Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Sny v těhotenství

Sny v těhotenstvíMnoha ženám se zdají neobvyklé sny v těhotenství. Ne, nezbláznily se. Tyto sny jsou u nich často odrazem pocitů a úzkostí, které pociťovaly v průběhu dne.

Sny jsou běžné a jsou stejně běžné u těhotných jako netěhotných žen. S postupujícím těhotenstvím24 se však zvyšuje frekvence jejich zapamatování. Spánek ve třetím trimestru13 bývá méně klidný a častěji přerušovaný probuzením se.

Po prožité noční můře nebo po zlém snu může pomoci ženě popovídat si o tom s partnerem nebo přítelkyní. Pomoci může i to, když si o tom, co se jí zdálo a vyděsilo ji, něco přečte. Většina těhotných žen má potřebu ujistit se, že se není čeho obávat.

Není možné předpovědět, jaký sen se bude zdát, ale jsou některé obrazy, které se objevují častěji v určitých fázích těhotenství.

Sny během prvního a druhého trimestru

Sny těhotné ženy v začátcích těhotenství odrážejí změny, které se u ní dějí. Časté jsou sny spojené s vodou. V obrazech se objevuje plovoucí miminko, plovoucí ryba nebo i maminka samotná, která plave přes vodu. Často se objevují i ​​sny, které poukazují na plodnost. Těhotné často sní o zahradách, ovoci nebo květinách.

V druhém trimestru17 jsou časté sny o malých zvířátkách, které představují vyvíjející se plod. Ženám se často zdává o štěňátkách, koťátkách a malých opičkách. Objevují se také sny o ztrátě partnera nebo o vlastní atraktivitě pro partnera.

Třetí trimestr

Ve třetím trimestru13 bývají sny více orientované na dítě. Dítě často řekne mamince své jméno47 nebo prozradí své pohlaví122. Podle Garfielda mezi nejčastější sny patří:

  • předpovídání pohlaví dítěte,
  • představy o tom, jak dítě vypadá,
  • rozhovory o jménu dítěte,
  • čekání na příchod dítěte,
  • převzetí kontroly při porodu29.

Studie prokázaly, že nastávající maminky, kterým se zdálo o pohlaví děťátka, se trefili do správného pohlaví v 50 %.

Pokud jde o první těhotenství, časté jsou i sny o cestách nebo balení se na cestu. Porod prvního dítěte je jako cesta do neznámé země. Cesta však může znamenat i naplnění důležitého závazku.

Mnoho žen mívá špatné sny nebo až noční můry o porodu12. Souvislost mezi těmito zlými sny a realitou však nebyla prokázána. Nenechte se tedy noční můrou stresovat. Podle výzkumů si mnohem častěji pamatujeme právě zlé sny. Ze všech snů, které si člověk při vstávání pamatuje, vyšlo pouze 20 % pozitivních.

Více o snech v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.babycentre.co.uk/a547402/dreams-during-the-final-weeks-of-pregnancy
  2. http://www.webmd.com/baby/features/vivid-dreams-of-pregnant-women?page=2
  3. http://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/dream.htm
  4. http://feminity.zoznam.sk/c/888677/tehotne-zeny-maju-ine-sny#ixzz2xuXoyH00
  5. Foto: ©Depositphotos.com/[Paha_L]
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se sny v těhotenství

Máš zkušenost se sny v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
rituska88  8. led 2015

Strach

Normálně si svoje sny nepamatuju, ale v těhotenství jsem měla období, kdy jsem si je pamatovala každé ráno a jednu dobu to bylo opravdu dost nepříjemné.
Často se mi zdávalo o tom, že mě přítel podvedl, opustil, odešel ode mě, odstěhoval se apod. Přitom tohle u nás nikdy nehrozilo, vztah jsme měli vždycky hezký a otevřený a nikdy jsem neměla důvod se něčeho podobného obávat. Ráno jsem se budila s divnými pocity, se strachem, že jsem zůstala na všechno sama a až jeho přítomnost mě uklidnila.

Jednou se mi zdál strašně živý sen o strejdovi, který zemřel, když mi bylo 11 let. Bydlel kousek od nás, často jsme k němu jezdívali a já jsem ho měla moc ráda. Zemřel náhle v 56ti letech, našli ho doma až po několika dnech a já jsem to v té době pořád nedokázala pochopit a pořád si říkala, že to se přece nemohlo stát, že určitě jenom někam odjel (často cestoval) a nastrčil tam svého dvojníka, že chtěl třeba jenom začít jiný život, ale neumřel. Vlastně to nechápu dodnes a pořád jaksi doufám, že se jednou objeví, i když vím, že je to hloupost. Nikdy se mi o něm nezdávalo, moc jsem na něho ani nemyslívala.

Ale když jsem byla těhotná, zdál se mi tak nádherný sen, ve kterém jsem ho živě viděla, tak živě, že jsem si na něho mohla snad i sáhnout, až jsem se vzbudila se slzami v očích a chtěla spát dál. Moc si nepamatuju, o čem ten sen byl, jenom vím, že mi v tom snu strejda něco říkal, ale nepamatovala jsem si, co to bylo. Když jsem o tom přemýšlela, dostala jsem strašný strach - přece se říká, že když se zdá o mrtvých, že se něco stane. Celý den jsem se klepala strachy o přítele a o rodiče, druhý den taky, ale nic se nestalo. Pak jsem nějak začala cítit klid, jakobych se uklidnila s vědomím, že někdo naše miminko ochraňuje. Proč zrovna on? Vůbec to rozumově nechápu, ale věřím, že tomu tak je, že našeho Pepíčka chrání. Proto bych mu u křtu chtěla dát druhé jméno po strejdovi. :-)
0 poděkování
craki  19. říj 2014

Sny v prvním trimestru

Zdly se mi úplně šílené sny, plné honiček, schovávání před "nepřáteli" a podobně. Vzbudila jsem se až když jsem jim utekla a byla v bezpečí, ale pořádně vyděšená. Až tady jsem se někde dočetla, že je to celkem běžné a souvisí to se strachem z neznámého, což první miminko určitě je.

Později už tyto typy snů ale ustupovaly a zdály se mi různé nesmyslé sny z "reality", o členech rodiny, o něčem, co jsem měla dělat další den, ale opět plné nesmyslů.
0 poděkování
snezenka123  16. říj 2014

Sny v těhotenství

Ahoj, tak u mého nynějšího třetího těhu to bylo z mých snů jasné, než jakýkoliv jiný příznak, jež se může podobat pms. Zdálo se mi totiž několikrát o JÍDLE:-)
Sny to byly velice živé, s prožitkama vůní a chutí :-)

Když jsem byla těhotná poprvé, zdálo se mi o jídle skoro pořád, nebo o nakupování jídla. Proto toto bylo pro mě prvním signálem, že jsem určitě těhotná, a také, že bylo! :-)
0 poděkování