Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

22. týden těhotenství

Existuje mnoho patrných změn, které se na tobě dají ve 22. týdnu těhotenství pozorovat. Ke konci druhého17 a na začátku třetího13 trimestru rosteš jak ty, tak také tvé miminko rychlým tempem. Ty se nacházíš zhruba v polovině svého těhotenství a do termínu porodu74 Ti zbývá ještě / už jenom zhruba 20 týdnů. Většina nepříjemných příznaků spojených s těhotenstvím je pryč, ale objevují se nové symptomy - bolesti a zvýšené přecitlivění spolu s emocemi.
22. týden těhotenství

22. týden těhotenství Tě už ujišťuje, že poletávající motýlci, které cítíš v břiše, nejsou pracující střeva, ale skutečné pohyby tvého děťátka14.

Pro mnoho lidí z okolí je 22. týden těhotenství znamením, že jsi opravdu těhotná a mnoho lidí Ti třeba začnei gratulovat a také sahat na rostoucí bříško15. Pro některé z nás může být sahání na bříško jinou osobou než partnerem nepříjemné. Pokud Ti to vadí a nebo je nějak nepříjemné, klidně laskavě a opatrně popros své okolí, aby se těmto intimním náklonnostem vyhlo.

22. týden těhotenství a prenatální vývoj dítěte

Pro 22. týden těhotenství se udává odhadovaná hmotnost plodu kolem 430 gramů a délka od hlavičky po patičku zhruba 27,8 cm. Děťátko v bříšku vypadá jako menší plyšový medvídek. Svou váhou je ještě hodně maličké, a proto je tento týden typický nabíráním a vytvářením tuku, což souvisí s přibíráním na váze miminka. Vrstva tuku, která se mu tvoří, mu umožní vytvářet a udržovat tělesnou teplotu. Tento tuk se podobá tomu, který během těhotenství nabíráš i ty a nazývá se hnědý tuk. Hnědý tuk se rychle přeměňuje na energii, kterou využíváš jak ty, tak tvé dítě v děloze3.
22. týden těhotenství

Nedostatečné množství tukových tkání způsobuje, že je dětská pokožka stále příliš tenká. Pokožka je stále vrásčitá a je pokrytá lanugem.

Dětská játra začínají vyrábět různé enzymy, které jsou nutné pro poškození bilirubínu. Vedlejším příznakem je poškození červených krvinek. Fetální červené krvinky mají kratší životnost, takže v těle plodu se nachází zvýšená produkce bilirubínu, který jde z krve plodu do placenty9 a pak přechází do tvé krve. Tvá játra pak zbaví plod bilirubínu.

Změny v dětském obličeji

22. týden těhotenství přináší i změny v obličejové části dítěte, kde dochází k tvorbě obočí. To je spolu s vlásky stále bílé, protože ještě neobsahuje žádný pigment. Tvé dítě v děloze už dokáže pohybovat i čelíčkem, tzv. ho jakoby krčit. Víčka jsou už plně vyvinuta, ale ještě nefungují tak, že by je dítě používalo, tedy otevíralo a zavíralo. K tomuto dojde až po 28. týdnu12. Pod víčky se pomalu vybarvuje duhovka a rty už jsou také více zřetelnější. Celý obličej miminka vypadá pomalu ale jistě tak, jak bude vypadat i po porodu, tedy novorozenecky.
Dětská nožička a 22. týden těhotenství

Vývoj končetin

Ruce i nohy dokončily svůj vývoj, ale ještě budou v následujících týdnech růst do své konečné délky. S končetinami miminko neustále pohybuje, kope nožičkami, mává rukami, tleská. Na prstech rukou má už nehty, které mohou růst tak rychle, že je bude potřeba hned po narození ostříhat, aby se jimi spolu s neopatrnými pohyby miminko nepoškrábalo.

Dětské smysly

22. týden těhotenství je charakterizován také vývinem smyslů dítěte. Dítě se naučí ovládat svůj hmat a začíná si třít obličej, sahá si na nožičky a postupně na celé tělo.

Čekáš-li holčičku122, začíná se jí vyvíjet a tvořit děloha, vaječníky a vajíčka.

Co se děje s tvým tělem

Doporučujeme ležet a spát na boku, nejlépe na levém. V lehu na zádech může děloha tlačit na horní dutou žílu, čímž se ti může snížit krevní tlak, což vyvolá nevolnost až mdloby.

Nejčastější problém, který se vyskytuje v těhotenství, jsou bolesti zad. Pokud se jim chceš vyhnout, nebo je alespoň zmírnit, dodržuj tyto zásady:

 • Posazuj pánev dozadu, abys zabránila ohýbání zad do oblouku. Dbej na to, když si sedáš nebo zvedáš nějaký předmět.
 • Vyhni se dlouhému stání.
 • Nenos boty na vysokém podpatku.
 • Nehrb se. Pozoruj se v zrcadle, abys kontrolovala držení těla.
 • Spi na tvrdém matraci.
 • Upřednostni plavání na zádech. Přinese ti okamžitou úlevu.
 • Navštěvuj gymnastiku pro těhotné ženy.

V pátém měsíci těhotenství se mohou objevit na tvém obličeji drobné chloupky (na bradě, pod nosem), které jsou znakem hormonálních změn probíhajících v těle každé z žen během těhotenství. Také Tě mohou trápit křeče, které nejčastěji "napadají" dolní končetiny a jsou znakem nedostatku magnesia6 (hořčíku) v těle. Vhodné je tyto problémy konzultovat s lékařem, protože aspoň ve věci chybějícího hořčíku může magnesium doporučit a předepsat.
22. týden těhotenství a Magnesium

Dalšími nepříjemnosti, se kterými se od 22. týdne těhotenství setkáváš, mohou být i časté vaginální výtoky7, které jsou způsobeny zvýšeným průtokem krve.

 • nárůst hmotnosti - 22. týden těhotenství přináší s sebou pro Tebe zatím největší změnu, a sice přibývání na váze. Jak roste dítě, roste i obvod tvého pasu a můžeš tak očekávat větší nárůst hmotnosti týdně. Důležité je, abys zůstala zdravá, jedla vyváženou stravu a věnovala se alespoň nějakým těhotenským aktivitám (plavání, cvičení9 aj.). O hmotnosti během těhotenství bys měla mluvit se svým ošetřujícím gynekologem, protože každá žena je jiná a váha se tak může u každé těhotné lišit včetně narůstajících kilogramů.

Více o hmotnosti těhotné ženy se dočtete v hlavním článku: Přibírání v těhotenství15.

 • Silnější a lesklé vlasy - v těhotenství neroste více vlasů, jen jich vypadává méně než je obvyklé. Během těhotenství padají vlasy výrazně pomaleji než tomu bylo před těhotenstvím. Pokud máš problémy se svými vlasy, měla by ses poradit se svým kadeřníkem, který Ti doporučí vhodnější střih nebo účes, který neposedné vlasy zkrotí. Tento stav ale netrvá věčně a po porodu nastane situace, kdy začneš ztrácet vlasy v nadbytečném množství.

Více v hlavním článku: Vypadávání vlasů po porodu1.

Pohlavní hormony zvané androgeny mohou způsobit, že Ti začnou růst nové chlupy na bradě, nad horními rty, na čelisti nebo tváři. Nové ochlupení se může objevit také na břiše, pažích, nohou a zádech. Při růstu nových chlupů je vhodné voskování a holení, jak se těchto nových nečekaných chlupů zbavit.

 • Rychleji rostoucí nehty: nehty rostou v těhotenství rychleji než obvykle a ženy si také mohou všimnout změn v jejich struktuře. Některým z nás se zdají nehty pevnější, jiné je mají naopak měkčí a křehčí. Preventivně před lámáním nehtů bys možná měla při úklidu domácnosti používat gumové rukavice a také hydratační krémy. Více v hlavním článku: Nehty v těhotenství.
 • Kožní změny: těhotenství přináší řadu kožních změn, například zhoršující se akné. Zmírnění nárůstu akné je možné docílit pravidelným umýváním obličeje minimálně dvakrát denně pomocí jemných mýdel nebo používáním speciálních čistících vod. Před použitím krémů nebo make-upů by ses měla ujistit, že jsou bez obsahu oleje, který vznik akné jen podporuje. Více v hlavním článku: Akné v těhotenství5.
 • Strie: s rostoucím bříškem roste také pravděpodobnost vzniku strií. Co stojí za vznikem strií a jaká je jejich prevence se dočtete v hlavním článku: Strie25.
 • Zbarvení kůže: zvýšené množství melaninu může způsobit flekaté skvrny v obličeji. Tyto pigmentové změny mohou být intenzivnější, trávíš-li více času na slunci. Proto by sis měla svůj obličej chránit pomocí opalovacích krémů s UVA i UVB ochranou s minimálním faktorem 30. Obličej si můžeš chránit před sluníčkem také kloboukem a vyhýbáním se přímému slunci mezi 10. a 14. hodinou.
 • Změna bradavek: bradavky a prostor kolem nich, tzv. dvorce, začínají kolem 22. týdne těhotenství tmavnout a zvětšovat se. Na dvorcích se objevují malé hrbolky, známé jako Montgomeryho hrbolky, které mohou být výraznější a napomáhají bojovat proti bakteriím. Některé z nás si mohou všimnout i výraznějších žilek na svých prsou.
 • Zvětšující se nohy: nohy se mohou zvětšovat a je nutno zakoupit boty o 1/2 - 1 číslo větší. Nohy začínají růst také do šířky, což má většinou trvalé následky. Na vině jsou i otoky9, které se v těhotenství objevují. Měla bys tak zainvestovat do pohodlných bot, které budou vyhovovat tvým rostoucím nohám.

Vyšetření ve 22. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Ultrazvukový screening 2. trimestru (morfologický ultrazvuk)2 20.-22. tt

Pokud jsi ještě neabsolvovala nejdůležitější ultrazvukové vyšetření v průběhu celého těhotenství - ultrazvukový screening druhého trimestru, tj. morfologický, nebo také tzv. "velký ultrazvuk", tak na tebe už čeká. Podrobně se při něm zhodnotí vývoj plodu, jeho struktury a jejich funkce s cílem zjistit, nebo vyloučit závažné vrozené vady.

Mezi nejčastější vrozené vady plodu patří chyby srdce. Při tomto vyšetření se a u zkušeného prenatálního diagnostika dají identifikovat všechny typy vrozených vad srdce. V případě pozitivního nálezu se dá chyba s dostatečným předstihem konzultovat s odborníkem a určit další postup během těhotenství a po narození.

Video: Proč je důležité poslouchat srdíčko svého miminka?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Matej Nosáľ, PhD

Pokud se ve tvé nebo partnerově rodině vyskytují nemoci srdce, požádejte vašeho gynekologa o speciální ultrazvukové vyšetření zaměřené na screening srdečních chorob.

Video: Ultrazvuk ve 22.týdnu těhotenství


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:

🎞️ Díky morfologickému ultrazvuku přijdeme na vrozeného vady dítěte brzy.


22. týden těhotenství v číslech

22. týden těhotenství

 • 22. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 20. týden od oplodnění
 • přibližně 18 týdnů do porodu
 • lékař píše: 21 týdnů + 0 dní až 21 týdnů + 6 dní (zkráceně 21tt + 0 až 21tt + 6)

22. týden těhotenství po dnech

22. týden těhotenství po dnech

<< 21.týden těhotenství20 / 23.týden těhotenství >> 12

Více o 22. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Příběhy maminek a články z Magazínu

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20121122065656/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 2. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#22
 3. http://www.pampers.cz
 4. http://www.pregnancycorner.com/being-pregnant/pregnancy-week-by-week/22-weeks-pregnant.html (ENG)
 5. http://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-22-weeks_1111.bc (ENG)
 6. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 22. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 22. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
naty89  28. únor 2020

Opět ve 22.tt 😍🥰

Začala jsem 22.tt. Je to mé druhé těhotenství. A cítím se moc dobře, nevolnosti žádné a únava je taky fuč. 2.screening máme za sebou,vše je v pořádku a máme potvrzenou holčičku ♥️. Už jednu doma máme, tak se moc těšíme na druhou🥰. Zatím jsem přibrala 4,5 kg, tak uvidíme, kolik ještě nabereme💪. Malinká dává o sobě krásně vědět, už to není to šimrání, ale začínají to být malé kopanečky. Akorát teda chodím častěji čůrat, ale to k tomu patří. Přeji všem krásné a pohodové těhotenství 😊.
 • Bříško už jde krásně vidět.
 • Častější curani
0 poděkování
xantista  11. pro 2018

Jen tak dál :)

Zatím nejlepší týden :) i přes virózu, co jsem minulý týden prodělala, jsem teď mnohem plnější energie. Respektive zvládám fungovat mnohem líp, nevyřídí mě jeden nákup :D .

Přibrala jsem asi 4kg a břicho už je vidět, ale teda, vypadám spíš jen tlustě, jako bych si přestala hlídat postavu, než těhotně. :D Manžel je skvělej a podporuje mě, stará se a pořád opakuje, jak je nadšenej jak vypadám v půlce těhotenství. Moc se těšíme :) už to uteče jako voda, v práci budu jen dva měsíce, to budu zaučovat kolegyni a pak doma. Nudit se nebudu, rokonstruujeme. Tak snad toho budu schopná. Dneska jsem malovala jeden pokoj. Byla jsem unavená, ale žádná hrůza. Takhle by to mohlo jít dál. :)
0 poděkování
zabulenkap  4. říj 2017

Tak už víme...

Dneska jsme byli s tatínkem a 5 letou dcerkou na 2. screaningu. Tatínek ukápl slzu, když nám doktor řekl, že mimi je v pořádku (mozeček , srdíčko, bez rozštěpu...).

Jinak čekáme druhou holčičku. Je mi dobře. Nevolnosti nejsou, únava ustupuje a mám 5 kg nahoře. :-)

Neskutečně se těšíme až beruška bude s náma! :-)
4 poděkování
makymak  15. lis 2016

Cvičení není pro každou

Minulý týden jsem byla na prvním těhotenském cvičení, protože už ustoupily nevolnosti a cítila jsem se dobře. Bohužel mi pak ten večer, celou noc a další den tak moc tvrdlo bříško, a to jsem s tím neměla do té doby zkušenost, že mi to doktor i porodní asistentka doporučili. Tak se jen trochu protahuji doma, chodím na velké procházky a je to dobré.

Pohyby cítím čím dál více zřetelně. Někdy mě i budí ze spaní, takže teď v práci nevypadám nijak čerstvě. :-)
0 poděkování
ermetico  16. zář 2016

Můj 21-22TT

Ahoj holky, tak právě vstupuji do 22tt.

Čekáme prvního potomka, bude to kluk. Už mám za sebou 2 velké ultrazvuky, a jinak docházím každý měsíc na Ultz ke gynekoložce. Podle ultrazvuku vše v pořádku, i když na tom posledním to naše vrtítko moc nespolupracovalo. Pohyby citím zhruba už od 18 tt, a asi ve 20tt je cítil rukou i tatínek. Je vtipné, že se vrtí třeba u jídla, takže to chápu tak, že nám chutná. :) :)

Roste mi bříško, z původních 59Kg mám nahoře 3 kg, mám nízký tlak ( dnes 95/52 ), ale prý je to lepší než vysoký.

Co se týče chutí, nic neobvyklého není, jen bych mohla stále sladké..cokoli! :-N ale pokud si tělo něco žádá, tak mu to dám.

Pohybu mám dost na zahradě, i když je to čím dál únavnější a rychleji se zadýchávám.

Objednala jsem se na 4D ultrazvuk k nám do nemocnice. Chtějí 700 za DVD a 100 za každou fotku, pak mám žádanku na objednání po 24 tt na test cukru. Psychicky jsem naprosto v pohodě, nákupy a přípravy mě ještě nechytly.

Břicho mi ani netvrdne, vlasy nepadají, občas po větší námaze mě hrozně bolí v kříži a kdyby mi nezačínalo překážet břicho, tak o tom ani nevím.
3 poděkování
tssport  15. dub 2016

Je to holka

Tak jsem dneska byla na velkém ultrazvuku. Malá tam poskakovala jak z divokých vajec. Konečně jsme se také dozvěděli, že to bude holčička. Přítel si sice přál kluka, ale co, třeba na druhý pokus.

Pohyby konečně už taky cítím, teda jen pokud dělá nějaké hodně veliké salto, ale i to se počítá :-) . Podle odhadu máme 467g, normální hlavičku (HC 188,5mm), trochu delší nožičky (FL 37,7mm) a větší bříško (AC 172mm) ... vše v normě. :-)
0 poděkování
michaelahorakova  6. bře 2016

Můj 21 tt

Ahoj maminky, jsem ve 22. týdnu a náramně si to užívám. Pohyby miminka už dosti cítím a je to docela příjemné. Jen mě trápí bolesi kyčlí a tvrdnutí bříška, ale zatím to není tak hrozné. Je to moje první a moc se už teším. :-)
1 poděkování
jitkaak  27. únor 2016

Utíká to

Pohyby cítím uz poměrně dlouho, ale teď už nabraly na intenzitě. Nadskakuje mi celé bříško a miminko sebou vrtí opravdu několikrát za den. Trápí mě tvrdnutí bříska, které je teď víc než časté a bohužel někdy i pravidelné jako stahy po pár minutách. Beru hromadu hořčíku plus hořčíkové injekce, navštívila jsem několikrát pohotovost, ale máme toho nejšikovnějšího chlapečka na světe, drží se co může.

Každy den si říkám, ať ještě vydrží, že jsme teprve v půlce, ale když se podívám zpět, hrozně to letí.

Co se tče ostatních změn, jsem pořád hodně unavená i když jen celé dny ležím, prsa i bříško opravdu narostlo, vlasy mi padají. A na bříšku mám opravdu jemně chloupky, jinde naštěstí ne. Přibrala jsem zatim 2kg, které jsem napřed shodila díky nevolnostem. A tak, kdybych neměla problémy s tvrdnutím bříška, tento trimestr by byl opravdu za odměnu.
3 poděkování
martanka007  3. únor 2016

Druhý velký ultrazvuk

Ve 22. týdnu jsem byla na druhém velkém ultrazvuku. Vše je v nejlepším pořádku, čekáme zdravého chlapečka. Doufám, že to tak bude pokračovat. Pohyby zatím moc necítím, jen sem tam, ale ani nevím, zda je to pohyb našeho miminka nebo se mi hýbou střeva.

Jediné, co mě trošku trápí, je přibírání na váze, kdy jsem přibrala přes 8 kg. Část bude asi zaviněna zadrženou vodou a část tím, že mám méně pohybu. Velice rychle to utíká, už mi ani nebývá nevolno a v práci stále pracuji bez nemocenské.
2 poděkování
aguagulka  25. lis 2015

Konečně to víme!

Čekáme zdravou holčičku, to je pro nás to nejdůležitější na světě.
4 poděkování
bajushh  10. říj 2015

Tatínek na ultrazvuku

Ve 22tt jsem byli opět objednáni na velký ultrazvuk. Tentokrát jsem neváhala a vzala s sebou našeho tatínka. Můj gynekolog je úžasný, tatínkovi všechno popsal. Společně spočítali prstíky, Dr. ukázal tátovi, že budeme mít opravdu kluka :) a manžel si to náramně užil.

VŠEM nastávajícím maminkám tohle určitě doporučuji. Je to nepopsatelný zážitek, který nás ještě více spojil v jednu rodinu. ♥ :)
0 poděkování
mitch_ik  9. říj 2015

První pohyb

Tak přesně poslední den v tomto týdnu jsem ucítila poprvé našeho tvorečka. Konečně! :-)
Už jsem byla i zoufalá, že pořád nic necítím a začínala si myslet, že je něco špatně i přes to, že ultrazvuk byl v pořádku. Naštěstí tomu tak nebylo.

A jaký to bylo? Nejlepší! :-) Bylo to v podvečer, dívala jsem se v polosedu na televizi a se založenýma rukama sledovala Gilmorky. Najednou mi ruce nadskočily a já se hrozně lekla. Pak mi došlo, že už se miminko ozvalo a asi mi dalo najevo, že pro něj ty ruce nejsou pohodlné. Tak jsem si je natáhla podél těla a chvíli sledovala bříško. Začalo se vlnit a od té doby to byl ten nejlepší pořad. :-)

Těším se, až to zažiji znovu. :-)
1 poděkování
lenulab  6. říj 2015

Bude to Deniska

Asi ve 22. týdnu 2. těhotenství jsme se s manželem dohodli na jménu Deniska.
Cítila jsem se báječně, nevolnosti odezněly! :-)
0 poděkování
markytanka  3. pro 2013

Můj 22.tt :)

Tyto týdny kolem dvacátého tt byly nejlepší z celého těhotenství. Nebylo mi špatně, bříško bylo ještě malé, takže se dalo hýbat. A prostě jsem se celkově cítila skvěle :-)

Co doporučuji ostatním těhulkám?
Určitě se objednejte na 4D ultrazvuk, nejlepší je to po 24.tt, budete nadšené z výsledku. Zajeďte si někam na dovolenou. Je jedno, jestli v ČR nebo v zahraničí, ještě si to budete užívat :-D 8-)
4 poděkování