První měsíc těhotenství

Všimla sis, že o prvním měsíci těhotenství se moc nemluví? 🙂 Má to svůj důvod… Přibližně polovinu tohoto měsíce totiž ještě těhotná nejsi, ale dojde v něm k oplodnění vajíčka. Začátek této etapy těhotenství určí lékař až zpětně. Pojď si o tom přečíst víc a zjisti mimo jiné také to, jak se počítají těhotenské týdny.

První měsíc těhotenství

Z prvního měsíce těhotenství jsi těhotná vlastně jen polovinu.

Co se děje v prvním měsíci těhotenství?

 • První měsíc těhotenství začíná 1. týdnem a končí 4. týdnem těhotenství. V prvních cca dvou týdnech ovšem ještě vlastně těhotná nejsi. Přibližně mezi 14. až 21. dnem od začátku posledního menzesu totiž dochází k ovulaci a následnému oplodnění vajíčka spermií.
  • Přesto se začátek těhotenství stanovuje k prvnímu dni poslední menstruace
 • Oplodněné vajíčko pak putuje vejcovodem až k děloze, kde začíná proces jeho hnízdění. Výstelka dělohy (endometrium), je momentálně na tento proces dokonale připravená a poskytuje vajíčku perfektní prostředí.
 • Hnízdění vajíčka trvá 3 až 5 dní a může být doprovázeno tzv. implementačním krvácením, které můžeš pozorovat jako lehké špinění.
  • Ve výjimečných případech má krvácení středně silnou intenzitu, a ženy si ho tedy mohou splést s menstruací – dny implementačního krvácení a očekávané menstruace totiž bývají většinou shodné.
  • Implementační krvácení je neškodné a dochází k němu proto, že vajíčko, které se právě uhnizďuje, může narušit jemné cévky momentálně velmi prokrvené dělohy.
 • Jakmile se vajíčko uhnízdí, začíná se ve tvém těle k uvolňovat hormon hCG. Na jeho hladinu například reagují domácí těhotenské testy z moči a rovněž jsou hodnoty hCG pečlivě sledovány na některých vyšetření v těhotenství. A to nejdůležitější na konec – hCG se podílí na vzniku mnoha (bohužel i nepříjemných) příznaků těhotenství105. Prozatím je však ještě příliš brzy, abychom o nich mluvili. 🙂

hCG

Díky němu ti vyjde pozitivní těhotenský test a také může způsobovat těhotenské nevolnosti. Řeč je o hCG – „těhotenském hormonu“, jehož hladina by měla být zvýšená pouze v případě, kdy žena čeká miminko. Pojď se s námi podívat, jakou má hCG funkci a proč při testování hraje hlavní roli.

Příznaky těhotenství

Když se mluví o příznacích těhotenství, každého zákonitě napadnou zpožděná menstruace a nevolnosti. Ale ne nadarmo se říká, že se vyplatí poslouchat své tělo, protože signálů je mnohem víc. Zjisti na následujících řádcích, jaké to jsou a kdy se objevují.


Přečti si víc o týdnech, které tvoří první měsíc těhotenství:


Na co se na začátku těhotenství soustředit?

Poslední menstruace

Pokud se snažíš otěhotnět, pečlivě si zapisuj datum menstruace. Je směrodatná při výpočtu týdne těhotenství a s tím spojeného termínu porodu. První den poslední menstruace se totiž později označí jako první den těhotenství. Znamená to tedy, že první ani druhý týden těhotenství vlastně těhotná nejsi. Proč lékaři přistupují k takovému výpočtu, si můžeš přečíst v našem samostatném článku.

Výpočet týdne těhotenství

Výpočet týdne těhotenství může nejednu nastávající maminku zaskočit. Krátce poté, co měla pozitivní těhotenský test, jí totiž lékař může říct, že je už v šestém nebo sedmém týdnu těhotenství. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jak se počítají týdny těhotenství a které okolnosti se považují za rozhodující.

Vitamíny před a během těhotenství

Pokud se v lékárně zmíníš, že se s partnerem pokoušíte o miminko, určitě ti lékárník doporučí užívání kyseliny listové. Jedná se o vitamín B9, který má nenahraditelnou roli při dělení buněk a většinou ho ženy užívají již v době, kdy se o miminko snaží. Promluv si se svým doktorem, jestli je kyselina listová vhodná i pro tebe, a přečti si o ní více.

Kyselina listová

Kyselina listová je takový supervitamín, Wonder woman mezi všemi vitamíny a minerály pro nastávající maminky i ty v radostném očekávání. Oproti Supermanovi chrání také děťátko v bříšku a stará se o jeho zdravý vývoj a pohodlí.

Pozor na zlozvyky

Pamatuj na to, že v následujícím období by ses měla vzdát nikotinového zlozvyku a také si odpustit nějaký ten přípitek. Přestože příležitostná sklenička vína v těhotenství nemá fatální následky na vývoj děťátka, určitě je lepší, když si ji odepřeš. S kouřením je to stejně – ideální by bylo, kdybys přestala ještě před otěhotněním. Zkus si tedy své návyky upravit tak, abys v době, kdy ti vyjde pozitivní těhotenský test, už nezápasila s chutí na cigaretu či dvě deci červeného. 🙂

Alkohol v těhotenství

Alkohol v těhotenství - jeho nadměrná a pravidelná konzumace může ublížit nejen matce, ale také plodu. Pravidelné nebo i nárazové pití nadměrného množství alkoholu je pro dítě velmi nebezpečné, protože se alkohol dostává přes placentu do krevního oběhu dítěte. Malá a nevyvinutá játra dítěte odbourávají alkohol daleko déle než u zdravého dospělého jedince a dítě tak může mít vyšší míru alkoholu v krvi.

Kouření v těhotenství

Na kouření v těhotenství existují dva názory. Faktem však zůstává, že kouřit v těhotenství se se považuje za jednu z hlavních příčin ohrožení plodu během těhotenství. Mnoho studií prokázalo, že kouření je právě v těhotenství významným faktorem při potratech a předčasných porodech.

Video: Co v těhotenství způsobuje káva, alkohol, drogy a některé léky?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


První měsíc těhotenství v číslech


První měsíc těhotenství se skládá ze čtyř týdnů a patří do prvního trimestru.


Zápis týdnů v 1. měsíci těhotenství: 1. týden + 0 dní až 4. týden + 6 dní (0tt + 0 až 3tt + 6).


První měsíc těhotenství po týdnech

Týden těhotenství v 1. měsíciPočet ukončených dnů těhotenstvíPočet dní do porodu
1. tt (0tt + 0 až 0tt + 6)0 až 6280 až 274
2. tt (1tt + 0 až 1tt + 6)7 až 13273 až 267
3. tt (2tt + 0 až 2tt + 6)14 až 20266 až 260
4. tt (3tt + 0 až 3tt + 6)21 až 27259 až 253

Mohlo by tě také zajímat

První trimestr

Těhotenství se rozděluje do tří trimestrů, přičemž na začátku prvního ve skutečnosti těhotná ještě nejsi. Jak je to možné? Čti dál a vše se dozvíš. Kromě toho ti také prozradíme, co tě v prvním trimestru čeká, jaké projevy těhotenství se mohou objevit a kterými změnami prochází tvoje miminko.

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.

Vícečetné těhotenství

Pokud se na ultrazvuku během kontroly v těhotenství namísto jednoho plodu objeví rovnou dva (nebo tři), je to pro nastávající rodiče nejspíš velké překvapení. Jak vlastně vznikají dvojčata či trojčata? A je víceplodové těhotenství vystaveno vyššímu riziku? V případě, že čekáš více miminek, určitě nepřehlédni tento článek, ve kterém se vícečetnému těhotenství detailně věnujeme.


Více na Modrém koníku

 • Napiš odborníkovi
  • zdarma a s možností anonymity
  • Zeptej se v Poradnách.
 • Těhotenství týden po týdnu
  • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech a newsletteru, na nichž jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
  • Těhotenství po týdnech5
  • Těhotenský newsletter

2. měsíc těhotenství >>


Hodnocení a zkušenosti s prvním měsícem těhotenství

Máš zkušenost s prvním měsícem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce