Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

9. týden těhotenství

Ultrazvuk v 9.týdnu těhotenství
V 9. týdnu těhotenství jsou už vytvořeny všechny části těla Tvého dítěte, avšak ne zcela vyvinuty a plod je stále stočen do tvaru písmena C. K jeho narovnání přispívá hlavně vývoj jater, která jsou na tak malý plod velká, a proto dochází k napřímení trupu dítěte a tedy i tvaru plodu. V 9. týdnu těhotenství vzniká také placenta9, která přebírá vyživovací funkci plodu a zásobuje ho kyslíkem a živinami.

Plod v tomto týdnu měří na délku od hlavičky k zadečku zhruba 2,3 centimetru, váží okolo 2 gramů a ikdyž to ještě necítíš, miminko se v bříšku pohybuje a reaguje na takové podněty z Tvé mimotělní oblasti, jako je světlo, zvuk, hluk apod. Velikostně se nejvíce podobá hroznu.

Hlavička plodu je ještě stále, jako v předchozích měsících, oproti tělíčku větší. Dále se mění a vyvíjí obličej dítěte, oči, nos, brada a vše je daleko větší, hrubší, než jak se miminko narodí na konci těhotenství. Změnu zaznamenává i sluchový orgán, tedy uši dítěte, které se z oblasti krku přesunují výše, do úrovně očí. Tvému miminku se tvoří kosti a chrupavky a střeva se přesouvají z pupeční šňůry směrem do břicha. Prsty na horních končetinách jsou zatím krátké a spojené plovací blánou. Na dolních končetinách dojde k vyvinutí prstíků později, zatím se tvoří jen tzv. pupeny, ze kterých se vyvinou chodidla.

Na sobě můžeš pozorovat růst prsou, která mohou být mnohem citlivější, plnější a těžší než obvykle a je taktéž možné, že se Ti v oblasti prsních dvorců objeví malé bílé hrbolky, tzv. Montgomeryho žlázky. Ty mají za úkol produkovat maz, který udržuje bradavku zvlhčenou, až začneš s kojením70. V tomto období je vhodné nosit dobré a kvalitní spodní prádlo, tedy podprsenku16, abys změny prsou, kterými si procházíš, lépe a v pohodlí dobrého prádla, snášela. Vedle příznaků těhotenství105, které ho doprovází už od jeho počátku, můžeš pociťovat i častější pálení žáhy19. V tomto případě se doporučuje jíst častěji, menší množství jídla, v menších porcích.

Vyšetření v 9. týdnu těhotenství

Potvrzení těhotenství

Na potvrzení těhotenství je vhodné navštívit gynekologa do 10. týdne od Tvé poslední menstruace.

 • hladina β-hCG1 (tzv. těhotenského hormonu) v krvi matky postupně narůstá a pro těhotenství je pozitivní asi od 4.týdne
 • ultrazvuková vaginální sonda je schopna zachytit těhotenství od asi 5. týdne (činnost srdce však zachytí od asi 6. týdne)
 • ultazvuková abdominální sonda (přes břišní dutinu) zobrazuje dělohu přes několik vrstev břišní stěny, a proto stanovení těhotenství může být posunuto asi o týden oproti vaginální sondě.

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36. tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Komplexní prenatální vyšetření do 14. týdne do 14. tt
Laboratorní vyšetření do 14. týdne do 14. tt
1. ultrazvukové vyšetření2 do 14. tt

9. týden těhotenství v číslech

9. týden těhotenství

 • 9. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 7. týden od oplodnění
 • přibližně 31 týdnů do porodu
 • lékař píše: 8 týdnů + 0 dní až 8 týdnů + 6 dní (zkráceně 8tt + 0 až 8tt + 6)

9. týden těhotenství po dnech

9. týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvukové vyšetření v 9. týdnu těhotenství

<< 8.týden těhotenství36 / 10.týden těhotenství >> 19

Více o 9. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://www.johnsonsbaby.cz/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&i...
 2. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395
 3. https://web.archive.org/web/20120424071525/http://www.pampers.cz/cz_CZ/kalendář-těhotenství/9-těh...
 4. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 5. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 9. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 9. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
monuleee  3. čer 2021

Bříška v 8+...tt

Holky, prvorodičky, co vaše bříška?
0 poděkování
kristyna38  7. črc 2020

9.tt špinění

Ahoj holky, jsem v 8.tt+6. V sobotu jsem jen maličko čistě krvácela a v pondělí zašpinila. Běžela jsem hned na pohotovost, jenže doktorka na mě byla velmi nepříjemná. Byla otrávená z toho, že tam vůbec chodím a řekla, že jestli potratím, ona to neovlivní, takže přístup hnus. Nicméně mě raz dva vyšetřila a řekla, že je vše v pořádku. Já se ale bojím, aby to neodflákla a prostě mě neposlala domů. Nicméně dnes (úterý) mám slabé bolesti v podbříšku. Nic jiného mě po 9. týdnu netrápilo, žádné nevolnosti, nechutenství nic, až teď tohle. A tak se Vás chci zeptat, jaké máte zkušenosti a jestli zbytečně nepanikařím.
0 poděkování
yamako  7. bře 2020

Nečekané 3.

Tak se u nás nečekaně ukázalo velmi brzy 3. dítě.
Průběh je úplně stejný jako minule, až na hematom, teď se hlídám, aby neměl možnost vzniknout. Prošla jsem si pekelným týdnem, kdy jsem měla 24/7 těžkou migrénu. Jídlo kolikrát odsunu i o dva dny, jak je mi zle, často zvracím i vodu...
Nějak mám u třetího větší strach, nevím proč 🤔. Asi bych už ocenila, kdyby šel zachytit tep mrňouse aspoň angelsoundem. Myslím, že podle malých odlišností, to bude zase kluk 🤔, tak uvidíme 😂.
0 poděkování
yamako  6. kvě 2018

Nevolnosti

9+0 stále je mi příšerně, nevolnosti, únava a migrény jako u prvního. Omdlívám a je mi prostě zle. U prvního to přešlo v 5m, představa dalších 3m téhle hrůzy je úděsná, nicméně je to malá cena za to, že mám aspoň trochu pocit ,že tam ta malá píďalka je. Hematom totiž ještě neodkrvácel a kontrola nás čeká až ve středu. :)
0 poděkování
lp78  16. říj 2017

Vše bude brzy lepší :)

Jsem potřetí těhotná. U prvních dvou dětí mi vůbec špatně nebývalo. Nyní mám návaly na zvracení celkem často. A ne pouze ráno, ale i během dne a někdy v noci. Budí mě časté močení a bolí mě prsa. Bývám unavená, ospalá a malátná. Přírůstek na váze cca 2Kg. Na nevolnost pomáha suchý rohlík a lízátka. Už se těším až to přejde. :) Přestala mi chutnat káva a hrozně mi vadí různé pachy. :confounded:
3 poděkování
moninkap  20. zář 2017

Počátek 9tt

Jsem 8+3 prsa bolí neustále, trošku se i zvětšila, ale ta bolest! 😄

Nevolno je mi každý den po ránu, ale dá se to vydržet. Včera se mi stalo, ze si syn ohřál klobásu a já si musela cca na půl hodiny lehnout po tom, co jsem ji ucítila, jinak bych se pozvracela, takže už vím, ze klobása miminku nevoní. 😄

Mám hroznou chuť na sladké, ale snažím se ji zajíst zeleninovým salátem, nebo třeba jen kousnutím do okurky. Občas si potají ale tu sušenku koupím 😄.

V noci mě občas chytí křeče do břicha, ale po chvíli to poleví, jinak si těhotenství zatím užívám. 😊
3 poděkování
petula0208  29. pro 2016

Únava, bolesti v podbřišku, nevolnosti jen mírné

Ahoj holky, já dnes začínám devátý týden.
Prsa bolí jako čert a myslím, že se tak o číslo zvětšila (manžel samozřejmě spokojen :grinning: ).

Jinak nezvracím (ťuk ťuk), jen musím zhruba každé dvě hodiny jíst, jinak je mi nevolno a trochu mě pobolívá podbřišek. Děsně mi vadí maso (především vepřové a jakékoliv tučné) a neustálé mám chuť na sladké :slight_smile: .

Co se týče pachů, tak mi vadí jen to maso, jinak nic, jen mám teď úžasně citlivý čich.
4 poděkování
franerka  5. říj 2016

Je mi už lépe

Od tohoto týdne mohu říci, že mi není tolik šoufl, jako předtím. Konečně mě opouští nevolnosti, avšak objevila se bolest prsou. Hlad mám pořád a stále, to je neměnné. Musím jíst co cca dvě hodˇky, jinak mi kručí v břiše. Co se týká ospalosti ta už taky pomalu přechází a já mám více sil na trávení času s první dcerkou. Že by bylo už jen lépe a lépe?
3 poděkování
sukynecka01  7. kvě 2016

Končím 8tt

Hodně blbě mě bylo cca 10 dní zpět, ale od 7tt to nějak ustoupilo. Ale mám nechuť k jídlu, vůbec nemůžu maso. Dám si přesdnídávku, rohlík a sladké také nemůžu. Sice nezvracím, ale vůbec to nemůžu dát do sebe - nevím proč.

Prsa bolí jak kdy. :-)
3 poděkování
ivuska242  18. dub 2016

8+2 😊

Ahoj, tak já jsem dnes 8+2 a KONEČNĚ je mi lépe a nemám už žaludek na vodě a konečně jsem se i normálně najedla. Dva týdny mi bylo hodně špatně v podstatě pořád a zvládla jsem sníst jen ovoce, hlavně banány, zeleninu, saláty a koláčky, sladká jídla. Jinak šílené nechutenství. Jinak je to mnohem lepší, ale maso stále nemůžu.

Dále jsou to dost muka jezdit hromadnýms prostředkama 😜.

Prsa strašně bolí, nemůžu si vyjít bez podprsenky a hodně se mi zvětšila - manžel je nadšený 😃.

Bříško se trošku zvětšilo, ale nevím čím to, jestli to není spíš tou hroznou zácpou 😃. A absolutně nesnesu, aby mi něco břicho stahovalo - stále si rozepínám zips a knoflíčky 😃.
4 poděkování
angelyn  30. bře 2016

Nevolnosti nepolevují...

Dneska jsem v polovině 9. týdne a na dnešní kontrole vypadal prcek krásně, jako medvídek. Tak snad bude všechno fajn. Trápí mě silné nevolnosti a trochu zácpa, ale pomáhají chia semínka a na nevolnost jsem si koupila těhotenská lízátka, tak snad to brzy přejde a už bude jen dobře!
2 poděkování
sammaelka  16. led 2016

Vždy nevolnosti!

Čekám druhé miminko, dnes začínám 9tt a dnes je to přesně týden, co jsem poprvé zvracela. Nejhůř je mi vždy ráno, někdy zvracím a někdy mne jen natahuje. U dcery to bylo mnohem horší, zvracela jsem od 5tt neustále i 15x denně. Snad mi bude brzy lépe.
1 poděkování
jozinzbazin82  9. lis 2015

9. týden

Nevolnosti již skoro žádné nemám, jen ty pachy mi začínají víc a víc vadit. Jeden den bych si dala klobásu a druhý den jí ani nemůžu cítit. Prsa mě buď bolí hodně nebo vůbec. Je to jak na houpačce, pořád se to mění, ale únava stále zůstává.
2 poděkování
martanka007  6. lis 2015

Stálá únava

Stále je mi hodně nevolno, ale ještě jsem ani jedenkrát nezvracela, naštěstí. I když někdy už k tomu bylo blízko. Je to jak naschvál, že si večer umyji zuby, ze zubní pasty se mi udělá špatně. A pak to jdu zajíst půlkou rohlíku, takže bych mohla znovu čistit zuby, ale to už bych ten koloběh mohla dělat celou noc.

I když jím jak malý tank, zatím jsem nic na váhu nepřibrala. Na první pohled se mi trošku zvětšilo bříško. O mém těhotenství z okolí ještě moc lidí neví. Jsem nesmírně moc unavená. Navíc se mi jednu noc zhoršila alergie, takže jsem asi dvě a půl hodiny nemohla vůbec spát. A do toho chodím do práce, kolikrát je to náročné. Ale na neschopenku zatím nechci. Taky hodně v noci chodím pít a čůrat. Jako bych měla cukrovku. Ale cukr mám naštěstí v normě. V pondělí jsem byla na krvi.
2 poděkování
rajcu  25. zář 2015

Horší nebo lepší?

Dnes končím 8.týden, ranní nevolnosti nemám, spíš se to rozjede až s větším pocitem hladu, a proto si myslím, že to je nejčastější příčina nevolností. Když se nenajím, je mi špatně.

Prsa mě bolí jako čert, jako kdyby mě do nich řezaly žiletky a jsou i podstatně větší, podprsenku jsem tedy odložila a používám ji jen v nejnutnějších případech...

Celkově se cítím unavená, úplně bez energie, dělá mi problém si dojít nakoupit do obchodu, jdou na mě mdloby a pocit na zvracení ze všech pachů v prostoru.

Uvidíme, snad se to zlepší co nejdříve. :-)
1 poděkování
snezenka123  12. zář 2014

Bolesti prsou se zmírňují, nevolnosti zatím ne...

Dnes končím 8.týden a prsa už tolik moc nebolí, jako v předešlých týdnech, citlivé bradavky jsou ale pořád.

Co se týká nechutenství, je to trochu lepší, přesto mě hlavně v odpoledních hodinách až do večera sužují nevolnosti a někdy i zvracení.

Nejlépe mi je paradoxně po ránu, to jsem schopná i něco sníst a nevyzvracet, ale polednem jako by se to změnilo a už je to horší.

Citlivost na pachy a různé vůně jsou také stále hodně intenzivní, vadí mi vůně jídel, i jídla, které jsem snědla, nebo nějaký parfém, pachy v obchodech.
2 poděkování