Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

31. týden těhotenství

31. týden těhotenstvíVe 31. týdnu těhotenství má miminko v děloze stále méně a méně místa, proto i kopanečky a pohyby, které cítíš, jsou méně častější a je to obvyklé. Někteří lékaři a nebo porodní asistentky v tomto směru doporučují jakoby sledování aktivity miminka, když je čilé, protože to už má v této věci určitý režim, pravidelnost a organizovanost. Metoda spočívá v tom, že si stačí každý den cca ve stejnou dobu lehnout a sledovat pohyby dítěte tak, aby jich udělalo minimálně 10 - převalení, přetočení, kopnutí, zachvění. Ideálně by těchto deset pohybů mělo dítě udělat do hodiny a když tomu tak není, je dobré zkusit něco sníst. Když ani poté nepřijde žádný pohyb a miminko například nespí (doba, kdy necítíte pohyby 30-40minut), je na místě kontaktovat lékaře nebo porodní asistenku.

Miminko stále přibývá na váze a roste do délky. V tomto týdnu může měřit od temene hlavy k patičce okolo 41,1 cm a vážit 1502 gramů. Ikdyž velikostně dítě rapidně neroste, jeho mozek se vyvíjí velmi rychle. Vývoj zaznamenávají i varlátka dítěte, v případě, že se jedná o chlapce. Ty totiž v tomto týdnu už zcela sestoupí z břišní dutiny do šourku.

Nejčastější poloha dítěte v děloze je v tomto týdnu již hlavičkou dolů a jeho nožky jsou zkřížené. Do délky už moc neporoste, ale váhově bude muset nabrat v následujících 9 týdnech až 2 kg. Protože se pod pokožkou stále tvoří vrstva podkožního tuku, je miminko víc a víc baculatější a jeho nohy a tělo se zakulacují.

Ve 31. týdnu těhotenství Tě mohou často trápit bolesti zad3 a pánve. Tyto bolesti signalizují blížící se porod a tělo se jimi na tento fyziologický proces připravuje celých 40 týdnů. Vedle bolestí pánve a zad můžeš pociťovat i mírné kontrakce33, které trvají kolem 30 sekund a většinou jsou nepravidelné a ne příliš bolestivé, narozdíl od těch pravých, porodních, při kterých dochází k otevírání porodních cest. Tyto přípravné kontrakce se nazývají Braxtonovy stahy (poslíčci). Pokud jsou tedy stahy nepravidelné a ne příliš bolestivé a vytratí se při změně pozice nebo při chůzi, pravděpodobně se jedná o falešný poplach a ne o předčasný porod20.

Nejsou to však jen potíže týkající se bolestí různých částí těla jako je pánev, záda, žebra, nohy, ale mohou se objevit i obtíže s dýcháním. Ty jsou způsobeny stále zvětšující se dělohou3, která tak znesnaďuje každý nový nádech. Děloha tlačí na bránici a plíce a pokud máš bříško nízko, tento problém nepociťuješ až tak vážně, jako žena s bříškem položeným vysoko. Ke konci těhotenství ale každé bříško padá dolů, k pánvi a bránici i plicím to přinese značnou úlevu.

Vyšetření ve 31. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Laboratorní vyšetření (27+1 – 32+0) 27.-32. tt
3. ultrazvukové vyšetření2 30.-32. tt

31. týden těhotenství v číslech

31. týden těhotenství

 • 31. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 29. týden od oplodnění
 • přibližně 9 týdnů do porodu
 • lékař píše: 30 týdnů + 0 dní až 30 týdnů + 6 dní (zkráceně 30tt + 0 až 30tt + 6)

31. týden těhotenství po dnech

31. týden těhotenství po dnech

<< 30.týden těhotenství25 / 32.týden těhotenství >> 27

Více o 31. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. http://www.pampers.cz
 2. https://web.archive.org/web/20120820041202/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#31
 4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 31. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 31. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
verca0105  16. zář 2020

Holčička

Zdravím všechny maminky i těhulky. Máme doma 3 raubíře (7 let, 3,5 roku a 1,5 roku), zanedlouho k nim přibude slečna. Bolí mě záda, že mi manžel musí ráno pomáhat, abych vůbec vstala (pro jistotu si během dne raději nelehám). Každé těhotenství bylo jiné, toto během dne nestíhám vnímat, neboť ti tři mi nedají vydechnout - odvést je ráno do školy, do školky, třetího s sebou v kočáře, pak, je-li hezky, celé dopoledne s nejmenším v parku nebo na hřišti, aby si taky užil mámy a rovnou z hřiště pro prostředního do školky, ještě chvíli počkat s oběma na hřišti a vyzvednout nejstaršího ve škole. Pak rychle domů, nakrmit nejmenšího a šupnout jej spát, dát spát prostředního a než si nejstarší napíše úkoly, stihnu se v rychlosti naobědvat, někdy i uklidit nádobí... Pak projít školní tašku, vše popodepisovat, chvíli si popovídat a pohrát s nejstarším a už jsou vzhůru zbývající členové rodiny.
V šest je všechny spakuju a jedeme na asi 4km procházku podél řeky - oni na kole a odrážecím kole, já s kočárkem za nimi, aby se před spaním utahali, po návratu rychle večeře, koupání, pohádka a alou spát. O půl deváté jsou všichni v postýlkách a já se pouštím do nádobí, úklidu a vaření na další den. V jedenáct odpadám do postele.
V tomto koloběhu si bříška moc nemám šanci všímat, pokud si ho zrovna nepoliju, nespálím o plech apod. Přibrala jsem zatím 4,5 kg, malá by měla mít kolem 1300 g. Už se opravdu těším, až bude venku a já zase normálně pohyblivá. Držím vám všem nastávajícím maminkám, ať mimčo v pohodě donosíte a prožijete co nejlepší porod ;-)
Veronika
6 poděkování
marcelka63  15. lis 2019

Můj 31. týden

Tak na kontrole potvrzena holčička, tak jsme rádi :) . Váha cca 1400 gramů a porodní prý by mohla být cca 3 kg 😂 tak jsem zvědavá. Já mám z 58 kg už 70 kg 😱🤷, ale pořád méně než v prvním těhotenství 😁😎 Cítím se někdy dobře, někdy hrůza. Obléknout se to je hrůza, obout boty, vyjít dvě patra , vařit ,jet někam božeee 😂 hrůza.
O prvním těhotenství jsem nevěděla až do 9. měsíce. Ale užívám si to i tak 😊 . Tak držím palce i Vám holky, ať se Vám daří a vydržet co nejdéle 2v1:)
2 poděkování
ajulamamula  8. srp 2019

31. týden

Už se to konečně krátí.. nemůžu se dočkat... Minulý týden jsme museli být hospitalizováni. Malá tlačí na ledviny a právě se mi rozšířil vývod, hromadí se tam moč a bolí to (principem připomíná kameny). Musíme to teď hlídat.
Jinak mám stále na večer rýmu. V noci chodím minimálně 3x čůrat. Než usnu, tak se hodinu převaluju než najdu polohu, která by mi vyhovovala.
Je to šílené srovnávat to s těhotenstvím u syna. To jsem do konce srpna fungovala bez problémů. 10 let je prostě znát. Ve 30. tt malá vážila cca 1300 g. Můj přírůstek je 7 kg. Celkem by mi asi i nevadilo, kdyby přišla malá dřív tak o měsíc😂.
 • Bříško je krásně kulaté
 • Opravdu jde už jednoznačně poznat těhotenství
 • Dušnost
 • Únava
 • Bolesti zad, pánve a kyčlí
 • Nespavost i přes únavu
 • Časté močení
 • Ryma
2 poděkování
keilin  12. únor 2019

31+2 moje malá raubířka mi dává zabrat :)

Líbil se mi popis první vs druhé těhotenství. Jsme na tom stejně. :)

První těhotenství pohoda, užívala jsem si ho. Samozřejmě na konci už vše byla větší fuška, ale teď? Bolesti zad, že nevím jak si lehnout, sednout, chodit, čůrání je sportovní disciplína, spánek o tom se mluvit skoro nedá, žaludek a žáha kapitola sama o sobě, ale hlavně to tvrdnutí bříška a první poslíčci. A jestli o mém prvním synovi žertovaly sestřičky, že je to povstalec a fotbalista, tak tahle naše malá bude minimálně kickboxerka :D Už je chvíli pěkně otočená hlavičkou dolů a chvílemi mám pocit, že se snaží už probít skrz, aby už byla venku a když se jí to nedaří ručičkama přijde třes nožičkama u žeber, ale jsem ráda, že se takhle vrtí, aspoň vím, co dělá a trochu mě to uklidňuje. Nervozita se stupňuje, ale víceméně už je vše připraveno, skříň plná oblečení, plen a dalších potřebných věcí, kočárek připraven, postýlka složena a připravena. Teď už jen čekat.

Už aby to bylo. Klidně bych si to o měsíc zkrátila. :) Ale to k tomu všechno patří a už se na naši Verunku moc těšíme a hlavně, aby vše bylo v pořádku.
Přeji všem maminkám hladký průběh a jen to nejlepší!
3 poděkování
dinushka00  20. říj 2018

Není to jako v prvním těhotenství

Zvednutí z postele, židle, chůze na záchod, doprovází tvrdnutí bříška. Stává se i když jen sedím. Uklízení, dlouhé stání u plotny, je mazec, protože mám bolesti v kříži, rychle začnou bolet nohy. O spaní ani nemluvím. 😀🤦‍♀️ Vstávání na záchod je další věc, proč se pořádně nevyspím.

Jinak malá kope o sto šest, zatím dost pravidelně. Počáteční váha byla 60kg a teď mám 71kg, takže 11 kg nahoře, což je prý dobré. Váhový odhad miminka ještě nemám, ten proběhne až 31.10. ve 32. týdnu, tak jsem sama zvědavá kolik ta princezna váží. Asi ve 35. týdnu začnu chystat tašku do porodnice. Ikdyž teda malá hlavou dolů ještě není a jsem zavřená na 100 západů 😀.

U prvního to bylo všechno lážo plážo. Malý otočený hlavou dolů přesně v půlce 7.měsíce a tak zůstal až do porodu. Otevřená jsem byla od konce 7. měsíce na jeden prst a hlavička dost úporně naléhala na čípek. Ale i tak se malému vuuubec nechtělo ven😀 takže nakonec byl díky mému vysokému tlaku vyvolaný (40+1).. Tak jsem doat zvědavá na tento konec s naší mašličkou 🙂
7 poděkování
kira305  11. zář 2018

31 tt...

Ahoj maminky 😊 ja tedy nevím u prvního jsem to nezažila, ale teď nedokážu dojít ani do obchodu jak mi tuhne bříško, kolikrát mám pocit, že snad rodím 😊 . Křížové bolesti mě trápí už teď. A docela jsou intenzivní. Miminko mám až moc aktivní, až se někdy zdá, že si vykopává cestu z bříška. Bříško mám jak kámen i v klidu, a v noci i nepříjemné píchání. Jinak mám 10kg nahoře a bříško mám níž, jinak jsem oukej.

Krásný den! P.S. termín mám v listopadu a na chlapečka se těšíme...💋
4 poděkování
petromila666  12. kvě 2018

31 tt.

Každý týden těhotenství tady čtu co se ma dít a musím říct, že je to všechno hodně obdobné a všechny máme skoro na chlup stejné potíže a příznaky apod. Akorát právě tento týden sleduju bedlivě pohyby, celý týden v pohodě až do dneška. Malá sebou celý týden hezky šije, takže je konečně nadšený i tatínek, ale dneska skoro nic, tak nevím, jít či nejít k lékaři, vydržet do středy na kontrolu, je to asi jen 3krát do hodiny. Jinak nic, ale pokud se rozhodnu jet do porodnice, tak potom napíšu jak to dopadlo.

Jinak je celé těhotenství poměrně v klidu, i když jsem na rizikovým s tvrdnutim břicha v klidu, poslíčky jsem měla už před 14 dny, ale po kontrole bylo vše v pořádku, tak si to užívám. Je to pro nás malý zázrak, zjistili jsme to až ve 20. týdnu. Ale nebojte, spaní a všechny ostatní pohyby jsou hrozné a taky mám věčně špinavé břicho, najednou je nějaké moc velké! :-D
4 poděkování
cipisek2017  9. črc 2017

31+6

Dnešním dnem končím 31tt a přibrala jsem 12,5 kg. No a zavázat si tkaničky či ostříhat si nehty na nohou je už dost problém.

Máme červenec, celkem dusný červenec a mě je stále hrozné vedro - 3x denně klidně sprcha, jednu si dávám i před spaním a klidně i v průběhu noci.

Spím na levém či pravém boku, záda už jako vůbec. Mimi je nejaktivnější na večer, to mám i vlnobití v břiše.

Jinak se cítím dobře, žádné problémy, krom občasného zadýchávání.
0 poděkování
kikinka1988  28. kvě 2017

Funící lokomotiva v 31. týdnu :)

Těšila jsem se na poslední týden v práci. Byla jsem ráda jak to utíká, že už konečně budu mít klid a budu doma. Ale když přišlo na lámání chleba, tak jsem zjistila, že mi vlastně asi bude smutno.

Protože se v posledním týdnu udělalo docela horko, tak jsem ráda, že nebudu muset do výhně velkoměsta.:fearful:

Jinak se cítím dobře. Nic mi zatím neotéká. Akorát se hrozně zadýchávám, když vylezu schody do patra nebo když jsem na bobku a pak vstanu. Jsem už trochu víc nemotorná, pořád si špiním břicho, nějak nevím, že ho mám. Mám malý pupík a nahoře asi 7 kg. :grinning:

Malá je hodná, řádí hlavně večer, občas i v noci, ale nic hrozného. Zkoušela jsem spát s těhotenským polštářem, ale jediný efekt byl, že jsem z toho byla nervní a polštář putoval zpět do skříně. :confounded:
Přišla jsem na novou metodu. Místo holení nohou žiletkou jsem použila mašinku bez nástavce. Není to tak náročné. :grinning:

Poctivě se každý večer mažu a zatím mi přijde, že to docela zabírá. Používám Mamacreme z DM nebo Niveu výživné tělové mléko.

Doma už mám skoro vše nakoupeno. Čekám jen až přjdou nějaké věci. Zrovna dnes jsem si říkala, že je horzné jak to rychle utíká. Za chvíli bude malá na světě! :slight_smile:
2 poděkování
fiiif  15. lis 2016

První komplikace

Tak já 31tt začala výletem na pohotovost. Naštěstí nešlo o problém s prckem, ale nehoráznou bolest v krku. :-/
3 poděkování
2caroli  24. říj 2016

31tt

31. týden byl ve znamení: zatím snad nejhorší týden za celé těhulkování.

Byla jsem na kontrole a pan doktor mi řekl, že mi měkne čípek, ale kupodivu se mi nezkracuje. Do průkazky napsal CS 2 :-( a že se mám víc šetřit. I u předchozího těhotenství se mi to takhle začalo kazit, ale dřív. Malý je hlavou dolů, ale nenaléhá, prý se zatím chystá. No ale kopance jsou častější dole, tak fakt nevím, co on v tom bříšku dělá!!! :-S
Celý týden, jsem malého cítila úplně dole, jako kdyby mi chtěl ruce, nebo nohy prostrčit skrz čípek a vylézt ven. Snažila jsem se ležet jak nejvíc to šlo, rvala do sebe magnézko. Ve čtvrtek (to jsem byla 30+3) se to zlepšilo. Chodím na plavání, bylo mi líp, tak jsem šla... V pátek se to celkem dalo, ale k večeru zase kopance do spodku.
Z pátku na sobotu mě probudily divné tlaky v žaludku, letěla jsem na záchod, průjem, zvracení, fakt paráda!!! ;-( S tak velkým břichem a zvracet, je fakt hrůza... :-S Ještě v sobotu odpoledne mi bylo zle, ale v neděli už OK. Naše malá donesla střevní virózu ze školky, zatímco ona měla spíše lehčí průjem, u mě se projevil v plné parádě.

Tak snad bude 32 tt lepší! :-)
1 poděkování
verusche  20. říj 2016

Krásný 31tt

Tak už máme za sebou 31tt a musím říct, že hlavní postřeh je - jak to utíká, že funím jak sentinel a bolest páteře a beder je vážně silná, zvláště u mne operované invalidní důchodkyně.

Ale zvládáme to, těhulkování je super a i když jsme právě ve fázi stěhování, tak moc doufám, že moje rozkošná holčička to vydrží a hezky se dopeče do 40tt.
2 poděkování
maanule  23. zář 2016

Potíže s dýcháním

Dnes 30+5

Poslední dva dny pocituju problémy s nadechnutím. Občas to přijde, trvá to cca 15 min a pak to zase odejde. Až tady jsem se dočetla, že je to vlastně normální, tak snad to časem ustane.

Poslíčci nejsou, váha +13 kg.
:)
0 poděkování
tetracyklin  12. dub 2016

31. týden

Končím 31. týden, mám asi 9,5 kg navíc, momentálně beru železo pro hraniční krevní obraz. Bříško se mi zvětšuje snad každým dnem. Pár dní mě teď pobolívají záda, protože jsem pacovala na zahradě. Poslíčky zatím nemám, břicho mi netvrdne a chlapeček je zatím hlavičkou dolů, tak snad takhle už vydrží. :)

Směju se jen svojí nemotornosti a tomu, jak mám pořád od něčeho špinavé břicho. Všechno mi o něco déle trvá, do kopce se zadýchávám, jsem lítostivá a hned si všechno beru, ale to tak prostě je a patří to k těhotenství.

Jinak pro miminko máme mimo vajíčka, které nedodal prodejce k zakoupenému kočárku, asi skoro všechno. Jen nějaké maličkosti, jako jednorázové pleny, hygien. potřeby atd. dokoupíme ještě během zbývajících 2 měsíců. Raději jsem už i nachystala tašku pro chlapečka, až pro nás pojede můj přítel. Tu mojí si zabalím během chvilky.

Taky jsme už konečně byli na matrice. Jako nesezdaný pár jsme vyplnili formulář ohledně příjmení miminka.
1 poděkování
7of9  12. dub 2016

Aktivity až moc

Tak nám prdola zatím leží napříč a vesele mě kope do levého boku, chudák moje ledvina. Jinak teda to, že už má málo místa, mu vůbec nevadí, břicho se mi vlní celý den, naštěstí už spí celou noc a není vůbec vyjímkou, že mě nepěkně a dost bolestivě nakopne tak, že se až vyjeknu a zkroutím se třeba na ulici nebo v krámě atd. Blbne tak dlouho, až mi ztuhne břicho, takže taky nic moc. A poslíčky máme snad na denním pořádku. Ještěže už jen devět týdnů. :D Ale za tohle všechno jsem pak dojatá, když někde obtiskne nožičku nebo mi nastrčí hlavu pod ruku a krásně na mě reaguje...
6 poděkování
martanka007  6. dub 2016

Pravidelná prohlídka v poradně

Druhý den 31. týdne jsem šla na kontrolu k paní doktorce s našim dosud nenarozeným chlapečkem. Vše je v pořádku, váží dle odhadu 1650 gramů. Paní doktorka se trošku zlobila, že když jsem téměř necítila žádné pohyby v několika dnech před asi třemi týdny, že jsem nejela za ní nebo do porodnice na kontrolu. Proto mě důkladněji vyšetřila a vše je v pořádku. Z krevního obrazu vyplynulo, že mám nedostatek krvinek, proto mi bylo nasazeno železo. Z železa mám průjem, i když mě varovali spíše před zácpou, ale jelikož to není nic hrozného, tak to neřeším. Železo by se mělo jíst nalačno, ale mně bývá hodně špatně z léků, které jím nalačno, tak jej jím při snídani a zapíjím džusem, protože by se měl zapíjet něčím kyselejším, ale ne hořkým čajem.

Vyprala jsem první várku věcí pro chlapečka, vše jsem dala do pračky na 90 stupňů, prádlo vypadá pěkně. Akorát to nezvládl jeden svetřík, který se hodně roztáhl, ale stál jen pár korun, takže jsem místo něj hned objednala další svetříky. Peru v dětském tekutém pracím prášku a místo aviváže dávám ocet. Prádlo jsem po usušení vyžehlila, aby se ještě více sterilizovalo, protože většinou jej nekupuji nové, ale na dětských second handech. Už mám zhruba připravené všechny věci do porodnice a oblečení do začátku.

Co se týká zdravotních obtíží, tak mě nic netrápí. Pohyby cítím pěkně, připadám si ještě hodně pohyblivá, i když třeba zavazování botou není úplně snadné, ale tím, že každý den chodím do práce a ráno chodím rychlou chůzí do kopce na trolejbus, si myslím, že jsem stále hodně fyzicky aktivní a vše je pro mě snazší.

Musím říci, že to utíká neskutečně rychle.
3 poděkování
mic.ko  5. říj 2015

Můj "kritický" týden

Protože jsem prvního syna porodila právě v tomto týdnu s váhou 1400g, celou dobu si dávám pozor, aby se to nestalo znovu. Ty nervy a strach o zdraví malého prcka, který 2 měsíce musel strávit v nemocnici, nechci znovu prožívat.

Co doporučuji? Je třeba naslouchat signálům svého těla. Pokud mě bříško tlačí, jdu si hned lehnout a nic neriskuji, více odpočívám a šetřím se. Nic mi neuteče a já už vím, že nemusím být supermatka se super naklizenou domácností.
33 poděkování