Prolaktin 3 zkušenosti

Prolaktin (také luteotropný hormón, luteomammotropný hormón, LTH, PRL) je tvořen především předním lalokem hypofýzy (adenohypofýzou), dále také v děloze3, mozku, prostatě, prsní a tukové tkáni.

Účinky prolaktinu


Prolaktin hraje důležitou roli v reprodukčním zdraví ženy i muže. Jeho hlavním úkolem je ale společně s oxytocinem4 stimulace tvorby mateřského mléka7 u žen po porodu21, během těhotenství je jeho vliv potlačen vyšší hladinou estrogenů. Jinak řečeno, prolaktin spouští laktaci. Prolaktin také ovlivňuje vztah matky k dítěti, pomáhá vytvářet vazbu matky na dítě. Vysoké hladiny prolaktinu po porodu ovlivňují ovulaci u kojící ženy a proto v tomto období většina žen nemá ovulaci a následně ani menstruaci1.

Specifická funkce prolaktinu u mužů není známa, i když bylo zjištěno, že hladina tohoto hormonu ovlivňuje míru sexuálního uspokojení mužů a žen.

Prolaktin ovlivňuje také chování ženy po porodu a ovlivňuje i některé metabolické procesy organizmu.

Sekrece hormonu


Prolaktin1 produkuje žláza v mozku - hypotalamus. Hormon je vylučován v 2-3 hodinových intervalech s měnícím se množstvím. Nějvětší množství se produkuje během spánku. Produkce prolaktinu se stimuluje především drážděním bradavek ústy miminka při přisátí a kojení, naopak negativní emoce uvolňují dopamin, který produkci prolaktinu tlumí. Sekrece tohoto hormonu je regulována právě dopaminem, který je taktéž produkován v hypotalamu.

Hladina prolaktinu


Zjišťuje se měřením koncentrace prolaktinu v krvi, po odběru krve ráno a nalačno.

Normální hladiny prolaktinu


Normální hladiny prolaktinu se mohou lišit v různých laboratořích.
Muž 2 - 18 ng/ml
Žena (negravidní) 2 - 29 ng/ml
Těhotná žena 10 - 209 ng/m
Kojící žena přibližně 50 -100 ng/m

Nízká hladina prolaktinu


Nízké hladiny hormonu u mužů a nebo žen se většinou není potřebné obávat.

Zvýšená hladina prolaktinu - Vysoký prolaktin


Hladiny tohoto hormonu se liší během dne. Nejvyšší hladiny se objevují během spánku a krátce po probuzení. Stoupnout může i jako reakce na stres, úzkost, hladovku, přehřátí, pohlavní styk, dráždění bradavek. Tvorba prolaktinu výrazně narůstá během těhotenství24 a zůstává vysoká několik měsíců po porodu21, pokud matka kojí, zvyšuje se až několikanásobně přímo při kojení, jak dochází ke stimulaci bradavky sáním miminka. Zvýšené hladiny mohou způsobovat i některé léky (psychofarmaka, léy na snižování krevnho tlaku, léky na žaludeční vředy).

Za nadprůměrně zvýšenou hladinou prolaktinu se může skrývat i vážný problém. Může signalizovat onemocnění jater, ledvin, hypotyreózu a nebo nádor hypofýzy.

Nadbytek prolaktinu mimo období kojení a těhotenství se nazývá hyperprolaktinémie.

Hyperprolaktinémie


Hyperprolaktinémie znamená zvýšení hladiny hormonů nad horní hranici normy. Hyperprolaktinémie se dělí na:
 • fyziologickou- během těhotenství a kojení70
 • patologickou- zvýšení hladin hormonů mimo období těhotenství a nebo kojení

Příčiny hyperprolaktinémie


 • těhotenství - hladina hormonů sa zvýší desetkrát
 • kojení - hladina se zvýší 5-8krát
 • užíívání léků, které ovlivňují syntézu dopaminu. Patří zde opiáty, antidepresiva, estrogeny. Tyto léky snižují syntézu dopaminu, který snižuje tvorbu hormonu.
 • prolaktinom - je nezhoubný nádor v hypotalamu. Nádor způsobuje hyperprolaktinémii a nemenstruování, tedy amenoreu3. Prolaktinomy jsou obvykle malé, co 10 mm a jejich růst je pomalý. Nádor může při svém růstu tlačit na zrakovou dráhu a tím může způsobit poruchy vidění.
 • hypotyreóza - šnížená funkce štítné žlázy
 • cirhóza jater, chronické selhání ledvin
 • léky na žaludeční vředy
 • různá onemocnění hypotalamu (záněty)
 • zvýšená hladina estrogenů - hormonální antikoncepce3

Klinický obraz hyperprolaktinémie


Projevy hyperptolaktinémie jsou různé, od asymtomatického průběhu až po typické projevy. Projevy jsou závislé na hladinách hormonu a na pacientovi. Projevy se liší u žen v produktivním věku a u postmenopauzálních žen. Odlišené projevy jsou i u mužu. Častým příznakem je tvorba a vylučování mléka mléčnou žlázou mimo období kojení. U žen obvykle není velmi nápadná, zjistí se tlakem na prso. U muu k vylučování dochází výjimečně.

Projevy u žen v produktivním věku:


 • poruchy menstruačního cyklu1, jeho vymizení a nebo amenorea
 • neplodnost2
 • galaktorea - tvorba mléka může být mírná a nebo je přítomno spontánní vylučování mléka
 • snížení libida z důvodu poklesu estrogenů
 • bolest při pohlavním styku
 • osteoporóza - snížení minerálů v kostech

Projevy u postmenopauzálních žen:


 • projevy jsou méně nápadné
 • chybějí poruchy menstruačního cyklu
 • najčastějším projevem je zvýšená hladina prolaktinu v krvi

Projevy u mužů:


 • snížení libida a potence
 • snížení objemu ejakulátu
 • gynekomastie (zvětšení prsou) a galaktorea se objeví asi v 10-30% případech
 • zpomalení růstu fousů, ochabnutí svalů, zvýšení tělesného tuku

U obou pohlaví se může zvýšit tělesná hmotnost, dojde k zadržování tekutin a jsou přítomny psychické změny - emoční labilita, úzkost, únava.

Prolaktin a neplodnostŽeny, které nejsou těhotné a své dítě nekojí, by měly mít nízkou hladinu prolaktinu. V opačném případě mohou mít problém otěhotnět.

Zvýšená hladina tohoto hormonu v krvi způsobuje u žen poruchy menstruačního cyklu, neplodnost, protože potlačuje dozrávání vajíček. Často se vyskytuje v kombinaci se syndromem polycystických vaječníků (PCO).

Ženy s prolaktinomem a nebo s hyperprolaktinémií mají problém s otěhotněním, kvůli chybějící ovulaci. Pacientky se proto musí léčit, cílem léčby je snížení hladiny hormonu k normálním hodnotám.

Pokud pacientka s malým prolaktinomem otěhotní, přeruší se léčba dopaminergními agonisty. Léčba se obnovuje až po ukončení laktace. Těhotná žena s malým prolaktinomem (do 10 mm) má ve většině případů normální těhotenství, bez rizika malformace plodu a předčasného porodu19. U velkých prolaktinomů se léčba během těhotenství nepřerušuje a sleduje se hladina hormonů v krvi.

Léčba hyperprolaktinémie


Medikamentózní léčba


Vykonává se podle příčiny zvýšené hladiny prolaktinu. V případě prolaktinomie (nádoru hypofýzy, který produkuje prolaktin) se obvykle předepisují léky obsahující dopaminergní agonisty, např. Periodel, Norprolac, Medocriptine. Tyto snižují hladinu prolaktinu v krvi nezávisle na příčině hyperptolaktinémie. Léčbu řídí endokrinolog. U většiny pacientů dochází po podání těchto léků na snížení koncetrace prolaktinu v krvi k zastavení růstu nádoru a často i k jeho zmenšování. Následuje obnovení plodnosti. Pokud je tato léčba neúčinná, přistupuje se k radioterapii a nebo operativnímu řešení.

Norprolac


Účinnou látkou tohoto léčiva je chinagolid, který snižuje vylučování hormonu. Dále Norprolac obsahuje monohydrát laktózy, mikrokrystalickou celulózu, kukuřičný škrob, hypromelózu (hypromelóza), stearát hořečnatý, koloidní bezvodý oxid křemičitý. Norprolac 25 μg navíc obsahuje červený oxid železitý (E172) a Norprolac 50 μg obsahuje indigokarmín (E 132).

Norprolac je na předpis, používá se pro léčbu nezhoubných prolaktinomů nebo pokud k hyperprolaktinémii dochází z neznámé příčiny. Kontraindikacemi užívání Norprolacu jsou alergie na chinagolid nebo jinou složku tohoto léčiva a vážné poruchy funkce ledvin či jater. Užívání v těhotenství je možné pouze po poradě s lékařem. Pokud chce žena kojit, měla by Norprolac vysadit, protože potlačuje laktaci a také přechází do mateřského mléka.

Četnost nežádoucích účinkůTyp nežádoucích účinků
velmi časté (≥ 1/10)závrať
bolest hlavy
nevolnost
zvracení
únava
časté (1/100 až 1/10)dočasný pokles krevního tlaku při náhlém vzpřímení se (vzácně až mdloba)
anorexie
poruchy spánku
překrvení nosní sliznice
bolest břicha
zácpa
průjem
svalová slabost
méně časté (1/1000 až 1/100)akutní psychóza
somnolence (náhlé usnutí)
Může se také vyskytnout neschopnost odolat nutkání provádět činnost, která může ohrozit pacienta nebo ostatní (nadměrný hazardu, změněný nebo zvýšený zájem o sex a chování, nadměrné utrácení, záchvatovité a nutkavé přejídání).

Chirurgická léčba


Chirurgické řešení při prolaktinomii se dělá zřídkakdy, protože léčba léky je ve většině případů úspěšná. Operace přichází na řadu při špatné odpovědi na léky a nebo při komplikacích tumoru, např. krvácení a nebo tlačení na okolní tkáně.

Péče o pacienty s hyperprolaktinemií a prolaktinomem patří do rukou vícero odborníků: endokrinolog, gynekolog, rentgenolog a neurochirurg.

Související článkyVíce o prolaktinu na modrykonik.czPoužité zdroje


 1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prolaktin
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Prolaktin
 3. http://www.prolaktin.cz/
 4. http://www.solen.cz/pdfs/int/2002/11/02.pdf‎
 5. http://sk.wikipedia.org/wiki/Prolakt%C3%ADn
 6. http://www.healthline.com/health/prolactin
 7. http://www.webmd.com/a-to-z-guides/prolactin-15129
 8. http://www.ivf1.com/prolactin-infertility/
 9. http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2002/11/...
Pomohl ti tento článek?
Ano
 / 
Ne

Zkušenosti s prolaktinem

Máš zkušenost s prolaktinem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adenka84
5. led 2016

Pomohl mi lék noprolak

S prolaktinem jsem nikdy problémy neměla, až při snaze o miminko, a to až po delší době.

Lékař mi na to předepsal noprolak a za dva měsíce byl prolaktin v pořádku.
0 poděkování
Poděkuj za zkušenost
natylai
8. pro 2014

Prolaktin a nepravidelná menstruace

Ještě dříve, než jsme se rozhodli mít dítě, jsem řešila nepravidelnou menstruaci. Chodila od mých 12-ti let prostě kdy chtěla, třeba i s půlroční pauzou. Věděla jsem, že to rozhodně nemůže být v pořádku, ale zároveň jsem odmítala jakoukoli hormonální léčbu. Změnila jsem gynekologa a ten mi při sestavení mého hormonálního profilu sdělil, že mám vysokou hladinu Prolaktinu a ten to způsobuje. Samozřejmě to chtěl řešit hormonálně, což jsem odmítla.

Koupila jsem si bylinné kapky Estrozin, které se berou 3 týdny v kuse a pak se 1 týden vynechá. A ejhle, přišla MS. Brala jsem je možná rok a MS se začala objevovat velmi pravidelně. A od té doby jsem buď byla těhotná nebo kojila, takže mám pauzu. Ale jsem ráda, že vím po čem sáhnout.
0 poděkování
Poděkuj za zkušenost
vejavika
1. lis 2013

Moje popasovanie sa s vysokým prolaktínom

V dobe, keď mi bolo oznámené, že mám na základe vykonaného vyšetrenia na zistenie hormonálneho profilu vysokú hladinu prolaktínu, som sa už skoro 3 roky pokúšala s priateľom o bábetko. Na základe toho mi môj gynekológ predpísal parlodel, ktorý som spočiatku ťažko znášala, no časom som si zvykla. Po 3 mesiacoch sa mi hodnota upravila, tým pádom som ukončila liečbu.

No po pol roku som zašla znovu za gynekológom, no ten ma odporučil k endokrinologičke, ktorá sa týmto problémom rozsiahlejšie venuje. Tá nasadila liečbu. Predpísala mi noprolac. Bol oveľa znesiteľnejší, teda aspoň podľa mňa :-) a zároveň ma poslala na magnetickú rezonanciu, kde sa adenóm nenašiel, ale zato pár drobných nálezov, ktoré vôbec nesúviseli s touto diagnózov. Ale ani dodnes sa nepotvrdila hrozba z nich súvisiaca. Takže mojej psychickej pohode to v tom čase vôbec nepridalo. Mala som veľký strach čo bude.

Čo sa liečby noprolacom týkalo, kým som bola na liekoch, tak boli hladiny v norme. No akonáhle som mala pauzu, hneď mi prolaktín veľmi vyskočil. Prolaktín je aj stresový hormón takže strach, nenaplnená túžba po dieťatku, nepohoda v práci, to všetko vplýva na ovplyvnenie situácie. Veľký zlom u mňa nastal, keď som v práci dala výpoveď. Strašne sa mi uľavilo. Spravila som si po mnohých rokoch letné prázdniny, venovala som sa sama sebe.

V septembri so nastúpila do nového zamestnania no a po pár dňoch som zistila, že som tehotná. Spočiatku som tomu vôbec nechcela veriť, no bol to úžasný pocit. Bolo mi nepríjemné oznámiť moju novinu v práci, ale nedávno som to urobila a bola som veľmi prekvapená z ich reakcie, že mi to veľmi prajú a môžem chodiť aj k lekárovi.

Mrzí má akurát to, že som si konečne našla prácu, ktorá ma baví, no budem musieť odísť. Ale to moje vytúžené bábo mi za to stojí. Chcem popriať všetkým snažilkám, ktoré sa pasujú s týmto problémom, aby nestrácali nádej, verili svojmu telu a nebáli sa urobiť všetko preto, aby dosiahli svoje veľké prianie. Ja som čakala skoro 5 rokov. No a dúfam, že to dotiahnem do úspešného konca.
1 poděkování
Poděkuj za zkušenost