Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

19. týden těhotenství

19. týden těhotenstvíKolem 19. týdne těhotenství začíná pokožka dítěte produkovat mazlavou, krémovou látku/hmotu, která chrání jeho pokožku před pobytem v plodové vodě2 a říká se jí mázek. Kůže dítěte je zatím velmi tenká a obsahuje i takové buňky, které tvoří pigment - díky nim má pak kůže určitou barvu. Buňky na povrchu kůže se odlupují a společně s chmýřím, mrtvými buňkami, jemnými chloupky a tuky, které pokožka vyloučila, jsou součástí výše uvedeného kožního mázku. Ve většině případů se mázek vytrácí před porodem, ale například u nedonošených dětí4 může být mázku po těle více a nebo u donošených dětí může být mázek v záhybech končetin i po porodu.

Tělo miminka by se dalo v tomto období rozdělit na tři stejně velké části, přičemž hlavička představuje svou velikostí právě jednu třetinu z celé délky těla. V hlavové části, resp. v ústní dutině, dochází k vytváření základů prvních zoubků, tedy mléčných. V obličeji se formují mimické svaly, miminko se tak už pokouší otevírat a zavírat ústa, pohybovat rty, nadále pije a polyká plodovou vodu a pod.

Pokud čekáš chlapečka, je v tomto týdnu už celkem vyvinutý jeho reprodukční systém. Varlata jsou na svém místě a už delší dobu vylučují testosteron a taktéž je viditelný už i šourek. V případě holčičky je reprodukční systém už plně vyvinut. Vejcovody3, pochva i děloha3 jsou už správně uloženy a vaječníky již v tomto týdnu obsahují více jak 6 miliónů primitivních vaječných buňek, které se po porodu sníží na cca 1 milión. S těmito poté bude holčička ve svém životě disponovat.

Miminko je v tomto týdnu od hlavičky k zadečku dlouhé 15,3 cm, to je asi jako barevná pastelka a váží kolem 240 gramů.

Nepříjemným průvodcem tohoto týdne a dalších, které budou přicházet, mohou být případné skvrny na čele, nosu, bradě a tvářích. Jde o nadměrnou pigmentaci pokožky, která je běžným projevem gravidity24 některých těhotných žen. To samé se může vytvořit i na bříšku, avšak v podobě tmavé vertikální čáry od pupku níže. Po porodu by měly opět vymizet. Pozor však na sluníčko, to je může ještě více ztmavit.

Pokud cítíš, že máš vysušenou, až svědivou pokožku, znamená to, že se Ti kůže postupně natahuje a je vhodné mazat ji krémy - těhotenskými a nebo obyčejnými tělovými mléky - aby se předešlo popraskání a striím25. Kromě bříška se toto popraskání a přibírání může objevit i na stehnech, bocích a hýždích.

Stejně jako v předchozích měsících platí i v tomto vhodnost zapojení některých sportů a nebo pohybových aktivit do denního programu. V případě rizikového těhotenství je to na konzultaci s lékařem, ovšem v jiných případech je vhodná jóga, chůze, plavání a pro všechny těhotné pak těhotenské cvičení9.

Vyšetření v 19. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)

Další výkony a vyšetření

Název výkonu Období
Amniocentéza17 (odběr plodové vody) 15.-20. tt
Prenascan4 od 10. tt, obvykle 12.-22. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
MaterniT21 Plus od 10. tt, obvykle od 12. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

19. týden těhotenství v číslech

19. týden těhotenství

 • 19. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 17. týden od oplodnění
 • přibližně 21 týdnů do porodu
 • lékař píše: 18 týdnů + 0 dní až 18 týdnů + 6 dní (zkráceně 18tt + 0 až 18tt + 6)

19. týden těhotenství po dnech

19. týden těhotenství

Video: Ultrazvuk v 19.týdnu těhotenství

<< 18.týden těhotenství18 / 20.týden těhotenství >> 20

Více o 19. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#19
 2. http://www.pampers.cz
 3. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 19. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 19. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
hodnelasky  22. srp 2019

5. měsíc

Cítím se výborně. Po 4 měsících, kdy jsem měla pocit, že vypadám jako ježibaba, se sama sobě začínám zase líbit. Zlepšila se mi pleť a mám dobrou náladu. Občas mě ale přepadne velká únava. Prostě jeden den lámu skály a druhý den, jako kdybych měla energetický deficit a musím ho dospat.
Koupila jsem si těhotenskou sukni a větší podprsenku. Prsa mi vyrostly o velikost snad přes noc. Bříško ještě moc velké nemám, ale už jsem přibrala asi 3 kila - to asi ty prsa, ne? Celé těhotenství výborně spím, mám živé sny a na čůrání vstávám max. jednou za noc. Začínám si to dost užívat, už jsem odvykla některým věcem natolik, že mi vůbec nechybí - alkohol, cigarety, mejdánky a jsem schopná takové akce absolvovat i s čistou hlavou a bavit se. Občas cítím zvláštní brumlání v bříšku - asi první pohyby, je to docela legrační, ale zatím nic pravidelného.
 • lepší pleť
 • více energie
 • lepší pocit ze sebe
 • hůř se mi zvedá z leže
 • některé pohyby mi přestávají dělat dobře- např. z jógy
0 poděkování
drago49  9. črc 2019

19tt

Minulý týden jsem se vrátila zpátky do práce po skoro 2měsíční neschopence, na které jsem byla kvůli krvácení z hematomu. Takže, když už mě dr pustila, vrhla jsem se opět do všeho naplno, o víkendu stavěla nábytek a uklízela, až mě v pondělí opět překvapil narůžovělý výtok. Po poradě s kamarádkou PA jsem volala na svojí gynekologii a paní doktorka mě vzala hned druhý den na kontrolu.
Čípek klidný, PV neodtéká a v břiše pořád chlapeček. Po hematomu už ani památka, ale pro mě to je poslední varování, že už to nejde všechno jako to šlo dřív.
Jinak pohyby mám už 3. týden, máme hodně aktivní miminko a ještě že tak, aspoň se nebojím co se uvnitř děje.
 • Už přestávám vypadat jako tlusťoch, ale začínám mít krásně kulaté bříško.
 • Začala mi zase únava, nevím, jestli je to návratem do práce, ale usnula bych i v tramvaji ve stoje.
1 poděkování
xantista  26. lis 2018

První těhotenství, první pohyby!

Tak konečně. V půlce devatenáctého týdne jsem ležela večer v posteli a najednou kopance do břicha, teda, kopanečky. Ale cítil je i manžel rukou. A od té doby pořád, několikrát denně. Je to fajn, konečně nějaká interakce s mimčem. S energií jsem na tom furt bídně, zvládnu práci, doma něco uklidit, sem tam někam dojdu, ale některé dny jsem prostě odrovnaná. A už si ani neslibuju, že se to zlepší :D . Sem tam se mi i motá hlava, ale už míň. Nebo jsem možná omezila ty situace :) .

Dneska, 18+6, jsem byla na ultrazvuku. Ač jsem celou dobu cítila, že je to určitě kluk, tak doktor si myslí opak. Tak jsem na rozpacích, teda, hlavně z té nejistoty. Už chci vědět, jestli do mě nožičkama šťouchá Rozárka nebo Matěj! Další ultrazvuk i ten velký stihnu ještě před Vánoci, během prosince. Tak snad se to vyjasní. :)
2 poděkování
ircza007  20. lis 2017

Jsem opravdu těhotná? :-)

Už druhý týden se cítím skvěle, nic mě netrápí, až si říkám, jestli jsem opravdu těhotná. Nicméně pak mi sjede pohled směrem dolů, nejdřív se zastaví u prsou (wau! :-D) a pak u břicha (už méně wau :-)) a potvrdí mi, že opravdu jsem těhotná.

Ještě před otěhotněním jsem byla silnější, takže zatím nemám takové to hezké vyklenuté bříško, nebo já ho tak aspoň nevidím, pohyby zatím necítím, ale všechno má svůj čas. Teď si ze všeho nejvíc přeju, aby byl náš klouček zdravý a mě bylo co nejdéle takhle dobře! :-)
2 poděkování
bartova38  4. lis 2017

18+1

Pohyby bohužel ještě necítím, špatně mi vůbec nebylo, zvracela jsem jen 5 dní, za to jsem hrozně ráda. 🙂 Přibrala jsem jen půl kila, ale břicho mám, že už bych mohla rodit! 😀

Po 20tt mám slíbený ultrazvuk, tak už se nemůžu dočkat na pohlaví. 🙂
2 poděkování
zabulenkap  18. zář 2017

Kopanec :-)

Tak jsme úspěšně v 19 tt. Kontrola u dr. dopadla dobře. Vypadá to na holčičku, ale ještě si to máme nechat potvrdit za 14 dní na velkém Utz.

Mimi kope občas jak o život. Včera si tatínek položil hlavu na břicho a dostal to přímo do obličeje! :-D Velký kopanec! :-D

Už se těším až zase mimi uvidíme za 14 dní. Těší se i tatínek a mladší dcerka. Utíká to jako voda.
1 poděkování
lstuchlova  21. črc 2017

Kope i manžela

Již dva týdny cítím pohyby, týden kopání. V 19. týdnu je miminko cítit i přes břicho na ruku a poprvé to cítí i manžel. Kope hodně často.
Jsem těhotná poprvé, tak jsem překvapená, jak brzy jsem pohyby ucítila.

Mám nakoupeno nějaké oblečení a objednanou téměř celou výbavičku.

Docela mi povyrostlo břicho, ale neschovám ho už od konce třetího měsíce, přitom nějak hubená nejsem.

Zatím jsem přibrala dvě kila.

Pohlaví ještě neznáme.
2 poděkování
puzakovna  27. led 2017

18+6 vrátily se mi nevolnosti

Asi týden je mi špatně od žaludku a je jedno jestli se najím nebo ne a je mi stejně blbě po jabku i po svíčkové s knedlíkem, tak nevím jestli už je to tlakem rostoucího břicha na žaludek...

Pohyby zatím jen jednou, takový jemný ťukání v jednom místě.
3 poděkování
lenka062017  10. led 2017

18+2

Už asi 2-3 týždne si užívam zvýšenie energie a život bez nevoľností, takže okrem rastúceho bruška, radosti a komínku s oblečením pre malú nemám aktuálne žiadne iné príznaky. Pohyby už nedočkavo vyčkávam, zatiaľ asi nič.
0 poděkování
andyhruskova  5. pro 2016

Pohyby 19tt

Zatím boužel žádné necítím. Ale uklidňuji se tím, že jsem těhotná poprvé, takže bude asi chvilku trvat než je ucítím a nebo než je určitě poznám. Jinak je mi dobře :slight_smile: a snad už se brzy dozvím, jestli čekám holčičku nebo chlapečka.
1 poděkování
kittynka  11. bře 2016

19tt

Třetí moje děťátko, po dvou kloučcích konečně holka :-) tak je to znát! Vlasy bez lesku jak krepové, beďary na ramenou, obličeji, dekoltu. Bohužel - nevolnosti zatím neustoupily, přicházejí 3 x denně, kdykoliv. To zvracení mě opravdu nebaví!
1 poděkování
michaelapfeiferova  30. led 2016

18+2

Zatím se u mne neobjevily žádné pohyby. I přes to, že za sebou jedno úspěšné těhotenství mám. Ale nepanikařím :-) .

Pleť se mi od minulého týdne dost zhoršila. Na čele mám spousty pupínků a okolo nostu a brady suchou kůžičku. Každé těhotenství je výjmečné a nelze na jisto napsat, co by měla každá žena mít teď a takto.

Za chvíli budu v polovině svého očekávání, a tak pomalu nakupujeme výbavičku.

Moc se těšíme! :-)
2 poděkování
jozinzbazin82  19. led 2016

19. týden

Hned první den tohoto týdne jsem začala cítit jak miminko kope a od té doby zatím každý den. Je mi výborně, chutě ani nevolnosti žádné, dokonce i únava je pryč. Zkrátka pohoda. Vlastně jeden problém se našel - nevešla jsem se do zimních kalhot, nezapnula jsem přes břicho ani zip. :-) Musela jsem jít na procházku v teplácích....
0 poděkování
martanka007  12. led 2016

Čekáme chlapečka

Tento týden těhotenství uběhl poklidně. Měla jsem další větší kontrolní ultrazvuk v nemocnici kvůli zvýšené hodnotě šíjového projasnění a paní doktorka řekla, že vše vypadá v pořádku, že čekáme zdravého chlapečka. I když jsem si přála holčičku, přítel si přál chlapečka a oba jsme rádi, že čekáme zdravé miminko.

Na váhu jsem přibrala zatím necelých 6 kg, ale do všeho se vejdu a ani paní doktorka neříkala, že by to byl velký přírůstek.

Nevolnosti už mě netrápí, akorát únava trošku přetrvává, a to hlavně z důvodu, že v noci nemůžu spát kvůli silné alergii, na kterou nemohu brát prášky obsahující antihistaminika, takže neberu nic.

Denně piji jedno kafe s kofeinem, tak snad miminku neubližuji.

Včera jsem cítila tři konkrétní kopanečky i do ruky, jinak v tomto týdnu pohyby spíše neurčité.
2 poděkování
snow111  5. lis 2015

Pohyby

Už cítím první pohyby a je to moc krásné. Začali mě trochu pobolívat kyčle po delším sezení, ale ještě to není nic hrozného. Taky mi začalo trochu tvrdnout břicho po výšlapu na věž. To byl blbej nápad pro těhotnou.

Konečně si začínám užívat, že jsem těhotná a je to moc příjemné období. Snad mi tento stav vydrží dlouho! :)
0 poděkování
barborelka  7. říj 2015

Pohyby

Tento týden byl pro mě zlomový. Poprvé jsem ucítila pohyby naší prďolky v bříšku. x-) Byl to "zvláštní" pocit, ale nádherný.
7 poděkování
pladik  5. říj 2015

První dloubance :)

Tento týden je pro mě dost náročný. Začaly se mi uvolňovat vazy, a tak mě bolí v kříži, kyčle, kolena i kotníky.

Na druhou stranu už týden cítím v břiše nějaký pohyb a včera poprvé jsem jej cítila i na ruce přiložené k bříšku. Je to krásný pocit. Jen je potřeba, aby se v břiše vše srovnalo jak má. Miminko mi začalo asi tlačit na žaludek a tak nevolnosti, kterých jsem se zbavila před asi 4-mi týdny zase jakoby mávnutím kouzelného proutku přiletěly k nám.

Jediné štěstí je, že nezvracím a ani jsem od začátku těhotenství nezvracela.
0 poděkování
leniczka23  5. říj 2015

První pohyby

Jako prvorodička jsem netrpělivě čekala na první pohyby, ale věděla jsem, že si nejspíš počkám.

18+1tt: Již několik dní jsem měla pocit, že něco cítím, ale jistá jsem si nebyla a pak, 18+6tt, to bylo naprosto jasné a dokonce i viditelné. Byl to nový, nádherný pocit, pocit štěstí a úlevy.

Od této chvíle byly pohyby jasné a silnější a silnější.
6 poděkování