Nespavost v těhotenství

I jinak bezproblémově probíhající těhotenství24 může být provázeno poruchami spánku. Zpravidla za nimi stojí probíhající hormonální změny, obavy o zdraví miminka, strach z porodu či jiné úzkosti a v neposlední řadě i změny fyzické.

V prvním trimestru37 mohou těhotnou ženu trápit úzkostné stavy pramenící z nastávajících životních změn či obav o průběh těhotenství. I během noci ji mohou obtěžovat nevolnosti15 a zvracení3.

Druhý trimestr17 je obvykle obdobím zklidnění. Nastávající maminka cítí jemné pohyby plodu, může ještě při spánku libovolně měnit svou polohu, ustupují i zdravotní potíže a nespavost tedy bývá spíše výjimečná. Jakmile se však bříško začne kulatit, tedy okolo 6. měsíce, začínají se dostavovat i drobné potíže se spánkem.

Třetí trimestr13 bývá, co se týče nedostatku spánku, nejnáročnější. Zpravdila jej totiž provází různé problémy, jako jsou například bolesti a křeče v nohou2, otoky končetin nebo tvrdnutí břicha20. Často také spánek narušují pohyby miminka14, rostoucí bříško15, obtížnější dýchání, časté močení9 nebo také tlak na dolní dutou žílu. Typické pro toto období jsou také barvité a znepokojivé sny3 pramenící z obav z porodu12, z nastávajících změn fungování rodiny po porodu29 či z péče o miminko.

Více o nespavosti v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://nespavost.net/
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Insomnie
 3. http://nemoci.vitalion.cz/nespavost/
 4. http://www.vitalia.cz/n/nespavost/clanky/
 5. http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2006/01/01.pdf
 6. http://psychologie.cz/co-sezobnout-kdyz-nejde-usnout/
 7. http://en.wikipedia.org/wiki/Tryptophan
 8. http://www.root.cz/clanky/ohrejte-studene-svetlo-sveho-monitoru-a-setrete-oci/
 9. http://www.dobrapsychiatrie.cz/relaxace/autogenni-trenink
 10. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zmeny-organismu-tehotne/obtize-provazejic...
 11. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/pece-o-vlastni-telo/spanek-tehotne
 12. ©Depositphotos.com/[monkeybusiness]
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s nespavostí v těhotenství

Máš zkušenost s nespavostí v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mennii  6. črc 2015

Usnout prostě nešlo

Nespavostí jsem začala trpět od 28. týdne, protože jsem kvůli zkracování čípku měla přísný klid na lůžku a musela jenom ležet. Tím, že jsem pouze ležela a nedělala vůbec nic, tak tělo bylo pořád plné síly a nechtělo se mi vůbec spát. Většinu nocí jsem usla až třeba kolem 4. hodiny ráno, spala pár hodin a byla zase vzhůru. Bylo to peklo, dny se táhly, noci ještě víc, ale nic nepomáhalo. Čerstvý vzduch, meduňkový čaj, teplé mléko s medem, dokonce ani malé pivo mi nepomohlo usnout. Takhle jsem "trpěla" 2 měsíce.
1 člověk považuje za užitečné