Cervikální hlen

Cervikální hlen (také hlen děložního krčku) je normální, zdravý sekret děložního krčku tvořící se vlivem hormonů estrogenů. Funkcí hlenu je poskytovat spermiím zásadité prostředí v jinak kyselé pochvě a snadněji je dopravit k vajíčku. Kyselé pH totiž spermie ničí, zásaditý hlen je tedy takovou ochranou jejich přežití a pomocník při zvyšování šance na to, že spermie přežije a oplodní vajíčko. Pokud si přejete otěhotnět, nebo se naopak chráníte přirozenou antikoncepční metodou, zvýšená tvorba cervikálního hlenu je hlavní fyzický příznak plodných dnů.

Cervikální hlen je vodítko k určení vaší plodnosti

Hlen je vytvářen sliznicí děložního čípku, ne pochvou, proto je jeho časté označení za poševní hlen nepřesné. Cervikální hlen se vylučuje pořád, liší se ale jeho kvalita a množství, a to v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Tyto změny jsou hormonálně závislé a jsou ovlivněny přirozenými pohlavními hormony - estrogenem a progesteronem.
Stav děložní sliznice

Estrogen je typický ženský hormon, který ženám již na začátku dospělosti dává plnost prsou, boků a poté po celý zbytek plodného života přímo ovlivňuje naší plodnost. Pomáhá produkovat hlen a měsíc co měsíc připravuje naši dělohu3 na zahnízdění oplodněného vajíčka tím, že její stěna zhrubne a vajíčko a spermie se tak setkají v ideálním prostředí.

Progesteron napomáhá estrogenu v jeho funkci během plodných dnů a následně, pokud se vajíčko neoplodní, progesteron se přestane tvořit a tím vyvolá menstruační krvácení2. V případě těhotenství24 zastaví další menstruaci, vytváří v děloze placentu9 a připravuje mléčné žlázy na kojení70.

I hormonální antikoncepce3 využívá vlastností těchto hormonů na hustotu a strukturu hlenu - progesteron působí jako zahušťovač hlenu a tím přispívá k antikoncepčnímu účinku.

Popis obrázku: Stav děložní sliznice produkující cervikální hlen

Sekret děložního hrdla tedy funguje jako strážce a pomocník děložního hrdla. V nejvhodnější době pro otěhotnění, v ovulaci6, je hojný a řídký, obsahuje jen malé množství bílých krvinek, které by mohly spermiím škodit, a proto je průnik "cizích" spermií do dělohy nejvyšší a nejrychlejší.

V období mimo ovulaci je pak hlenu malé množství, je vodnatý a hojný na bílé krvinky, takže funguje jako bezpečnostní zátka - chrání děložní dutinu před záplavou spermií, které nemohou vajíčko oplodnit a tak snižují riziko infekce.

Plodný hutný hlen bílkovitého vzhledu totiž svou strukturou dokáže udržet spermie živé až 5 dní a tím zvyšuje šanci na otěhotnění. Pro srovnání - životnost spermie v neplodných dnech, kdy je sliznice suchá, je jen několik hodin.

Od chorobného výtoku z rodidel7 odlišíte plodný hlen tak, že jeho výskyt není provázen nepříjemnými pocity, např. svěděním, pálením na rodidlech, změnou konzistence na hrudkovitou nebo zápachem.

Znalost vlastností cervikálního hlenu a jeho změn v průběhu cyklu vám mohou pomoci v plánování rodičovství, a to v případě, že otěhotnět toužíte anebo chcete využívat svých znalostí při praktikování tzv. přirozených antikoncepčních metod.

Přesně popsaný postup založený na tomto principu je tzv. Billingsova metoda. Věnuje se sledování množství a struktury hlenu, jehož pozorování vám spolu s menstruačním kalendářem pomůže určit plodné a neplodné dny.

Fáze děložního hlenu

 • Neplodný hlen: Po menstruaci je hlen hustší a lepivý a znesnadňuje spermiím oplodnění. Tento stav trvá asi pět dní po skončení vaší menstruace.
 • Mírně plodný hlen: V této fázi je hlen stále hustý a krémový, ale zabraňuje spermiím průchod k vaječníkům. Tato fáze probíhá druhý až třetí týden vašeho cyklu.
 • Plodný hlen: V této fázi je hlen vodnatý a kluzký. Vaše tělo se připravuje na ovulaci. Jde o druhý nejplodnější hlen, který někdy může vypadat jako moč.
 • Vysoce plodný hlen: V této fázi má hlen konzistenci vaječného bílku a tak usnadňuje spermiím cestu k oplodnění vajíčka. V tuto dobu je nejlepší čas, kdy se můžete pokusit otěhotnět, nebo se naopak chránit.
 • Neplodný hlen: Asi tři dny po skončení ovulace se hlen mění opět na neplodný.
 • Menstruace: Během menstruace se vaše tělo zbavuje děložní stěny a neoplodněného vajíčka.

Cervikální hlen

Jak pozorovat děložní hlen?

Pokud chcete vědět více o stavu své plodnosti, kvalitu děložního hlenu pozorujte několikrát denně, stačí když si najdete chvilku navíc, když jdete na toaletu. Ideálním časem pro počátek pozorování je doba po skončení menstruačního krvácení.

Samovyšetření děložního hlenu
Nejprve se zaměřte na pocity přímo v pochvě, poté rozevřením stydkých pysků a vsunutím dvou prstů setřete poševní hlen.

Ideální na toto samovyšetření je poloha v podřepu či si můžete pomoci položením jedné nohy na radiátor či záchodovou místu, využít lze i sedu na toaletě.

Sledovat stav vašeho hlenu můžete pomocí prstů i jen utřením se toaletním papírem, zaměřte se na to jak papír klouže po stydkých pyscích, zda to jde snadno a zda hlen na papíru ulpívá.

V době nejplodnějších dnů často stačí se jen dívat pod sebe - nejplodnější hlen má v tuto dobu strukturu vaječného bílku a samovolně odtéká. Po dopadnutí na vodní hladinu vytvoří kuličku, která se následně svou hustotou potopí. Hlen můžete stáhnout i přímo z čípku - pomocí ukazováčku a prostředníčku - v poloze s vyvýšenou nohou či v podřepu je čípek snadno dosažitelný.
Samovyšetření děložního hlenu

Využijte znalostí svého těla pro svůj prospěch

 • Na začátku cyklu, po skončení menstruace, budete mít pravděpodobně pocit suchosti, který se směrem k období ovulaci bude měnit na pocit mokra. Pocit sucha může trvat i několik dní, obvykle pět.
 • Potom se objeví kalný hlen, který má konzistenci rozvařené rýže. Během této doby je velmi nepravděpodobné počít dítě.
 • Na vrcholu cyklu, v období nejvyšší plodnosti, se výtok z pochvy bude měnit na strukturu vaječného bílku. Přesně takto hutný a čirý hlen je předzvěstí ovulace, doby, kdy jste nejvíc plodná. Takovýto hlen mírně lepí, mezi prsty se natahuje. V nejplodnějších dnech sám stéká, v záchodové míse vytvoří malou kuličku a po jeho vytečení můžete mít pocit náhlé suchosti.
 • Ke konci cyklu se znovu objeví kalný hlen, který vám znovu signalizuje, že pravděpodobnost početí je velmi nízká.

Svoje pocity a stav vašeho životodárného hlenu si na konci každého dne můžete znamenat. Pokud se snažíte otěhotnět, pravděpodobně používáte i měření teploty3 a přesný zápis cyklu.

Při pozorování a určování plodnosti pomocí cervikálního hlenu vám pomůže i zmíněná Billingsova metoda, která se na změny vzhledu a struktury hlenu přímo zaměřuje.

Pro komplexní využití všech přirozených metod plánování rodičovství si zkuste prostudovat symptotermální metodu, která kromě sledování cyklu a změn děložního hlenu zahrnuje i pozorování dalších tělesných příznaků, které vám pomůžou ve snaze o početí miminka i jako přirozená antikoncepce.

Video: Sledování cervikálního hlenu

Více o cervikálním hlenu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.pohlaviditete.cz/
 2. Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství - Gloria Leifer
 3. http://www.mujkalisek.cz
 4. http://www.antikoncepce.cz
 5. http://www.rodina.cz
 6. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm

Použité zdroje obrázků

 1. Taking Charge of Your Fertility - Toni Weschler

Hodnocení a zkušenosti s cervikálním hlenem

Máš zkušenost s cervikálním hlenem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce