Dětská postel

V současné době je na trhu nespočet různých druhů dětských postelí. Firmy či výrobci, kteří nabízejí dětské postele, se předhánějí v nabídkách jak klasických, tak i atypických nebo originálně řešených postelí určených dětem. Jakou postel tedy dětem vybrat?
Dětská postel

Dětská postel = nejdůležitější kousek nábytku v dětském pokojíčku

Dětská postel je bezesporu nejdůležitějším kouskem nábytku v dětském pokojíčku. Děťátko tráví v posteli poměrně velkou část dne, proto je nutné věnovat jejímu výběru velkou pozornost. Při výběru dětské postele jsou nároky ve srovnání s výběrem pro dospělé mnohem větší a to zejména v oblasti bezpečnosti.
Dětská postel

Ani vzhled vybrané dětské postele není zanedbatelný, zvláště, pokud dítko chodí nerado spinkat nebo raději spinká se svými rodiči29. I zde může pomoci vhodný výběr dětské postele. Následně možná nebude stát rodiče tolik úsilí přemluvit dítko ke spánku ve vlastní postýlce.

Například taková dětská postel ve tvaru auta nemusí nadchnout pouze chlapečky, ale rády v ní budou spinkat i holčičky, které mají spíše chlapecké zájmy.

Pro děti mladší dvou let není problém vybrat jakoukoliv z menších dětských postelí, je však nutno mít na paměti, že děti ve věku 4-5 let by měly spát nejlépe v posteli klasických rozměrů.

Patrové postele (palandy)

Dětská postel může být také patrová, kterou ocení zejména rodina žijící v menších prostorech. Je to velmi praktický zařizovací prvek sourozeneckých pokojíčků. Palandy však nejsou určeny pouze jako sourozenecké postele, vyvýšené konstrukce představující hrad, zámek nebo domek a pod. jistě potěší každé dítko. Na současném trhu jsou k mání i vyvýšené konstrukce pod nimiž je umístěn psací stůl, druhé lůžko nebo jiný úložný prostor.
Dětská postel

Mnoho rodičů, kteří s obrovským nadšením zařizují pokojíček pro své batole2 nebo předškoláčka se dopouští jednoho velmi "neekonomického" prohřešku a to, že svému děťátku v dobré vůli koupí postel (někdy i celou sadu nábytku), ze které děťátko v průběhu jednoho nebo dvou let vyroste. Jistě, postel lze dál prodat nebo ji ponechat mladšímu sourozenci.

Velmi důležitým faktorem u patrových postelí je výška bočnic, která by měla být dostatečná. Je nutné dát také pozor na ostré hrany, ty by se neměly na dětské posteli vyskytovat vůbec. Schůdky je třeba vybírat tak, abych jejich poloha byla spíše placatá, důležitá je také jejich rozteč. Toto je třeba zohlednit na věk dítěte, jak starému dítku je postel vybírána, jak dlouhý krok je schopno udělat, aby byl bezpečný.

Pomineme-li dětské postýlky22, určené miminkům od narození přibližně do dvou až tří let věku, které jsou běžnými postelemi jen obtížně nahraditelné, vyplatí se spíše uvažovat o koupi postele určené dospělým, tedy postel klasických rozměrů.

Více o patrových nebo-li poschoďových postelích naleznete v hlavním článku: Poschoďové postele.

Jak tedy vybrat vhodnou postel pro dítě

Dětská postel by neměla být klasická úzká válenda, ač se se to může jevit jako chytrý kompromis mezi palandovou (patrovou) a klasickou postelí. A to z jednoduchých a prostých důvodů - šířka, která není dostatečná, může být značným zdrojem nepohodlí, dále pak válenda není vhodná pro vývoj dětské páteře.

Optimální řešení

Optimálním řešením je nákup postele, která je vybavena nastavitelným roštem a matrací. Matraci je potřeba samozřejmě čas od času vyměnit, zpravidla by se tak mělo dít cca po 6-7 letech užívání.).
Dětská postel

Materiál, ze kterého je dětská postel vyrobena, by měl být kvalitní, nejlépe masiv z borového nebo smrkového dřeva. Dalším velmi požadovaným faktorem dětských postelí je úložný prostor, ve kterém je možno uchovávat prakticky cokoliv, od dek, peřin, oblečení či hraček.

Výběr matrací

Dětská postel se zpravidla prodává bez matrace a pro rodiče je tedy velmi nutné si spočítat, jakou plochu bude matrace zabírat. Klasické provedení matrací se prodává ve výšce 22 cm, u dětského provedení matrací je to pouhých 15 cm. Tyto dětské matrace jsou převážně vyráběny z polyuretanové pěny.

Kdy dítě přemístit z dětské postýlky do dětské postele?

Neexistuje správný čas, kdy by se dítě mělo přemístit z dětské postýlky do "velké" dětské postele. Nejčastěji se rodiče rozhodnou pro změnu místa spánku mezi 1,5 a 3,5 roky věku dítěte.
Dětská postel

Dětská postel je určena dětem, jejichž rodiče si myslí, že dítě dětskou postýlku už přerostlo a nebo se blíží příchod mladšího sourozence. Má-li se rodičům narodit další dítě, měli by rodiče začít se změnou postele u staršího dítěte zhruba 8 - 6 týdnů před plánovaným termínem porodu u druhého dítěte. Dítě by mělo vědět, že mu byla koupena nová dětská postel a nemělo by se cítit dotčené, že v jeho dětské postýlce spí jeho mladší sourozenec. Doba přechodu do dětské postele se dá také posunout tím, že novorozenec spí první měsíce v proutěném koši nebo v kolébce.

Nad přechodem do dětské postele rodiče uvažují také v případě, že je dítě velmi aktivní a snaží se vyšplhat nebo přelézt z postýlky ven. Přesunutí dítěte do dětské postele má své klady i zápory. Rodiče nemusí mít strach o dítě, že by spadlo a ublížilo si, ale bude je trápit skutečnost, že dítě může z postele kdykoliv odejít, v noci se může libovolně pohybovat po pokoji nebo po bytě. Výhodou je také to, že dítě si může v noci zajít na nočník3 nebo na záchod kdykoliv, když cítí potřebu.

Dětská postelNěkteré děti se přesunu do dětské postele snadno přizpůsobí, jiným může přechod dělat problémy. Prvorozené dítě bude mít se změnou postele problém v době, kdy do rodiny přichází další dítě. V té době může velmi lpět na svém lůžku a spínač protestů může přijít právě v době příchodu novorozence. Změna postele bude jedna z mnoha změn v životě, které ho právě čekají, začíná chodit na nočník, chodit do školky apod. U mladších dětí je přechod do dětské postele snazší, neboť se snaží být stejní jako jejich starší sourozenec a postýlku berou jako místo, kde spí "malé děti".

Aby se přechod dítěte do dětské postele usnadnil, je dobré umístit ji na stejné místo, kde původně stála dětská postýlka. Dítě tak snáze najde uklidňující prostředí, ve kterém usínalo a je dobré zanechat mu také původní peřinu a polštář. Při koupi postele je dobré vzít dítě s sebou a promluvit si s ním, že nastává den, kdy se bude muset s postýlkou rozloučit. Některé děti zvládají přechod velmi lehce a rodiče nemusí vyvíjet žádné zvláštní úsilí, aby dítě přesvědčili, že budou spát nově v dětské posteli.

Dětská postel by měla být chráněna z boku nějakou zábranou či zábradlím, které dítěti zabrání, aby z nové postele spadlo na zem a ublížilo si. Vhodné je také umístit pod postel hromadu dek a peřin, kdyby náhodou dítě spadlo, tak ať se neudeří o tvrdou podlahu a spadne tak do měkkého.

Více o dětské posteli na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pokoj-detsky.cz/detske-postele/
  2. http://stavimesen.cz/clanek/Poradna-detska-postel-je-zarukou-dobreho-spanku
  3. http://web.archive.org/web/20120329023010/http://www.detskepostele.info/vybirame-detske-postele/
  4. http://www.nejlevnejsinabytek.cz/postele-se-zabranou-dopreji-klidny-spanek-detem-i-rodicum-a-18.html
  5. http://www.babycentre.co.uk/x4598/when-should-i-move-my-child-from-a-cot-to-a-bed-and-how (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s dětskou postelí

Máš zkušenost s dětskou postelí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
johannka11  8. srp 2021

Každé dítě jiná postel

Ahoj všem,
my jsme pro naše dcery měli postele patrové, které jsme nechali vyrobit truhlářem přímo "na míru"- obě dcery byly velice soutěživé, sportovní a k neutahání. Měly tam z jedné strany žebřiny, skluzavku i hrazdu. Ale vnučka je pravý opak, princeznička s panenkami a nic ji nezajímá víc než cokoli načančaného. A strašně chtěla postel s nebesy. Po velkém hledání jsme jí teď koupili parádní domečkovou i s úložným prostorem https://www.aminabytek.cz/borovice-postele/dets..., protože nebyla ani tak drahá a dcera jí udělala komplet obšití jako opravdový domeček. Kdyby byl zájem, můžu poslat střih!!
beponka  10. bře 2015

Dvě děti, dva různé typy postelí

Před narozením druhé dcery jsme tu starší vzali do obchodu, aby si vybrala postel do pokojíčku sama. Vybrala si takovou tu zvýšenou postel jak je pod ní domeček. Tak jsme jí tu postel koupili. A rovnou v takové variantě, že se dá časem snížit a mít klasickou postel pokud jí bude chtít. Jak dítko spí ve výšce 120cm, tak je nutná zábrana, a jak jsme zjistili na dovolené, tak dcera je na zábranu tak zvyklá, že pokud má postel bez zábrany, tak padá (6 let).

Teď jsme zařizovali pokojíček pro druhou dceru a jí jsme zase koupili nábytek barevný, s tím, že postel má nízkou a bez zábrany a ještě nespadla (3 roky).
1 člověk považuje za užitečné
sarihy  13. únor 2015

Palanda

Vzhledem k tomu, že bydlíme v panelovém bytě 3+1, nebylo jiné řešení, než pořídit pro holky palandu. Starší spala nahoře od 4L, mladší dole od 17M. Báli jsme se, aby starší nepadala, a mladší aby nelozila nahoru k ségře, ale proběhlo to úplně v pořádku - starší dcera ještě teď ve svých 6,5L volá, když se jí chce v noci na záchod, u mladší to mělo tu velikou výhodu, že se v 17M naučila bezpečně lézt na žebřík a zase dolů, po pár dnech už jsem přestala být jako ostříž.

Výběr pro nás byl vcelku omezený, protože 80% paland se vyrábí v masivu, a to se nám do pokojíčku nehodilo. Našli jsem ale v Mnichově Hradišti dodavatele, který měl v nabídce bílou variantu, takže bylo rozhodnuto. Matrace mají holky z Ikea, střední tvrdost, s tím veliká spokojenost taktéž.

Za postel na zeď jsme nechali ušít kapsáře a ve stejném designu i přehozy přes postel, takže jednak jim není zima, když s opřou ve spánku o zeď, a pak to taky hezky vypadá.
aninkas1  6. lis 2014

Zlatá Ikea :-)

Postel pro velkého bráchu - naše téma číslo jedna, když jsem zjistila druhé těhotenství :-)

Takže jsme začali řešit, jakou postel synovi koupíme - v době porodu mu mělo být 26m a to už by pomalu mohl opustit naší manželskou postel, že? :-D Takže cca 3 měsíce před porodem jsme vyrazili do Ikei - měla jsem jasnou představu, chtela jsem postel Trogen - celá sestava nábytku Trogen mi připomínala ložnici u prababičky na venkově, kam jsem jezdila jako malá :-) V té době prodávali variantu tmavě zelené rostoucí postele. Pořídili jsme ji a do ní lacnější ze dvou variant "rostoucích" matrací :-) Postel Trogen nepatří v Ikea k nejlacnějším, určitě se dá pořídit i levnější, nicméně - říkali jsme si, že jestli má synovi vydržet do 10ti-12ti let, pak bychom chtěli, aby vypadala hezky a byla kvalitní.

Takže doufám, že až bude na čase pořídit postel i pro druhorozené dítko, bude v Ikea Trogen zrovna k mání (občas není - čemuž moc nerozumím ;-) ) Postel je z masivního dřeva, je krásně vyřezávaná, má kontrastní šrouby a klasický prkýnkový rošt. Máme ji doma už rok a půl a slouží zatím výborně. Do neprodloužené verze se vejde 3,5 letý syn s přehledem, myslím, že prodlužovat budeme tak za rok, možná za rok a půl :-)
1 člověk považuje za užitečné
jajinka27  3. lis 2014

Postel

Koupili jsme klukům klasickou velkou postel z masivu od českého výrobce. Jsem s ní maximálně spokojená a myslím, že klukům se taky dobře spí :) Dají se k ní dokoupit i úložné prostory a zábrana :)
1 člověk považuje za užitečné
baracold123  25. srp 2014

Dětská postel

Ahoj, i já bych chtěla poděkovat za super článek.

My jsme patrovou postel řešili také, ale pro změnu kvůli topení :-) Vytápíme krbem a první pokoj je pro děti teplejší. S manželem jsme také dlouho vybírali, ale nakonec jsme se rozhodli zainvestovat (s přispěním obou babiček :-))) a koupit postel z masivu. Při správné péči by měla pár let vydržet a myslím, že je to pro děti určitě lepší varianta, než klasické palandy.

Na internetu jsme narazili i na hezký typ, chtěla jsem tu dát fotku, ale asi to nejde :-(
1 člověk považuje za užitečné
hanka236  18. dub 2014

Dětská postel

Ahoj, skvělý článek!
Pro dítě je velmi důležité, aby se dobře ve své posteli cítilo. Já jsem spíš pro patrové postele, protože zaberou méně místa v malém bytě. A když je to postel pro dítě, měla by být "hravá".
1 člověk považuje za užitečné