Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

25. týden těhotenství

25. týden těhotenstvíPod ještě stále tenkou, zvrásněnou a průhlednou kůží miminka se i ve 25. týdnu těhotenství vytváří tuk, díky kterému je miminko den co den kulatější a buclatější a díky svalům i silnější. V tomto období vzniká vedle tuku pod kůží také systém kapilár, které zabarvují kůži do růžova.

V obličejové části dochází k vyrovnávání rozdílů mezi mozkovou a obličejovou částí. Mozková kůra, která je nejrozvinutější mezi všemi žijícími živočichy a díky které člověk může přemýšlet, vnímat a plánovat, se v mozku začíná lišit a člení se do několika vrstev. Drtivá většina aktivit je zatím řízena těmi částmi mozku, které se vyvinuly už dříve.

Obličejová část ale i přesto dále roste, protože v ní dochází k růstu dolní a horní čelisti a základům zoubků a pomalu se otevírají nozdry. V oblasti vnitřních orgánů, blížeji plic, dochází k větvení průdušek a tvoří se průduškový strom. Miminku se také vyvíjí krevní cévy v plicích.

V tomto týdnu může dítě měřit od hlavičky k patičce kolem 34,6 cm a vážit cca 660 gramů.

Vyšetření ve 25. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
OGTT27 (orální glukózový test ) 24.-28. tt

Další výkony a vyšetření

Název vyšetření Doporučené období
3D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

25. týden těhotenství v číslech

25. týden těhotenství

 • 25. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 23. týden od oplodnění
 • přibližně 15 týdnů do porodu
 • lékař píše: 24 týdnů + 0 dní až 24 týdnů + 6 dní (zkráceně 24tt + 0 až 24tt + 6)

25. týden těhotenství po dnech

25. týden těhotenství po dnech

Těhotenská cukrovka

25. týden těhotenství je typický hlavně prováděním glukózového tolerančního testu, kdy se Ti kontrolují příznaky těhotenské cukrovky29. Sestřička Ti v poradně odebere krev (nalačno), poté vypiješ glukózový roztok a po 2 hodinách sestřička krev (obvykle z prstu) odebere znovu. Tímto odběrem se zjišťuje hladinu cukru ve Tvé krvi, protože výskyt těhotenské cukrovky je u žen poměrně častým jevem, postihuje 2-5% těhotných žen. Nejvíce ohroženy mohou být ženy, které předchozí dítě porodily s vysokou porodní váhou, nebo v minulém těhotenství už cukrovku měly, jsou starší 30-ti let, mají nadváhu a nebo se cukrovka v jejich rodině vyskytuje u jiného rodinného příslušníka.

Léčba těhotenské cukrovky

Pokud máš naměřenou hladinu cukru v krvi příliš vysokou, budeš muset držet speciální dietu a v některých případech budš možná třeba přistoupit k léčbě pomocí inzulinu, aby se tímto předešlo možnému poškození plodu. Vysoká hladina cukru v krvi totiž ovlivňuje průběh těhotenství a také stav miminka po porodu. Děti mívají vysokou porodní hmotnost, popř. může i zpomalit vývoj plodu v děloze. Pokud hladina cukru není nikterak vysoká, ale jedná se o těhotenskou cukrovku, probíhá nadále těhotenství stejně a není označeno jako rizikové.

Infekce močových cest

Častá potřeba močení a nebo žádné vyloučení moči i přes silný pocit potřeby, zápach vyloučené moči, pálení a nebo bolest při močení, jsou typickými příznaky infekce močových cest. Její příčinou může být například zadržování moči a nebo neúplné vyprázdnění močového měchýře. V takovém případě bys měla vždy, jakmile cítíš potřebu, použít toaletu a neodkládat její použití na později. Léčba je totiž bezbolestná a snadná, avšak její odklad může znamenat vážné komplikace.

Video: Ultrazvuk ve 25. týdnu těhotenství

<< 24.týden těhotenství26 / 26.týden těhotenství >> 15

Více o 25. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20150113051357/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 2. http://www.pampers.cz
 3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#25
 4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 25. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 25. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
marcelka63  6. říj 2019

25. týden těhotenství podruhé a uvidíme, zda naposled

Týdny neskutečně utíkají, když mám doma už 3letého klučinu :), neustále nějak zaměstnána, tak kolikrát zapomenu, že mám jít na kontrolu. Ještě, že si to píšu do kalendáře :D
Test OGTT mám za sebou . Bez jídla se to nakonec dalo vydržet úplně v pohodě. Co bylo hnusné pít po těch letech tak sladký čaj. Ale je to za mnou a výsledky v pořádku. A ještě jim spíše hodně klesám, než aby mi to prý stouplo při posledním odběru 😎😂
Váha 6kg nahoře, uvidíme jak to půjde dál. U Matýska 25kg 🤐😨😳😂
Taky jsem vyfasovala železo (čekala jsem, kdy to přijde) a plus navíc ještě prášky na štítnou žlázu.
Cítím se super, jídlo taky v pohodě . Jen teď si přijdu více unavená .:).
 • Je mi dobře.
 • Menší váha zatím než v prvním těhotenství.
 • Žádné oblečení mi není ( neustále se rozčiluji.)
 • Myslím, že každá žena tady mě pochopí, jak stresující to je .
 • Prášky - hlídat si, abych je brala . Železo a štítna žláza.
 • Únava
 • A neustále žravá (pak mi má být nějaké oblečení😅).
0 poděkování
biedronka10  11. led 2019

Úplně jiný 25tt než u prvního těhotenství

Tak jsem se nestihla ani vzpamatovat a už je tu pomyslný pro mě přestup, tedy 25 tt, opět, podruhé. Ovšem, na to, že jsem ho naposled zažila v 2017 tak je jiný. Když si vzpomenu na ten první 25 tt, tak byl pohodový a bez potíží, a to jsem lítala v práci jak hadr na holi a vracívala se domů večer.

Teď: pálí mě žáha, poprvé až teď na mě přišly divné chutě. Bolí mě denně břicho, hlavně po námaze a večer mi tvrdne, to budu muset zkonzultovat s lékařem, chytají mě kyčle a seká v kříži, takže chodím jak střelená. :X Čas odpočívat nemám, malé dítě se plně stará o můj výdej energie, takže večír padám za vlast. Mrně se hýbe a občas to už i bolí, hlavně když chci jít spát, tak je o půlnoci hrozně akční.

V tomto týdnu na mne také čeká test cukrovky. Nebojím se toho a nemám s tím problém. Ráda ho podstoupím, jako posledně. Vzhledem k tomu, že tehda jsem měla hraniční hodnoty a malá se narodila veliká, tak nechci nic zanedbat. Ale chápu odlišné názory na tento test i když upřímně, jsou mnohem horší testy a vyšetření.
 • Asi to všechno moc neprožívat
 • Jsem jako před porodem s bolestma všeho
3 poděkování
kacenkadav  10. pro 2018

25. týden

Energie spousta, trošku mi začíná dělat problém obouvání botů a ponožek :) a mám jakýsi natažený sval dole vpravo na břiše a někdy to bolí hodně i při chůzi.

Test na cukrovku po pečlivém zvážení neabsolvuji. Nemyslím, že je plošně nutný. Nechci vystavovat ani dítě ani sebe takovému stresu z hladovění, po kterém následuje tak obrovská (pro mě opravdu obrovská - víceméně téměř vůbec dlouhodobě nejím jednoduché cukry) dávka cukru, na kterou velmi silně reaguje slinivka a inzulin nejen můj ale i dítěte. Prostě jsem naznala, že test není ani zdravý ani prospěšný.

Pomalu pořizujeme výbavičku. Malá kope a užívám si to :) a stále ještě nejsme rozhodnutí pro jméno.
 • Energie
 • Dobrá nálada
 • Bolest břišního svalu
 • Horší motorika :)
5 poděkování
yamako  26. srp 2018

25. podruhé

Druhé těhu, ten samý Mordor od začátku do konce. Tohle se mi přidala slušná těhotenská rýma.

Sladký test nepodstupuji stejně jako v prvním - jednak je mi na to dostatečně špatně, jednak i zde se to píše - léčba není jiná než vyčkávání a úprava jídelníčku, proč tedy trápit sebe a mrňouska nejdříve hladem a pak tím, že mi po té sladké břečce bude zle a budu se vzpamatovávat třeba další den? Jídelníček si můžete upravit i bez toho a zbytečně se tak nestresovat :) zátěžový test je přece jenom od slova zátěž - miminko i maminka jsou zatížení, často se cukrovka spustí i díky tomuto testu, a pokud jsou predispozice pro cukrovku opět - jídelníček se dá upravit i bez tohoto testu, nehledě na to, že se to dá zjistit i jinými způsoby. :)

Mrně je nacpaný tak dole, že na utz není nic vidět a každé kýchnutí se bojím, že mi rupne voda. Hloupost,. nicméně pocitu se neubráním :D

Za celé těhu jsem 3kg nad původní váhou, což je tak mrně a placenta s vodou, nicméně tak to bylo i s prvním a tak na sebe kvůli tomu nenecháváme tlačit.

Chystáme se na seminář ohledně práv u porodu. Kdybychom se náhodou dostali do porodnice ať muž ví co je ještě správně a co ne zbytečná manipulace zdravotníků, aby pak porod případně nedopadl jako ten první...

Jediné co mě trápí je opravdu nízký tlak (v průměru 50/90) jsem jako mátoha a nevím jak ho ještě zvednout...
 • Teď u druhého jsem více a lépe informovaná a lépe ustávám tlak zdravotníků.
 • Více poslouchám své tělo.
 • V ČR není porodnice, kde bych se cítila po své první zkušenosti bezpečně.
 • Nejsou u nás porodní domy a pravomoce porodních asistentek jsou natolik omezeny, že nemohu žádnou najít a musím se tak sama připravovat na neasistovaný porod doma.
4 poděkování
zabulenkap  25. říj 2017

Utíká to jak voda...

Tak jsme ve 25. týdnů. Miminko je v pořádku. Kope už někdy dost silně, že to až zabolí. Dcerce i tatínkovi se hrozně líbí jak se hýbe celé bříško. Test na cukrovku byl u první dcerky hrozný, ale tentokrát byl v pohodě. Byla i sranda, byl tam se mnou taťka, tak jsme se i nasmáli. A hlavně tentokrát cukrovku nemám, tak se těším na cukroví. :-D Utíká to jako voda. Někdy mě až děsí, že už za tři měsíce bude beruška venku. :-)

Jinak je mi krásné, jen si občas už přijdu nemotorná hlavně při zvedání z postele nebo při zavazováni bot a celkově ohýbání. :-D

Přeju všem maminkám, ať je vše ok! :-)
3 poděkování
renata43  9. bře 2017

Vlastní cestou

Mám tři děti a u čtvrtého těhotenství jsem se rozhodla jít vlastní cestou, která je intuitivní, vychází z předchozích zkušeností a informací, ale s ohledem k současné medicíně. Moje návštěvy u velmi přijemné gynekoložky - primářky probíhají pouze formou pravidelné konzultace bez invazivního vyšetření. V případě jakéhokoliv problému či na mou žádost mohu využít dostupná vyšetření. Doposud však něco takového nebylo zapotřebí. Pouze v 8. týdnu jsem podstoupila jedno krátké vyšetření ultrazvukem a nechala jsem si v 10 tt udělat specifické neinvazivní, genetické vyšetření.

Test na těhotenskou cukrovku jsem odmítla. Prozatím je mi stále dobře a žádné potíže nemám...
5 poděkování
ahanka  7. bře 2017

Hlavně žádné drama

Jak píšou ostatní, miminko je čilé, vrtí sebou, kope, hlavně tam, co ho něco tlačí, například lem kalhot nebo opřený tablet, kope více v určitých polohách, například, když ležím na pravém boku. Pohyby jsou mnohdy zřetelně vidět.

Co se týče jídla - chuť mám jen na cukry a sacharidy, do normálního jídla se mnohdy nutím, tak to některé dny trochu obejdu a živím se celý den banány, jogurty, cereáliemi atd.

Test cukrovky - zacpěte si nos, když necítíme, téměř nerozeznáme chuť. Jak jsem napsala, chuť na sladké mám, mně tedy roztok se zacpaným nosem doslova chutnal. Avšak mám nízký tlak a cukr v krvi po ránu vždy docela nízký, takže jsem tři hodiny proležela na křesle s obkladem na hlavě. Vše jde zvládnout! Čekají nás těžší úkoly. Personál byl neuvěřitelný, ke všem v ordinaci, milý a vstřícný. Měla jsem pak slušné hypo, tak mě manžel přijel vyzvednout a já do sebe po ukončení testu doslova hodila tatranku. Většinou trvá 3-4 hodiny, než se po hypu tělo spraví, takže určitě zkusit zajistit trochu klidu a odpočinku, nohy nahoru. Odpoledne je to lepší, ale tělo je stále trochu slabé a můžete mít po celý den i noc hlad.

Také už začínám shánět oblečení, v práci budu končit o něco dříve, protože uplynulé měsíce byly stresové, a to mi nedělalo dobře. Už chci mít klid a připravovat se na mimčo.

Doporučuju pohyb, já jezdila na běžkách a nemůžu si je vynáchválit. Díky klouzavému pohybu nejsou zatěžovány klouby a nadváha se na rovince taky vůbec neprojeví, naopak. Krásně se protáhnou záda a vůbec nebolí. Už začínám vyžadovat i občasné masáže a ve vodě bych nejraději trávila celé dny. Ale ještě to není tak zapotřebí, pupek je ještě snesitelný, i když už to není tak bezstarostné. Jsou dny, kdy tlačí od rána a to nevím, co bych. Se pak tedy vždycky vystelu polštáři a ležím.
2 poděkování
barborak4  2. bře 2017

Zase trochu jinak 25 tt.

Začínám být nemotorná - těžko vstávám z postele, měním polohu a připadám si jako důchodce. Chuťe najednou přešly, kolikrát nemám vůbec chuť jíst. Občasné kávování jsem musela vypustit, protože mi po ní začalo bušit srdce a navodila mi deprese. Určitě k tomu hormony jen přispěly, ale už vím, co znamená cítit se duševně špatně a nechci to už zažít.

Miminko je aktivní, už zaznamenávám pohyby i okem... jen škoda, že manžel ještě žádný necítil ani neviděl. Příští týden test na cukrovku - ale nějak to neprožívám. Hlavně, ať je vše v pořádku :four_leaf_clover: :heart:
1 poděkování
nuggett  24. pro 2016

Pro mě naprostá pohoda

Já byla na konci 28tt na OGTT a dostala jsem přeslazený čaj - půl litru, který jsem s chutí vypila na skoro jeden lok (byla mi zima a měla jsem hlad 😂 ) . Přišla jsem na půl sedmou, sestřička tam byla báječná, půjčila mi časopisy, pokecala. Tři hodinky utekly jako voda. Odběry mi brala z jedné ruky, ať nejsem jak narkoman 😂 a neudělala se mi ani modřina. Přišla jsem domů, zašla se psem a začala si dělat jídlo a v tu dobu už přišla asi slibovaná hypoglykemie, takže třes rukou, slabost apod. Tak jsem si dodělala jídlo a bylo mi zas fajn. 😊

Takže pro dámy z daleka opravdu doporučuju svačinu s sebou.
1 poděkování
victoria_vamp  19. pro 2016

Test na cukrovku

Já byla na tomto testu minulý týden. Měla jsem dorazit na 7 ranní, samozřejmě již od 4h jsem byla vzhůru. Nejhorší bylo, že jsem se nemohla najíst, já tak do hodiny od vstávání jím, pak je mi trochu zle, takže nyní jsem měla obavy jak mi bude po vypití roztoku. Vzali mi krev, posadili do čekárny, za chvíli jsem pila skoro čirou tekutinu, cca 0,3l...chutnalo to jako sirup na kašel, ale ke konci mi to bylo velmi protivné, přesto vypít to do 5-ti minut mi nedělalo problém. :) Hodinu od vypití mi vzali krev (a také tu první hodinu mi nebylo vůbec dobře), potom opět odběr po další hodině, takže jsem odcházela po 10.hodině. Byla jsem pěkně unavená, takže doma nožky nahoru! :)
1 poděkování
makymak  9. pro 2016

Cukr a pás do auta

Test na cukr - bylo to sladký jak cecek, ale dalo se to! :) Investovala jsem do pásu pro těhotné Besafe. Nedávno do nás v autě narazila řidička zezadu, raději jsem jela na vyšetření, mimi i plodové obaly v pořádku, ale ten strach! Tak buďte opatrné! :)
3 poděkování
veselakata  9. lis 2016

Těhotenská cukrovka

Čekám třetí dítě, u prvních dvou jsem měla cukr nízký a ted u třetího mám těhu. cukrovku, musím si 3 x denně píchat inzulín.

Test bych rozhodně neodmítla, už kvůli zdraví miminka, mimča s neléčenou těhu cukrovkou mohou mít po porodu velké problémy, při hodně vysoké cukrovce může dojít i k poškození vývoje plodu.
4 poděkování
stealthgirl  1. říj 2016

Těhotenská cukrovka

Jsem podruhé těhotná a test na těhotenskou cukrovku jsem odmítla, protože při prvním těhotenství jsem glukózu vyzvracela a radši nikomu nic neřekla, protože by mě na to poslali znova. Takže testy byly negativní.

Teď už jsem řekla, že mě na to nikdo nedostane.
0 poděkování
simireka  15. srp 2016

Cukrovka

Vyšetření nebylo tak hrozné, jak jsem si myslela, sestřička mi to rozlila do dvou hrníčků a ten první mi docela i chutnal, :-) ale třikrát odebrání krve mi dalo zabrat a musela jsem si jít potom zdřímnout. Takže nic hrozného. :-)

Jinak náš malej bude fotbalista, protože kope a vrtí se skoro celý den, :-) ale aspoň o něm vím a jsem klidná.
2 poděkování
ajik123  26. črc 2016

Ogtt

Voda byla teda hnusná, po vypítí mi bylo chvilku blbě od žaludku, ale žádná trága. Čekala jsem tam od 7-13:00 hod., protože se jim rozbil stroj na výsledky krve, no a vydržela jsem i takovou dobu v čekárně.
1 poděkování
obyvatelka  26. črc 2016

Pobyt v nemocnici

25. týden pro mě byl ve znamení pobytu v nemocnici. 23+0 jsem se začala otevírat a rapidně se mi zkrátil čípek. Musela jsem být okamžitě hospitalizována, aby mi zastavili kontrakce a mohli mi provést cerkláž čípku.

Zatím všechno vypadá dobře, nicméně svůj 25, tt pořád trávím v nemocnici a doufám, že půjdeme s prckem oba brzo domů.
0 poděkování
morance  23. čer 2016

Vyšetření OGTT

Tento týden jsem byla na vyšetření OGTT a nebylo to tak strašné, jak mi každý vyprávěl.

Měla jsem do 5-ti minut vypít 0,5 litru sladké tekutiny. Jsem zvyklá přes den hodně pít, tak mi to nedělalo problém. Jen jsem byla po třech odběrech krve hodně unavená a po návratu domů jsem si lehla a odpočívala.

Budoucí maminky, nebojte se, dalo se to zvládnout.
0 poděkování
lirael  3. dub 2016

Test na cukrovku

Podle vyprávění kamarádek, které si tím už prošly, jsem nečekala nic příjemného. Nakonec jsem byla sama překvapena, že to není nic hrozného. Tekutina není žádná dobrota, ale dá se to v klidu zvládnout.

Všem přeji, aby jim test proběhl v pohodě a bez problémů. :-)
1 poděkování
fabian25  12. bře 2016

Test na cukrovku

Já na tom testu už byla dvakrát. Teď čekáme třetí mimčo, ale vůbec mi to nepřipadá jako nějaká hrůza. Jsou i horší věci.
2 poděkování
hi.terry  29. únor 2016

Ogtt

Já dostala na vybranou. Zda-li chci či ne. Přístup a nenucená aktivita mého gynekologického ošetřujícího personálu mě mile překvapila.

Odmítla jsem.

Moderní lékaře, co nechávají volbu neakutních vyšetření na pacientech, chválím a jsem jim za to vděčná.
3 poděkování
bara_13  28. únor 2016

Cukr

Ahoj, testu na cukrovku jsem se také bála protože nevydržím hladová a ještě k tomu vypít velké množství tekutiny najednou.... áááááá :-|.

Ale sestřička mě uklidnila, že budu pít jen hooodně přeslazený černý čaj a že si mohu do toho čaje vymačkat i citrón. Nakonec jsem to vypila i bez citrónu a ty dvě hoďky jsem vydržela. :-) :-)
1 poděkování
martanka007  24. únor 2016

Pohyby

V tomto týdnu už cítím lépe pohyby i na ruku. Hlavně vždy večer a když se vzbudím v noci.

Pomaličku jsem se začala dívat po výbavě pro chlapečka, co se týká oblečení, snažím se sehnat pěkné věci, ale již použité. I tak to budou velké výdaje.

Váha mi ukazuje o 10 kg vyšší číslo než před otěhotněním.

Cítím se docela fajn, akorát mě hodně trápí alergie, na kterou nemohu brát s léky s antihistaminiky, proto hodně kýchám a smrkám. Mám vytipované potraviny, po kterých mě pálí žáha, například cibule, bílý chléb a těmto se snažím vyhýbat.
2 poděkování
veronikajanova  23. únor 2016

Hrozné

Vypít 3 dcl teplé a šíleně sladké tekutiny bylo peklo. Po půlce mě natáhlo na zvracení a pak už s každým napitím znovu a znovu. Nakonec jsem to dala, ale už nikdy více!
0 poděkování
petradlo  23. únor 2016

Co nejjednodušeji

Jsem naprosto nadšená z rozhodnutí rodit doma. Na konzultace chodím k PA co 6 týdnů, ultrazvuky zatím jen 2 - asi jsou nutné, příští týden mě čeká ten nejjednodušší glukózový test - mám si v lékárně koupit přesně naváženou glukózu, zamíchat do svého čaje a za hodinu přijít na odběr :-) . Případný trojtest nalačno by se dělal jen při špatných výsledcích. Miluju odborníky, kteří ví, že lidské tělo je ten největší a nejvyšší odborník a důvěřují mu. :-D

Stejně jako nikdo nediktuje miminku, jak má růst, stejně i maminka intuitivně ví, co je pro ni a pro její dětátko dobré.

Holky, přeju vám všem krásné těhotenství a zdravé potomstvo!
10 poděkování
lenka539  2. lis 2015

Vyšetření těhotenské cukrovky

Ahoj maminky, ráda bych se s vámi podělila o mou zkušenost s vyšetřením. Byla jsem připravená od kamarádek na nejhorší, čekala jsem hnusnou sladkou věc, která jde vypít jen z těží, ale ráda bych vás, které to čeká uklidnila, každý to samozřejmě má jinak, ale nakonec to chuťově nebylo tak hrozné. V klidu jsem požadovanou glukozu vypila a i ty dvě hodiny tam vydržela čekat. Nemějte obavy, skutečně není důvod.
0 poděkování
dagmarj  7. říj 2015

Ogtt

Test na cukrovku jsem odmítla. Věděla jsem, že tam nedokážu dojít hladová a vypít nechutnou tekutinu. Určitě bych to vyzvracela, takže jsem se s Dr. domluvila a nevadilo mu to. Jen sestřička trošku frfňala.
1 poděkování