9. týden těhotenství

V 9. týdnu těhotenství hladiny hormonů ve tvém těle kulminují. Netvrdíme, že odteď ti bude dobře, ale horší už by to být nemělo. Miminko má zatím velikost kuličky hroznového vína, ale i tak se toho v jeho vývoji děje hodně. Přečti si o tom a také o dalších věcech, které je v tomto období vědět.

9. týden těhotenství

Už v 9. týdnu těhotenství embryo začíná připomínat malé miminko.

Co se děje v 9. týdnu těhotenství?

 • V tuto chvíli je tvoje děloha3 velikostí podobná grapefruitu a miminko se po ní celkem hbitě pohybuje v plodovém vaku.
 • V oblasti prsních dvorců se objevily, nebo brzy objeví, malé bílé výstupky. Jde o tzv. Montgomeryho žlázky, které mají za úkol produkovat maz pro zvlhčování bradavek, a tím je připravit na kojení.
 • Vzhledem k tomu, že se tvá prsa neustále zvětšují, je vhodné nosit kvalitní spodní prádlo. Ideálně by mělo být nejen pohodlné a vyrobené z kvalitních nesyntetických materiálů, ale také působit podpůrně.
 • Hladina hormonů nyní kulminuje, těhotenské příznaky, jako je nevolnost, bolení hlavy5 či nepřekonatelná únava, ale zatím přetrvávají.

Příznaky těhotenství

Když se mluví o příznacích těhotenství, každého zákonitě napadnou zpožděná menstruace a nevolnosti. Ale ne nadarmo se říká, že se vyplatí poslouchat své tělo, protože signálů je mnohem víc. Zjisti na následujících řádcích, jaké to jsou a kdy se objevují.


Co ovlivňují hormony?

Okolo tohoto týdne dosahují následující hormony svých nejvyšších hodnot, přičemž každý z nich má svůj úkol.

 • hCG stimuluje růst žlutého tělíska, což je dočasná žláza, která produkuje hormony potřebné pro udržení těhotenství v jeho začátcích. Asi ve 12. týdnu tuto funkci začne zajišťovat placenta.
 • Progesteron udržuje činnost placenty, podporuje uvolňování svalů a vazů, čímž připravuje tělo na porod, zároveň zpevňuje pánevní stěny a brání kontrakcím dělohy.
 • Estrogen podporuje správné funkce sliznice dělohy a také stojí za zvětšením objemu krve, k němuž teď v organismu dochází.
 • HCS je růstový hormon, který pomáhá s vývojem miminka.
 • Prolaktin stimuluje mléčné žlázy.
 • Inzulin pomáhá s tím, aby živiny nešly tolik do tvého organismu, ale spíš proudily k miminku. Vedle toho hraje zásadní roli v růstu plodu, proto je tolik důležité vyšetření na těhotenskou cukrovku29, které tě čeká mezi 24. a 28. týdnem.
 • Kortizol je hormon, který produkují nadledviny. Oslabuje elastická vlákna v pokožce. Pokud je tedy jeho hladina v těle vysoká, hrozí vznik strií.

Jak se vyvíjí miminko?

 • O tom, jestli to bude kluk, nebo holka, je sice rozhodnuto už od početí, v tomto týdnu se ale začnou formovat buď vaječníky, nebo varlata.
 • Srdce tvého miminka už má čtyři komory stejně jako tvoje a začínají se vyvíjet i chlopně.
 • Miminku v tomto týdnu mizí ocásek a čím dál víc připomíná malého človíčka.
 • Děťátko stále zůstává ohnuté do tvaru písmene C. S postupným vývojem jater a zbytku trávicí soustavy se však bude napřimovat.
 • Prsty na horních končetinách jsou zatím krátké, jsou spojené blánou a začínají se na nich formovat bříška. Mají už ale funkční klouby, takže miminko je dokáže sevřít v pěst, nebo si umí cucat palec. Na dolních končetinách dojde k vyvinutí prstů až později, zatím se tvoří jen tzv. pupeny, z nichž se pak stanou chodidla.
 • K velkým změnám dochází i v oblasti hlavičky. Po jejích stranách už se rýsují ušní lalůčky, v pusince se dál vyvíjejí základy zoubků a oči, jejichž čočky, sítnice i oční nervy začínají být funkční, už překrývají víčka.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci devátého týdne těhotenství (tedy 8 tt + 6) je miminko dlouhé asi 2 cm a vážit může okolo 2 gramů. Lékaři ho ještě týden budou nazývat embryo a pro představu je teď velké asi jako kulička hroznového vína.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se v 9. týdnu těhotenství soustředit?

 • První návštěvu gynekologa bys měla stihnout do 10. týdne. Pokud jsi tam ještě nebyla, tak už se k němu určitě objednej.
 • U některých maminek se již v počátcích těhotenství objevuje pálení žáhy19. Pokud nepomáhá úprava jídelníčku4, tedy vynechání kořeněných a těžko stravitelných pokrmů a malé porce jídla, pak se poraď se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodných doplňcích stravy.
 • Uvažuješ o tom, že by tě na cestě těhotenstvím mohla provázet dula1, pak vybírej jen mezi těmi, které jsou opravdu ověřené a proškolené.
  • Ty jsou vedeny buď u České asociace dul, nebo u České duly o.s.
  • Vedle toho by ti dula měla být sympatická a také by měla bydlet blízko tebe. Bonusem pak je, když na ni dostaneš dobré reference od někoho, komu důvěřuješ.
  • Vždy ale pamatuj na to, že dula nemá odborné lékařské vzdělání, a tudíž by nikdy neměla nahrazovat vyšetření u lékaře.

Vyšetření v 9. týdnu těhotenství

Potvrzení těhotenství

V 9. týdnu těhotenství jdeš k lékaři nejspíš pro potvrzení těhotenství, což je ideální udělat do 10. týdne. Gynekolog zkontroluje, zda je vše v pořádku, a dokonce ti pustí, jak miminku bije srdíčko.

Kromě toho ti nechá nabrat krev, u níž mimo jiné zjistí hladinu hormonu hCG, který je právě v době těhotenství přítomný v krvi a moči. Možná také doporučí, jaké doplňky stravy by bylo nyní vhodné užívat, přičemž nejčastěji jde o kyselinu listovou.

Kyselina listová

Kyselina listová je takový supervitamín, Wonder woman mezi všemi vitamíny a minerály pro nastávající maminky i ty v radostném očekávání. Oproti Supermanovi chrání také děťátko v bříšku a stará se o jeho zdravý vývoj a pohodlí.


Video: 9., 10., 11., 12. a 13. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


9. týden těhotenství v číslech

9. týden těhotenství


Lékař píše: 8 týdnů + 0 dní až 8 týdnů + 6 dní (zkráceně 8tt + 0 až 8tt + 6)


9. týden těhotenství tvoří:

 • 8tt + 0 = první den 9. týdne těhotenství
 • 8tt + 1 = 8 týdnů + jeden den (druhý den 9. týdne těhotenství)
 • 8tt + 2 = 8 týdnů + dva dny (třetí den 9. týdne těhotenství)
 • 8tt + 3 = 8 týdnů + tři dny (čtvrtý den 9. týdne těhotenství)
 • 8tt + 4 = 8 týdnů + čtyři dny (pátý den 9. týdne těhotenství)
 • 8tt + 5 = 8 týdnů + pět dní (šestý den 9. týdne těhotenství)
 • 8tt + 6 = 8 týdnů + šest dní (sedmý den 9. týdne těhotenství)
 • 9tt + 0 = první den 10. týdne těhotenství
 • 9. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 31 týdnů do porodu

9. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
8tt+056224
8tt+157223
8tt+258222
8tt+359221
8tt+460220
8tt+561219
8tt+662218

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Ranní nevolnost v těhotenství

Nevolnosti jsou nejdiskutovanějším těhotenským příznakem, kterého se zároveň nastávající maminky obvykle nejvíce obávají. Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak je zmírnit a jsou nebezpečné? I tyto informace, kromě řady dalších, se dozvíš v našem článku.

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.


Jak ti pomůže Modrý koník?

Ptej se odborníků a poznávej zkušenosti jiných uživatelek. To všechno a ještě mnohem víc můžeš právě na Modrém koníku.

 • Zeptej se odborníka
  • Polož zdarma a případně také anonymně otázku odborníkovi v Poradnách.
 • Přidej se do tematické skupiny
  • Zapoj se do tematických skupin, kde se s uživatelkami poradíš, nasdílíte si vzájemně informace, nebo si klidně jen čti, co o svých zkušenostech píšou.
  • Tematické skupiny

<< 8.týden těhotenství39 / 10.týden těhotenství >> 20


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti s 9. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 9. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katarzyn  22. pro 2022

8. tt

Dnes začínám 8. týden. Nevolnosti už trochu ustupují, občas mám i chuť na nějaké jídlo, zatím si tedy dávám vždy jen malinké porcičky a nesmí tam být maso ani moc tuku. Myslím, že mi s těmi nevolnostmi hodně pomohl zázvorový čaj. Ráno teda moc jíst nemůžu, většinou do sebe na sílu natlačím Bebe sušenky a čaj, ale kolem poledne dostanu lehký hlad, a jak si dám malinký oběd, už se cítím pak lépe. Ještě mi celkem pomáhají krátké procházky. Zkoušela jsem i dlouhou procházku a dokonce běžky, ale to jsem i po poloviční vzdálenosti byla zrasovaná jako nikdy, ačkoliv normálně sportuji.

Teď mi ovšem chuť k jídlu vzala nějaká viróza, ale slyšela jsem, že má žena v tomto období imunitu oslabenou.

Prsa jsou citlivá stále, ale už naštěstí tolik nebolí, ani bradavky. Bříško mám propadlé, ale to je tím, že moc nejím, neboť normálně mívám bříško větší vždy, i netěhotná 😄

Citlivost na pachy se také zlepšuje, cítím lépe, ale už mi všechno tak strašně nesmrdí.
Psychika se též zlepšuje, měla jsem doma náběh na těhotenstkou depresi (nebo to deprese už byla) v podstatě od začátku až doteď, ale buď pomohla změna prostředí, jelikož jsem teď vyjela na pár dní za rodiči do krásné přírody v horách, nebo se hormony už uklidňují.

Spánek je pořád parádní, 10 hodin spánku denně si strašně užívám, tohle by mohlo zůstat napořád 😃
monuleee  3. čer 2021

Bříška v 8+...tt

Holky, prvorodičky, co vaše bříška?
kristyna38  7. črc 2020

9.tt špinění

Ahoj holky, jsem v 8.tt+6. V sobotu jsem jen maličko čistě krvácela a v pondělí zašpinila. Běžela jsem hned na pohotovost, jenže doktorka na mě byla velmi nepříjemná. Byla otrávená z toho, že tam vůbec chodím a řekla, že jestli potratím, ona to neovlivní, takže přístup hnus. Nicméně mě raz dva vyšetřila a řekla, že je vše v pořádku. Já se ale bojím, aby to neodflákla a prostě mě neposlala domů. Nicméně dnes (úterý) mám slabé bolesti v podbříšku. Nic jiného mě po 9. týdnu netrápilo, žádné nevolnosti, nechutenství nic, až teď tohle. A tak se Vás chci zeptat, jaké máte zkušenosti a jestli zbytečně nepanikařím.
yamako  7. bře 2020

Nečekané 3.

Tak se u nás nečekaně ukázalo velmi brzy 3. dítě.
Průběh je úplně stejný jako minule, až na hematom, teď se hlídám, aby neměl možnost vzniknout. Prošla jsem si pekelným týdnem, kdy jsem měla 24/7 těžkou migrénu. Jídlo kolikrát odsunu i o dva dny, jak je mi zle, často zvracím i vodu...
Nějak mám u třetího větší strach, nevím proč 🤔. Asi bych už ocenila, kdyby šel zachytit tep mrňouse aspoň angelsoundem. Myslím, že podle malých odlišností, to bude zase kluk 🤔, tak uvidíme 😂.
yamako  6. kvě 2018

Nevolnosti

9+0 stále je mi příšerně, nevolnosti, únava a migrény jako u prvního. Omdlívám a je mi prostě zle. U prvního to přešlo v 5m, představa dalších 3m téhle hrůzy je úděsná, nicméně je to malá cena za to, že mám aspoň trochu pocit ,že tam ta malá píďalka je. Hematom totiž ještě neodkrvácel a kontrola nás čeká až ve středu. :)
lp78  16. říj 2017

Vše bude brzy lepší :)

Jsem potřetí těhotná. U prvních dvou dětí mi vůbec špatně nebývalo. Nyní mám návaly na zvracení celkem často. A ne pouze ráno, ale i během dne a někdy v noci. Budí mě časté močení a bolí mě prsa. Bývám unavená, ospalá a malátná. Přírůstek na váze cca 2Kg. Na nevolnost pomáha suchý rohlík a lízátka. Už se těším až to přejde. :) Přestala mi chutnat káva a hrozně mi vadí různé pachy. :confounded:
3 lidé považují za užitečné
moninkap  20. zář 2017

Počátek 9tt

Jsem 8+3 prsa bolí neustále, trošku se i zvětšila, ale ta bolest! 😄

Nevolno je mi každý den po ránu, ale dá se to vydržet. Včera se mi stalo, ze si syn ohřál klobásu a já si musela cca na půl hodiny lehnout po tom, co jsem ji ucítila, jinak bych se pozvracela, takže už vím, ze klobása miminku nevoní. 😄

Mám hroznou chuť na sladké, ale snažím se ji zajíst zeleninovým salátem, nebo třeba jen kousnutím do okurky. Občas si potají ale tu sušenku koupím 😄.

V noci mě občas chytí křeče do břicha, ale po chvíli to poleví, jinak si těhotenství zatím užívám. 😊
3 lidé považují za užitečné
petula0208  29. pro 2016

Únava, bolesti v podbřišku, nevolnosti jen mírné

Ahoj holky, já dnes začínám devátý týden.
Prsa bolí jako čert a myslím, že se tak o číslo zvětšila (manžel samozřejmě spokojen :grinning: ).

Jinak nezvracím (ťuk ťuk), jen musím zhruba každé dvě hodiny jíst, jinak je mi nevolno a trochu mě pobolívá podbřišek. Děsně mi vadí maso (především vepřové a jakékoliv tučné) a neustálé mám chuť na sladké :slight_smile: .

Co se týče pachů, tak mi vadí jen to maso, jinak nic, jen mám teď úžasně citlivý čich.
4 lidé považují za užitečné
franerka  5. říj 2016

Je mi už lépe

Od tohoto týdne mohu říci, že mi není tolik šoufl, jako předtím. Konečně mě opouští nevolnosti, avšak objevila se bolest prsou. Hlad mám pořád a stále, to je neměnné. Musím jíst co cca dvě hodˇky, jinak mi kručí v břiše. Co se týká ospalosti ta už taky pomalu přechází a já mám více sil na trávení času s první dcerkou. Že by bylo už jen lépe a lépe?
3 lidé považují za užitečné
sukynecka01  7. kvě 2016

Končím 8tt

Hodně blbě mě bylo cca 10 dní zpět, ale od 7tt to nějak ustoupilo. Ale mám nechuť k jídlu, vůbec nemůžu maso. Dám si přesdnídávku, rohlík a sladké také nemůžu. Sice nezvracím, ale vůbec to nemůžu dát do sebe - nevím proč.

Prsa bolí jak kdy. :-)
3 lidé považují za užitečné
ivuska242  18. dub 2016

8+2 😊

Ahoj, tak já jsem dnes 8+2 a KONEČNĚ je mi lépe a nemám už žaludek na vodě a konečně jsem se i normálně najedla. Dva týdny mi bylo hodně špatně v podstatě pořád a zvládla jsem sníst jen ovoce, hlavně banány, zeleninu, saláty a koláčky, sladká jídla. Jinak šílené nechutenství. Jinak je to mnohem lepší, ale maso stále nemůžu.

Dále jsou to dost muka jezdit hromadnýms prostředkama 😜.

Prsa strašně bolí, nemůžu si vyjít bez podprsenky a hodně se mi zvětšila - manžel je nadšený 😃.

Bříško se trošku zvětšilo, ale nevím čím to, jestli to není spíš tou hroznou zácpou 😃. A absolutně nesnesu, aby mi něco břicho stahovalo - stále si rozepínám zips a knoflíčky 😃.
4 lidé považují za užitečné
angelyn  30. bře 2016

Nevolnosti nepolevují...

Dneska jsem v polovině 9. týdne a na dnešní kontrole vypadal prcek krásně, jako medvídek. Tak snad bude všechno fajn. Trápí mě silné nevolnosti a trochu zácpa, ale pomáhají chia semínka a na nevolnost jsem si koupila těhotenská lízátka, tak snad to brzy přejde a už bude jen dobře!
2 lidé považují za užitečné
sammaelka  16. led 2016

Vždy nevolnosti!

Čekám druhé miminko, dnes začínám 9tt a dnes je to přesně týden, co jsem poprvé zvracela. Nejhůř je mi vždy ráno, někdy zvracím a někdy mne jen natahuje. U dcery to bylo mnohem horší, zvracela jsem od 5tt neustále i 15x denně. Snad mi bude brzy lépe.
1 člověk považuje za užitečné
jozinzbazin82  9. lis 2015

9. týden

Nevolnosti již skoro žádné nemám, jen ty pachy mi začínají víc a víc vadit. Jeden den bych si dala klobásu a druhý den jí ani nemůžu cítit. Prsa mě buď bolí hodně nebo vůbec. Je to jak na houpačce, pořád se to mění, ale únava stále zůstává.
2 lidé považují za užitečné
martanka007  6. lis 2015

Stálá únava

Stále je mi hodně nevolno, ale ještě jsem ani jedenkrát nezvracela, naštěstí. I když někdy už k tomu bylo blízko. Je to jak naschvál, že si večer umyji zuby, ze zubní pasty se mi udělá špatně. A pak to jdu zajíst půlkou rohlíku, takže bych mohla znovu čistit zuby, ale to už bych ten koloběh mohla dělat celou noc.

I když jím jak malý tank, zatím jsem nic na váhu nepřibrala. Na první pohled se mi trošku zvětšilo bříško. O mém těhotenství z okolí ještě moc lidí neví. Jsem nesmírně moc unavená. Navíc se mi jednu noc zhoršila alergie, takže jsem asi dvě a půl hodiny nemohla vůbec spát. A do toho chodím do práce, kolikrát je to náročné. Ale na neschopenku zatím nechci. Taky hodně v noci chodím pít a čůrat. Jako bych měla cukrovku. Ale cukr mám naštěstí v normě. V pondělí jsem byla na krvi.
2 lidé považují za užitečné
rajcu  25. zář 2015

Horší nebo lepší?

Dnes končím 8.týden, ranní nevolnosti nemám, spíš se to rozjede až s větším pocitem hladu, a proto si myslím, že to je nejčastější příčina nevolností. Když se nenajím, je mi špatně.

Prsa mě bolí jako čert, jako kdyby mě do nich řezaly žiletky a jsou i podstatně větší, podprsenku jsem tedy odložila a používám ji jen v nejnutnějších případech...

Celkově se cítím unavená, úplně bez energie, dělá mi problém si dojít nakoupit do obchodu, jdou na mě mdloby a pocit na zvracení ze všech pachů v prostoru.

Uvidíme, snad se to zlepší co nejdříve. :-)
1 člověk považuje za užitečné
snezenka123  12. zář 2014

Bolesti prsou se zmírňují, nevolnosti zatím ne...

Dnes končím 8.týden a prsa už tolik moc nebolí, jako v předešlých týdnech, citlivé bradavky jsou ale pořád.

Co se týká nechutenství, je to trochu lepší, přesto mě hlavně v odpoledních hodinách až do večera sužují nevolnosti a někdy i zvracení.

Nejlépe mi je paradoxně po ránu, to jsem schopná i něco sníst a nevyzvracet, ale polednem jako by se to změnilo a už je to horší.

Citlivost na pachy a různé vůně jsou také stále hodně intenzivní, vadí mi vůně jídel, i jídla, které jsem snědla, nebo nějaký parfém, pachy v obchodech.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce