Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

18. týden těhotenství

18. týden těhotenstvíV 18. týdnu těhotenství se miminko v děloze stává jedinečným, a to z toho důvodu, že se mu začínají utvářet zvířené linie na konečcích prstů horních i dolních končetin. Tyto linie vznikají z přeměny tukových polštářků a miminko tak bude mít v budoucnu své otisky prstů.

V oblasti vnitřních orgánů se mu vytváří vylučovací systém. Vše, co do sebe dostane z matčina těla přes pupeční šňůru1, musí nějak vyloučit, nezůstává to jeho v žaludku. Proto se k zadní břišní stěně přimknulo tlusté střevo a vytváří se zažívací žlázy.

Pro trávicí soustavu to ale není první vývoj. V minulých týdnech už soustava prošla několika vývojovými fázemi, jako napříkad těmito: plod polyká plodovou vodu, která mu prochází žaludkem a střevy. Plodová voda2, kterou dítě spolyká, obsahuje odloupané mrtvé buňky a ty spolu se střevními sekrety vytváří tzv. mekonium, neboli smolku (obsah střev plodu). Mekonium má zeleno-černou barvu a dehtovou konzistenci. Po narození miminka bude pár prvních plenek33 touto smolkou plných.

V hlavové části je možné vidět horizontální bílou čáru, což je membrána oddělující jednotlivé části mozku. V mozkové části se taktéž vytváří mozková kůra. Na ultrazvukovém snímku je to pro lékaře jeden z bodů, který ho v tomto týdnu vývojově zajímá. V obličejové části dochází k tvorbě sluchových kůstek, díky nimž začíná miminko slyšet. V této době poslouchá např. Tvůj hlas, Tvé srdeční ozvy, hudbu apod.

Miminko měří od hlavičky k zadečku cca 14,2 cm a váží kolem 190 gramů. Při představivosti ho lze přirovnat například k mangu.

Dítě má v děloze ještě stále dostatek místa, takže se aktivně pohybuje a tyto pohyby maminka, hlavně druho a vícerodička, už zcela určitě může cítit. Prvorodičky mohou na první pohyby čekat i přes 20. týden a není to nic neobvyklého. Stejně jako je každé těhotenství ženy individuální, jsou individuální i pohyby děťátka v bříšku.

Vedle těchto příjemných známek těhotenství můžeš ale cítit i nepříjemnosti, jako jsou závratě, až mdloby. Ty mohou být způsobeny nízkým obsahem cukru v krvi, a proto se doporučuje odpočívat a nebo sníst nějaké ovoce. Může pomoci i leh na levý bok, díky kterému se zvýší krevní oběh.

Od tohoto týdne můžeš začít více přibírat na váze. Opět se jedná o zcela normální jev. Strava by měla být pestrá, zdravá a výživná. Rozhodně se nedoporučuje držet během těhotenství nějaké diety, pokud se tedy nejedná o dietu na základě těhotenské cukrovky29 - ta je výjimkou.

Vyšetření v 18. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)

Další výkony a vyšetření

Název výkonu Období
Amniocentéza17 (odběr plodové vody) 15.-20. tt
Prenascan4 od 10. tt, obvykle 12.-22. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
MaterniT21 Plus od 10. tt, obvykle od 12. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

18. týden těhotenství v číslech

18. týden těhotenství

  • 18. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 16. týden od oplodnění
  • přibližně 22 týdnů do porodu
  • lékař píše: 17 týdnů + 0 dní až 17 týdnů + 6 dní (zkráceně 17tt + 0 až 17tt + 6)

18. týden těhotenství po dnech

18. týden těhotenství

Video: Ultrazvuk v 18.týdnu těhotenství:

<< 17.týden těhotenství25 / 19.týden těhotenství >> 18

Více o 18. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#18
  2. http://www.pampers.cz
  3. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 18. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 18. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kafrie14  29. zář 2020

Rosický do třetice

Jsem tu zpět, pár řádků níže je můj komentář z druhého těhotenství. To je už dva roky zpátky. Momentálně mám pořád stejnou váhu, pohyby cítím už pár týdnů, mimčo se má k světu a za 14 dní se dozvíme, jestli nám k těm našim dvěma chlapečkům přibude i holčička nebo další rarášek :-). Zatím pořád bez problému jen únava a motání hlavy občas, když rychle vstanu, ale dá se to zvládnout :-). Lucie
1 poděkování
keilin  17. lis 2018

17+1

Tak u mě také konečně lepší. Už můžu celkem normálně jíst a mám i víc energie, jen ta hlava - pořád se často motám. Ale to je u mně nízkým tlakem.

Miminko je trochu menší, takže vlastně už jsem možná v 19tt, ale podle ultrazvuku jsme o týden zpět. Ale první syn byl taky menší, tak mi to nevadí - jsme holt vzrůstem menší rodina. :) Pohlaví ještě nevíme, pořád doufáme, že to bude holčička. Doktor říkal, že tam nic nevidí, ale stoprocentně si řekneme při přístí kontrole, to už budu přes 20. týden. Ale vypadá to na holčičku nadějně. :)

Trápí mě jen ta nízko položená placenta, tak se snažím být opatrná, ale jinak je vše v pořádku. Syn se na malé taky těší, pořád říká: "Ahoj mimi, já jsem tvůj bráška" :) tak snad vše bude dobré i dál a moc se těšíme. Už cítím, jak se vrtí a těším se, až bude i víc kopat. :)
3 poděkování
kacenkadav  9. lis 2018

Holčička

Takže máme potrvzenou holčičku, jsem šťastná. Hormony se uklidnily, nevolnosti vymizely, cítím i trošku více energie. Kopání už cítí i tatínek. Zatím nejvíce ulevující poloha je stále na zádech.
1 poděkování
kafrie14  6. dub 2018

Druhorodička

Pohyby cítím překvapivě už od 15. týdne a stále sílí, bříško už je pěkně vykulené a každý pozná, že čekáme přírůstek. Na váze tentokrát pořád ručička stávkuje na stejné váze, mě to tedy nevadí, s prvním jsem přibrala po 4 měsíci postupně do konce 23 kg, takže teď doufám, že to bude méně. Jinak mám zase krásné bezproblémové těhotenství. :)
4 poděkování
lstuchlova  21. črc 2017

Pohyb

Jsem poprvé těhotná a v 18. týdnu jsem cítila už kopání, slabší pohyby ještě o něco dříve.
0 poděkování
crejzy  18. dub 2017

Ok až na tu únavu

Ikdyž jsem všude četla, že to přejde, já jsem stále unavená. Není to tak hrozné jako v rámci nevolností v prvním trimestru, ale necítím se plná energie (pořád chodím spát okolo 20h večer :-/ ). Jinak byl ale 18tt v pohodě a pohyby jsou už taky trochu cítit. :)
0 poděkování
kweetyrenca  11. led 2017

Dneska jsem 18+1

Jsem druhorodička, ale pohyby stále moc necítím, občas mi přijde, že něco zalochtá, ale zatím žádné velké vlny.

Za dva týdny jdeme na velký UTZ, tak uvidíme, co na nás čeká za překvapení, už to chci vědět, jsem strašně zvědavá.

Jinak mám doma ještě skoro 3 letou holčičku, takže mi to ubíhá docela rychle, s výbavičkou uvidím, záleží, co se dozvíme, máme zatím vše po malé - hlavně růžové, tak už se těším, jestli budeme obměnovat za klučičí nebo vlastně budu mít všechno přichystané.

Naštěstí už je mi lépe, první trimestr to bylo docela nepříjemné, nemohla jsem skoro jíst, ze všeho mi bylo špatně, pak se to přehouplo a už dobré, neznala jsem to z prvního, tak to nebylo nic přijemného.
3 poděkování
anndy25  11. led 2017

17+0

Tak dnes konec 17. tydne. ❤

Pohlaví nám doktorka řekla už ve 14. týdnu. Čekáme chlapečka.

Po krušných a děsivých začátcích konečně mám pocit blaha. Mívám klasické bolesti spojené s růstem dělohy a s pánví, ale ty příjemné stránky vše zastíní.

V pondělí jsme malého viděli na ultrazvuk, máme krásné 3D fotky, kde je nádherně vidět rýsující se podoba. Úplně jsem nad tím žasla a slzela jak želva.

Malej dával ručičky nad sebe a celý se protahoval jako by se právě probudil. Otevíral pusinku - bylo to tak kouzelné. ❤

V únoru jdeme na velký dlouhý ultrazvuk, tak už teď se těším až ho zase uvidím.
Pohyby moc necítím, ale už tak 3-4 dny mám často na bříšku vypoulenou bouli. Při změně polohy se přesune, ale jemně, tak ho s manželem hládíme a pusinkujeme. Je příjemné ho i cítit. Jsem pak méně nervózní.

Bude to naše první vymodlené miminko. Dlouho jsme o něho usilovali.

Ale jak říkám, od pozitivního testu už mám o něho stále starost, už konečně plně chápu mé rodiče.

Přeji všem těhotným zdravý vývoj a poklidné těhotenství plné lásky a štěstí. Je to největší zázrak na světě.
5 poděkování
barcigirl  9. led 2017

17+3

Pohyby zatím žádné, už se nemůžu dočkat. :)

Čekáme holčičku a ve středu další UTZ. Snad bude opět vše v pořádku. :)

Už nakupujete výbavičku? Říkala jsem si, že ve středu koupím první věc :grinning:
2 poděkování
bublinka20  4. led 2017

Sláva 18. týdnu

18. týdnem pro mě snad už definitivně skončily nevolnosti a všechny neduhy z 1. trimestru. Únava už v celku opadá a já se necítím ani těhotně ani nepoužitelně. Hurá, mužů zase fungovat.
1 poděkování
cikitkapb  7. črc 2016

17+6

Dobře se cítím vlastně celou dobu. Nevolnosti jsem neměla od začátku těhotenství. Pohyby zatím necítím, ale jako prvorodičku mě to neznervozňuje. :-) Jsem šťastná.

Váha leze nahoru, ale nic moc hrozného. Jen kdyby přešlo to pálení žáhy. Už mám i docela pupíček, což se se svou postavou divím. :)

Ve 21tt půjdeme na velký UTZ, tak snad nám tam potvrdí pohlaví. Při prvním screeningu nám říkali, že pak už by mělo být jednoduché pohlaví určit. :)

Sexuální apetit je setsakra velký, ale manžel je trošku nesvůj, když máme mít styk, tak ho nenutím.

Výbavička se pomalu rýsuje. Zatím máme nábytek do pokojíčku, oblečky se začnou kupovat, až budeme vědět, že čekáme opravdu klučíka. :)

Zítra začínáme 19tt. Moc se těším, jen je zvláštní pocit, že mě nic nebolí.
2 poděkování
lenka.han82  7. črc 2016

17+5

Už se cítím dobře, únava se začátkem 5. měsíce celkem přešla, stejně jako i nevolnosti, jen čištění zubů je stále problém. :-)

Pohyby zatím necítím, čekám první mimiko a placentu mám na přední stěně, tak pohyby budu cítit asi později. Už od 12. týdne cítím v břiše jemné šimrání, ale nevím, jestli to je oblečením nebo je to mimísek. :-)

Netrpělivě čekám na kontrolu, jestli jsme v pořádku, ale bude až ve 20. týdnu na velkém UTZ.

Pořád se bojím, že se něco stane, ale snad všechno bude v pořádku...
1 poděkování
windish  6. čer 2016

17+3

Cítím se fajn, nevolnosti v podstatě přešly, kromě citlivosti na pachy - otevřít lednici nebo myčku na nádobí to je peklo. A mám problém s čištěním zubů, to žaludek taky nedává. Jinak únava trochu přetrvává.

Pohyby zatím necítím žádné. Jako prvorodička si asi ještě počkám.

Co se týče váhy, zatím jsem nic nepřibrala, a to se i docela cpu, ale záhadně se to ztrácí. :-) Bříško vidět ještě není, takže kdo neví, že jsem těhotná, tak to nepozná. A výhodu to má, že nemusím zatím nakupovat žádné oblečení.

Pleť jsem měla špatnou před otěhotněním a stále je, takže asi normální stav Marně jsem doufala, že se to třeba zlepší. Ale nově se mi objevují i drobné pupínky na břiše nebo na nohách.

A jinak se strašně těšíme, začíná to být dlouhé! :-)
1 poděkování
majinka1995  2. kvě 2016

Jsem prvorodička

Jsem prvorodička a jsem v 18tt. Občas cítím v podbřišku takový bublinky a když přiložim ruku na podbřiško, tak to i cítím, ale nejsem si jistá jestli to jsou už oné pohyby.
2 poděkování
evulinka27  19. dub 2016

17+0

Včera jsem cítila první pohyby jako prvorodička. Bylo to super, pořáď mě něco ťupkalo v jednom místě a když jsem přiložila ruku a jemně přitlačila, tak mě prcek kopl i do prstů. :-D :-D :-D

Jinak váhově jsem na tom + 1- 1,3 Kg. Třeba ale dnes ráno to bylo jen 700g :-D jindy je to o toho půl kila víc, a to se vážím po ránu hned.

Mám za sebou odběr plodové vody v 15tt pro riziko Downa 1:73. Dopadlo to dobře a miminko je zdravé. Srdíčko poslouchám na AngelSounds, je to krásný pocit a těhotenství si zatím užívám.

Prsa o číslo větší, nevolnosti žádné. :-)
4 poděkování
martanka007  6. led 2016

První pohyby

První pohyby jsem cítila večer v 17+5, cítil je i přítel, byly hodně patrné, tak jsme měli oba radost. Snad je vše v pořádku, protože byly překvapivě dost intenzivní. Na váhu jsem přibrala dosud něco málo přes 5,5 kg. Nevolnosti ustoupily, únava je také o něco menší.
1 poděkování
pekkaa  15. lis 2015

17+2

Cítím se jako kdyby ani nic. :-)

Jím už normálně a pomaličku snad začínám přibírat.

Bříško mám jen takové malinké, že lidé, kteří mě neznají, to na mně nevidí.

Pohyby zatim necítím, i když občas si říkám, že už je to možná ono, ale vůbec si nejsem jistá, mohou to být střeva. :-)

A na to, jak mě břicho bolelo předtím a bylo citlivé, tak nyní vůbec.

Druhý trimestr je asi fakt nejlepší. :-)
3 poděkování
sunny2016  10. lis 2015

17+1

Je mi skvěle. Jím stejně jako před otěhotněním. Už mě netrápí nevolnosti, nemám nedostatek vitamínů, bolesti zad nebo bříška. Všechno je v pořádku. Bříško zatím nemám prakticky žádné, zato prsa mám jak balóny! :)

V 7. týdnu jsem vážila 67,5 kg a později kilo shodila, dnes ráno jsem vážila 66,5 kg. Takže váhový přírůstek žádný. Spím na bocích, zádech a někdy ještě i na břiše.

První pohyby jsem ucítila minulý týden a cítím je hlavně ráno ještě v posteli a pak ještě když musím popoběhnout - to se miminku zřejmě nelíbí.

Že to bude chlapeček víme už od 1. screeningu ve 13. tt. S tatínkem jsme se shodli zatím pouze na jednom jediném jméně. Což by nám mělo stačit. :)

V 16. tt se mi na bradě vyrazila periorální dermatitida (díky hormonům). Pleť mám od začátku těhotenství celkově mastnější a s pupínky, které se pomalu hojí. Takže sen o "zářivé" pleti během těhotenství si můžu nechat opravdu jen zdát.

Můj sexuální apetit se opět zvýšil, z čehož mám samozřejmě radost nejen já, ale především budoucí tatínek. Měla jsem už strach, jestli se mé libido nevytratilo navždy.

Výbavičku pro mrňouse zatím nepořizuju. Myslím si, že času je zatím opravdu dost. Navíc o těhotenství neví skoro nikdo, tak se neprozrazuju nakupováním.
2 poděkování