Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Pokožka v těhotenství

Těhotenství je dobou, která je protkána různými změnami, od napnuté kůže po akné, kdy kůže reaguje na změnu a vůbec celkovou přeměnu těla. Ne každá žena zaznamená nějaké změny na své pokožce v těhotenství, ale pokud už k nějaké změně dojde, je dobré mít po ruce rady a tipy jak na ni.

Změny v hladinách hormonů mohou být během těhotenství provázeny širokou škálou změn pokožky, mezi které patří natažení kůže, svědění kůže, akné a nebo ztmavnutí kůže (pigmentace). Většina těchto změn se na pokožce zase ztratí a vše se vrátí do normálu, jakmile žena porodí.

Akné v těhotenství

Během ranného těhotenství zaznamenají některé ženy na své tváři, ale i jinde na těle, akné. Mohou ho objevit hlavně ty ženy, které k němu byly náchylné ještě předtím, než otěhotněly a nebo i ty, které na něj netrpěly. Na druhou stranu některé ženy zjistí, že se jim akné, které měly před otěhotněním zcela běžné, v těhotenství zlepšuje a nebo zcela mizí.
Akné v těhotenství

Více se o tomto tématu můžete dočíst v hlavním článku na téma: Akné v těhotenství5.

Zbarvení a skvrny na nohou

Některým těhotným ženám, které žijí v chladném podnebí a prostředí, může zvýšená produkce hormonů v těle způsobit i dočasné zabarvení pokožky nohou a nebo skvrny na nohou. Po porodu ale tyto skvrny i zabarvení obvykle zmizí.

Linea Nigra

V průběhu druhého trimestru se začne na bříšku těhotné ženy objevovat tmavá, svislá čára, nazývaná Linea nigra. Tato "čára" vedoucí od pupíku k lůnu sama vzniká a stejně tak i postupně zanikne, jakmile žena porodí.
Linea Nigra

Více se o Linea nigra můžete dočíst v hlavním článku na téma: Linea nigra3.

Svědění kůže v těhotenství

S rostoucím bříškem mohou růst i další partie těla, hýždě, prsa, paže, atd. Kůže těhotné ženy je vysušená a svědí a je pravděpodobné, že za změnou kvality pokožky stojí i změna hormonů v těle. Nicméně, pokud svěděním kůže žena v těhotenství trpí, měla by se vyhnout horkým sprchám a vanám, protože tyto kůži ještě více vysušují. Velmi dobré je svědící kůži co nejvíce promazávat krémem až do pocitu, kdy přestává svědět. Na místě je také změna oblečení, protože to by mělo být volné, nikoli obtáhnuté a vyrobeno z kvalitní bavlny, která kůži nijak nedráždí.

TIP:Jedním z tipů, pocházejícího z USA, je takzvaná Oatmeal bath, tedy koupel v ovesné kaši. Takovou koupel si těhotná žena může připravit i sama, jakmile si na kávovém mlýnku pomele na prášek ovesné vločky a tento vsype do vany s vlažnou vodou.

Chloasma nebo Melasma

Některým ženám se v průběhu těhotenství najednou objeví tmavé, nahnědlé flíčky na pokožce obličeje. Tato změna je často nazývána těhotenskou maskou. Těhotenské hormony estrogen a progesteron stimulují hladinu melaninu v kůži a ta produkuje více pigmentu a protože tato produkce není rovnoměrná, způsobuje právě různě velké flíčky, skvrny po tváři.
Melasma

Tento jev je častější u žen s tmavou a nebo bledou pokožkou. Skvrny jsou nahnědlé a obvykle se objevují na čele, spáncích a nebo uprostřed obličeje. Mohou se objevit i kolem očí a nebo na nose. Vystavuje-li se těhotná sluníčku, mohou takové skrvny ještě více tmavnout. Po porodu ale takové skvrny mizí stejně jako výše popsané případy změny pokožky v těhotenství.

Více se o Melasmě (Chloasmě) můžete dočíst v hlavním článku na téma: Melasma.

Svědění břicha

Pod svěděním bříška v těhotenství si mnoho těhotných žen představuje to, že za tím stojí zvětšování se bříška a růst miminka v něm. V podstatě je tomu opravdu tak, protože se kůže napíná a způsobuje oné svědění. Typickým příznakem je tedy takové svědění bříška a potažmo i prsou, že se žena musí začít hned škrábat, nejlépe úplně po celé ploše těchto svědících míst. Obvykle se takové svědění bříška objevuje v druhém a třetím trimestru.

Strie v těhotenství

Strie se na bříšku, hýždích, zadečku a pažích začnou objevovat ve chvíli, kdy těhotná žena nabírá na svém objemu, kůže se rychle natahuje a dochází k jejímu popraskání. Drobné jizvičky na těle těhotné ženy vznikají tedy z důvodu neschopnosti kůže přizpůsobit se rychle rostoucímu objemu těla. Prevence proti striím bohužel neexistuje, ale lze proti nim bojovat už ve chvíli, kdy se na kůži objeví, a to různými krémy, mastičkami atd.

Více se o striích můžete dočíst v hlavním článku na téma: Strie25.

Vyrážky v těhotenství

V těhotenství se může objevit pár neškodných, červených, svědících vyrážek, které jsou spojeny hlavně s obdobím těhotenství. Jedná se o dva druhy vyrážek, a to:

  • atopické vyrážky v těhotenství (AEP)
  • polymorfní vyrážky v těhotenství (PEP)

Atopické vyrážky - AEP - způsobují svědivé hrbolky na kůži, které se obvykle začínají projevovat v prvním trimestru37. Tento typ vyrážky postihne asi jednu těhotnou ženu z 300. Opět platí, že tento typ vyrážek není škodlivý a většinou zmizí poté, co žena porodí své dítě. Existují ale skupiny těhotných žen, které jsou k těmto vyrážkách náchylnější, a to v tom případě, že mají:

Zvláčňující krémy mohou pomoci k uklidnění svědící pokožky a nebo je na místě i kontaktování lékaře, který může předepsat antihistaminikum ke snížení svědění hlavně v noci.

Dalším typem je polymorfní vyrážka v těhotenství, z angličtiny označována zkratkou PEP, která se nejdříve objeví na břiše a často se vyskytuje i kolem strií. Vyrážka se může rozšířit i na hýždě a stehna. Tento typ vyrážky obvykle začíná až ve třetím trimestru13 a jeho objevení se je častější, pokud:

  • žena čeká své první dítě,
  • žena je těhotná s dvojčaty a vícerčaty,
  • ostatní ženy v rodině těhotné ženy tuto vyrážku měly.

Pokud je svědění silné, může lékař ženě předepsat antihistaminika nebo steroidní krém ke snížení svědění. Polymorfní vyrážka obvykle zmizí do dvou týdnů od porodu dítěte.

Více se o svědění kůže v těhotenství můžete dočíst v článku na téma: Svědění kůže v těhotenství6.

Video: Jak pečovat o pokožku v těhotenství

Více o pokožce v těhotenství na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://www.womenfitness.net/skin_during_pregnancy.htm (EN)
  2. http://www.babycentre.co.uk/a222/skin-changes-during-pregnancy (EN)
  3. http://pregnant.thebump.com/pregnancy/pregnancy-symptoms/articles/itchy-skin-during-pregnancy.aspx (EN)
  4. https://web.archive.org/web/20161217133744/http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/es...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s pokožkou v těhotenství

Máš zkušenost s pokožkou v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost