Fetální věk

Slyšela jsi už o fetálním věku plodu? O jaké období v těhotenství jde, jak se vlastně vypočítá a je důležité ho znát? Proč se týdny těhotenství počítají jinak a nepřihlíží se při tom k datu početí? Pokud chceš znát odpovědi na tyto otázky, čti dál a dozvíš se to.

Fetální věk

Fetálnímu věku se říká také „skutečný věk“ plodu.

Co je fetální věk plodu?

 • Za fetální věk plodu se považuje období, které vyjadřuje skutečnou délku života děťátka v děloze. Prvním týdnem fetálního věku je týden, kdy nastalo oplodnění vajíčka spermií. Většinou je tento týden totožný s druhým týdnem po skončení poslední menstruace, kterou žena před těhotenstvím měla. Fetálnímu věku se říká také „skutečný věk“ plodu.
 • Fetální věk plodu se však v porodnictví zmiňuje poměrně málo, protože v praxi je ho náročné určit. Jen minimum žen totiž ví, kdy přesně proběhla poslední ovulace a následné početí.
 • I z toho důvodu se za relevantní údaj délky těhotenství považuje tzv. gestační věk plodu. Ten se počítá od prvního dne poslední menstruace, kterou žena měla předtím, než otěhotněla. Gestační věk je tedy totožný s týdny těhotenství5, které ti lékař zapisuje například do těhotenské průkazky, a na základě nich se také plánují důležitá vyšetření v těhotenství.

Gestační věk

Jakmile otěhotníš, objeví se řada výrazů, které jsi možná do té doby neslyšela. Ať už jsou to zkratky v těhotenské průkazce, názvy jednotlivých vyšetření nebo pojmy, které se týkají těhotenství a miminka. Mezi ně bezpochyby patří i gestační věk plodu. Zjisti na následujících řádcích, od kdy se datuje a jaké období vlastně pojmenovává?


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Důležité informace o tvém těhotenství

Trimestry těhotenství

 • Který trimestr těhotenství hodnotí nastávající maminky jako nejtěžší, kdy se provádějí důležité screeningy a na co bys v jednotlivých trimestrech neměla zapomenout? Přečti si náš samostatný článek, ve kterém jsme detailně zmapovali první, druhý i třetí trimestr.

Trimestr

Těhotenství je členěno na tři časové úseky, které se nazývají trimestry, z nichž jeden trvá tři měsíce. Pravděpodobně sama ucítíš, že každý trimestr je jiný, a to nejen ve vyšetřeních, ale obvykle také v pocitech a fyzické kondici.

Kdy začne růst těhotenské bříško?

 • Růst bříška v těhotenství je nesmírně individuální. Ve kterém měsíci se může stát, že už nezapneš oblíbené kalhoty, kdy ti bříško začne překážet při spaní a jaké faktory ovlivňují jeho růst? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Těhotenské bříško

Těhotenské bříško vypadá na každé těhulce jinak. Některé ženy se obávají, když je jejich bříško příliš malé, příliš velké a nebo špičaté.

Ultrazvuková vyšetření v těhotenství

 • Kterému ultrazvuku se říká prvotrimestrální screening a jakému zase morfologický? Víš, jaké ultrazvuky nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou a jak probíhá tzv. flowmetrie? Na ultrazvuky v těhotenství jsme si posvítili v našem článku, který bys určitě neměla přehlédnout.

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Zatímco některé nastávající maminky se ultrazvuku v těhotenství nemohou dočkat, jiné se tohoto vyšetření trochu obávají a zvažují, zda je pro miminko bezpečné. Kolik ultrazvuků přibližně během těhotenství absolvuješ, které jsou důležité a budeš muset některé zaplatit? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Video: Co byste měli vědět o těhotenství

rozhovor s vedoucím lékařem IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpánem Machačem

V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:


Mohlo by tě také zajímat

Výpočet týdne těhotenství

Výpočet týdne těhotenství může nejednu nastávající maminku zaskočit. Krátce poté, co měla pozitivní těhotenský test, jí totiž lékař může říct, že je už v šestém nebo sedmém týdnu těhotenství. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jak se počítají týdny těhotenství a které okolnosti se považují za rozhodující.

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.


Více o těhotenství na Modrém koníku

 • Tematické skupiny
  • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného – klidně může jít o podobný termín porodu. Poznáš zde tedy maminky, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
 • Odborné poradny
  • Máš otázku, na kterou nemůžeš najít odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.
 • Diskuse
  • Nech si poradit nebo si jen čti již vzniklý obsah v našich fórech. V jednotlivých diskusích určitě najdeš něco zajímavého. Nebo klidně vytvoř vlastní vlákno a počkej na reakce ostatních uživatelek.

Hodnocení a zkušenosti s fetálním věkem

Máš zkušenost s fetálním věkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce