deficit a nastávající maminky jsou zadýchané a lapají tzv. po dechu.

Tyto obtíže se však vyskytují zejména při tělesné aktivitě a po chvilce odpočinku opět vymizí.

Rostoucí děloha utlačuje plíce

Další příčinou zadýchávání v těhotenství jsou tzv. utlačené plíce. Růst miminka v bříšku samozřejmě znamená i to, že spolu s ním roste i děloha, která se pomalu rozpíná uvnitř těla a utlačuje tak vnitřní orgány. Mezi tyto utlačované orgány patří i bránice, která odděluje dutinu hrudní od dutiny břišní a napomáhá tak dýchání.

Při stažení bránice dochází ke zvětšení prostoru v plicích, což umožňuje volný průchod vzduchu směrem dovnitř (nádech), při jejím povolení dochází k výdechu. V momentě, kdy začne rostoucí děloha utlačovat zevnitř bránici, dochází ke zmenšení prostoru pro nádech. Tím se zmenšuje i kapacita plic a v okamžiku větší tělesné aktivity plíce nestíhají dostatečně zásobovat tělo kyslíkem. Krev je tak málo okysličená a vzniká dýchavičnost.

Tyto obtíže, stejně jako u prvního případu, vymizí po chvilce klidu a odpočinku.

Jak tedy na těhotenskou dušnost

Zmírnit potíže s dušností může např. těhotenská jóga9 a dechová cvičení. Obecně však na těhotenskou dušnost léky neexistují, útěchou pro budoucí maminky může být jen to, že porodem28 tyto obtíže vymizí.

Skrytá srdeční vada

Zadýchává-li se budoucí maminka často, i při běžné činnosti či dokonce v klidu, je nezbytné o tom informovat lékaře. Na vině by mohla být menší skrytá srdeční vada, která doposud nebyla diagnostikována a odhalí ji právě až těhotenství.
Dušnost v těhotenství

Štítná žláza

Dýchavičnost v těhotenství může mít na svědomí i špatná funkce štítné žlázy. Je-li zadýchávání výrazné a časté i v době odpočinku či klidu nebo dokonce doprovázené pocity mdloby, horka a pocení, je vhodná včasná konzultace s lékařem. Ten, po zvážení situace, nastávající maminku odešle na endokrinologii, kde jí bude na základě krevních testů doporučena případná léčba.

Chudokrevnost (anémie)

Dušnost může způsobovat i nedostatek železa, je proto vhodné o svých potížích hovořit s lékařem, který se bude snažit najít optimální řešení.

Hmotnostní přírůstek během těhotenství

Důležité je také věnovat pozornost váhovému přírůstku15, příliš mnoho kilogramů navíc samozřejmě tělu nastávající maminky neprospěje, ba právě naopak.

Více o dušnosti v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zmeny-organismu-tehotne/obtize-provazejic...
  2. http://vasemiminko.cz/clanky/potize-ktere-se-mohou-vyskytnout/
  3. https://web.archive.org/web/20161026171845/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/v-tehotenstvi-se-muze...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s dušností v těhotenství

Máš zkušenost s dušností v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost