Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
baarunecka  6. dub 2016

Moje zkušenosti s magnesiem

V prvním těhotenství jsem brala magnesium, břicho mi tvrdlo asi od 24tt a porodila jsem 35+4.

Ve druhém těhotenství jsem brala magnesium taktéž a břicho mi začalo tvrdnout kolem 24tt a skončila jsem na gynipralu a porodila jsem 35+6.

Ve třetím těhotenství mi začaly potíže 28+6tt, ale břicho mi trvdlo hodně, takže opět gynipral a pak magnesium a nakonec jsem porodila ve 31+1.

Takže za mně magnesium na tvrdnutí nezabírá, preventivní braní neuškodí, ale rozhodně to nezabrání předčasnému porodu...
1 poděkování
dora13  4. dub 2016

Magnezium jako prevence tvrdnutí břicha

V prvním těhotenství jsem brala magnezium na doporučení svého gynekologa snad od čtvrtého měsíce, vysadila jsem až ve 36. týdnu. Břicho mi netvrdlo, porodila jsem čtyři dny po termínu.

V druhém těhotenství jsem se dočetla, že preventivní braní není zcela potřeba, takže pravidelně neberu, jen v případě problémů - pomáhá i na bolesti hlavy či syndrom neklidných nohou, kterým trpím.
0 poděkování
veroushek  3. bře 2016

Na něco to pomáhá, ale na tvrdnutí břicha ne

Tvrdlo mi břicho už od 15. týdne a zobala jsem hořčík celé těhotenství, nejvyšší dávky. A nepomohlo to teda ani trochu. Dokonce jsem musela během těhotenství 3x na kapačky hořčíku do porodnice a ani to mi nepomáhalo. Před porodem jsem byla 3 dny na gynipralu, kvůli maturaci plic. Hořčík tehdy opět nezabíral.
0 poděkování
jitavrtule  13. únor 2015

Magnesium proti tvrdnutí břicha

Rozpustný hořčík jsem užívala průběžně už před těhotenstvím - proti křečím, které mě trápily po zvýšené fyzické námaze. V těhotenství mi poměrně záhy (cca 15tt?) začalo tvrdnout břicho, takže jsem se ke konzumaci hořčíku, po konzultaci s doktorkou, vrátila.

Ze začátku jsem užívala hlavně volně prodejný šumák od Zdrovitu (MaxiMag s vit. B6, 375mg/tbl), který docela dobře chutná po citrónech, a prokládala to pitím Magnésie a jezením banánů. Hořčík pomáhá, ale s tím jak mimčo roste, hodně se hýbe a pohyby jsou výraznější, mi břicho tvrdne pořád. Alespoň mě ale přestaly brát křeče do lýtek.
Naštěstí na čípku žádné změny nejsou, nezkracuje se, neotvírám se a podle slov mé doktorky není důvod k obavám.

Užívání hořčíku rozhodně nevnímám jako užívání "léčiva". Je to volně dostupný potravinový doplněk, tělu přirozený (oproti třeba antibiotikům). Ale souhlasím s tím, že nemá smysl se dopovat hořčíkem preventivně, pokud nejsou žádné obtíže, které by jeho užívání indikovaly.

Momentálně mám doma tabletky Magnesii Lacti, beru třikrát denně po jedné, v případě obtíží po dvou, chodím na pravidelné kontroly, víc pro sebe a své miminko asi udělat nemůžu.
1 poděkování
apacheee  7. lis 2014

Magnesium kvůli zkracování čípku

V těhotenství jsem byla opravdu hodně aktivní a možná i to způsobilo, že se mi poměrně brzy začal zkracovat čípek.

Lékař mi na to předepsal magnesium ve formě tabletek, měla jsem brát 3x denně 1 tabletku. Po polknutí tabletky se mi však dělalo dost špatně, proto jsem ho moc často nebrala. Na další kontrole se ukázalo, že čípek zůstává beze změny, takže jsem si léky samovolně vysadila. Asi 2 měsíce před porodem se čípek zase poměrně dost zkrátil a lékař mi doporučil zdvojnásobit dávku magnésia. Tenkrát jsem se opravdu zalekla a začala ho užívat.

Po 36. tt jsem ho na doporučení lékaře vysadila a na začátku 39. týdne jsem spontánně porodila. Dost lidí mě varovalo, že se po užívání magnesia přenáší, což já potvrdit nemůžu :)
0 poděkování
f.miracle  14. lis 2013

Magnesium a porod

Hned na úvod stručně shrnu svůj názor na užívání magnesia v těhotenství - NE, pakliže k tomu není (např. vyšetřením hladiny magnesia v organismu) podložený důvod. Proč jsem k tomu názoru dospěla si v případě zájmu můžete přečíst na následujících řádcích.

Na začátku šestého měsíce mého prvního těhotenství jsem prodělala tzv. "bezpříznakový" zánět močových cest; tedy nepozorovala jsem žádné příznaky, které jsou pro toto onemocnění typické (pálení, řezání při močení, atd.), tzv. "z ničeho nic" se dostavily "pouze" jakoby slabé kontrakce, které vystřelovaly do bederní části páteře, proto jsem raději jela do porodnice. Tam mně lékařka vyšetřila, udělala ultrazvukové vyšetření, kdy zjistila, že nález je naprosto v pořádku a miminko taktéž. Usoudila tedy, že se bude jednat pravděpodobně o zánět močových cest (což následný rozbor potvrdil), předepsala mi antibiotika a tak nějak "automaticky" i magnesium v dávkách 8 tablet denně. Podotýkám, že kromě uvedeného jednorázového problému, k němuž zcela jednoznačně došlo v důsledku prodělaného onemocnění, probíhalo těhotenství naprosto bez problémů, netrápily mě žádné křeče, riziko předčasného porodu, ani nic jiného. Přesto mi bylo magnesium předepisováno zas a znova. Užívala jsem jej do 34. týdne, pak jsem ho (bez vědomí lékaře) vysadila - jeho užívání mi přišlo naprosto zbytečné.

Termín porodu jsem měla 4. února a po týdnu přenášení bylo rozhodnuto, že 8. den po termínu nastoupím do porodnice na vyvolání porodu. Ve čtvrtek 12. února v osm hodin ráno jsem dostala první tabletku, v deset další a nedělo se naprosto nic, takže lékař rozhodl, že budeme pokračovat následující den ráno. V půl desáté večer mi odešla plodová voda a do půl hodiny poté se dostavily pravidelné kontrakce po 5 minutách. Po dvou hodinách (tedy přibližně od půlnoci) byly kontrakce již po 2 minutách. V šest hodin ráno byl nález "ani ne na centimetr" a takto jsme pokračovali celé dopoledne. V jednu hodinu odpoledne, v pátek 13. února, (tedy po 15 hodinách pravidelných kontrakcí) byl nález "4 centimetry" a bylo rozhodnuto, že porod bude ukončen akutním císařským řezem.

Nemůžu s jistotou říct, že za můj nepostupující porod mohlo užívání magnesia v těhotenství, ale tak nějak intuitivně cítím, že asi ano. Vedla jsem na toto téma debatu s několika odborníky, kteří mi potvrdili, že zbytečné užívání magnesia dělohu laicky řečeno "úplně zblbne" a když pak dojde k porodu, tak není schopna fungovat tak, jak by bylo pro zdárný postup porodu potřeba. Myslím, že v posledních letech tolik oblíbené "paušální předepisování" magnesia všem těhotným je velký nesmysl. Vždyť antibiotika vám také nikdo nepředepíše "jen tak, preventivně". Jedná se o léčivo, jako řada jiných a jeho předpis by tak měl být dle mého názoru vázán vyšetřením hladiny magnesia v organismu, aby se zjistilo, zda ho má dotyčná těhotná skutečně nedostatek a je tedy opravdu zapotřebí jej doplňovat ve formě preparátu.

Pokud jde o druhé těhotenství, i během něj mi bylo magnesium předepsáno, tentokrát jsem jej ale užívala kvůli konkrétnímu problému, a pouze po dobu prvního trimestru. Vzhledem k nálezu na děloze v důsledku prvního porodu bylo nakonec přistoupeno k plánovanému císařskému řezu, takže mi schází srovnání, zda by tentokrát došlo ke spontánnímu porodu, či nikoliv.

Moje rada závěrem - nenechte se nutit k žádnému "preventivnímu" užívání léků, pakliže jeho odůvodněnost nebyla jasně prokázána.

Šťastné, pohodové a bezproblémové těhotenství všem!
3 poděkování