33. týden těhotenství

33. týden těhotenstvíDo konce těhotenství zbývá od začátku tohoto týdne už jen 8 týdnů, a proto je možné, že pociťuješ stále více a intenzivněji různé bolesti různých částí těla, počínaje zády3 a konče mírnými kontrakcemi33. Mezi ne příliš časté bolesti patří ale i bolest zápěstí, která je způsobena například stále stejným pohybem rukou. Jedná se o syndrom karpálních kanálků a jsou pro něj typické otoky kolem nervů v zápěstí. U těhotných žen je příčinou zadržovaná voda v těle. Stejně jako i ostatní nepříjemnosti během těhotenství, zmizí i tyto otoky, jakmile žena své dítě porodí29.

Tvůj váhový přírůstek by měl být 0,5 kg za týden, ale je možné, že jsou i vyšší a nebo nižší. Jedná se o individuální jev, takže není potřeba držet žádné diety a nebo se v jídle omezovat, pokud je přírůstek váhy vyšší. Dítě veškeré živiny ze Tvého příjmu potravy potřebuje více, než kdykoli předtím, a tak je důležité dbát na správný přísun stravy. Je ale pravděpodobné, že se zvětšující se dělohou3 a s miminkem v ní, nedokážeš přijmout už tak velké porce jídla najednou, jako tomu bylo např. v předchozích trimestrech. Žaludek už nemá příliš místa, a proto se doporučuje jíst častěji, v menších porcích. Se stravou a vlastně celým trávicím a vylučovacím traktem souvisí i pálení žáhy19 nebo zácpa3, které jsou v tomto trimestru běžným doprovodným jevem skoro každého těhotenství.

Můžeš se cítit kulatější, baculatější a nemotornější. Špatně se Ti spí, sedí, leží, pohybuje a příčinou je stále zvětšující se bříško, které znemožňuje zcela běžné aktivity. Pokud Tě i v tomto týdnu stále trápí nebo začly tráit otoky dolních končetin, je vhodné občas vyložit nohy nahoru a relaxovat. Jsou-li ale otoky příliš velké a doprovází je bolesti hlavy, břicha a nebo zhoršené vidění, či nevolnost, je potřebné kontaktovat lékaře, který vyloučí preeklampsii18.

Ve 33. týdnu těhotenství váží dítě v děloze okolo 1918 gramů a od hlavičky k patičce měří kolem 43,7 cm. Mimořádně rychle roste v tomto období mozek miminka a jeho hlava se tento týden ve svém obvodu zvětšila až o 1,3 cm. V následujících 8-mi týdnech dítě svou váhu zdvojnásobí, bude potřebovat spoustu tuku, bílkovin, a proto je dobré, když dodržíš pravidelnou a vyváženou stravu v tomto konci těhotenství.

Poloha dítěte by už měla být hlavičkou dolů. Je-li stále dolů koncem pánevním, je ještě možnost, že se dítě samo přetočí. Pokud k přetočení nedojde ani do 36. týdne, může lékař ženě nabídnout pokus o přetočení dítěte v děloze nebolestivým hmatem přes bříško14. Metoda přetočení s sebou nese jen velmi malá rizika, a tak, podaří-li se dítě přetočit, žena může porodit přirozeně. Pokud však k přetočení nedojde, je pravděpodobné, že své dítě žena porodí sekcí81.

Miminko má už vyvinuty všechny smysly jako sluch, čich, hmat, chuť, zrak a bude s nimi nakládat hned po porodu. Už delší dobu rozvíjí v děloze např. svůj hmat, kdy už vnímá, že si šahá na palec, dotýká se částí těla a nebo rozvíjí svůj sluch tím, že slyší bušení Tvého srdce, či Tvůj hlas zvenčí. Chuť trénuje díky polykání plodové vody2 a zrakem zkoumá svět v děloze. Čich však bude moci využít až po porodu, protože plodovým vakem se vůně a pachy nešíří - není v něm totiž vzduch.

Kosti miminka ještě nejsou spojeny zcela k sobě tak, aby mu dovolily hladce projít rodidly. To samé platí i o hlavičce dítěte, která je stále měkká a bude měkká i po narození. Na její zpevnění se pak dítěti podává např. Vigantol v kapkách.

Vyšetření ve 33. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)

33. týden těhotenství v číslech

33. týden těhotenství

  • 33. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 31. týden od oplodnění
  • přibližně 7 týdnů do porodu
  • lékař píše: 32 týdnů + 0 dní až 32 týdnů + 6 dní (zkráceně 32tt + 0 až 32tt + 6)

33. týden těhotenství po dnech

33. týden těhotenství po dnech

Video: Pohyby miminka ve 33. týdnu těhotenství

<< 32.týden těhotenství28 / 34.týden těhotenství >> 20

Více o 33. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. https://web.archive.org/web/20130208164243/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#33
  4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html

Hodnocení a zkušenosti s 33. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 33. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sylvka  3. říj 2021

33. týden

Tento týden je nějaký náročný 😬. Opět se mi vrátil zánět dásní 😖, přestože mám spoustu různých přípravků, jak ho vyléčit, nebo mu zamezit. Nahoře mám 16 kilo. 🙄
killerqueen28  27. zář 2021

33. tt a první těhotenství

Stále si připadám víc a víc než velryba. Vstávání z postele, vylézání z auta, navlékání punčoch či ponožek ... Mám nahoře 9 kg a prý nemám až tak velké břicho. Haha, myslím že nikdo na světě nemá větší než já. A to ještě nemám problém s otékáním končetin.
Ještě pár dní v práci doklepeme.Tedy se o tom alespoň přesvědčuji. Fyzicky mám relativně nenáročnou práci, a tak si stále říkám, vydrž, jsou na tom ženské mnohem hůř a zvládají to! To dám, to dám, jen se nespustit :)
Mladá je otočená hlavou dolů, placenta je na dobrém místě, na poslední kontrole před dvěma týdny měla těsně pod 1 500 g. Opravdu si nemám na co stěžovat. Jenže, když se probere, mám pocit, že mi chce vylézt pupkem.Tlačí a tlačí přes břišní stěnu, tak ji tlačím a tlačím spát. Dá si pauzu a když si myslím, že už je to fajn, začne tlačit na opačné straně. Juu, je to zlatíčko.
Musím brát železo a magnézium. Nikdy jsem nebyla důslednější, vždyť i zácpa a minimalizace nocí, když jsem se budila s výkřikem kvůli křeči v noze, mi potvrzují, že mi to jde.
Jediné, co si teď přeji, aby se mi narodilo zdravé dítě, tak mi držte palce :)
eia  17. črc 2018

Páááááni

Pořád nemůžeme uvěřit tomu, že už jsme došli tak daleko. Po předchozích špatných zkušenostech jsme až tady a máme za sebou i předporodní kurz a natrénovali jsme cestu do porodnice. Viděli jsme tam také čerstvě vylíhnuté miminko a bylo tak maličké...

Hrozně se těšíme! Při vynechání magnézia mám hned křeče do lýtek a tvrdne mi bříško, takže stále užívám a klesla mi i hodnota železa, a to jsem byla na odběru v jahodové sezóně. Chutě mě ani tak netrápí, někdy se musím do jídla trošku nutit a pořád si vymýšlet, co si udělám k obědu, aby to bylo pro miminko výživově co nejlepší. A pak ta únava, přes den si dopřávám min. tři hodinky spánku.

Je krásné léto a hic, takže se probouzím s nateklýma rukama, kdy mám prstíky jak buřtíky někdy i brní a trvá min. do oběda, někdy i celý den, než trochu splasknout a můžu zavřít ruku v pěst. Nohy už se také začínají přidávat. Ale ty ruce jsou horší, když se mi to stalo poprvé, zrovna jsem měla těsto na koláče a umotat je, bylo dost náročné. :)

Ale to k tomu prostě patří, je to jiný stav. :) Už máme pro jistotu domluvenou i dětskou doktorku. :)
4 lidé považují za užitečné
pavluskaj  21. pro 2017

Bude to macek

Tak na UTZ mi doktor vypočítal váhu malého skoro 2,5 kila. Odcházela jsem v šoku. Jestli mám rodit čtyřkilového bobánka, tak to při mé drobné konstrukci nedám. Všude se dočítám, že by měl mít kolem 2 kil. Tak snad se spletl nebo už tolik nepřibyde. Ale hlavně ať je zdravej a ať je to bez komplikací.

Jinak mě bolí celej spodek, už to doklepávám. První těhotenství pohoda a toto druhé si zas tak neužívám jak jsem chtěla, ale pořád to jde. Jinak mám nahoře 10 kg.
2 lidé považují za užitečné
vanea  4. srp 2017

33. týden - první těhotenství a jeho průběh :)

Konečně už mi začíná připadat porod - a celkově situace, že budeme mít miminko, reálná. :)

Doteď jsem měla "potíže" pouze na začátku těhotenství, kdy jsem do nějakého začátku 4. měsíce zvracela 8-10x denně a k tomu byly celodenní nevolnosti a neskutečná únava... Nicméně jsem byla zároveň tak šťastná, že čekáme miminko, že mi to vlastně bylo jedno, ačkoliv jsem musela vypadat opravdu výživně. :D Do práce jsem 2h denně dojížděla celou dobu, upřímně si myslím, že to byl lepší nápad než zůstat na neschopence (která mi byla několikrát nabízena), protože když jsem měla možnost si o víkendu přispat a válet se, bylo pak daleko těžší se zvednout a fungovat, to pak bylo opravdu strašné. Takže práce a pes mi vlastně pomohli to překonat, i když mě někdy na záchod musel donést manžel :D , ale zřejmě to k tomu tak trošku patří... A taky ještě že takového muže mám, je od začátku veliká opora a pomoc. :)

Od té doby, co nevolnosti zmizely, se mám skvěle a hrozně si všechno užívám. =) Vzhledem k tomu, že mi bylo blbě a zřejmě jsem zároveň hubla a miminko přibíralo (takže váha byla stále 53kg) jsem zatím přibrala pouze 1,5kg (které jsem přibrala a zhubla několikrát v průběhu posledních týdnů), ale bříško krásně roste a na začátku 33tt vážil šmudla okolo 1800-1900 g. Jinak mě nic moc netrápí, jen běžné věci jako časté tvrdnutí bříška, poslíčci, bolesti kyčlí a podobně, ale to neberu jako potíž, ale jako normální věc, se kterou můžu fungovat. :)

Už se strašně těším na porod a na moment, kdy si maličkého poprvé pochovám a dám si ho k sobě! =) :heart:
5 lidí považuje za užitečné
jocelyne  9. črc 2017

Už aby to bylo!

Tento týden jsem vážně celá rozhozená. Byť mám nahoře "jen" 8 kilo (tedy komplet 71), cítím se jako obří velrybí samice plná obřích velrybích mláďat! Jeden den se se mnou urvala houpačka a utržená dřevěná konstrukce mě přerazila loket, taky jsem si pořádně žuchla na záda, tak už jsme jeli - na kontrole vše ok, malá má už 2 kila plus mínus. Akorát mě je těžko, nevím jak mám spát, jak mám sedět, pořád něco dělám a pak je mi zase těžko...začarovaný kruh! :slight_smile:
Tak už stříhám metr a připravuji se na odchod na mateřskou.
1 člověk považuje za užitečné
kikinka1988  13. čer 2017

Pořád dobré

Tento týden proběhl poměrně dobře. Mám trochu problém s chozením na WC, ale chodím celkem pravidelně.:frowning2:

Porod se blíží se rychlostí blesku.:slight_smile: Už mám vše připravené, kromě postýlky a tašky do porodnice.

Ode dneška jsem oficiálně na MD. Občas mně berou křeče do nohou, ale nic hrozného. Nahoře mám cca 8 kg, samotnou mě překvapilo, že tak málo. Na záchod taky chodím často, ale je to naštěstí tak 3x-4x za noc :fearful:.

Občas, když udělám blbý pohyb, tak mě píchne v pánvi a stydké kosti, ale za chvíli už je to dobré. Naše velrybka je opravdu činná, ale v noci spinká, takže mně nebudí. :heart:
2 lidé považují za užitečné
falcony  16. bře 2017

Přituhuje

V tomto týdnu nastupují další drobné obtíže a nepříjemnosti, ale kupodivu jsem zjistila, že jsem téměř bez křečí po vysazení hořčíku (odjela jsem bez něj na prodloužený víkend a křeče jsou pryč...). Ale už mám opravdu velký pupík a spánek je nepohodlný kvůli poloze i bolavým kyčlím - které se po pár hodinkách přeleží.

Jinak ale těšení sílí a všechno se to dá vydržet, ještě i procházky jsou možné na slušnou vzdálenost, bazén je nezbytný jednou-dvakrát týdně, jinak nevím jak bych se byla schopná rozhýbat. :)
4 lidé považují za užitečné
fiiif  27. lis 2016

Nemoc

Lepší čas na angínu a kašel vážně není. Antibiotika máme za sebou, ale že by pomohla, tak to se říct nedá. Dusivý kašel nonstop a nic moc nepomáhá. Začíná mě bolet bříško, trochu otékají nohy, je mi zle ze všeho zvracím. A psychicky jsem na dně, rozbrečí mě i pohled z okna =( tak nevím... Nějak jsem tu dobu, kdy si mám těhotenství užívat, přeskočila.
4 lidé považují za užitečné
2caroli  7. lis 2016

33. týden - kontrola v poradně

Celkem to ujde, nejhorší byl pro mě 30. a 31. týden, teď už se to hodně zlepšilo. Cítím se lépe, tak jsem se mohla více věnovat domácím pracem. Na kontrole (32+1) mi pan doktor dělal konečně UTZ. Mimís váží 2021g, ptal se mě, jestli vím co čekáme, tak jsem řekla, že by to měl být chlapeček. :-) Ale, že bych ráda, aby se raději ještě podíval (co kdyby náhodou :-D ). No a měl ho tam, takže potvrzeno.

Do průkazky mi opět napsal CS 2, kvůli měknutí čípku, ale jinak je prý dost dlouhý (51 mm). Otoky se zatím nevrátily, tak snad mi to ještě nějakou dobu vydrží.

Po předchozí sekci mi kontroloval jizvu a řekl, že vypadá dobře, takže mi svitla naděje na přirozený porod, tak uvidíme. :-)
4 lidé považují za užitečné
efulin  17. říj 2016

33. týden, druhé těhotenství

Možná tomu trošku pomáhá i práce v domácnosti a péče o prvorozenou, ale cítím se vlastně výborně. Jsem permanentně hladová, celý třetí trimestr mám neustále na něco chuť. Vše je jako v prvním těhotenství. Nemůžu spát kvůli bolestem v kyčlích nebo proto, že dítě v břiše nechce, abych zůstala v dané poloze. Jak si lehnu, tak mne pálí žáha, mám anémii a železo v tabletkách zhoršují zácpu. Ale na to už jsem si dávno zvykla.

Co mne však velice trápí je to jak nezvládám stres. Okamžitě se rozbrečím. Nejhůře zvládám hysterické scény naší dcerky, která prochází nějakým kritickým obdobím. Spíše je teda nezvládám. Brečím prakticky denně poslední týden. Padl na mne ukrutný splín a nenálada. Těžko říct, jak moc to může být těhotenstvím. Žádné z vás, kdo to čtete, bych to nepřála, je to děsný.
4 lidé považují za užitečné
evulinka27  2. srp 2016

33tt

No, poslední dny mě začaly trápit neskutečné křeče v lýtkách. Teda hlavně v noci, takže mám pro jistotu 2. den kompresní punčochy, co máme doma.. dala jsem si jedno magnézko a dnes v noci ok..:-) Jinak pravidelné noční výlety na wc jsou pro mě už běžnou záležitostí.

Přibrala jsem 10kg, miminko se hýbe jen když jsem vklidu. Někde na návštěvě, nebo u postávání prostě chrupká.

Pohyblivá jsem docela ok, chystáme se ještě na výlet ve staně. :-)
yasmine_blond  28. dub 2016

Citim se dobre...

Tak 33 tt, mrňous váží dle UTZ cca 1900 g. Ještě před měsícem jsem se k této metě modlila, jelikož cca od 27 tt mi hrozil předčasný porod kvůli zkracujícímu se čípku. Vše se nakonec ustálilo a pravděpodobně díky Utrogestanu a klidovému režimu jsem nyní úplně v pohodě, a podbřišek mě tolik nebolí jako dříve a jsem schopna absolvovat i delší procházku. Spím také ok, nejlepší je ale nejíst na noc, jinak pálení žáhy a prcek tlačící na žaludek umí spaní pěkně znepříjemnit.
1 člověk považuje za užitečné
martanka007  20. dub 2016

Pohoda

Opět další týden za námi a porod už se kvapem blíží.

Tento týden utekl opět neuvěřitelně rychle. Ze zdravotních obtíží mě trápí jen větší únava hlavně v době po obědě, která se projevuje nižší soustředěností v zaměstnání. V noci se mi ale naštěstí spí poměrně dobře, tedy pokud se moc před spaním nenapiji a nemusím si na záchodě dělat druhé lůžko. Ale naštěstí zase rychle i po tomto rozebrání usínám.

Na váhu jsem přibrala asi 14,5 kg. Jinak mě zatím nic netrápí, připadám si dobře pohyblivá, akorát mi trošku dělá problémy zavázat si boty. Některé dny dokonce utíkám na trolejbus a úplně v pohodě.
3 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru