Vývoj plodu po týdnech

Jak se v průběhu těhotenství vyvíjí miminko a ve kterých týdnech v jeho růstu nastávají výrazné pokroky? Jak je to s vývojem pohlaví, mozku a plic plodu? Pokud tě tohle všechno zajímá, podívej se na náš článek, v němž se věnujeme vývoji dítěte po týdnech – od početí až po okamžik, kdy je připraveno na porod.

Vývoj plodu po týdnech

Miminko si během 40 týdnů ve tvém bříšku projde fascinujícím vývojem.

Vývoj plodu – důležité okamžiky

 • Během těhotenství si miminko v bříšku projde různými pokroky. Přestože přijdou i chvíle, kdy se ti možná bude zdát, že tvé těhotenství trvá celé věky, zkus se na to podívat z jiného úhlu pohledu – ze dvou buněk, které se sloučí, se během 40 týdnů vytvoří malý človíček, v jehož tělíčku fungují všechny orgány.

Vývoj pohlaví

 • Nejčastěji se maminky dozvídají pohlaví svého potomka kolem 20. týdne těhotenství21, tedy pokud se děťátko neotočí tak, že není pohlaví vidět. Ženy, které ovšem absolvují NIPT test12 z krve, se mohou pohlaví dozvědět dříve, a to už v 11. týdnu těhotenství, od kterého se toto vyšetření provádí.
 • O tom, jestli to bude chlapec nebo holčička, je však rozhodnuto již při oplodnění. Všechno totiž závisí na spermii, která se k vajíčku probojuje, a na tom, zda je nositelem chromozomu X nebo Y. Chromozom X znamená, že se narodí holčička, Y zase, že to bude chlapeček.

První pohyby plodu

 • První pocítění pohybů miminka ve tvém v bříšku je během těhotenství nezpochybnitelně velkým milníkem. Pokud si kladeš otázku, kdy poprvé zaznamenáš, že se děťátko pohnulo, můžeš se na tento okamžik soustředit už kolem 15. týdne těhotenství – pokud jsi vícerodička, nebo kolem 20. týdne těhotenství – čekáš-li své první miminko.
 • Podívej se, jaké faktory dokáží ovlivnit vnímání pohybů miminka 👇

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.

Hranice přežití – předčasný porod

 • Hranice přežití (neboli viability) plodu v případě předčasného porodu se rovněž považuje za důležitý milník v jeho vývoji. Přečti si, odkdy nastává teoretická možnost, že by miminko bylo schopno přežít, pokud by se narodilo příliš brzy:
Týden těhotenstvíSchopnost přežit
30. ttPokud se nevyskytnou žádné přidružené komplikace a miminko nebude například zápasit s vážnými infekcemi, je zde 98% šance, že by předčasný porod v tomto týdnu přežilo a do dvou let by ve vývoji „doběhlo“ ostatní dětičky, které se narodily v termínu.
32. ttV případě předčasného porodu v tomto týdnu by bylo považováno za středně nedonošené.
34. ttPokud by porod nastal ve 34. týdnu těhotenství, miminko by lékaři vnímali jako lehce nedonošené.
37. ttTento týden těhotenství je nesmírně důležitý – k miminku by už totiž lékaři nepřistupovali jako k lehce nedonošenému, ale dalo by se říci, že by ho vnímali jako novorozence, který se narodil v přibližném termínu porodu.

Zajímavosti vývoje plodu v děloze

 • Miminko přispívá k tvorbě a obměně plodové vody, protože ji pije, díky čemuž prochází jeho trávicím a močovým traktem. Maličké tedy plodovou vodu „vrací zpět“ v podobě moči a celý cyklus se takto několikrát denně zopakuje. Jde o velmi důležitý proces, kterým si děťátko trénuje své orgány, jako jsou žaludek, ledviny a močový měchýř, ale zároveň je to i signál, že se vyvíjí správně. Pokud by totiž plodovou vodu ledvinami nebylo schopno zpracovávat, vedlo by to k jejímu nedostatku. Podstav plodové vody se odborně nazývá oligohydramnion5 a jedná se o nesmírně závažný problém.
 • Děťátko v bříšku dokáže škytat – tento jev dříve či později pocítíš v podobě krátkých, ale rázných a rytmických pohybů. Škytavka miminka v bříšku má také své opodstatnění – jedná se o důležitý trénink jeho bránice a dýchacích svalů.
 • Svůj vztah s miminkem můžeš budovat už ve chvílích, kdy je ještě ukryto ve tvém bříšku. Promlouvej k němu stejným tónem a zabarvením hlasu, zapamatuje si ho a po narození bude miminko uklidňovat, když na něj promluvíš stejným způsobem. Můžeš mu také zpívat jednu písničku, až bude na světě, tato melodie mu rozhodně nebude cizí. 🙂

Týden těhotenstvíVývoj plodu
1. ttZačátek poslední menstruace.
2. ttTělo se připravuje na ovulaci.
3. ttDochází k oplodnění vajíčka spermií.
4. ttOplodněné vajíčko putuje do dělohy a uhnízdí se na její výstelce.
5. ttZ vnitřní části oplodněného vajíčka se začínají vyvíjet placenta, pupeční šňůra a plodové obaly. Dochází k dělení buněk a vzniká embryo, které je velké asi jako zrnko máku.
6. ttEmbryo se tvaruje do podoby pulce a jeho maličké srdíčko se začíná dělit na předsíně a komory. Přestože zatím měří přibližně 5 mm, pomalu se mu vyvíjejí ledviny, plíce a střeva.
7. ttV hlavičce se vyvíjejí mozkové buňky, srdíčko je již plně funkční a dochází k jeho zdokonalování. Stejně jsou na tom i orgány v bříšku – už má maličku játra, slinivku břišní i slepé střevo.
8. ttFormují se tvářička, nohy a ruce – má drobné výstupky, z nichž jednou budou prstíky, a v pusince se vyvíjí základ pro zoubky. Dýchací ústrojí rovněž zaznamenává důležitý milník – tvaruje se dýchací trubice.
9. ttVyvíjejí se pohlavní orgány – u dívek vaječníky, u chlapců zase varlata. Očka jsou již tvořena sítnicí, zornicemi a očními nervy. Srdíčko je vyformováno do čtyř síní.
10. ttZ embrya se stává plod, který má buď částečně, nebo úplně vyvinuty všechny vnitřní orgány, které už se budou „jen“ zdokonalovat. Formují se vnější pohlavní orgány, bránice a klouby na rukou i nohou.
11. ttZačíná období tzv. růstového spurtu – růst plodu nabere velké obrátky. Prstíky jsou od sebe oddělené a právě se děťátku vyvíjí čich.
12. ttNa jazyku se tvoří chuťové pohárky, ledviny vylučují moč do měchýře a miminko si procvičuje svaly na tvářičce – usmívá se, mračí atd.
13. ttTvářička je vyformovaná, očka a ouška se nacházejí „na svém místě“. Plíce vyplňuje plodová voda a maličké si už na prstech trénuje sací reflex.
14. ttRučky má právě o něco delší než nožičky. Jeho tělíčko je pokryto jemnými chloupky, kterým se říká lanugo. Ty mají za úkol vytvořit ideální povrch pro udržení mázku na pokožce, který ho za pár týdnů začne chránit před dlouhodobým působením plodové vody.
15. ttPřestože má ještě oční víčka srostlá, už umí rozlišovat světlo a tmu, a neustále zkouší, co jeho tělíčko dokáže. Pohyby s největší pravděpodobností ještě neucítíš, ale lze je pozorovat na ultrazvuku, pokud miminko zrovna nespí.
16. ttDůsledkem ukládání zásob vápníku se děťátku zpevňují kosti. Kromě toho mu dorůstají drobné kůstky v uších, díky čemuž se mu pomaličku tříbí sluch.
17. ttVelkou novinkou je ukládání zásob podkožního tuku. Ten začíná způsobovat nejen postupné zakulacení tělíčka, ale i zbarvení pokožky. Odteď mu budou na těle stále méně prosvítat žilky, orgány a kůstky.
18. ttNa bříškách prstíků se mu začínají tvořit papilární linie, díky nimž bude mít po narození unikátní otisky prstů.
19. ttPrávě se mu na pokožce začíná tvořit mázek nebo jinak řečeno vernix. Jedná se o bílo-žlutou mazlavou hmotu, která ve větší či menší míře pokrývá celý povrch jeho tělíčka. Těsně před porodem se množství začne redukovat, ale nadále bude miminko chránit před plodovou vodou a spolu s lanugem zabezpečovat ideální tělesnou teplotu.
20. ttZnačným vývojem si prochází nervový systém.
21. ttMiminko už poznalo svou oblíbenou polohu, ve které rádo spinká. Zajímavostí je, že se podobným způsobem bude chtít ukládat na spánek i po narození.
22. ttZačínají fungovat jeho játra, avšak prozatím ještě nezvládnou všechny důležité procesy. I proto miminku pomáhají tvoje játra, která tento orgán miminka dočasně „zastupují“.
23. ttBěhem spánku se mu zdají sny, protože nyní se jeho spánkový cyklus dostává i do REM fáze, která je sněním charakteristická.
24. ttVlásky dítěte nabývají barvu, jakou budou mít po jeho narození. Přesto ale nemusí o barvu vlásků, které bude mít po celý život. Ta se vyprofiluje až v okolí jeho dvou let. Kromě toho se právě začalo tzv. období růstového spurtu, kdy během měsíce zdvojnásobí svoji hmotnost.
25. ttZdokonaluje se dýchací ústrojí, otevírají se nosní dírky a vytváří se základ pro zoubky.
26. ttPrávě se rozhoduje, zda bude děťátko pravákem, nebo levákem. V jeho mozku se totiž už v tomto týdnu stává jedna ze dvou hemisfér dominantní.
27. ttSkončil vývoj oční sítnice, díky čemuž se miminko v bříšku rozhlíží kolem sebe a vnímá nové vizuální podněty.
28. ttV plicích dochází k tvorbě surfaktantu – komplexu tuků a bílkovin, který má nepostradatelnou roli při vývoji plic. Velký pokrok je zaznamenán i na mozkové kůře – vytvářejí se na jejím povrchu první rýhy a záhyby.
29. ttV tomto momentě má již rozvinutý sluch, hmat i chuť a podkožní tuk tvoří přibližně 2 až 3 % jeho celkové hmotnosti.
30. ttMá otevřená očka a jeho nosík je připravený, aby po porodu začal nasávat vzduch.
31. ttVšechny vnitřní orgány jsou vyvinuty, ačkoli některé z nich svou funkci zahájí až po narození.
32. ttTuková vrstva pod jeho pokožkou způsobuje stále výraznější zakulacení a pokožka dostává narůžovělý nádech, který je pro novorozence charakteristický.
33. ttOproti minulému týdnu narostl obvod hlavičky o přibližně 1,3 cm. Může za to neustálý rozvoj mozku.
34. ttJeho tělíčko a orgány jsou již natolik vyvinuty, že pokud by se narodilo v tomto týdnu, bylo by považováno jen za lehce nedonošené.
35. ttMiminko neustále přibírá na hmotnosti, důsledkem čehož o poznání roste i tvá váha.
36. ttLanugo začíná postupně vypadávat, ale zároveň miminku sílí vlásky, řasy a obočí.
37. ttVývoj mozku, nervového systému a plic se dostává do finálních fází.
38. ttVe střevech se tvoří tzv. smolka, tedy první stolice s typickou barvou, kterou bude mít miminko pár dní po narození.
39. ttMiminko je právě velké asi jako vodní meloun a je připraveno zeptat se každou chvíli na svět.
40. ttVe svém bříšku ukrýváš dokonale vyformovaného človíčka, se kterým se brzy setkáte. 🙂

Velikost plodu v těhotenství po týdnech

 • Zajímá tě, jak je miminko velké, kolik v daném týdnu těhotenství váží či měří? Prohlédni si náš článek, ve kterém jsme si na jeho růst posvítili. Dozvíš se zde mimo jiné i to, co znamená zkratka CRL v těhotenské průkazce a jak se mění způsob měření plodu na přelomu první a druhé poloviny těhotenství.

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.


Mohlo by tě také zajímat

Obrat vnějšími hmaty

V závěru těhotenství tě může lékař zaskočit zprávou, že se děťátko v děloze stále nepřetočilo a může ti navrhnout tzv. těhotenství. obrat vnějšími hmaty. Proč je ohledně tohoto úkonu tolik mýtů, jak se vlastně provádí a umí jej udělat každý lékař? I na to se, mimo jiné, podíváme v našem článku.

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.

Plodové obaly

Plodovým obalům se v těhotenství nepřikládá velká důležitost, ale jen do chvíle, kdy právě ony těhotenství zkomplikují. Teprve v tomto momentě těhotná žena přichází na to, které nepostradatelné funkce plodové obaly plní. Jaké problémy mohou nastat s plodovými obaly a jak je lékaři potom řeší? To se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

 • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
 • Těhotenství týden po týdnu
  • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
  • Těhotenství po týdnech5

Hodnocení a zkušenosti s vývojem plodu po týdnech

Máš zkušenost s vývojem plodu po týdnech?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce