Stres v těhotenství

Nejčastějším důvodem stresu v těhotenství jsou partnerské neshody, starost o nenarozené miminko nebo finanční situace rodiny. Ženy se mohou v průběhu těhotenství24 setkat se stresem také v práci nebo při zdravotních komplikacích13 spojených s těhotenstvím. Pro ženu je důležité stresu nepodlehnout a snažit se vzniklou situaci co nejdříve řešit.

V případě, že se žena v prvním trimestru37 vystaví stresu, je zvýšené riziko předčasného porodu20 nebo zkrácení těhotenství na dobu 38 týdnů21. Vystavení se stresu ve druhém17 nebo třetím13 trimestru není pro dítě ani plod nebezpečné, neboť placenta9 těhotné ženy uvolňuje hormony, které zvýšují odolnost proti stresu.

Příčiny vzniku stresu

Za stresem v těhotenství stojí hned několik faktorů, mezi které patří zejména:

Dopady stresu

Stres může mít a častokrát i má určité následky jak na těhotnou ženu, tak i na dítě. Někomu stres nevadí a prožívá stresové okamžiky jako by se nic nedělo. Těhotná žena ale vlivem hormonů nemusí všechny situace, které doteď zvládala zcela "v pohodě", zvládat tak, jak by si přála a stres udělá své.

Dopady stresu na těhotnou ženu

Dopady stresu na dítě

Odbourávání stresu v těhotenství

Stres je pro těhotnou ženu velice nebezpečné, neboť může u dítěte zanechat trvalé následky v podobě snížené inteligence. Dítě může být plačtivé a úzkostlivé, ale tento stav se u dítěte časem zlepší.

V těhotenství by se měla žena vyvarovat užívání návykových látek, které ji uklidňují ze vzniklé stresové situace, např. kouření4, pití alkoholu1, užívání drog.

Jak se vyhnout stresu v těhotenství?

 • naučit se odpočívat a myslet hlavně na sebe, na svůj klid a pohodu,
 • naučit se relaxačnímu dýchání,
 • promluvit si s partnerem, že je pro těhotnou ženu velice důležité, aby byla klidná a spokojená a poprosit ho, aby tento stav pomohl navodit a udržovat,
 • nepřipouštět si stres,
 • vyhýbat se stresovým situacím,
 • udržovat se v kondici i během těhotenství - cvičení9, zdravá strava4, dostatek spánku5,
 • nebát se požádat o pomoc okolí, pokud v těhotenství žena něco nezvládá - úklid domu, hlídání dítěte aj.,
 • navštěvovat předporodní kurzy6, kde se může žena seznámit s ostatními těhotnými ženami, vyzkoušet si správné dýchání nebo cvičení na míči2,
 • připravovat se na život s dítětem.

Výhody stresu v těhotenství

Stres v těhotenství může mít na miminko i kladný účinek, ale musí být mírný. Pokud se těhotná žena ocitne v mírném stresu, vylučuje její tělo stresový hormon, který později napomáhá miminku k rychlejšími vývoji1.

Více o stresu v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20130701003954/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/zdravi/stres-v-teh...
 2. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/stress-and-pregnancy.aspx# (EN)
 3. http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=51730 (EN)

Hodnocení a zkušenosti se stresem v těhotenství

Máš zkušenost se stresem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucifux  16. zář 2021

Fakt strašné období

Nikdy předtím jsem nic podobného nezažila. Já vždycky pusu od ucha k uchu, na každého jsem se smála, všemu jsem se smála. Někdy prostě jenom tak, že se mi chtělo.
Ale teď je to strašné. Dlouho jsem se nezasmála. Neustále jen naštvaná, protivná, nic není dobrý, všechno mě hned vytočí, nedokážu udržet chladnou hlavu 😤. Strašně mě to mrzí. Jsem nervózní, nespokojená... Odnáší to manžel a pak zpětně já. Vůbec nevím, co dělat a jak s tím naložit. Asi budu muset udělat nějakou vnitřní očistu, nebo to do porodu nezvládnu a manžel od nás uteče.
modelis  3. dub 2014

Stres od začátku až do porodu i po porodu

Když jsem zjistila dvě //, nikdy by mě nenapadlo, že několik týdnů bude boj udržet to malé stvořeníčko co nejdýl. Nejhůř jsem snášela nemocnice, vyšetření a doktory, kteří strašili celé těhu. Možná to ovlivnilo malého, ale na to, co jsem prožila, je to smíšek :)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce