Pátý měsíc těhotenství

Díky pátému měsíci se přehoupneš za polovinu těhotenství. A samozřejmě stejně jako předešlé měsíce i on má pro tebe spoustu novinek. Pojď se podívat, co tě čeká a nemine.

Pátý měsíc těhotenství

V 5. měsíci těhotenství se provádí důležité ultrazvukové vyšetření.

Co se děje v 5. měsíci těhotenství?

  • Pátý měsíc začíná 18. týdnem a je uzavřen 22. týdnem těhotenství. Může tě překvapit například náhlým pocitem hladu, který snadno dokáže vyústit až v mdloby. Aby ses tomu vyhnula, snaž se jíst v menších porcích a neustále u sebe měj menší pohotovostní svačinku, která ti v případě potřeby zvýší cukr v krvi. Nemusí nutně jít o něco vysloveně sladkého, dobrou volbou je i banán, trvanlivé pečivo nebo proteinová tyčinka.
  • Prsa se od začátku těhotenství připravují ke kojení a už v tomto měsíci můžeš pozorovat tvorbu kolostra3. Jedná se o výživné mlezivo, které bude po narození děťátka nahrazeno mateřským mlékem. Určitě se však nestrachuj, jestli se výtok mleziva z bradavek u tebe zatím neobjeví. Neznamená to, že nebudeš kojit, protože tvorba kolostra je individuální.
  • První pohyby miminka už mohou v pátém měsíci zaznamenat i prvorodičky. Na silné kopance je sice ještě brzy, ale jemná žbluňknutí tě mohou překvapit už kolem 20. týdne. Postupně jejich intenzita bude sílit.
  • Přestože výskyt poslíčků každá žena zaznamenává v jiném čase, a některé ženy je dokonce necítí vůbec, není žádnou výjimkou ani to, objeví-li se již v závěru pátého měsíce. Pokud se tak stane i ve tvém případě, rozhodně tuto skutečnost řekni svému gynekologovi.

Přečti si víc o pátém měsíci a týdnech, které ho tvoří:


Na co se soustředit v 5. měsíci těhotenství?

Oznámení těhotenství v práci

Pokud jsi to dosud ještě neudělala, pátý měsíc představuje vhodné období, kdy v zaměstnání ohlásit svůj odchod na mateřskou dovolenou. Ze zákona na to sice nemáš žádnou lhůtu, a proto je na tobě, kdy tuto zprávu sdělíš, nicméně je férové udělat to včas, aby měl zaměstnavatel dost času na nalezení zástupu.

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.

Příprava výbavičky

Na to, kdy začít s přípravou výbavičky, neexistuje ideální čas a každá žena se řídí svými pocity a instinktem. Pokud zatím nic kupovat nechceš, alespoň si udělej přehled, co všechno bys měla pořídit a v jaké cenové relaci se chceš u jednotlivých položek pohybovat. V případě, že už výbavičku chystáš, také si raději udělej seznam a podívej se, co ti ještě chybí.

Výbavička pro miminko

Základní výbavička pro miminko je seznamem základních věcí, které bude maminka pro své dítě potřebovat hned po porodu. Základní výbavička pro miminko se liší podle období, ve kterém se dítě narodilo, podle jeho potřeb a zvyků maminky. Není nutné kupovat vše hned na začátku, a nebo do zásoby. Výbavička pro miminko se může pořizovat postupně, dle potřeby, a tak se nemusí stát, že spoustu věcí miminko ani nevyužije. Pro novorozence je dobré nakupovat velikost oblečení od čísla 56. Z menších velikostí miminka rychle vyrůstají, a nebo je ani nestihnout vynosit. Jiné to také je, když se děti narodí předčasně a jsou nedonošené. Tyto děti nosí velikost dětského oblečení od čísla 50 a níže.

Pozorně sleduj své tělo

Tato rada platí v průběhu celého těhotenství, ale v jeho polovině by se na ni měl klást ještě větší důraz. Důsledkem přibírání totiž tvé tělo bude vysílat různé reakce, jejichž míra a intenzita mají širokou škálu a občas se může stát, že se stanou prvním signálem vážnějšího problému.

Dobrým příkladem jsou například otoky – mírný otok je běžný a jeho výskyt bude v pokročilejším těhotenstvím stále častější. Jiné je to však v případě, že bys na rukou, nohou či ve tváři otekla náhle a pociťovala bys přitom i silnou bolest hlavy. V takovém případě by mohlo jít o preeklampsii18 – onemocnění v těhotenství, které dokáže být pořádně nebezpečné.

Otoky v těhotenství

Otoky jsou typickým projevem těhotenství, se kterým se setkala většina nastávajících maminek, a to zejména v posledních týdnech gravidity. Příznačné je, že se otoky zhoršují v teplých letních dnech nebo také, když žena setrvává delší dobu ve statických polohách, tedy dlouho sedí nebo stojí.


Vyšetření v 5. měsíci těhotenství

Těhotenská poradna

Pokud lékař nenajde důvod, aby tě kontroloval častěji, až do 34. týdne těhotenství budeš do těhotenské poradny chodit přibližně jednou za měsíc – za obecný interval se považuje 4 až 6 týdnů.

Těhotenská poradna

Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.

Morfologický nebo genetický ultrazvuk

Toto vyšetření můžeš znát i pod názvem „velký“ ultrazvuk, protože během něj lékař důkladně prohlíží miminko a kontroluje, zda nenajde známky toho, že by mohlo trpět nějakou vývojovou vadou. Provádí se od 20. do 22. týdne těhotenství, přičemž základní část morfologického ultrazvuku proplácí zdravotní pojišťovna, ale její rozšířená varianta – tzv. genetický ultrazvuk, jí již hrazený není.

Proto se svého gynekologa zeptej, jaké jsou možnosti a kdy se máš na tebou zvolený ultrazvuk objednat. Dávej si však pozor – vyšetření může provádět pouze certifikovaný lékař, kterým má kromě odborných znalostí také kvalitní přístrojové vybavení.


Jak roste miminko v 5. měsíci těhotenství?

  • Z velikosti, kterou lze přirovnat k mangu, během pátého měsíce povyroste na přibližnou velikost kokosového ořechu.
  • V pátém měsíci těhotenství čekají miminko tyto důležité milníky:
    • na bříškách prstů se mu vytvářejí tzv. papilární linie, které budou způsobovat jedinečnost jeho otisků prstů,
    • vytváří se mozková kůra,
    • začíná se tvořit vernix – bílá mazová hmota, která pokrývá povrch tělíčka miminka a chrání ji před dlouhodobým působením plodové vody,
    • pomaličku svou funkci zahajují játra,
    • oční duhovky se zbarvují namodro, ale definitivní barvu oček děťátko nabude až v prvním roce svého života.

Video: Pátý měsíc těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


5. měsíc těhotenství v číslech

22. týden těhotenství

5. měsíc těhotenství je tvořen 18. až 22. týdnem.


Zápis týdnů v 5. měsíci těhotenství: 18. týden + 0 dní až 22. týden + 6 dní (17tt + 0 až 21tt + 6).


Pátý měsíc těhotenství po týdnech

Týden těhotenství v 5. měsíci Počet ukončených dní těhotenství Počet dní do porodu
18. tt (17tt + 0 až 17tt + 6) 119 až 125 161 až 155
19. tt (18tt + 0 až 18tt + 6) 126 až 132 154 až 148
20. tt (19tt + 0 až 19tt + 6) 133 až 139 147 až 141
21. tt (20tt + 0 až 20tt + 6) 140 až 146 140 až 134
22. tt (21tt + 0 až 21tt + 6) 147 až 153 133 až 127

Mohlo by tě také zajímat

Preeklampsie

Říkáš si, proč ti lékař na každé těhotenské poradně měří krevní tlak a zdůrazňuje, abys ani příště nezapomněla přinést moč? Jeho jednání má důležitý význam, protože právě sledování krevního tlaku a přítomnosti bílkoviny v moči přispívá k včasné diagnostice preeklampsie. Co to je, jaké jsou její příznaky a proč představuje riziko pro tebe i děťátko? To se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Vývoj plodu po týdnech

Jak se v průběhu těhotenství vyvíjí miminko a ve kterých týdnech v jeho růstu nastávají výrazné pokroky? Jak je to s vývojem pohlaví, mozku a plic plodu? Pokud tě tohle všechno zajímá, podívej se na náš článek, v němž se věnujeme vývoji dítěte po týdnech – od početí až po okamžik, kdy je připraveno na porod.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi
    • Je to⁠ zdarma a s možností anonymity
    • Zeptej se v Poradnách.
  • Těhotenství týden po týdnu
    • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech a také týdenních newsletterech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Těhotenství po týdnech5
    • Newsletter: Těhotenství po týdnech

<< 4. měsíc těhotenství / 6. měsíc těhotenství >>


Hodnocení a zkušenosti s pátým měsícem těhotenství

Máš zkušenost s pátým měsícem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce