Strach

Strach Strach je emotivní reakce, který vzniká na základě nebezpečí, jenž může nastat. Strach je doprovázen chvěním, zrychleným dýcháním, silným bušením srdce, zblednutím, zvýšením krevního tlaku nebo se může objevit husí kůže. Pokud člověk nemůže před případným nebezpečím utéct, může se u něj strach změnit v agresi.

Vývoj strachu je spojen s věkem člověka, kojenec má strach z neznámého prostředí, z odloučení. Dospělý člověk má strach spojen s prožitými zkušenostmi a umí si představit, co by se stalo, kdyby. Někteří lidé si strach cíleně vyvolávají, např. sledováním nebo čtením hororů nebo provozováním extrémních sportů.

Strach se dělí na:

 • atavistický - jde o strach vrozený, např. strach ze tmy, z hadů nebo z výšek,
 • naučený - objevuje se u člověka postupem času, např. strach z porodu12, strach z odmítnutí, strach ze stáří,
 • chorobný - jde o strach z určitých předmětů, nazývající se fobie (klaustrofobie, arachnofobie aj.)

Jak překonat strach

 • přiznat si existenci strachu,
 • postupem času brát strach jako výzvu,
 • poté se pomalu pouštět do situací, ze kterých máme strach.

Jde o překonání sebe sama, zvýšení sebevědomí a umět si udělat radost.

Dětský strach

S věkem rostou také dětské obavy. Když dětí trápí strašidla pod postelí nebo hlasité zvuky, postačí jim pohlazení, objetí a uklidňující slova milujícího rodiče. Mezi nejčastější dětské obavy patří rozvod rodičů2, že je někdo unese nebo že někdo umře3. Dalšími faktory dětského strachu jsou vznik požáru, školní neúspěchy nebo načapání zloděje.

U dětí je důležité rozlišovat strach a úzkost.

 • Strach je reakcí na určitou situaci.
 • Úzkost je naopak strach z něčeho, co dítě dosud nezažilo.

Pro rodiče je důležité, aby věřili, že se u dítěte strach opravdu objevuje a měli by si dát pozor, aby nevyjadřovali své obavy z existujícího dětského strachu. V případě, že dítě o strachu nechce mluvit, měli by jej rodiče podporovat, aby se o strachu naučili mluvit, např. smyšlenými příběhy nebo kreslením obrázků, co by se mohlo stát.

StrachStrach lze odstranit odůvodněním vzniku strachu, přejít k logickému závěru a vyhodnotit skutečnou realitu. Např. před obávanou návštěvou zubaře trénovat vyšetření na plyšové hračce nebo na panence. Čím větší nezávislost dítě cítí, tím menší strach se může u
dítěte objevit. Pro rodiče je důležité, aby příznaky strachu u dítěte objevili co nejdříve, aby se jim mohlo co nejdříve pomoci. Některé děti se mohou stát introverty, jiné se zlobí nebo mohou mít problémy se spánkem, trpět bolestmi hlavy5 nebo bolestmi břicha4. Děti by měli z rodičů cítit bezpečí, aby věděli, že na svůj strach nejsou sami. Pokud se úzkost u dítěte opakuje a narušuje tak každodenní rituály, měl by dítě prohlédnout pediatr a následně také psycholog.

Více o dětském strachu v samostatném článku: Dětský strach1

Druhy strachů

Lidé mají strach z určitých věcí, situací nebo jevů. Existuje přes 300 pojmenovaných druhů strachů (fobií). Některé jsou natolik zvláštní a ojedinělé, že nemají svá pojmenování.

Mezi nejznámější druhy strachu patří:

 • strach ze tmy - člověk nemůže jít v noci spát, v extrémních případech může dojít k hysterickému záchvatu, když vypadne proud. Jako prevence před vznikem tohoto strachu se pořádají pro děti noční stezky odvahy (bojovky).
 • strach z porodu12 - strachem z porodu29 trpí většina žen. Jak si s ním poradit se dozvíte v samostatném článku strach z porodu12
 • strach ze stárnutí - lidé, kteří mají strach ze stárnutí, vidí i v malé vrásce obrovskou jizvu. Tito lidé podstupují řadu kosmetických úprav nebo plastických operací, aby neviděli jak stárnou.
 • strach z létání - je tvořen ve většině případů vícero strachy, např. strach z výšky, strach ze tmy, strach z pobytu nad vodní hladinou, strach ze ztráty kontroly.
 • strach z lidí
 • strach ze vztahů
 • strach z hmyzu nebo pavouků
 • aj.

Video (SK): Strach a jeho příčiny

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Strach
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_fobií
 3. http://psychologie.cz/jak-prekonat-strach/
 4. https://web.archive.org/web/20160405004636/http://www.focusonthefamily.com/parenting/your-childs-...
 5. http://ona.idnes.cz/nejcastejsi-fobii-je-strach-z-letani-d72-/vztahy-sex.aspx?c=A090127_140356_ps...

Hodnocení a zkušenosti se strachem

Máš zkušenost se strachem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru