Co ovlivňuje polohu placenty?

Zodpovězené
21. črc 2022

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli je nějaký faktor, který ovliňuje polohou placenty, jestli bude vpředu nebo vzadu, a jestli je jedna z těch poloh výhodnější.

Děkuji

Dobrý den,

nevím, že by existoval nějaký jasný faktor, který by jednoznačně předurčoval polohu placenty. Je to v zásadě náhoda závisející na tom, v jakém místě se implantuje zárodek. Nelze říci, zda vepředu či vzadu je v nějakém ohledu výhodnější. V zásadě je jedno, kde je umístěna placenta, jediné podstatné je, aby nebyla dole přes porodní cesty (vcestná placenta).

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz