Chrápání

Jakmile spící člověk během spánku hlasitě až hlučně dýchá nosem nebo ústy, jde o chrápání, které často ani tak netrápí "chrápajícího", jako je obtěžující pro druhé lidi. Ti jsou totiž chrápáním rušeni ve svém vlastním spánku a odpočinku a hledají tak různé metody a techniky, jak chrápajícího člověka uklidnit a utišit.

Příčiny chrápání

Některé metody utišení, jako například opakovat "c c c c c" jsou sice na malou chvíli účinné, ale neřeší příčinu chrápání. Ta totiž tkví v určité překážce umístěné v dýchacích cestách, která brání volnému průchodu vzduchu, jakmile je člověk v horizontální poloze, tedy v leže. Přes den totiž lidé nechrápou, protože stojí, sedí, jsou v pohybu, svalstvo je aktivní a vzduch může procházet bez problému. Jakmile se ale uklidní a usínají, svalstvo začne přirozeně ochabovat - nejčastěji svalstvo zadního měkkého horního patra v ústech (krku).

Léčba chrápání

Zajímavostí je, že chrápáním trpí ti lidé, na které je během dne vyvíjen přílišný stres, tlak, žijí ve spěchu, napětí a nedokáží se tak během dne uklidnit. Jediným možným řešením u tohoto typu chrápání je tak zásadní změna životního stylu, kdy začne i během dne docházet k uvolnění, odreagování, částečné meditaci, při kterých se svaly uvolní a nebudou tak mít jedinou příležitost k uvolnění při spánku.

Změnou životního stylu se v tomto případě chápe například:

 • přestat kouřit,
 • omezit a nebo vysadit užívání alkoholu,
 • pomoci může, ale nemusí, zhubnutí, pokud člověk trpí obezitou a nebo jeho váha není k jeho výšce ideální,
 • změna spacích návyků - namísto spaní na zádech, spát na boku
 • neužívat různá sedativa 4 hodiny před spaním

Jednou z léčebných metod jsou také různé přístroje a produkty proti chrápání, které mohou v boji proti chrápání pomoci. Mezi takové patří například Polštář proti chrápání, který nastaví během spánku hlavu člověka tak, aby dýchacím ústrojím procházel vzduch plynule a snadněji. V krajních případech lze chrápání řešit i operací, pokud žádná z předešlých léčebných metod a nebo změn nebyla úspěšná. Operace ale musí být předem zvážena a probrána s lékařem.

Chrápání u dětí

Dětské chrápání může znít směšně, zábavně, ale může přispět k nočnímu počůrávání, brždění (zpomalení) růstu dítěte a nebo zhoršeným výkonům ve škole. Chrápání jako takové narušuje kvalitu spánku, dítě se nevyspí tak, jak potřebuje a následně je jim diagnostikována hyperaktivita, deprese, problémy s integrací nebo ADHD1. Problém je přitom jednoduchý: nekvalitní dětský spánek6.

Dětský spánek má několik fází a pokud je jeho nejhlubší fáze, tzv. REM fáze, narušena chrápáním, nedochází ke kvalitní a úplné regeneraci mozku, což vede k únavě a následně může chrápání zapříčinit i postižení některých orgánů.

Vše tak souvisí se vším. Jakmile dítě chrápe, jeho spánek není kvalitní, dítě je nevyspalé, nezregerované, unavené a nechová se tedy tak, jak by se chovalo při naplnění svých spánkových potřeb. Pokud rodiče situaci s chrápáním neřeší a nechávají situaci volně plynout, může vyústit ve výše popsané, nejen zdravotní, problémy.
Chrápání u dětí

Příčiny chrápání u dětí

Za chrápáním u dětí je potřeba vidět příčiny jako jsou:

 • oslabený imunitní systém,
 • zvětšené krční nebo nosní mandle,
 • senná rýma, zánět horních cest dýchacích,
 • malé/zúžené dýchací cesty,
 • nedostatečné uvolnění svalů, kterými proudí vzduch dýchacím ústrojím,
 • spánková apnoe.

Rozdíl mezi chrápáním dospělých a dětí

V zásadě je princip stejný, kdy je chrápání hlasitým dýcháním, které vyplývá z vibrace vzduchu, jenž prochází horními cestami dýchacími. Chrápání je tedy jen zvuk. Za tímto zvukem ale stojí jakýsi odpor v dýchacích cestách, který zabraňuje plynulému a snadnému průchodu vzduchu horními dýchacími cestami. Během spánku se svaly zcela neuvolní, dýchací cesty tak nejsou zcela průchozí a množství vzduchu tak musí projít daleko užším prostorem. U dětí je ale chrápání závažnější hlavně z důvodu vzniku spánkové apnoe nebo rezistence horních cest dýchacích.

Spánková apnoe versus rezistence horních cest dýchacích

Při rezistenci (odporu) v horních cestách dýchacích se dítě probudí, protože buď samo slyší své chrápání, nebo nemůže dobře a pohodlně dýchat a nebo je pro něj dýchání velmi obtížné. U rezistence nedochází k absenci kyslíku a nebo k výkyvům hladin kyslíku a oxiku uhličitého v krvi, stejně jako nedochází ke změnám v tkáních dítěte.

Spánková apnoe1 je stav, kdy se dítě snaží dýchat, ale nemůže - dýchací cesty zkolabují a neotevřou se. Oxid uhličitý v krvi roste, kyslík naopak klesá a díte se samo musí probudit, aby nabralo dech. Spánková apnoe se pozná tak, že má dítě během spánku v dýchání několikasekundové pauzy, najednou. Chvíli dýchá pravidelně, ale najednou se jeho dech zastaví na pár sekund (i déle!!!) a pak zase pokračuje v dýchání a nebo se samo probudí, aby se nadechlo.
Chrápání

Oba tyto případy nekvalitního spánku u dětí narušují jejich spánek a dítě je během dne unavenější, podrážděnější a hlavně nevyspalé. Po poradě s lékařem, je-li dítěti diagnostikováno spánkové apnoe, mu mohou být odstraněny krční/nosní mandle a nebo jiné překážky (cysty, nádory) v nose a nebo v krku, aby se zprůchodnily dýchací cesty a odstranila se překážka v dýchání.

Více o chrápání na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20160406181429/http://www.celostnimedicina.cz/problem-zvany-chrapani.htm
 2. https://web.archive.org/web/20151229193023/http://www.medicalcomfort.cz/priciny-chrapani.html
 3. http://www.chrapat.sk/ked-chrape-dieta (SK)
 4. http://www.medicalnewstoday.com/releases/4257.php (ENG)
 5. http://www.whattoexpect.com/toddler-safety/child-snoring.aspx (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s chrápáním

Máš zkušenost s chrápáním?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru