4D Ultrazvuk

4D ultrazvuk ( resp. 4D ultrazvukové zobrazení) je trojrozměrné zobrazení plodu v reálném čase. V jednoduchosti by se dalo říci , že je to 3D zobrazené v pohybu. Vidíte tedy trojrozměrný obraz vašeho miminka7 jak se pohybuje ve vašem bříšku. Neumí vám však sdělit nejčastější otázky jako jsou například: jak je dítě velké, jakou má výšku, váhu. Orientačně je to možné ve 20. týdnu těhotenství20, ale jde v zásadě spíše o odhady. Tyto informace snad bude umět nástupce 5D, který už je také v provozu.

Většina pracovišť nabízí 3D/4D ultrazvuk. Přístroj, který umožňuje 4D zobrazení děťátka, dokáže udělat i jeho statickou fotku v 3D2. Po skončení vyšetření proto obdržíte fotky a také video miminka.

Výhody 4D ultrazvuku

Výhodou 4D zobrazení oproti 3D je možnost sledovat detailně plod82 v pohybu, pohyb končetin, jeho mimiku tváře, či srdeční činnost .

Kdy v těhotenství ?

Vyšetření je možné udělat kdykoliv. Pracoviště poskytující 4D ultrazvukové vyšetření se rozcházejí v uvedených optimálních časech absolvování vyšetření. Obvykle se doporučuje vyšetření mezi 12.-16. týdnem21 a pak ve 24.- 29. týdnu26 těhotenství24. V tomto čase je dostatečné množství plodové vody2, která je nezbytná pro optimální zobrazení děťátka .

Od 16. týdne29 je plod již příliš velký na celkové zobrazení jeho těla, tedy po tomto týdnu již není možné vyšetřit celé tělo plodu. Horní hranice pro vyšetření je 36. týden24. Při vícečetné graviditě je horní hranice vyšetření posunutá do 26. týdne15 těhotenství.

Průběh vyšetření

Vyšetření se provádí vaginální nebo abdominální ultrazvukovou sondou. Vhodný typ sondy určí lékař. K vyšetření není nutné přijít nalačno. Je potřeba před ním vyprázdnit močový měchýř a neaplikovat si v den vyšetření na bříško krém nebo tělové mléko.

Využití 4D ultrazvuku

Většina 3D/4D ultrazvukových vyšetření je prováděna komerčně - pro získání videa a fotek miminka v bříšku do rodinného alba. Jde o tzv. keepsake nebo baby - facing. Tento typ vyšetření neslouží pro diagnostické účely, ale jen na prezentaci vašeho miminka.

Pokud se 3D/4D ultrazvuk provádí i jako diagnostické vyšetření, umožňuje lékaři detailnější zobrazení jako 2D. 3D ultrazvuk například umožňuje přesnější výpočet objemů různých orgánů a patologických útvarů plodu. Dokáže velmi detailně zobrazit skelet plodu, zhodnotit některé povrchové anomálie plodu: rozštěp rtu, nádory plodu, defekty neurální trubice a pod. (tyto anomálie se samozřejmě dají odhalit i při klasickém 2D zobrazení). Některé speciální 3D/4D zobrazovací techniky , například STIC ( Spatial Temporal Image Correlation ) umožňují detailnější zobrazení srdečních anomálií a pod .

Je však třeba zdůraznit, že neexistuje anomálie plodu, která na své odhalení vyžaduje výlučně 3D/4D ultrazvuk a hlavním diagnostickým nástrojem při ultrazvukovém vyšetření je klasické 2D zobrazení .

Platba za vyšetření

Vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Je třeba zaplatit si ho .

Související články

Více o 4D ultrazvuku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180322090147/http://www.4dultrazvuk.cz/
  2. http://www.usg.sk/
  3. https://web.archive.org/web/20160326054857/http://www.3dultrazvuk.sk/www/index.php/3d-a-4d-ultrazvuk
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/3D_ultrasound
  5. http://www.femicare.org/3d-4d-ultrazvuk
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se 4D ultrazvukem

Máš zkušenost se 4D ultrazvukem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kejtyna  9. dub 2015

Není nad podrobné vyšetření

Na 4D ultrazvuk jsem původně šla jen a pouze z toho důvodu, že jsem chtěla mít pěknou památku ve formě videa. Šla jsem tuším v 28 týdnu, tedy už po podrobném velkém ultrazvuku od doktora Vlašína v Prenatalu v Brně. Na ultrazvuk jsem šla u nás ve Zlíně do Predika, pan doktor začal přeměřovat a ukazovat miminko a velmi záhy narazil na rozštěpovou vadu páteře, které si do té doby nikdo nevšiml. Po opakovaných vyšetřeních v Brně mi vadu potvrdili, a řekli, že nejít na ten 4D utz, pravděpodobně ji do konce těhotentví nikdo ani neobjeví. Já tedy 4D vděčím za mnohem víc, než za krásné fotky a video, a rozhodně doporučuji si za tuto velmi přesnou formu utz připlatit.
2 lidé považují za užitečné
mavega  8. dub 2015

Helios Brno

Na 4D ultrazvuku jsem byla na pracovišti v Brně, v centru Helios. Byla jsem velmi mile překvapená. Na rozdíl od Prenatalu tam nejsou dlouhé čekací doby, dali nám několik obrázků, dítě přeměřili, další obrázky poslali na mail a dali nám video z celého vyšetření. Paní doktorka, nepamatuju si, jak se jmenovala (mladá Slovenka) byla velice milá.