Plodné dny

S počítáním plodných dnů se v životě setkáte ve dvou případech. Buď jako budoucí maminka, která touží po otěhotnění a své plodné dny si hlídá/zná je anebo je naopak chcete určit proto, abyste se těhotenství vyhla (pozor jen na to, že se nejedná o 100 % spolehlivou antikoncepční metodu). Ať tak či tak, jako žena byste své tělo měla perfektně znát. A fungování menstruačního cyklu k tomu bezpodmínečně patří.
Plodné dny

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus je období, které se v životě ženy pravidelně opakuje od nástupu 1. menstruace v pubertě3, až po její vymizení v období menopauzy. Souhrnně označuje pravidelné fyziologické a hormonální změny v těle ženy. Ty se každý měsíc opakují. V rámci tohoto cyklu dozraje v ženském těle jedno vajíčko, které je připraveno na oplodnění (v té správné fázi, jak je popsáno níže). Méně často se stává, že dojde k dozrání 2 vajíček, což (v případě oplodnění) bude pro budoucí rodiče znamenat dvouvaječná dvojčata (tedy ta, která nejsou identická). Nebo je také možné, že nedozraje žádné vajíčko. V takovém případě se může jednat například o tzv. anovulaci5, kdy v rámci normálně probíhajícího menstruačního cyklu nedochází právě k dozrávání vajíček.

Menstruační cyklus má 4 fáze, z nichž nejznámější a pro každou ženu nejvíce zřetelná je fáze menstruace, která je také označována jako fáze první. Celý cyklus se počítá od 1. dne menstruace. Grafické znázornění si můžete prohlédnout na obrázku.

Menstruace

Menstruace, označována také jako měsíčky, perioda nebo například menses je, jak je již uvedeno výše, období nejvýraznějších fyziologických projevů. Dochází při něm ke krvácení z vaginy. Během této doby, která trvá obvykle 3 - 6 dní, přijdeme o asi 60 ml krve. A to včetně tzv. endometria, což je děložní sliznice, výstelka dělohy, která se s každou menstruací z dělohy “odlupuje” a naše tělo ji společně s krví vylučuje. Z hormonálního hledisla lze tuto fázi popsat jako čas, kdy podvěsek mozkový (hypofýza, část mozku, která velkou měrou řídí hormonální stavy v našem těle) začne produkovat hormon oxytocin. Ten v děloze stáhne cévy (tím dojde právě k “odlupování” endometria). Po uvolnění cév, ke kterému dochází asi po 12 hodinách, přichází prokrvení. Nová krev vlastně “vyplaví” tu starou, včetně sliznice a neoplodněného vajíčka.

Folikulární fáze

Při této fázi, která nastává po skončení menstruace, dochází k dozrávání vajíčka. Vajíčko dozrává v uzavřených váčcích ve vaječnících. Tyto uzavřené váčky se nazývají folikula - proto také folikulární fáze. Vaječníky zároveň produkují více hormonu estrogenu. Díky němu začíná v děloze3 dorůstat nová sliznice, po menstruací vyloučené staré. Podvěsek mozkový v tuto chvíli začíná produkovat hormon FSH hormon (folikul stimulující hormon), který podporuje dozrávání vajíček. Folikulární fáze trvá cca 6 dní.

Ovulace

Ve fázi ovulace máte největší šanci otěhotnět. Jedná se o 2 - 3 dny v měsíci, kdy je dozrálé vajíčko ve folikulu ovlivněno luteinizačním hormonem (LH). Ten zapříčiní, že vajíčko dozraje a stěna folikula se oslabí tak, aby jí mohly bez větších problémů projít spermie a vajíčko oplodnit. Úkolem vejcovodů3 pak je, aby poskytly vajíčku to správné místo na “zahnízdění”. V děložním hrdle dochází k produkci čirého hustého hlenu, který spermiím poskytuje dobré prostředí pro jejich cestu k oplodnění vajíčka. Pro zajímavost - vajíčko je vůbec největší buňka v těle ženy - má průměr asi 0,2 mm. Zkuste si vzít k ruce pravítko a podívejte se, jak vypadá 1 mm.

Plodné dny

Popis obrázku: Na obrázku můžete vidět folikulární fázi, ovulaci i luteální fázi. Během ovulace je jasně největší šance k otěhotnění.

Luteální fáze

Luteální fáze se také označuje jako fáze sekreční nebo předmenstruační. Folikul se uzavírá a přeměňuje se na tzv. žluté tělísko (viz obrázek níže v luteální fázi). Toto tělísko začne v těle produkovat hormon progesteron (působení jednotlivých hormonů v konkrétních fázích menstruačního cyklu je zobrazeno níže). Ten nadále dopomáhá růstu děložní sliznice. Pokud nedošlo k oplodnění vajíčka, tak žluté tělísko postupně zaniká a tím hladina progesteronu poklesne. Tím přestane ovlivňovat nárust děložní sliznice. Kvůli poklesu hormonu začne sliznice odumírat, čímž ses dostaneme na začátek nového menstruačního cyklu. Luteální fáze je nejdelší a trvá v průměru více než 13 dní.

Plodné dny

Při určování vašich plodných dnů se opírejte o jeden velmi důležitý fakt. Mužské spermie dokáží v prostředí ženského těla přežít až 72 hodin. Z toho důvodu jsou za plodné dny považovány 3 dny před ovulací a 1 den po ní. V tyto dny je nejvyšší pravděpodobnost, že dojde k oplodnění vajíčka. Čtete správně - je nejvyšší pravděpodobnost. Oplodnění vajíčka v jiných fázích menstruačního cyklu není vyloučené, jen je mnohem méně pravděpodobné, než v plodných dnech.

Určování plodných dnů

Při určování plodných dnů se opřete o to, je-li váš menstruační cyklus pravidelný či nikoli. Máte-li to štěstí a menstruace se u vás dostavuje na den přesně, bude pro vás hledání plodných dní o trochu méně náročné. Po skončení menstruace je váš cyklus cca 6 dní v folikulární fázi, než přejde do fáze ovulační. Jak je uvedeno výše - nejvhodnější dny pro pokus otěhotnět jsou asi 3 dny před ovulační fází, přes ovulační fázi a asi 1 den po ní. Tedy asi 3 dny po skončení menstruace po dobu cca týdne, jak vidíte na obrázku. S jejich určením vám může pomoci také jedna z mnoha webových aplikací, které vaše plodné dny určí na základě začátku menstruačního cyklu a jeho délce trvání.

Pokud je vaše menstruace nepravidelná, bude určení plodných dnů trochu větší oříšek. Vezměte si k ruce kalendář, kde máte zapsány termíny menstruace, a to nejlépe 6 měsíců zpětně. Vyberte 2 cykly - ten nejkratší a ten nejdelší. Reálně tedy počítejte dny vždy od prvního dne menstruace do posledního dne před následující menstruací. Od nejdelšího cyklu následně odečtete 20 a od nejkratšího cyklu číslo 10. Tento výpočet vám zhruba udá, kdy je rozmezí vašich plodných dnů.

Pokud bychom si tento výpočet ukázaly na praktickém příkladu, mohl by vypadat asi takto:
Za posledních 6 měsíců byly cykly v délce 26 dní, 23 dní, 27 dní, 23 dní, 22 dní, 24 dní. Nejdelší cyklus je 27 dní, nejkratší 22 dní. Postupuji podle návodu viz výše - 22 - 10 = 12, 27 - 20 = 7. Rozmezí plodných dnů tedy vychází v menstruačním cyklu na den sedmý až dvanáctý.

Pokud vám ale záleží na tom, abyste si plodné dny dokázala určit s naprostou přesností, nespoléhejte se ideálně jen na počítání. K určení plodných dnů existují i další metody, například ovulační testy6, Billingsova ovulační metoda nebo Creightonský model.

Video: Plodné dny, ovulace, cervikální hlen aj.

Související články

Více o plodných dnech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.kalisek.cz/menstruacni-cyklus
  2. http://www.naseporodnice.cz/menstruacni-kalendar-a-plodne-dny.php

Použité zdroje obrázků

  1. wikimedia.com
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s plodnými dny

Máš zkušenost s plodnými dny?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost