Dětská postýlka

Dětská postýlka je určená pro trvalý spánek kojenců6, příp. batolat v domácnosti. Dětskou postýlku dítě využije asi do 2 let. Postýlku je možno využít od narození, někteří rodiče ale upřednostňují pro novorozence7 proutěný koš nebo kolébku. Rozměrově jsou koše nebo kolébky menší a dítě se v nich necítí ztracené, jako ve velké dětské postýlce.
Dětská postýlka

Nákup dětské postýlky je jedna z nejdůležitějších věcí základní výbavičky dítěte. Pří výběru té správné postýlky by se měli rodiče dívat také na to, ať dětská postýlka vydrží déle než jen prvních pár měsíců. Dřevo z masivu má daleko delší životnost než levnější varianty. Vše ale také záleží na finančním rozpočtu rodiny. K trvalému spánku by se neměly používat cestovní postýlky, ty slouží jako dočasná postýlka dětem na dovolených nebo víkendech strávených na chalupě, či u babičky.

Více o používání a výběru správné cestovní postýlky najdete v hlavním článku: Cestovní postýlka14.

Oddělené spaní a jeho rizika

Oddělené spaní kojenců dále od rodičů v bezpodnětném prostředí postýlky způsobuje i několik hodin trvající nepřirozeně hluboký spánek, kdy dítě nemusí být schopné se při apnoické pauze1 probudit, zvyšuje se tedy riziko SIDS. Dochází také k dezorganizaci cyklů spánku a příjmu potravy, miminko se budí příliš hladové, nemusí již být ochotné se přisát k prsu a to navíc správně.

Společné spaní napomáhá tedy kojení70 a obvykle i lepšímu spánku miminka a maminky. Pokud se pro něj maminka rozhodne, je možné postýlku bez bočnice přirazit k manželské posteli (jako tzv. balkón) a nebo dětská postýlka nebude po řadu měsíců vůbec potřeba, protože bude spát maminka se svým dítětem přímo ve své posteli, manželské posteli.

Dětská postýlka

Více se o spánku s rodiči dočtete v hlavním článku: Společné spaní29.

Dětská postýlka a její vlastnosti

Při koupi dětské postýlky se rodiče dívají na 5 základních faktorů:
Dětská postýlka

 1. bezpečnost
 2. cena
 3. zda je možno postýlku přeměnit na dětskou postel
 4. možnost odstranění nebo polohování bočnice
 5. trvanlivost

Dětská postýlka by měla být pevná a stabilní, bez prasklých lamel nebo roštu. Neměla by mít ostré hrany, o které by se dítě mohlo zranit. Velikosti dětské postýlky se liší, standardní velikost je 120 cm x 60 cm. Matrace jsou do dětské postýlky o pár centimetrů užší, aby se do postýlky vešly a nekroutily se. Výhodou větších postýlek je, že děti mají v postýlce větší prostor i pro batolecí období. Dětská postýlka ve standardní velikosti je pro dítě dostatečná.

Výšku dětské postýlky lze libovolně nastavit, a to většinou do tří různých poloh podle toho, jak dítě roste. Dětská postýlka může být na nejvyšší úrovni během prvních pár měsíců života, kdy je pro rodiče snazší dítě zvedat z postýlky nebo jej do ní ukládat. Jakmile se dítě začíná otáčet a zvedat, je načase postýlku posunout o stupínek níže. Poslední stupeň, tedy umístění roštu až na nejnižší úroveň, je vhodný, když se dítě začíná stavět na nožičky, většinou kolem 9. - 10. měsíce.

Dětská postýlkaDětské postýlky mají obvykle obdélníkový tvar s vyvýšenými okraji. Na jedné straně postýlky je možno bočnici snížit, což umožňuje snazší přistup k miminku. Na některých postýlkách se dá bočnice odebrat úplně a postýlku je možno přisunout k manželské posteli, což ulehčí noční kojení20. Na trhu jsou k dispozici také kruhové postýlky. Tyto postýlky jsou stále populárnější, protože jde o logický způsob, jak prodloužit životnost dětské postýlky a jak dítěti napomoci k přechodu do velké dětské postele7.

Některé postýlky mají na nohou kolečka, která umožňují jednoduchý přesun z jedné místnosti do druhé. Pokud je dětská postýlka2 vybavena kolečky, je nutno ji zabezpečit proti nežádoucímu pohybu (zabrzdit). Úklid je pod postýlkou pro maminky také snazší, neboť si postýlku snáze přesunou a pod ní vyluxují.

Okusování okrajů dětské postýlky je zvykem mnoha dětí. Rodiče by se měli při koupi postýlky poohlédnout také po ochranném krytu, kterým se obloží hrany postýlky a zabraňuje se tak poškození postýlky.

Video: Dětská postýlka a její správný výběr

Dětská postýlka z druhé ruky

Dětská postýlka, která je nová a prodávána v obchodech, je vyrobena podle norem a standardů. Staré postýlky mohou být vyrobeny podle jiných norem a standardů, jenž mohou být pro dítě nebezpečné a může se jim stát nějaký úraz.
Nebezpečí v dětské postýlce

Rozhodnou-li se rodiče k použití dětské postýlky z druhé ruky nebo si jí půjčí po starším kamarádovi, měli by se zaměřit hlavně na vzdálenost jednotlivých šprušlí. Vzdálenost by mezi nimi neměla být menší než 2,5 cm a ne širší než 6,5 cm. Měřítkem může být například láhev limonády, která by neměla mezi tyčemi projít. Vzdálenost šprušlí je důležitá z toho důvodu, aby mezi němi nedošlo ke sklouznutí a zaklínění dětské hlavičky.

Dětská postýlka a rizika pro děti s ní související

Udušení

Přikrývky, deky a polštáře v postýlce se mohou přesunout k tváři dítěte a bránit mu v dýchání.

Uškrcení

Dětská postýlka by měla být umístěna v dostatečné vzdálenosti od závěsů, šňůr na ovládání rolet a žaluzií, aby na ně dítě nedosáhlo a omylem se jimi neuškrtilo.

Přehřátí

Dítě v postýlce je třeba přikrýt adekvátně k teplotě v místnosti, aby nedošlo k jeho přehřátí. Malé děti ještě nemají vyvinutý tepelně regulační mechanismus, tak jako dospělí.

Další zranění

Postýlku je třeba umístit v dostatečné vzdálenosti od radiátorů a topných těles, aby nedošlo k popálení. Také by si rodiče měli dávat pozor na elektrické přístroje, aby nedošlo ke zranění elektrickým proudem. V blízkosti postýlky, a taky na postýlku, není dobré ukládat předměty, které by mohly být pro dítě nebezpečné (láhve, hrníčky s čajem, tkaničky, stuhy, apod.).

Dětská postýlka a příslušenství

Při koupi dětské postýlky by rodiče neměli zapomínat také na řadu příslušenství, která se ke koupi postýlky vážou. Mezi nejdůležitější součást postýlky je vhodná matrace, kdy vhodná a dobře padnoucí matrace může snížit riziko výskytu syndromu náhlého úmrtí kojenců. Ke snížení SIDS napomáhá také vložení monitor dechu26 pod matraci. Ten sleduje dech dítěte a při dýchacích potížích začíná pípat. Na matraci je vhodné přikoupit chránič matrace, který ochraňuje matraci před poškozením nebo znečištěním, např. vylitým čajem nebo dětskou močí. Vhodný je také mantinel, který chrání dětskou hlavičku před bouchnutím se o bočnice postýlky.

Dětská postýlkaTrpí-li dítě refluxem4 je možné pořídit také zvýšený polštář, tzv. klínek, kdy má dítě v postýlce zvednutou hlavičku a nedochází tak k návratu nestrávených žaludečních šťáv. Dítě by mělo mít také svou peřinu a později i polštář, na které je možné vybrat z řady krásných dětských povlečení.

Dětská postýlka může být vybavena také kapsářem, kde má maminka uschovány nezbytnosti jako např. dudlík85, kojeneckou láhev41 s vodou, dětským čajem nebo vlhčené ubrousky. Dítěti je možno nad postýlku umístit hrací kolotoč, který ho zaujme hudbou, pohybem hraček umístěným na kolotoči a někdy také svíticími světýlky.

Do postýlky jsou také navrženy speciální hračky, které je možné připevnit na bočnice postýlky nebo zavěsit nad postýlku. Dítě tak může hračky pozorovat, později se za nimi otáčet a snažit se na ně dosáhnout.

Více o dětské postýlce na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.productsafety.gov.au/ (ENG)
 2. http://www.babycentre.co.uk/a559743/buying-a-cot (ENG)
 3. http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetails.aspx?p=114&np=305&id=2851 (ENG)
 4. http://cosleeping.nd.edu/assets/31969/mckenna_et_al_2007.pdf (ENG)
 5. http://www.which.co.uk/baby-and-child/nursery-and-feeding/guides/choosing-a-cot/how-to-buy-a-cot/ (ENG)
 6. http://en.wikipedia.org/wiki/Infant_bed (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s dětskou postýlkou

Máš zkušenost s dětskou postýlkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
micaella23  8. kvě 2016

Ale jo...

Mála v ní chrní celou noc, postýlku máme v ložnici, ve dne usne na gauči, hráči dečce, na posteli, v noci ji akorát přenesu do jejího pelechu.

Až bude větší, udělám z toho dětský gauč a bude alespoň využita dál. :)
1 člověk považuje za užitečné
kukujda  7. kvě 2016

Lepší než kupovat zábranu

V postýlce spinkal do šesti měsíců a pak se přestěhoval do mojí postele. Nicméně postýlky máme stále dvě - jednu v obýváku sloužící místo ohrádky a jednu pořád v ložnici - je přišoupnutá ke kraji postele a malý se mi aspoň neskulí na zem. Zábrany do postele jsou nízké a musí být připevněné na stálo, postýlku jenom odšoupnu a je to. :-D

Takže tak u nás s postýlkou...
elekthra  6. kvě 2016

Nejzbytečnější věc z výbavy pro miminko

U nás je to nejzbytečnější věc, kterou jsme tehdy ještě pro nenarozeného syna pořídili.
Akorát se na ni práší, slouží jako odkladiště hraček a aby se nějak využila, dala jsem na ni pevnou přebalovací podložku, takže supluje přebalovák. :-)

Fyzicky se do naší ložnice nevešla, a to jsem si naivně myslela, že syna naučím od začátku spát samotného v dětském pokoji... ani náhodou! :-D

Ve třech dnech se přestěhoval k nám do postele a je tam doteď. :-) Přestože se to mnohým rodinným příslušníkům nepozdává, krásně se všichni vyspíme a miluju rána, kdy nás začne s manželem pusinkovat a říkat "hej" (vstávej) ! :-D
1 člověk považuje za užitečné
laktyna  5. dub 2016

Postýlka Tomi XIII - téměř nepoužita

Dětskou postýlku jsme se pokusili použít první den po návratu z porodnice, asi tak dvě hodiny v ní naše novorozeňátko sladce spalo a pak začal sajgon.

Bylo jedno, jestli se odehrává v postýlce, nebo u nás v posteli. 8-( Každopádně u nás v posteli to bylo jednodušší a když jsem se později naučila kojit vleže, tak jsme se i vyspali. Od té doby sloužila postýlka jako odkladiště na ručníky, hračky a oblečení. Jeden čas krátce jako ohrádka, když jsem si potřebovala dojít na záchod. Kolem prvního roku naší dcery ohrádková funkce přestala být dostačující a od té doby milá postýlka bydlí ve sklepě a rozvažujeme, zda ji nechat pro potenciální budoucí dítko jako odkládací místečko, nebo prodat. x-)
1 člověk považuje za užitečné
leneee  6. bře 2016

Malá postýlka se osvědčila

Potřebovali jsme postýlku do menších prostor na občasné spaní na chatě. Koupili jsme proto postýlku 90x45cm a dcerka v ní byla moc spokojená. Postýlka měla kolečka, lehko se s ní dalo přejíždět z pokoje do pokoje, či pohybem dítě uhoupat ke spánku.

Dokonce jsem ji používala cca do roka a čtvrt jako náhradu za proutěný koš, ve kterém jsem už nechtěla nechat dítě, co si sedalo (kvůli nižším bočnicím).
1 člověk považuje za užitečné
blaablaablaa  5. led 2016

Postýlka

Postýlku jsme chtěli každopádně. I když by mi přišlo hezké s miminkem v posteli spát, tak jsem se od začátku bála, že bychom mu mohli ublížit - oba s manželem dost po posteli cestujeme, taky máme rádi svůj prostor, nemůžeme usínat ani nalepení na sebe, prostě nám to vadí. Takže postýlka byla jasná volba, ale s tím, že je těsně vedle mé postele, případně se sundá bočnice.

Malý je zřejmě po nás, protože v postýlce dokáže spát krásně a dlouho. Někdy chce uspat, tak na ruce uspím, někdy se vrtí a jen ho dáme do postýlky, tak v tu ránu chrupe. :-)

Máme tedy postýlku od známé z druhé ruky, od neznámého člověka bych asi nekupovala. Každopádně jsme takto všichni tři spokojení.
lulusha92  4. led 2016

Postýlka z Ikea a nebesa

Postýlku jsme koupili v Ikea, ale neměla oddělávací bočnici - což manžel upravil, abych mohla mít postýlku přisunutou k posteli. Přes noc dcera (6m) spí v postýlce přiražené k nám k posteli, k ránu s námi v posteli. Někdy postýlka slouží pouze jako odkládací prostor na oblečení :-D .

Jinak pozor na nebesa! Nechala jsem si od tchýně ušít nebesa a využili jsme cca do 5m dítěte, protože dcera se naučila si klekat a stoupat a za nebesa tahat a tahat si je do postýlky a do pusinky. Tudíž zrušeno. :-)

Ještě bych chtěla říct, že bez postylky bych se s dcerou v jedné posteli nevyspala, nejen, že se roztahuje, ale hlavně nedokáži úplně tvrdě usnout, když je vedle mě. Takže bez postýlky ani ránu! :-)
1 člověk považuje za užitečné
cervenejablko  7. dub 2015

Stará je stejně dobrá jako nová

Taky máme postarší postýlku, kupovali jsme jen novou matraci.

Postýlku máme přiraženou k naší posteli, manžel ji upravil tak, aby byla matrace ve stejné výšce jako ta naše, a tak jsem dcerce blízko, ale každá máme své pohodlí a své místo na spaní.
ginnevra  12. bře 2015

Postýlka? Odkládací plocha na hračky.

Postýlku jsme měli. :-D Byla jsem přesvědčená, že to je prostě místo, kde má miminko spát. No, Viktorín si to nemyslel. Když se v noci stále budil a plakal, odmítal usnout, brala jsem jej vždycky k nám do postele a po čase jsem ho do postýlky přestala dávat úplně. Nakonec jsme ji odnesli do sklepa. Jen mě mrzí, že jsem na to nepřišla dřív a hloupě „vyžadovala", aby tam syn spal. A on při tom chtěl být jednoduše se mnou.
holyjane  11. bře 2015

Potřebná zbytečnost

Postýlku, stejně jako dalších X věcí, jsem jako nadšená prvorodička koupila již dlouho před porodem. Celá natěšená jsem nachystala dětský pokojíček, k němu chůvičku s monitorem dechu a představovala si miminko, jak v něm spí. Stejně tak do obýváku kolébku, kde bude s námi přes den... Ach jak jsem se mýlila. :D

Od první noci spala malá s námi v posteli, v postýlce plakala. Chůvičku využijeme, ale monitor dechu nikoliv. Stejně tak přebalovací pult. Posloužil na prvních asi 5 měsíců a pak jsme přebalovali všude jinde, jen ne na pultě. Kdybych to věděla, ušetřila bych si spoustu peněz a ty použila na potřebnější věci. Některé děti postýlku vyžadují, jiné vyžadují teplo u maminky. :)
katasv  10. bře 2015

Ještě, že jsme ji nekupovali za drahé peníze

Když jsme si přivezli prďolku z porodnice, dali jsme ho spinkat do postýlky a vydržel tam asi 10 minut, takto se situace několikrát opakovala. Od první noci spal s námi v posteli a přes den jedině na rukách, v nosítku nebo v kočárku.

Asi kolem půl roku tam začal spávat přes den, ale i tak to byla většinou půlhodina, maximálně hodina, večer tam spal do prvního vzbuzení. V roce a čtvrt ji začal bojkotovat úplně, takže spinká v manželské posteli i přes den (sám). V noci stále spí se mnou nebo spíš na mně. :-D

Máme čerstvě pořízenou postel pro něj, tak uvidíme. :)
1 člověk považuje za užitečné
zebruska  10. bře 2015

Stará, no a co?

Vždycky jsem chtěla aspoň prvnímu miminku koupit všechno nové. Načasování ale bylo jiné, a tak při dokončování domečku každá ušetřená koruna dobrá.

Tchýně nám nabídla postýlku po všech třech dětech (tedy 31 let starou). Chtěla jsem novou, ale takovou, aby se mi líbila a zároveň splňovala manželova kritéria (bytelnost hlavně), jsme nenacházeli. Nebo když už, tak za velké peníze. Takže máme tu starou, pouze s novou matrací. Vůbec nevypadá, že je tak stará, slouží dobře, tak co. :-)
niccky.z  9. únor 2015

Postýlka u nás

Postýlku jsme koupili od kamarádky za slušný peníz a doteď jsem vděčna, že jsem nekupovala novou, protože u nás se spinká v posteli. Sem tam ji využijeme, když jde malá spát večer a je tam do prvního kojenií, ale pak je již v posteli, je tam spokojená a nebudí se tolik ze spánku.

Je to výhodné pro ni i pro mě, protože po kojení mi usne na prsu, jenom otočím rukou a uložím vedle sebe a spinká dál. Není nad lepší pocit než se ráno vzbudit vedle sluníčka, které se na mne usmívá.

Vybavení do postýlky
Nějak jsem dala na intuici a nekupovala nic drahého ( žádné vybavení do postýlek za tisíce, stejně si myslím, že to rodiče kupují více méně pro sebe a design, než pro dobro dítěte ) a jsem za to ráda, protože teď by se mi to jenom válelo v ložnici. :)
krabice1983  1. pro 2014

Dětská postýlky

Dětská postýlka???? U nás jeden velký otazník. :-)

Děti v nich téměř nespali. Maximálně půl roku a pak šup k nám do postele. Od dvou let, co spí ve velké posteli, je to krapet lepší. Asi proto, že se tam vejdeme spíš než do postýlky :-D

Měli jsme koupené starší po dvojčatech, postýlky byly od truhláře bytelné, a proto se nám dobře zase prodaly, nebyly téměř využity a byly vážně bytelné.

A mimochodem cestovní postýlky u nás = jedno velké tabu, to byly zbytečně vyhozené peníze, tam nebyli snad víc jak den.

Ale je to krásné mít načančané dvě postýlky vedle sebe ;-)
akrrash  11. lis 2014

Všechno zadarmo

My jsme postýlku ani nekupovali.
Dostali jsme dvě zadarmo od mého bratrance po jeho dětech. Jednu máme v obýváku, tam spává přes den, a druhou na večer u nás v ložnici. A aby toho nebylo málo, máme i kolíbku ještě po mé mamce. :-)
1 člověk považuje za užitečné
karol89  8. lis 2014

Klups Piccolo - přídavná

Nejen z důvodu malé ložnice, ale také z důvodu, že jsme malou nechtěli mít v jiné místnosti a báli jsme se s ní spát v posteli, jsme pořídili tuto postýlku. Krásně při ruce, na kojení jsem si ji vždycky přisunula a pak zase vrátila zpátky. Když malá začala cestovat, přidala se postranice, ale stále byla po ruce, na kojení jsem jí jen vyndala a zase zandala. :-D

Později když si začala stoupat (8 měsíců), vznikl problém s uspáváním a nacpala jsem si jí k sobě do postele. 2x se jí z ní podařilo spadnout, a pak se nám postel rozpadla, tak jsme se usídlili na zemi. No a od té doby spíme všichni společně a šťastně. Rozhodně doporučuji, je malá, skladná, vystačí. Hodně rychle se pak naučila slejzat, takže kdybychom jí dali rovnou na válendu, taky by to zvládla pěkně. Ale já jí chci mít u sebe. :-D
pajenka  8. lis 2014

Půjčená postýlka

Postýlku nám půjčila švagrová. Je dřevěná, má tři polohy roštu. První čtyři měsíce stála nevyužitá v dětském pokoji a i teď je spíše na dovádění, máme ji upravenou jako balkón u naší manželské postele a dcera spí většinou na mojí straně.

Pokud bychom kupovali novou, nejspíš bych byla zklamaná ze zbytečné investice.
1 člověk považuje za užitečné
acnaj  7. lis 2014

Stará dobrá postýlka

Na koupi postýlky jsme ušetřili. Dostali jsme 3 postýlky ještě po nás s manželem (po jedné k babičkám a jednu domů), staré, dobré, dřevěné, a i když jsem toužila po jiné, jsem nakonec ráda, že jsem zbytečně neinvestovala, protože Zuzka s námi stejně spí v jedné posteli a postýlku má jen na polední spaní. :-)
aninkas1  6. lis 2014

Stokke Sleepi a Stokke Sleepi Mini

Jedna z věcí, o které jsme věděli, že je dobré do ní investovat, byla dětská postýlka.

Hledala jsem hledala, až jsem našla Stokke Sleepi. Dokonalý tvar - ovál - z ní dělá hnízdečko, které je příjemné pro každé miminko. Šikovná babička mi do postýlky ušila mantinel, povlečení a nebesa (dokupovat originál by mě vyšlo velmi draho ;-) ). Postýlku jsme kupovali přes internet v Holandsku, tak nás přilša na téměř o třetinu méně, než v českých obchodech :-)

Do varianty Mini se mi děti vešly do 7mi měsíců - i když vypadá malinká, tak její vnitřní prostor překvapivě malinký není. Ocenila jsem její rozměry především v okamžiku, kdy jsem ji převážela z obýváku do ložnice a zpátky (i nekolikrát denně) - v obýváku mi přes den suplovala "mojžíšův koš" nebo jiné spící a ležící prostředí pro miminko (které chtělo být se mnou, ale nechtělo spinkat) - když usnulo, jednoduše jsem převezla mimi do ložnice do klidu.

Postýlku lze libovolně přestavovat do různých variant. Lze nastavovat výšku roštu do 4 poloh. Jde oddělat jednu postraní bočnici, a tak umožnit staršímu batoleti samo si do postýlky vlézt nebo z ní vylézt. Postýlku lze s přehledem a bez dalších úprav v základní variantě používat do 2,5 - 3 let (Mini variantu do těch cca 7mi měsíců max).

S postýlkou jsme moc spokojení, matrace dodávaná s ní je z PUR pěny s odvětráváním. Nechávala jsem si u firmy Aesthetic šít prostěradla se speciálním rozměrem, vyšly mě lacněji, než originály ;-)

Stokke Sleepi mohu jen doporučit :-)
leenulka89  3. lis 2014

Postýlka Tomi IV

Máme postýlku Tomi IV a jsme spokojeni. Nejsme nijak nároční, má 3 polohy roštu, 3 vyndávací příčky. Klidně bych ji koupila znovu.
1 člověk považuje za užitečné
adpapeta  14. lis 2013

Postýlka Alek

Ahojky, chtěla bych se podělit o zkušenosti s dětskou postýlkou Alek. Za mě maximální spokojenost. Postýlka má 3 různé výškové nastavení a bočnice jde spustit dolů, což je výhoda.
palma111  6. lis 2013

Ikea - postýlka Gulliver

Maximální spokojenost. Používali jsme ji víc než 3 roky. Postýlka má 2 polohy roštu (v naší měl být sice laťkový rošt, ale když jsme ji rozdělali, byla tam pevná deska s dírkami - možná lepší pro použití monitoru dechu při silnější matraci - měli jsme matraci 10 cm), ale manžel mi přidělal ještě další polohu - jsem menší postavy, tak abych na prcka lépe dosáhla, když už seděl, ale neuměl se postavit. Postýlce nejde stahovat bočnice, ale zase jde pak celá sundat, když je dítko starší, aby si mohlo vylézat samo. Postýlka je pevná, nekvrdlá se. Určitě bych ji doporučila.