Třetí měsíc těhotenství

Ne nadarmo se říká, že začátky bývají těžké – těhotenské příznaky, nevolnosti a únava ti mohly dát pořádně zabrat. Neboj, brzy se to bude zlepšovat a nabereš nové síly. Zatím si pojď přečíst, co si pro tebe třetí měsíc těhotenství přichystal.

Třetí měsíc těhotenství

Ve třetím měsíci těhotenství už může začít vykukovat bříško.

Co se děje ve 3. měsíci těhotenství?

 • Třetí měsíc těhotenství začíná 9. týdnem a končí 13. týdnem těhotenství, který zároveň uzavírá první trimestr37.
 • Pokud se u tebe dosud neobjevily žádné výraznější příznaky, klidně k tomu může dojít nyní. Na přelomu druhého a třetího měsíce totiž často pociťují nevolnost i ty ženy, které jí dosud netrpěly. Hladina hCG hormonu bude ještě pár týdnů stoupat a tvůj organismus na to může reagovat různě. Kromě nevolností se může objevit zácpa, nadýmání, pálení žáhy i bolesti hlavy a výrazná únava.
 • Prsa se každým týdnem budou zvětšovat, přičemž toto tempo tě může docela překvapit.
  • Nezapomínej proto na kvalitní spodní prádlo – pokud nosíš podprsenku s tenkými ramínky, vyměň ji raději za takovou, která má ramínka širší. Stejně je to i s kosticemi a s výztuží – raději zvol takovou, která tvým prsům dopřeje volnost.
 • Již v tomto měsíci se mohou na bradavkách objevit tvz. Montgomeryho žlázky. Jedná se o malé bílé výstupky, které se nejvíce objevují na vrchní straně prsního dvorce. Určitě se toho nelekej, jde o přirozenou součást vývoje tvých prsou v těhotenství.
 • Bříško už může trochu vykukovat, ale stále ho snadno skryješ pod oblečením. Změny můžeš pozorovat i na bocích a stehnech, proto je dost možné, že kalhoty či sukně, které jsi nosila před otěhotněním, ti už budou docela úzké a nepohodlné. A každým měsícem se to bude stupňovat. 🙂
 • Pokud tě překvapila zvláštní pachuť v ústech s nahořklým dozvukem, věř, že nejde o nic neobvyklého. K těhotenství tento jev patří, stejně jako nadměrná tvorba slin. Nepříjemné chuti v ústech se zbavíš například cucáním kostek ledu.
 • Přestože se možná cítíš slabá, můžeš možná pozorovat lepší stav nehtů a vlasů. Stojí za tím zvýšená hladina estrogenu ve tvém těle, která ti mimo jiné dopřeje i tento příjemný benefit. 🙂
 • Placenta přebírá důležitá funkce a začíná miminko zásobovat živinami a kyslíkem.

Přečti si víc o třetím měsíci a týdnech, které ho tvoří:


Na co se ve třetím měsíci těhotenství soustředit?

Péče o pokožku celého těla

Přestože tě vyšší nárůst hmotnosti čeká až v následujících měsících těhotenství, začni na něj svou pokožku připravovat už teď. To, jestli se ti strie vytvoří, moc neovlivníš, protože za nimi může stát zvýšená hladina kortizolu v těle. Každopádně však můžeš své kůži pomoci pravidelným hydratováním – zmírníš tak pocit svědění na částech těla, které se budou napínat, a rovněž tím podpoříš regeneraci kůže po porodu. Jestli zvolíš tělový olej, mléko, máslo nebo krém, je už na tobě.

Pokožka v těhotenství

S postupujícím těhotenstvím se mohou začít objevovat různé změny na pokožce. Za některé mohou hormony, za jiné zase napínání kůže v důsledku rostoucího bříška.

Sleduj příznaky případné kvasinkové infekce

Vaginální výtok se objevuje během celého těhotenství. Tvým úkolem je však pozorovat, zda jeho konzistence nebo barva nejsou příznakem zdravotního problému – může se jednat například o kvasinkovou infekci, která je v těhotenství nebezpečná pro miminko. Jakmile bude mít výtok hrudkovitou konzistenci, zvláštní barvu, případně bude zapáchat, určitě to řekni svému gynekologovi.

Vaginální výtok

Vaginální výtok trápí čas od času mnoho žen a děvčat. Je důležité zejména včas rozpoznat, zda-li se jedná už o patologický stav. V době ovulace nebo menstruace se objevuje bělavý či průhledný hlen, spojený s mazlavým výtokem. Tento jev je zcela fyziologická záležitost. Hlen chrání a zvlhčuje poševní sliznici a tím je tělu prospěšný.

Nezapomínej na pohyb

Pokud ti tvůj lékař vysloveně pohyb nezakázal, můžeš si být jistá, že poleháváním naděláš více škody než užitku. Tvé tělo nyní čekají náročné měsíce a určitě mu nepomůžeš tím, když zleniví. Delší procházky, strečink, plavání či jóga pro těhotné – i tyto aktivity tě dokáží udržet ve formě až do porodu. Pohybem navíc předejdeš bolestem páteře, které mohou rychle vyústit v bolestí hlavy.

Sport v těhotenství

Těhotenství jednoznačně neznamená stop pro oblíbené sportování. Sportu v těhotenství se žena nemusí vzdávat, stačí jen zvážit, který druh sportu je pro ni a její nenarozené dítě vhodné a při kterém si nemůže ublížit. Každá žena těhotenství prožívá jinak a může mít těhotenství bezproblémové nebo mít běhen něj různé problémy, které ji hladký průběh těhotenstvím znepříjemňují. Pokud si není žena s výběrem druhu sportu jistá, měla by se poradit se svým gynekologem.

Sportu by se žena neměla vzdávat úplně, pokud není na rizikovém těhotenství. Sport ji nejenže udržuje v kondici, ale také zabraňuje nadměrnému růstu kilogramů, bolesti zad nebo vzniku trombózy.

Chceš absolvovat NIPT (Trisomy) test?

Test z tvé krve, ve které je zkoumána DNA děťátka, není v běžné skladbě vyšetření v těhotenství. Zaměřuje se na detekci vývojových vad plodu, mezi které patří i Downův syndrom a jde o komerční test, který si musíš uhradit sama. Jeho cena je přitom poměrně vysoká – pohybuje se kolem 12 000 Kč. Má však vysokou spolehlivost a nízkou falešnou pozitivitu.

Obecně se doporučuje ženám, které při vyšetření v těhotenství neměly dobré výsledky ohledně stavu miminka, nebo starším rodičkám, jejichž věk je 35 let a více. Můžeš ho však absolvovat i bez zdravotní indikace. Mimo jiné se díky NIPT testu dozvíš pohlaví dítěte. Je však důležité dodat, že se jedná pouze o screening, NIPT test tedy není diagnostické vyšetření. Proto je třeba případný pozitivní výsledek ověřit například amniocentézou nebo odběrem choriových klků.

Test Downova syndromu z krve matky

Možná jsi slyšela o vyšetření v těhotenství, které dokáže zachytit riziko Downova syndromu jen z krve matky. Jedná se o neinvazivní test, který je bezbolestný a bezpečný pro tebe i miminko. Dá se mu však na 100 % věřit a jaký by byl další postup, kdyby výsledky signalizovaly, že miminko může trpět nějakou vývojovou vadou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Amniocentéza

Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.

Odběr choriových klků

Odběr choriových klků není tak známý jako například amniocentéza, a právě proto může nejednu nastávající maminku vystrašit, když jí lékař toto vyšetření doporučí. Pojď si přečíst, jak probíhá a proč ti ho doktor může navrhnout.


Vyšetření ve 3. měsíci těhotenství

Těhotenská poradna

Až do 34. týdne těhotenství budeš do poradny ke svému gynekologovi chodit přibližně každý měsíc, přičemž interval se může v jednotlivých měsících poněkud lišit. Ideální je rozmezí 4 až 6 týdnů a lékař bude tyto kontroly plánovat podle kalendáře vyšetření, která tě budou postupně čekat. Pokud ji ještě nemáš, ve 3. měsíci ti na těhotenské poradně doktor vystaví i těhotenskou knížku, kam bude vše důležité zapisovat.

Těhotenská poradna

Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.

Prvotrimestrální screening

Od 10. týdne těhotenství plyne čtyřtýdenní období, během kterého máš možnost absolvovat tzv. kombinovaný test neboli prvotrimestrální screening. Jedná se o první důležité vyšetření v těhotenství, které sestává z důkladného ultrazvuku a odběru tvé krve. Lékař zde má možnost zachytit první signály, které by jej mohly dovést ke zjištění, že s děťátkem není něco v pořádku. Na základě výsledků ze screeningu prvního trimestru pak volí další kroky.

Prvotrimestrální screening

Prvotrimestrální screening je prvním „velkým“ vyšetřením v těhotenství, které posuzuje zdravotní stav miminka. Pojď se s námi podívat, z čeho sestává, kde ho můžeš absolvovat a proč bys ho neměla vynechat.


Jak roste miminko ve 3. měsíci?

 • V tomto měsíci mu lékaři přestanou říkat embryo a začnou ho nazývat plodem. Začíná totiž jeho fetální věk, který se datuje od 10. týdne těhotenství.
 • Z velikosti bobulky hroznů naroste během třetího měsíce na velikost meruňky.
 • Říká ti něco pojem růstový spurt? Je to období, během kterého miminko zaznamenává mimořádné pokroky. Týden co týden bude od cca 11. týdne růst raketovým tempem.
 • 3. měsíc těhotenství je pro miminko výjimečný v těchto milnících:
  • už umí sevřít ručičku v pěst,
  • začíná vývoj jeho svalů,
  • má základ všech orgánů, přičemž některé z nich právě začínají fungovat,
  • tělíčko je pokryto jemnými chloupky, kterým se říká lanugo,
  • už umí zívat, usmívat se a mračit,
  • začíná si trénovat sací reflex.

Video: Třetí měsíc těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Třetí měsíc těhotenství v číslech


Třetí měsíc těhotenství se skládá z pěti týdnů.


Zápis týdnů ve 3. měsíci těhotenství: 9. týden + 0 dní až 13. týden + 6 dní (8tt + 0 až 12tt + 6).


Třetí měsíc těhotenství po týdnech

Týden těhotenství ve 3. měsíciPočet ukončených dnů těhotenstvíPočet dní do porodu
9. tt (8tt + 0 až 8tt + 6)56 až 62224 až 218
10. tt (9tt + 0 až 9tt + 6)63 až 69217 až 211
11. tt (10tt + 0 až 10tt + 6)70 až 76210 až 204
12. tt (11tt + 0 až 11tt + 6)77 až 83203 až 197
13. tt (12tt + 0 až 12tt + 6)84 až 90196 až 190

Mohlo by tě také zajímat

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.

První trimestr

Těhotenství se rozděluje do tří trimestrů, přičemž na začátku prvního ve skutečnosti těhotná ještě nejsi. Jak je to možné? Čti dál a vše se dozvíš. Kromě toho ti také prozradíme, co tě v prvním trimestru čeká, jaké projevy těhotenství se mohou objevit a kterými změnami prochází tvoje miminko.

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.


Více na Modrém koníku

 • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
 • Těhotenství týden po týdnu
  • S MUDr. Petrem Kolkem jsme připravili vlastní těhotenské newslettery, díky nimž ti každý týden dorazí velmi praktické informace. Získáš tak přehled o tom, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko.
  • Newsletter: Těhotenství po týdnech

<< 2. měsíc těhotenství / 4. měsíc těhotenství >>


Hodnocení a zkušenosti s třetím měsícem těhotenství

Máš zkušenost s třetím měsícem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce