16. týden těhotenství

V 16. týdnu těhotenství se provádí triple test, tak pojď zjistit, jak probíhá, o čem vypovídá a proč od něj někteří lékaři upouští. Kromě toho si níže přečteš o všem, co by se tě teď mohlo týkat, i jak se vyvíjí miminko.

16. týden těhotenství

V 16. týdnu těhotenství má miminko zhruba 100 gramů.

Co se děje v 16. týdnu těhotenství?

 • Možná sis myslela, že se začneš zadýchávat, až s velkým bříškem. Pravdou ale je, že většině budoucích maminek se dech zkrátí už mnohem dříve, a to právě okolo šestnáctého týdne. Důvodem je rostoucí děloha, kvůli které se plíce nemohou tolik roztáhnout.
 • Tvoje nehty, pleť a hlavně vlasy nejspíš vypadají skvěle. Užívej si to, protože – jak asi tušíš – po porodu1 se situace u většiny maminek značně změní.
 • Bolesti zad v těhotenství souvisí nejen se zátěží páteře, která přijde později, ale také s hormonálními změnami1, jejichž vlivem v rámci přípravy těla na porod dochází k uvolňování vazů.
  • Pokud tě záda bolí takřka od začátku těhotenství, snaž se pravidelně hýbat. Vhodné jsou například aktivity, jako je jóga, pilates nebo plavání, při kterých si protáhneš celé tělo, ale zároveň neohrozíš miminko. Během dne také pamatuj na vzpřímené držení těla.
 • Možná máš přecitlivělé oči1. Často tě pálí nebo vysychají podobně jako při alergii. Mohou za to opět hormonální změny a ideálním řešením jsou oční kapky, proto se poptej v lékárně, které se hodí používat v těhotenství.
 • Jestliže tě trápí pálení žáhy19, zkus upravit svůj jídelníček4.
  • Ve zkratce: přidej do něj více zeleniny, naopak vynech příliš tučná i ostrá jídla a zkus třeba zázvorový čaj, ten má totiž zklidňující účinky na žaludek. Pokud však tato metoda nezabere, zbytečně se netrap a poraď se s lékařem nebo lékárníkem ohledně vhodných doplňků stravy.

Pálení žáhy

Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.


Jak se vyvíjí miminko?

 • Svaly miminka jsou stále silnější. Díky nim teď dokáže hýbat krkem, zvedat hlavičku a postupně i napřimovat záda.
 • V těle děťátka se ukládá stále více vápníku, proto se mu den ode dne zpevňují kosti.
 • Miminku dorůstají drobné kůstky v uších, a tak už mnohem lépe rozeznává různé zvuky a hlasy. Čím víc na něj s partnerem budete mluvit, tím lépe bude na vaše hlasy reagovat po narození.
 • Děťátku začínají růst řasy i obočí a sítnice očí je citlivá na světlo. V pusince se dotváří chuťové pohárky a miminko občas škytá.
 • Srdce tvého dítěte přečerpá během jednoho dne asi 25 litrů krve a bije rychlostí cca 150 úderů za minutu.
 • Miminku začíná pracovat vlastní imunitní systém.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci šestnáctého týdne těhotenství (tedy 15 tt + 6) je miminko dlouhé asi 11,5 cm a vážit může okolo 100 gramů. Lékaři mu stále říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná avokádo.

16. týden těhotenství

V 16. týdnu je těhotenství na mamince už značně viditelné.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se v 16. týdnu těhotenství soustředit?

 • Je možné, že když ležíš na zádech nebo na pravém boku, děloha3 už tlačí na dolní dutou žílu, což vede k potížím s průtokem krve. Bude tedy dobré začít spát na levém boku5. Volba této polohy při spánku přitom bude s rostoucím bříškem čím dál podstatnější.
 • Začni plánovat, kde bude miminko po narození spát, jaký mu pořídíš kočárek a můžeš také postupně nakupovat oblečení.
  • Pokud se ti nechce utrácet vysoké částky za nové věci, mrkni do našeho bazaru, kde najdeš úplně všechno.
 • Máš pocit, že jsi v poslední době trochu roztržitá a zapomínáš na věci, které by ti dřív z hlavy nevypadly? Pak tě nejspíš postihl tzv. „těhotný mozek“ (pregnancy brain). Ačkoli vědci poukazují na to, že výpadky paměti v těhotenství a v době kojení jsou způsobeny spíš špatným soustředěním než opravdovými potížemi s fungováním mozku, shodují se na tom, že k nim dochází u valné většiny žen.
  • Z lékařského hlediska tuto situaci nelze nijak řešit a tvé psychice rozhodně nepomůže, když na sebe budeš kvůli své popletenosti naštvaná. Naopak, snaž se brát situaci s humorem, pomáhej si psaním seznamů a mysli na to, že až tvoje miminko trochu odroste, budeš zase fungovat naprosto normálně.

Vyšetření v 16. týdnu těhotenství

1. Těhotenská poradna

Jedenkrát za 4 až 6 týdnů docházíš do těhotenské poradny, přičemž ideální interval je jednou za měsíc. Tak to bude až do 34. týdne těhotenství.

2. Prohlídka u zubaře

Nezapomeň, že první trimestr je za tebou, a tak je správný čas na návštěvu zubaře. Proč právě teď? Kvůli hormonům a častějšímu zvracení, které tě možná provázelo uplynulými týdny, by se mohl rozvinout zánět dásní. Jeho důsledkem je potom vyšší kazivost zubů, a ve vážných případech dokonce vede až k infekci ovlivňující vývoj miminka.

3. Případný triple test

V tomto týdnu tě může čekat tzv. triple test29. Jde o rozbor krve, který si dříve dával za cíl to, co nyní zvládá prvotrimestrální screening14, tedy odhalení vrozených vývojových vad miminka.

Jeho úspěšnost se však pohybuje pouze okolo 70 %, navíc tím, že se provádí až v 16. týdnu (tedy o měsíc později než prvotrimestrální screening), je řešení případných problémů mnohem složitější. Mnoho ordinací od něj proto zcela ustupuje, nebo ho provádí pouze jako doplňkové vyšetření.

4. Případná další vyšetření

Může se stát, že lékař dojde k podezření na nějaký zdravotní problém u miminka. Proto ti doporučí další vyšetření, pravděpodobně odběr plodové vody, tzv. amniocentézu. Pro a proti tohoto invazivního vyšetření ti gynekolog popíše. Zda se rozhodneš ho podstoupit, je na tobě.

K doporučení dalších vyšetření může mít lékař i další důvody, jako je vyšší věk, opakování potratů, dědičné poruchy v rodině atd.

Amniocentéza

Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.


Video: 14., 15., 16. a 17. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


16. týden těhotenství v číslech

16. týden těhotenství


Lékař píše: 15 týdnů + 0 dní až 15 týdnů + 6 dní (zkráceně 15tt + 0 až 15tt + 6)


16. týden těhotenství tvoří:

 • 15tt + 0 = první den 16. týdne těhotenství
 • 15tt + 1 = 15 týdnů + jeden den (druhý den 16. týdne těhotenství)
 • 15tt + 2 = 15 týdnů + dva dny (třetí den 16. týdne těhotenství)
 • 15tt + 3 = 15 týdnů + tři dny (čtvrtý den 16. týdne těhotenství)
 • 15tt + 4 = 15 týdnů + čtyři dny (pátý den 16. týdne těhotenství)
 • 15tt + 5 = 15 týdnů + pět dní (šestý den 16. týdne těhotenství)
 • 15tt + 6 = 15 týdnů + šest dní (sedmý den 16. týdne těhotenství)
 • 16tt + 0 = první den 17. týdne těhotenství
 • 16. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 24 týdnů do porodu

16. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
15tt+0105175
15tt+1106174
15tt+2107173
15tt+3108172
15tt+4109171
15tt+5110170
15tt+6111169

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Železo v těhotenství

Snad každá žena si v těhotenství kladla otázku, zda dodržuje správnou životosprávu a zda je její tělo zásobeno vitamíny a minerály natolik, aby umělo „posunout“ rostoucímu děťátku dostatek potřebných živin. Kromě kyseliny listové, která spadá pod vitamíny skupiny B, je v těhotenství jedním z nejčastěji suplementovaných minerálů také železo. Jaká je jeho funkce v organismu a jak v těhotenství rozpoznat jeho deficit?

Křestní jména

Oblíbenost křestních jmen se v průběhu času mění, avšak některá si zachovávají pevnou pozici i po několik let či desetiletí. Pokud tedy přemýšlíš, jaké jméno dát svému dítku, pak jsi na správném místě. Máme pro tebe několik seznamů holčičích i klučičích jmen.


Jak ti pomůže Modrý koník?

Na Modrém koníku najdeš odborníky i zkušené uživatelky, s nimiž se můžeš radit.

 • Zadej dotaz odborníkovi
  • Polož otázku odborníkovi (zdarma a případně také anonymně) v Poradnách.
 • Popovídej si s uživatelkami
  • Podívej se do diskuzí, ve kterých potkáš uživatelky s mnoha zkušenostmi. Můžeš si číst, co píšou, nebo s nimi i komunikovat.
  • Příklad diskuze o 16. týdnu těhotenství: Svatba v 16. týdnu těhotenství
 • Přidej se do tematické skupiny

<< 15.týden těhotenství21 / 17.týden těhotenství >> 26


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti s 16. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 16. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kafrie14  15. zář 2020

V 16. týdnu s třetím miminkem.

Utekl další týden a já začala cítit pohyby, je to skvělý pocit. Člověk se tak cítí více v klidu, když ví, že žije a hýbe se. Na váze zatím pořád úbytek kilo a ve čtvrtek nás čeká kontrola. Třeba už bude vidět pohlaví. Doma máme dva kluky.
1 člověk považuje za užitečné
rudolflenka  1. bře 2020

Třetí těhotenství

Jsem nyní potřetí těhotná, musím říci, že těhotenství je od začátku úplně nejnáročnější. Je to tím, že tělo je unavené a i když jsem měla dost pravidelného pohybu, cvičení, tak pro mou drobnou kostru je to zátěž. Nevolnosti se trochu malinko zlepšily, ale zase mě z určitých věcí bolí žaludek (káva) a palí žáha (některé kyselé potraviny). Pořád se mi ale zvedá žaludek z různých pachů a taky při čištění zubů. Hodně mě bolí záda i břicho jako při MS. Únava je stále obrovská, ale není se dvěma dětmi moc kdy odpočívat.
Každopádně konečně jsem se nějak naladila na to, že jsem těhotná a těším se. Pořizuji zase něco málo do výbavičky. Jméno máme vybrané, pohlaví víme, vše je jinak v pořádku. I když to v plánu nebylo, bude to koneckonců hezký dárek ke třicetinám :).
5 lidí považuje za užitečné
mobabe  19. pro 2019

Super období

Ahoj maminky, no já mám od začátku klid. Žádné nevolnosti, žádné problémy. Na začátku jsem měla pnutí prsou, hodně plynatosti a s tím spojené nepříjemné pocity a tlaky v podbřišku a špatně se mi spalo, pořád jsem se převalovala. Po dvou a půl měsících jako když utne, klídek, nyní se mi jen hůře hledá poloha na spaní, ale během dne nic. Nemít bříško, tak ani nevím, že jsem těhotná. Přibrala jsem 1,5 kg, pohyby zatím nevnímám, jsem hodně unavená, mám co dělat se ráno dokopat do práce a když rychleji chodím, hůř se mi dýchá. Jinak skvělé období. Hledala jsem 3D a 4D UZ, ale nikde mě nechtějí objednat dříve než v tom 26. týdnu. Dokonce mi sestra na otázku, proč nemohu jít, když si to přeji a platím si to já, řekla: Na co by mi to bylo teď, když je to hůře rozlišené, kdyby se to potom narodilo mrtvé nebo postižené. Myslím, že to je moje věc - třeba na památku? Zkusila jsem 6 pracovišť v dosahu Hradce Králové a nikde mi to nechtějí udělat dříve. Ráda bych měla dva dokumenty, nyní a potom druhou nahrávku. Tak se holky moc netěšte, ikdyž i tady Modrý koník to doporučuje, realita je jiná, musí Vám zatím stačit černobílé foto z normálního UZ. Ale užívejte, je to období relativního klídečku.
marcelka63  6. srp 2019

Můj týden 16tt

Tento týden mám zase tak ze začínají večerní nevolnosti a co víc, tak nevím vůbec co jíst, zda sladké pak slané a furt nemám dost. Už mě to pěkně štve. :D
Váha nahoře 2+kg
Začínám občas cítit pohyby
Bříško už je pěkně vidět
1 člověk považuje za užitečné
berenika4  27. dub 2019

Je mi skvěle

Právě končím 16tt. Je to moje první těhotenství a zatím jsem přibrala 1kg :). Bříško už je znát, moje běžné kalhoty mě začaly škrtit začátkem 15tt, tak už nosím těhotenské a jsem nadšená, jak jsou pohodlné a pěkné zároveň ;). Využila jsem toho a udělala čistku ve skříni - věci co mi přes léto nebudou šly do krabice na půdu a část co nenosím už dlouho šla do charitativního kontejneru. Tak je teď radost otevřít skříň - všechno mi padne :D.

V práci už jsem těhotenství oznámila v 15tt, bylo to milý - jsem jedna z posledních v teamu kdo nemá děti, takže jsem dostala spoustu tipů, rad, dokonce i těhu-oblečení a knížku :).
Celkově se cítím skvěle a užívám si tohle supr období. Problémy jsem měla jen ve druhém měsíci - nevolnosti, nechutenství a co bylo nejhorší: vůbec jsem nemohla spát, jen 4h denně, vypadala jsem hrozně a psychicky i fyzicky byla úplně vyřízená. Naštěstí začátkem 3m to odeznělo a od té doby bez problémů. Na nevolnosti mi ohromně pomohly švestičky Umeboshi (dají se sehnat ve zdravé výživě). Mají dost intenzivní slano-kyselou chuť, na kterou jsem si musela zvyknout. Ze začátku jsem si kousek švestičky rozetřela na suchar, později jsem dokázala i půlku švestky sníst samostatně. Důležité u mě bylo sníst přes den klidně i 3-4 švestky. Dokud jsem je jen uždibovala v menším množství, nemělo to efekt. Ale když jsem množství zvýšila, během 2 dní jsem byla bez nevolností a chuť k jídlu se vrátila. Tak moc doporučuju.

I když jsem mimopražská a nemusela jsem to tedy řešit tak brzy, jsem už zaregistrovaná v porodnici a mám domluveného pediatra - toho doporučuju hlavně maminkám v Praze aby sháněly brzy (zkušenost z rodiny kdy v 30tt už neměli u spousty pediatrů místo).
terkamamka  14. bře 2019

Třetí mimčo

Ahojky,

čekám třetí miminko a moc se těším jak to bude dále. Zatím je vše v pořadku a občas se cítím jak se mimi pohybuje (ne nějak intenzivně). Všechny testy zatím dopadly dobře, tak snad se toho sourozence ty moji caparti dočkají ;).

Přeji, ať Vám vše dobře dopadne.
1 člověk považuje za užitečné
eliska1995  19. lis 2018

Špinenie a krvácanie v 16tt tehotenstva

Ahoj baby, som v 16tt tehotenstva a som prvý krát tehotná... No dnes som začala špinit a trošičku krvácať. Hneď som utekala k lekárovi a ten mi predpísal Ascorutin a Utrogestan 2 x 1tabletku. Bojím sa, že začnem krvácať, som zúfalá. Prosím pomôžte mi, ak viete ako 😢
2 lidé považují za užitečné
xantista  1. lis 2018

16. týden

Je to moje první těhotenství. Ještě v létě jsem chodila aktivně do posilovny a když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, měla jsem ambice v tom pokračovat. Nicméně jsem od začátku děsně unavená a často se mi motá hlava, takže to nejde. Pořád doufám, že se to zlepší. Ale na vině je asi i to, že rekonstruujeme byt a žijeme doslova na staveništi (krom jedné místnosti je všude suť a materiál) takže ten odpočinek neni úplně stoprcoentní. V prvním trimestru jsem sem tam i omdlívala (odkrvila se mi hlava, černo před očima..), to už ustalo. Nebo to spíš rozpoznám dřív jen z motání hlavy a sednu si.

Pořád nevíme, jestli to bude kluk nebo holka, další kontrolu mám až za 4 týdny. Ta to aspoň bude jistota. :)
3 lidé považují za užitečné
denisamaz  2. říj 2018

16. týden :)

Je to moje druhé těhotenství, ze začátku mi bývalo nevolno, ale vůbec jsem nezvracela. Zajímavé je, že oproti předchozímu těhu nejsem tak "žravá" a taky je rozdíl v náladách, zatímco u předchozího těhu jsem byla sluníčkový člověk a teď jsem neustále nevrlá a protivná (divím se, že to manžel ještě dává). Jím normálně, ale i tak jsem zatím přibrala necelé kilo. Mimčo zatím necítím, ale už se těším jak malá. Je to zatím TO, protože na prvním screeningu mi řekli, že by to byl opravdu jen odhad, tak si raději počkám na 20. týden.
3 lidé považují za užitečné
zabulenkap  27. srp 2017

16tt

Čekáme druhé miminko a doma máme pětiletou treperendu. :-) Zatím to všechno jde. Jen minulý týden mě vyděsilo krvácení, ale dr mi řekla že mám přilehlou placentu na blány, že se to zlepší. Hlavní je, že mimi bylo v pořádku.

Pořád bych jedlá tvrdý sýr. Nevolnosti přešly jen mě často bolí hlava a občas se zadýchávám. Bříško roste jak z vody. Někdy si říkám že to bude asi slon. :-D Na prvním screeningu mi dr. řekla, že to bude asi holčička, ale spíš ať si počkám na velký utz ve 20-tém týdnů. Tak uvidíme.

Hodně štěstí těhulky! :-)
1 člověk považuje za užitečné
crejzy  3. dub 2017

Definitivní konec nevolnostem?

Teprve v tomto týdnu mi bylo dobře doopravdy celý den. Taky mi bylo v tomto týdnu řečeno pohlaví. :) jinak váha roste - od 12 .týdne do 16. týdne jsem přibrala 2kg.
fiiif  5. srp 2016

16tt

První miminko, možná proto se až tak moc pozoruji. Nevolnost stále přetrvává, chutě sice mám, ale většinou rajčata, okurky, špenát, salát =D , sladké nemůžu vidět.

Jinak než jsem otěhotněla měla jsem trochu nadváhu, díky tomu, že jsem začala pravidelně jíst a dost zdravě, tak jsem trochu zhubla, ale bříško se mi zakulatilo. Mám od lékaře doporučený klidný režim, kvůli křečím a bolestem bříška. Bohužel brouček moc neporostl, takže nebylo na UTZ vidět pohlaví. Mám trochu obavy, zda bude vše v pořádku, ale snažím se nestresovat. Začínám se zadýchávat a na wc chodím každou půlhodinku, nedejbože kýchnout =D , poslední dobou mě pobolívá hlava a mám závratě a o to víc cítím změny tlaku.

Těšíme se na pohyby miminka a až na UTZ uvidíme, co to bude, ale díky tomu, že je velmi malé si budeme muset asi ještě počkat.
1 člověk považuje za užitečné
bajarys  3. čer 2016

16 tt

Vše v pořádku. Nebýt fotek z utz, tak ani nevím, že jsem těhotná. Špatně mi není od počátku, extra chutě taky nemám. Jediné, co mě trápí, je zadýchávání se, se kterým jsem nikdy problémy neměla, věčná rýma a brnění rukou.
5 lidí považuje za užitečné
bulovaa  16. únor 2016

Prvních 16 týdnů za sebou

Jsem v 16tt, špatně se mi dýchá, nejčastěji když chodím do schodů, motá se mi hlava a mám pocit jako kdyby mi mělo vyskočit srdce z těla. Doktor mi předepsal léky, protože mám málo červených krvinek. Není den kdy by mě nebolela aspoň trošku hlava. Jsem stále unavená. Od začátku těhu mi ještě nebylo nevolno, tak jsem ráda. Bříško roste a těšíme se s přítelem na první pohyby. Je to naše první miminko, tak si to užíváme. :-)
1 člověk považuje za užitečné
irena14  7. únor 2016

16. týden

Ahojky holky, začínám si to užívat, už nezvracím, ale česnek mi do bytu stále nesmí. :-)

Únava teda pokračuje, přijde mi, že spím za dva a ne, že jím za dva. :-) Úklid je teď na manželovi, nevím, co bych bez něj dělala, nejsem schopná ani vyndat myčku, pořád usínám, máte také tuto zkušenost? Pokud ano, kdy to přešlo vás? A přešlo to vůbec? :-D
1 člověk považuje za užitečné
soonsoon  4. únor 2016

Kopanečky

V 16tt jsem poprvé ucítila pohyby našeho chlapečka. A vůbec to nebylo žádné šimrání, ani lochtání motýlích křídel, ale malinké kopanečky. Od té doby máme s manželem neustále ruce na břiše a dychtivě očekáváme, kdy budou cítit i přes bříško. :)
tamttam  27. led 2016

15+1

16. týden je docela fajn. Zvracela jsem už jen jednou za celý týden, předtím i několikrát denně. I proto jsem zatím - 2 kg oproti mojí normální váze, i když mi přijde, že bříško poporostlo, spíš se tak zespoda zakulatilo. V jídle nastal pokrok, už vydržím nejíst víc jak dvě hodiny aniž by mi bylo špatně a dokonce můžu ráno otevřít ledničku. :) Jídelníček mám teď už o něco pestřejší, ale zeleninu a jogurty pořád nemůžu (předtím jsem oboje milovala).

Až na občasné píchnutí v podbřišku necítím vůbec žádné tělesné změny a potíže, až si někdy říkám, jestli tam miminko skutečně je. Půjčila jsem si od kamarádky AngelSound (doppler), kterým poslouchám srdíčko mimi a je to úplně super, doporučuji! Nemůžu se dočkat dalšího ultrazvuku za 4 dny, kdy zas mimi uvidím a snad se dozvíme i pohlaví (jsem přesvědčená, že to bude holka :) ).
sarivojvodova  31. pro 2015

Bude to snad lepší. ❤

Zvracení se ustálilo jen na jedenkrát denně a je jedno, ve kterou hodinu. Bolesti hlavy jsou však častější a mají delší průběh. Ráno nemůžu vstát a v noci spát, čůrat chodím snad 100 x za noc. 😁 Na inzulín už jsem si zvykla, bříško roste každým dnem víc a víc. Je to mě první těhu, ale hladký průběh nemá. Moooc se těšíme.
1 člověk považuje za užitečné
petushenka  27. pro 2015

16. týden

Ahoj je to moje první těhotenství. Špatně mi už není, jen se cítím moc unaveně a bolesti v břichu se dají prežít. S přítelem se strašně těšíme. :-)
martanka007  21. pro 2015

16. týden těhotenství

Mírné nevolnosti nepřestávají. Únava už trošku přešla. Na váze jsem přibrala něco málo přes 4 kila. Další kontrolu mám až 7.1.2016, takže snad bude všechno v pořádku :-). Ale přes Vánoce to rychle uběhne.
hartlinka  17. pro 2015

Můj 16tt

Ahoj,

jsem v 16tt a je mi skvěle. :-) Je to mé 1. těhotenství, naštěstí mi nebylo až na výjimky zle, nezvracela jsem apod. Teď jsem začala opět aktivně sportovat ( v 1.trimestru jsem byla opatrná a nechtěla nic riskovat, tak jsem sporty neprovozovala), takže chodím do posilky na běžecký pás, orbitrek, cvičím jen s vlastním tělem na podložce a hodně se protahuju. Dokonce jsem byla hrát squash, volejbal, badminton, ale všeho s mírou a v maximální opatrnosti! Byla jsem zvyklá hodně sportovat. Bříško ještě skoro vůbec nemám a díky sportu a endorfinům se cítím opravdu skvěle! :-D

Pohyby bříška zatím necítím, ale už se na to těším! :-) Za 5 dní se snad dozvím pohlaví miminka. :-)
1 člověk považuje za užitečné
mirkasvecova  10. pro 2015

16tt

Tak mé již 3. těhotenství probíhá suprově! Přestalo mi být špatně, jen pohyby necítím, tak jsem z toho docela nervozní.
veronikamiluskova  8. lis 2015

Těhu 16tt

Mé druhé těhu je odlišné od prvního.

Pokud se opravdu budu spoléhat na babské tlachy 😉 , bude to holka jak vyšitá.

Něco uvnitř mě říká a cítím to tak, že to opravdu děvčátko bude, snad se to dozvím už tuto středu 11.11.2015.

V tomto těhu mám nevolnosti, otoky nohou, nechuť k jídlu a když, tak snímé jak male diíě, až si říkám, že z čeho bere mrňousek. Nooo, ono když se na sebe podívám, tak je z čeho brát. 😂

Co jsem v prvním těhu nepociťovala, tak únavu, teď je to hrozné. 😥 Dovolit si odpočívat nemohu, spíše při 8 měsíčním dítěti to nejde.
😉
sunny2016  26. říj 2015

15+0

Moje první těhotenství: nevolnosti skutečně ustoupily, už nejezdím autem úplně zelená a nepřemýšlím, kde zastavím, abych označkovala krajnici. Od začátku těhotenství až do 14. týdne jsem jedla mnohem méně. Jeden rohlík jsem do sebe natlačila skoro násilím. :) Prostě jsem do sebe nedokázala nacpat víc jídla. Dala jsem si 8 lžic polévky a už jsem funěla, že už nemůžu.

Co se týče váhy jsem stále na své původní (66 kg). Asi je to i díky tomu, že jsem ráno často a večer občas zvracela. V 15. tt jsem měla naopak neustálý pocit hladu. Najedla jsem se a za hodinu a půl už mi zase kručelo v břichu. Teď už vím, že je pro mě základ opravdu bohatá a vydatná snídaně. Do oběda mě zcela zasytí musli s banánem a jogurtem.
Nemám vůbec žádné specifické chutě. Řekla bych, že spíš naopak. Jím, protože mám hlad a z hladu je mi zle.

Pupík mám oproti tomu jaký jsem měla v normálním stavu, řekla bych, mírně zvětšený. Těhotenství proto nemusím ještě nikde moc ventilovat. I když v práci jsem to kolegům řekla, aby mi ochotněji pomohli přenášet zboží, když dorazí.

Pohlaví miminka mi sdělili už ve 12+1 na prvotrimestiálním sreeningu. Zřejmě bude náš chlapeček vyvinutý. ;)

Spím dokonce ještě na břichu, když si to neuvědomím (snažím se přeučit na levý bok).

Pohyby zatím necítím.

Zadýchávám se strašně. Vyjdu 2 patra po schodech a vydýchávám to jako bych vyběhla 8 pater.
1 člověk považuje za užitečné
snow111  12. říj 2015

Vše se lepší

V tomto týdnu jsem začala opravdu pociťovat, že už se žaludek na vodě zlepšil a já můžu jíst celkem normálně. Přecitlivělý nos nepřestává a stále mi vadí vlézt do ledničky nebo otevřít špajzku.

Začínám cejtit lehké šimrání v bříšku a možná už i první kopanečky. :)

Přibrala jsem už 3,5 kg od původní váhy, která byla normální. Doktorka mě za to vynadala, že to je hodně. No snad se to teď na chvilku uklidní a budu přibírat nějak pomaleji.
lenulab  6. říj 2015

Kéž by tripple test neexistoval...

V 1. těhotenství jsem o screeningu vůbec netušila kvůli mé předpotopní Dr.
Takže 16tt a tripple testy? :-( Kéž by neexistovaly. Sestra mě po odběru tak vystresovala, že jsme 3 týdny žili v tak hnusné nejistotě, kterou už nechci zažít! Vše bylo ale naštěstí v pořádku.

Názor mé tehdejší Dr. na nějaké extra vyšetření nezapomenu, ptala jsem se až později proč mi o screeningu neřekla. Proč prý platit tak nehorázné peníze? Bylo by to moje rozhodnutí a moje peníze, měla mi to říct.

Ve 2. těhotenství díky dobrým výsledkům ze screeningu se triply nedělaly, můj doktor s tím neměl problém.
2 lidé považují za užitečné
bajushh  5. říj 2015

Pohlaví miminka

V 16 tt jsem šla na pravidenou prohlídku na gynekologii. Při kontrole ultrazvukem jsme krásně uviděli pohlaví miminka. Náš kluk nešel přehlédnout. :) Takže 16 tt byl jeden z nejkrásnějších týdnů z našeho těhotenství. :)
2 lidé považují za užitečné
enalga  26. srp 2015

16 tt

Čtvrté těhotenství - 16. týden - v noci se často budím a nemohu zabrat, takže koukám do tmy někdy i tři hodiny. Pohyby miminka zatím necítím. Provází mně velká žízeň, vypiju i 2,5 litru za den. Na WC chodím á 1 hodinu. V nejbližších dnech mně čeká těhotenská poradna, velký prvotrimestriální ultrazvuk a genetický screening VVV mám již za sebou. Chutě nemám, jím vše. Při pobytu venku jsem dost zadýchaná, a to nemusím ani běhat, nebo jít do kopce. Častěji se unavím. Břicho už mně nebolí jako dřív.
1 člověk považuje za užitečné
takarazestinusakur  13. říj 2014

Těhu 16tt

Jsem celkově v pohodě a při chuti, ale nejsou to chutě, které by se nedaly zvládnout. Co mě nenechává v klidu je příbytek váhy plus 4kg :-( , ale s tím nic moc nenadělám. Opravdu se cítím netěhotně a méně unaveně, než v předchozích týdnech. Tak jsem se začala více hýbat. Zatím stále nevíme, zda máme holčičku nebo chlapečka :-)

Všem přeji krásné těhulkování :-)
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce