Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Melasma

Melasma je tmavé zbarvení kůže, které se objevuje u žen převážně v těhotenství24. Kožní onemocnění postihuje také ženy, které užívají antikoncepci16 nebo hormonální substituční terapii (HRT). Díky hormonálním změnám se melasma objevuje také u žen v období menopauzy2. Melasma má mírnější příznaky v zimních měsících.

Příznaky

Jediným příznakem jsou tmavé nepravidelné skvrny vyskytující se ve tváři, na nose, rtech a na čele. Skvrny se objevují postupně, nevyskočí na obličeji najednou.

Příčina onemocnění

Melasma je způsobena vlivem ženských pohlavních orgánů, konkrétně estrogenu a progesteronu, které produkují více barviva v době, kdy je kůže vystavená slunci. Náchylnější na onemocnění melasmou jsou ženy se světlejší pletí, které se vystavují intenzivnímu slunečnímu záření.
Melasma

Ženy v těhotenství mají zvýšenou hladinu estrogenu, progesteronu a MSH (melanycyte-stimulující hormon). U chloasmy se předpokládá, že je u ženy zvýšená hladina progesteronu, nikoliv estrogenu a MSH.

Vliv na vznik kožních skvrn má také:

Prevence v těhotenství

Do 12. týdne těhotenství16 je důležité dbát na zvýšený příjem kyseliny listové37, která je obsažena hlavně v zelené zelenině, celozrnném pečivu a cereáliích.

Typy melasmy

Melasma má 4 různé typy pigmentových vzorů:

  • epidermální - vyskytuje se při nadměrném melaninu v povrchových vrstvách kůže
  • kožní - objevuje se za přítomnosti buňky, která se živí konzumací melaninu
  • smíšený - kombinace epidermálního a kožního typu
  • nepojmenovaný - objevuje se u lidí s tmavou pletí

Léčba

Melasma je viditelná pouhým okem, kdy lze na obličeji nemocného spatřit tmavé pigmentové skvrny. Existenci onemocnění melasmou potvrdí dermatolog pomocí tzv. Wooda lampy.

Zbarvení kůže často mizí svépomocí pár měsíců po porodu28. V některých případech bývá k léčbě využívání perorální antikoncepce nebo hormonální substituční terapie.

Léčbu je možné podpořit chemickými peelingy, galvanickým nebo ultrazvukovým ošetřením obličeje nebo užití laseru. Během léčby se musí ženy vyhýbat pobytu na slunci a používat proti slunečním paprskům chemické nebo fyzikální blokátory.

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Melasma
  2. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/chloasma.aspx
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s melasmou

Máš zkušenost s melasmou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost