Oligohydramnion

Oligohydramnion je snížené množství plodové vody2. Lze ho rozpoznat podle nízké výšky fundu (malé vzdálenosti mezi stydkou sponou a horní stranou dělohy) a případně i nefyziologické polohy plodu36.

Oligohydramnion se vyskytuje přibližně u 6 % těhotných a projevuje se například tím, že pohyby plodu14 vnímá nastávající maminka až bolestivě. Nižší množství plodové vody totiž omezuje hybnost plodu a ten tak může zaujímat různé nepřirozené polohy36. Následkem toho pak mohou vznikat poruchy držení těla, poruchy vývoje kostí a svalů, vrozená vykloubení kyčelních kloubů, vady páteře a končetin, také výrustky na kůži a může dojít i k utlačení pupečníku.

Jako řešení oligohydramnionu obvykle stačí navýšit pitný režim nastávající maminky. Pokud je tento postup nedostačující, provádí se tzv. amnioinfuze.

Nejčastější příčiny sníženého množství plodové vody

Fetální příčiny na straně plodu:

Fetální příčiny na straně matky:

Více o oligohydramnionu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Halouzková, Kateřina: Invazivní výkony v těhotenství [online]. 2013 [cit. 2013-07-30]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Romana Gerychová. Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/388252/lf_b/>.
  2. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/nepravidelnosti/nepravidelnosti-plodove-...
  3. http://radiopaedia.org/articles/oligohydramnios
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Oligohydramnios

Hodnocení a zkušenosti s oligohydramnio

Máš zkušenost s oligohydramnio?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
marii90  1. únor 2018

30+6

Dnes jsem byla u nového Dr. Ten bývalý by mě svou nedbalostí nechal porodit ve 28. týdnu. 😠
Dr. mi říkal, že mám méně plodové vody, ale nic víc, takže to nebude tak hrozné. Nicméně kvůli dalším komplikacím jsem objednána na kontrolu za týden. Beru teď hodně hořčíku, u kterého je při předávkování jako symptom průjem a je pravda, že posledních pár dní tento problém mám. Dočetla jsem se, že může pomoci i zavodnění matky. Takže budu týden hodně pít a uvidíme.

Dám vědět za týden. 🙂
vins  18. zář 2015

Oligo

Ahoj, ve 24. týdnu mi přišli na oligohydramnion, šla jsme do Podolí na velký ultrazvuk a katastrofa: nebyly vidět průtoky, ptali se mě pořád jestli vůbec cítím někdy pohyby, hrozně jsme se vyděsila. Do dalšího ultrazvuku jsem se snažila uklidnit diskuzema s dobrými konci, snažila se připravit na cokoli a pila vodu jak blázen. Další týden normální množství plodovky, další zase málo, a to až do porodu. Ultrazvuk a kontrola každý týden, mimčo bylo dlouho koncem pánevním, doktoři říkali, že se v malém množství vody pak už neotočí, ale otočil. Mimčo je na světě a je zdravé a usměvavé.
1 člověk považuje za užitečné
lucille85  8. dub 2015

Méně plodové vody

Měla jsem poměrně komplikované a rizikové těhotenství. Ve chvíli, kdy už snad to nejhorší bylo za námi a velký UTZ ve 20.tt nám ulevil, že miminko je zdravé, tak ve 24.tt mělo miminko menší obvod bříška a méně plodové vody. A nastal kolotoč - na monitor jsem začala chodit už od 28tt. a na utz co dva týdny. Vždy se provádělo měření miminka a množství plodové vody. Miminko mělo hlavičku i délku stehenní kosti v normálu, jen obvod bříška byl menší. Lékaři se báli, že placenta nefunguje, jak by měla. Ale jinak se vše zdálo v pořádku a jeden z lékařů mě uklidňoval, že prostě budeme mít hubenou žížalu a že až se narodí, tak se vykrmí sám :-).

Vody bylo pořád tak nějak hraničně. Nepomáhá na to nic, ani pití, ani jídlo. Navíc miminko rostlo skokově - vždy jednou byl ten utz skoro v normě a ten další byl spíše pod normou. Nakonec vzhledem k tomuto stavu a i začátku těhotenství mi udělali Hamiltona dva dny před termínem. Nezabral, takže den po termínu porod vyvolali.

Bohužel placenta opravdu nebyla v té správné kondici a miminko to neudýchávalo, takže nakonec akutní sekce. Syn měl 50cm a 3,02kg, učebnicové miminko, odhad tři dny před termínem byl asi 2900g. Přibíral pak krásně, byl rok kojený. Bříško má štíhlé pořád a je oproti ostatním dětem dost vysoký. Cvičili jsme tři měsíce Vojtovku (měl slabší jednu stranu), možná právě z důvodu menšího množství plodové vody - neměl moc prostoru a byl tam namáčklý. Ale je spíš líný z podstaty a má své tempo, takže se pak zlepšil sám i bez cvičení, které ho jen stresovalo.
1 člověk považuje za užitečné
nikita2014  15. říj 2014

Strašlivá zpráva

Ahoj Deniso, po přečtení této zprávy mi trochu svitla naděje, ale po pravdě ne moc veliká. Minulý týden jsem byla na UTZ a bylo vše v pořádku. Jsem ve 12tt a dnes jsem měla podstoupit I. trimestriální screening. Bohužel mi doktorka oznámila, že odečítání výsledků nemůže provést, protože mám velmi málo plodové vody a miminko je tam dost přikrčené. V podstatě mi nedávala žádnou naději.

Příští týden kontrola a rozhodne se. Mám hrozný strach! Na druhou stranu počítám s obojím, ale bojím se, aby vada nebyla u mne a při dalším těhotenstvím se to neopakovalo. Plácám páté přes deváté, jsem mimo, cítím hroznou beznaděj...
denisa_svatba  17. črc 2014

Od černých vyhlídek lékařů ke zdravé holčičce

S tímto problémem jsem se setkala při mém druhém těhotenství.

Zhruba ve 22. týdnu jsem byla na "velkém" ultrazvuku. Jakmile se na mne doktorka podívala, bylo jasno, že je zle. Zeplata se mě, zda mi neodtekla plodová voda. Já samozřejmě o ničem podobném nevěděla. Ptala jsem se, jak je to vážné a začala jsem brečet a ona jen mlčela a zkoumala mě ultrazvukem, snad 30 minut ze sebe nevypravila žádného slova. Nakonec řekla, že je to vážné hodně a že si myslí, že má dítě jen jednu ledvinu a druhá ledvina je nefunkční, protože se neplní močový měchýř.

Asi nemusím popisovat, jak mi bylo. Dala mi doporučení do Gennetu, kam jsem šla s manželem druhý den. Tam si mě vzali na starost 2 veliké kapacity a opět proběhl velice dlouhý a podrobný ultrazvuk. Bylo mi sděleno, že ledviny jsou 2 a močový měchýř je naplněn. V tu chvíli z nás s manželem trošku spadl ten obrovský strach. Bohužel hned následně dodali, že ten nedostatek plodové vody skutečně je (množství plodové vody se počítá dle indikátoru AFI - Amniotic Fluid Index) a že je to veliký problém, bylo nám řečeno, že pokud neporodím velice brzy, z důvodu nedostatku vody bude mít dítě zkroucené končetiny a nebude zřejmě nikdy schopné samostatného dýchání.

Hned mi vypočítali poslední možný termín pro nástup na potrat. Ještě v ten stejný den mě poslali v rámci Gennetu na genetické vyšetření, kde mi byl nabídnut odběr plodové vody (odběr ve chvíli, kdy jsem byla skoro na "suchu"...). Manžel se zeptal, zda by se v podstatě v případě odběru plodové vody nejednalo o ortel smrti, genetičkou to bylo potvrzeno. Rozhodli jsme se odběr plodové vody nepodstupovat.

Ten den jsem ztratila o cokoliv zájem, neuměla jsem si představit, že bych něco podobného mohla zvládnout. Pozvali mě do Genettu za týden na kontrolu s tím, že mě znovu ultrazvukem zkouknou a finálně se rozhodne. Celý týden jsem jen seděla u počítače a googlila vše, co se týká nedostatku plodové vody, možností řešení, zkušeností ostatních a ztrácela jsem naději. Po týdnu doktoři řekli, že se mi množství drobně zvýšilo (index AFI), že zřejmě porodím předčasně, zřejmě císařským řezem, protože se nepřetočí, ale že je naděje. Chodila jsem do Gennetu pravidelně dál a každou další návštěvou byl index AFI vyšší a já se postupně dostávala z paniky do relativního klidu, snažila jsem se šetřit.

Nakonec jsem porodila ve 38. týdnu zdravou holčičku spontánně a normálně, resp. překotným porodem (ale o tom už článek jinde ;-) ). Potkala nás úplná drobnost, na kontrole kyčlí asi v 10. týdnu nás doktor poslal na rehabilitace, protože si všiml, že jedna strana těla je drobně méně rozhýbaná než druhá strana, cvičili jsme Vojtovu metodu cca 3 cviky asi 3 měsíce. Bylo to ale tak málo, že si toho nevšimli ani v nemocnici, ani dětský doktor - to až největší kapacita přes kyčle. Pokud by se to zanedbalo, mohly by nastat problémy např. při chůzi se špatným držením těla, takto je vše v pořádku a jsem danému doktorovi skutečně vděčná.

Závěrem bych ještě ráda dodala, že o žádném odtoku plodové vody jsem samozřejmě nevěděla a zvýšit pitný režim v tomto případě vůbec nepomůže. Zkoušela jsem, samozřejmě a i lékaři mi bylo sděleno, že vliv zde skutečně není (pouze, když dotyčná nastávající maminka nedostatečně pije, může si krátkodobě takto snížit množství plodové vody, ale nejedná se o diagnózu oligohydramnionu). Amnioinfuze, o které se v článku píše, zde take není řešením, neboť touto formou jde uměle navýšit množství plodové vody pouze v rámci pár dní a také, jak mi bylo lékaři sděleno, amnioinfuze následně během krátké doby vyvolá porod (v podstatě se jedná o obrácenou amniocentézu, ale s tím rozdílem, že děloha je napíchnutá stále nebo se napíchnutí provádí několikrát denně, jednorázově pomůže pouze na pár hodin.
4 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru