Gestační věk

Jakmile otěhotníš, objeví se řada výrazů, které jsi možná do té doby neslyšela. Ať už jsou to zkratky v těhotenské průkazce, názvy jednotlivých vyšetření nebo pojmy, které se týkají těhotenství a miminka. Mezi ně bezpochyby patří i gestační věk plodu. Zjisti na následujících řádcích, od kdy se datuje a jaké období vlastně pojmenovává?

Gestační věk plodu

Při výpočtu gestačního věku plodu je rozhodující datum poslední menstruace.

Co je gestační věk plodu?

 • Gestační věk plodu představuje období, které začíná první den tvé poslední menstruace před otěhotněním – přesně od té doby se totiž počítá těhotenství. I proto množství nastávajících maminek zaskočí informace, že první dva týdny těhotenství ještě fakticky těhotné nejsou, protože ovulace a následné početí většinou nastávají až ve třetím týdnu těhotenství.
 • Proč se vlastně těhotenství datuje od poslední menstruace? Odpověď úzce souvisí se skutečností, že drtivá většina žen neví, kdy přesně proběhla ovulace a kdy otěhotněly. Proto datum poslední menstruace představuje o něco relevantnější údaj**. Buď si ho žena pamatuje, má ho zapsaný například v menstruačním kalendáři, případně ho lze stanovit i zpětně s mnohem vyšší přesností, pokud si vzpomene na časové souvislosti, které její poslední menstruaci provázely.
 • Gestačnímu věku se také říká „menstruační věk“ a jde o období 40 týdnů těhotenství, za kterými mohou i nemusí následovat další dva týdny, které jsou někdy označovány také jako přenášení7 – 41. a 42. týden těhotenství.
 • Na základě gestačního věku plodu se určuje nejen týden těhotenství, ale také termín porodu.
 • Zajímavostí je, že během prvního trimestru37 ti lékař může termín porodu a aktuální týden těhotenství posunout na základě CRL hodnoty – délky miminka od jeho temene až po kostrč. Týká se to především žen, které před těhotenstvím měly nepravidelnou menstruaci. Pokud naměřená CRL hodnota nekoresponduje s tvým týdnem těhotenství, lékař může tento údaj v těhotenské průkazce změnit, tím pádem se mění i gestační věk plodu.

Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Zápis gestačního týdne

Gestační věk se zaznamenává do těhotenské průkazky, přičemž samotný zápis například 9. týdne těhotenství vypadá následovně:

 • 8tt + 0 = první den 9. týdne těhotenství,
 • 8tt + 1 = 8 týdnů + jeden den (druhý den 9. týdne těhotenství),
 • 8tt + 2 = 8 týdnů + dva dny (třetí den 9. týdne těhotenství),
 • 8tt + 3 = 8 týdnů + tři dny (čtvrtý den 9. týdne těhotenství),
 • 8tt + 4 = 8 týdnů + čtyři dny (pátý den 9. týdne těhotenství),
 • 8tt + 5 = 8 týdnů + pět dní (šestý den 9. týdne těhotenství),
 • 8tt + 6 = 8 týdnů + šest dní (sedmý den 9. týdne těhotenství),
 • 9tt + 0 = první den 10. týdne těhotenství.

Rozdíl mezi gestačním a fetálním věkem plodu

Ve spojitosti s věkem plodu se můžeš setkat i s pojmem fetální věk. Jedná se o předpokládaný skutečný věk děťátka ve tvém bříšku, protože začíná předpokládaným dnem početí. Fetální věk plodu se však v porodnictví nepovažuje za relevantní údaj, protože – jak zde již bylo zmíněno – zpětně je poměrně obtížné určit, kdy přesně došlo k ovulaci a početí.

Fetální věk

Slyšela jsi už o fetálním věku plodu? O jaké období v těhotenství jde, jak se vlastně vypočítá a je důležité ho znát? Proč se týdny těhotenství počítají jinak a nepřihlíží se při tom k datu početí? Pokud chceš znát odpovědi na tyto otázky, čti dál a dozvíš se to.


Video: Co byste měli vědět o těhotenství

rozhovor s vedoucím lékařem IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpánem Machačem

V rozhovoru najdete odpovědi na tyto otázky:


Mohlo by tě také zajímat

Výpočet týdne těhotenství

Výpočet týdne těhotenství může nejednu nastávající maminku zaskočit. Krátce poté, co měla pozitivní těhotenský test, jí totiž lékař může říct, že je už v šestém nebo sedmém týdnu těhotenství. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jak se počítají týdny těhotenství a které okolnosti se považují za rozhodující.

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.


Více o těhotenství na Modrém koníku

 • Tematické skupiny
  • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného – klidně může jít o podobný termín porodu. Poznáš zde tedy maminky, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
 • Odborné poradny
  • Máš otázku, na kterou nemůžeš najít odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.
 • Diskuse
  • Nech si poradit nebo si jen přečti již vzniklý obsah ve fórech. V jednotlivých diskusích určitě najdeš něco, co tě zaujme. A pokud náhodou ne, vytvoř nové vlákno a počkej si na reakce ostatních uživatelek naší stránky.

Hodnocení a zkušenosti s gestačním věkem

Máš zkušenost s gestačním věkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce