Prolaktin

Prolaktin (také luteotropní hormon, luteomammotropní hormon, LTH, PRL) je hormon, který je symbolem mateřství. Krom toho, že ze zcela neaktivní mléčné žlázy dokáže prolaktin vytvořit zdroj potravy pro právě narozené miminko, vytváří zároveň mezi maminkou a dítětem láskyplné pouto. Zároveň však může být prolaktin překážkou na cestě za vysněným těhotenstvím.

Prolaktin a mateřské mléko
Popis obrázku: Sekrece mateřského mléka z prsu, které má hormon prolaktin na starost

Účinky prolaktinu

Prolaktin hraje důležitou roli v reprodukčním zdraví ženy i muže, i když v běžném životě si na něj málokdy vzpomeneme.

Je tvořen především předním lalokem hypofýzy (adenohypofýzou), dále se tvoří také v děloze3 zkušenosti, mozku, prostatě, prsní a tukové tkáni.

Jeho hlavním úkolem je ale společně s oxytocinem4 stimulace tvorby mateřského mléka7 - tento proces se spouští ihned po porodu - prolaktin spouští laktaci.

Během těhotenství je jeho vliv potlačen vyšší hladinou estrogenů, ale některé nastávající maminky zaznamenávají vytékání mateřského mléka z prsu již během těhotenství24. Tento jev je v pořádku - prolaktin se v tomto případě snaží mléčnou žlázu připravit na období kojení.

Krom toho, že díky prolaktinu máme po narození miminka pro novorozeně7 neomezené množství vynikající stravy na míru, prolaktin také ovlivňuje vztah matky k dítěti. Spolu s oxytocinem pomáhá vytvářet vazbu matky na narozené miminko.

Ale je to i hormon tzv. stresový - krom toho, že spouští produkci mateřského mléka, nám i pomáhá vyrovnat se stresem vzniklým během porodu a po něm, kdy se adaptujeme na roli maminky. Tato obrana ale nemusí vznikat jen bezprostředně po porodu, hladina prolaktinu jako obrana před stresovou situací se může zvyšovat kdykoli během života.

Vysoké hladiny prolaktinu po porodu také ovlivňují ovulaci6 u kojící ženy, a proto v tomto období většina žen nemá ovulaci a následně ani menstruaci2.

Role prolaktinu u mužů není známa, i když bylo zjištěno, že hladina tohoto hormonu ovlivňuje míru sexuálního uspokojení mužů i u žen.

Prolaktin krom chování ženy po porodu a ovlivňuje i některé metabolické procesy organizmu. Má například vliv i na hospodaření s tekutinami.

Sekrece hormonu

Prolaktin je produkovaný z adenohypofýzy, umístěné pod hypotalamem, tedy v naší hlavě, přibližně někde mezi ušima.

Hormon je vylučován v 2-3 hodinových intervalech s měnícím se množstvím. Největší množství se produkuje během spánku, v takzvané REM fázi, tedy době, kdy spíme velmi hlubokým spánkem. Během dne se vylučuje zejména ve stresových a psychicky vypjatých situacích.

Produkce prolaktinu se pak stimuluje především drážděním bradavek ústy miminka při přisátí a kojení. Hladina prolaktinu se při kojení zvyšuje a zase klesá.

Naopak negativní emoce uvolňují dopamin, který je taktéž produkován v hypotalamu, a který produkci prolaktinu tlumí. Možná právě proto vznikla mnohá doporučení, které nám naše maminky a babičky dávají v době, kdy se staneme maminkami a svoje miminko kojíme. Apelují na nás, aby jsme byly klidné, chrání nás před stresovými situacemi a varují před tím, že když se budeme rozčilovat nebo obávat, přijdeme o mléko.

Hladina prolaktinu

V případě potíží s otěhotněním či kojením5 se hladina prolaktinu zjišťuje měřením koncentrace prolaktinu v krvi, po odběru krve ráno a nalačno.

Normální hladiny prolaktinu

Normální hladiny prolaktinu se mohou lišit v různých laboratořích.

Muž2 - 18 ng/ml
Žena (negravidní)2 - 29 ng/ml
Těhotná žena10 - 209 ng/m
Kojící ženapřibližně 50 -100 ng/m

Nízká hladina prolaktinu

Jak bylo uvedeno výše, koncentrace prolaktinu v krvi klesá a stoupá nejen během životních událostí, ale také během dne.

Naměřené nízké hladiny hormonu u mužů a nebo žen se většinou není potřebné obávat, jelikož nijak neovlivňuje běžné životní funkce. Nízká hladina prolaktinu mimo těhotenství a kojení je naprosto běžná a žádaná.

Jen ve velmi vzácných případech ukazuje velmi nízká hladina prolaktinu na onemocnění hypofýzy, její nedostatečnost. Ta se projeví například jako silné krvácení během porodu.

Zvýšená hladina prolaktinu - Vysoký prolaktin

Na rozdíl od nízké hladiny prolaktinu je vysoká hladina hormonu v krvi nežádoucí, a to před otěhotněním i po skončení kojení.

Hladiny tohoto hormonu se liší během dne. Nejvyšší hladiny se objevují během spánku a krátce po probuzení.

Hladina může stoupnout i jako reakce na stres, úzkost1, hlad či přehřátí. Hladina se přirozeně zvyšuje i při milování a dráždění bradavek.

Tvorba prolaktinu výrazně narůstá během těhotenství a zůstává vysoká několik měsíců po porodu, pokud žena kojí, zvyšuje se až několika násobně přímo při kojení. Hladina vzrůstá přímo při kojení, když dochází ke stimulaci bradavky sáním miminka.

Během růstu miminka a snižování jeho potřeby mateřského mléka pak prolaktin přirozeně a pozvolně klesá až do úplného odstavení dítěte21.

Lékařské vyšetření na hladinu prolaktinu v tělePokud je odstavení přirozené a pozvolné, produkce mléka zároveň s odstavením dítěte, hladina prolaktinu se ustálí a mléko se dále neprodukuje.

Zvýšené hladiny mohou způsobovat i některé léky2, například léky užívané v psychiatrii, léky na snižování krevního tlaku, léky na žaludeční vředy.

Za nadprůměrně zvýšenou hladinou prolaktinu se může skrývat i vážný problém. Může signalizovat onemocnění jater, ledvin, hypotyreózu a nebo nádor hypofýzy.

Nadbytek prolaktinu mimo období kojení a těhotenství se nazývá hyperprolaktinémie.

Hyperprolaktinémie

Hyperprolaktinémie znamená zvýšení hladiny hormonů nad horní hranici normy.

Hyperprolaktinémie se dělí na:

  • fyziologickou - tedy přirozenou, během těhotenství a kojení70
  • patologickou - zvýšení hladin hormonů mimo období těhotenství a nebo kojení, kdy je vysoká produkce prolaktinu nežádoucí

Příčiny hyperprolaktinémie

  • těhotenství - hladina hormonů se zvýší až desetkrát
  • kojení - hladina se zvýší 5-8krát
  • užívání léků, které ovlivňují syntézu dopaminu. Patří zde opiáty, antidepresiva, estrogeny. Tyto léky snižují syntézu dopaminu, který snižuje tvorbu hormonu.
  • prolaktinom - je nezhoubný nádor v hypotalamu. Nádor způsobuje hyperprolaktinémii a nemenstruování, tedy amenoreu3. Prolaktinomy jsou obvykle malé, cca 10 mm a jejich růst je pomalý. Nádor může při svém růstu tlačit na zrakovou dráhu a tím může způsobit poruchy vidění, pokud utlačuje okolní struktury mozku, může způsobovat i další potíže.
  • hypotyreóza - snížená funkce štítné žlázy
  • cirhóza jater, chronické selhání ledvin
  • léky na žaludeční vředy
  • různá onemocnění hypotalamu, například jeho zánět
  • zvýšená hladina estrogenů - například z užívání hormonální antikoncepce3

Klinický obraz hyperprolaktinémie

Projevy hyperptolaktinémie jsou různé. Projevy jsou závislé na hladinách hormonu i na pacientovi - jiné projevy tak bude mít u mužů a u žen v různé fázi životního cyklu.

Projevy se liší u žen v produktivním věku a u žen, které již nemenstruují vlivem přechodu. Odlišné projevy jsou i u mužů.

Častým příznakem zvýšené hladiny prolaktinu je tvorba a vylučování mléka mléčnou žlázou mimo období kojení, kdy ženám samovolně nebo po pohmatu prsu vytéká mateřské mléko.
U mužů k vylučování mateřského mléka dochází výjimečně.

Vysoká hladina prolaktinu také může stát za vynecháváním či úplném vymizení menstruace. I proto se hladina prolaktinu měří i u žen, které se ještě matkami nestaly, ale po těhotenství touží a mají potíže s menstruačním cyklem. Je to jeden ze základních hormonů, jehož hladina se při potížích s neplodností měří.

Projevy u žen v produktivním věku:

  • poruchy menstruačního cyklu1, jeho vymizení a nebo amenorea (vynechávání)
  • neplodnost
  • galaktorea - tvorba mléka může být mírná a nebo je přítomno spontánní vylučování mléka
  • snížení libida (sexuální touhy) z důvodu poklesu estrogenů
  • bolest při pohlavním styku
  • osteoporóza - snížení minerálů v kostech

Projevy u postmenopauzálních žen:

  • projevy jsou méně nápadné
  • chybějí poruchy menstruačního cyklu
  • nejčastějším projevem je zvýšená hladina prolaktinu v krvi

Projevy u mužů:

  • snížení libida a potence
  • snížení objemu ejakulátu
  • gynekomastie (zvětšení prsou) a galaktorea (vylučování mléka) se objeví asi v 10-30% případech
  • zpomalení růstu vousů, ochabnutí svalů, zvýšení tělesného tuku

U obou pohlaví se může zvýšit tělesná hmotnost, jelikož vlivem hormonu dochází k zadržování tekutin.

Za zvýšenou hladinou prolaktinu můžeme hledat i psychické změny - pokud vás trápí emoční labilita, úzkost, či zvýšená únava, i za to může nevyrovnaná hladina.

Prolaktin a neplodnost

Pokud si přejete otěhotnět, ale nedaří se vám to, jednou z hodnot, kterou bude lékař sledovat po odběru krve, bude i prolaktin. Pokud trpíte na nepravidelnou menstruaci, nebo pozorujete, že vůbec nedochází k ovulaci6, může být zjištění nesprávné hladiny prolaktinu a její léčba vaší cestou k vyléčení a vysněnému miminku.

Prolaktin a neplodnost

Zvýšená hladina tohoto hormonu v krvi totiž způsobuje u žen poruchy menstruačního cyklu a tím neplodnost, protože potlačuje dozrávání vajíček. Často se také vyskytuje v kombinaci se syndromem polycystických vaječníků (PCO)2.

Prolaktin se měří z odebrané krve v laboratoři. Na odběr krve jděte dopoledne, nalačno, asi dvě hodiny po probuzení - časová prodleva po probuzení je důležitá hlavně proto, aby hladina v krvi stihla klesnout po noční produkci, kdy je prolaktin přirozeně nejvyšší.

Zkreslit výsledek může i stres a vypětí, na odběr se tedy připravte, udělejte si čas, buďte klidná. Ostatně, i samotný dlouhodobý stres či dlouhodobě vypjatá situace v rodině či v zaměstnání, za zvýšenou hladinou mohou stát.

Ženy se zvýšenou hladinou prolaktinu tak mají problém s otěhotněním kvůli chybějící ovulaci.

Pokud je vaším gynekologem odhalena potíž s hladinou prolaktinu, odešle vás na vyšetření k dalším odborným lékařům.

Obvykle vás čeká vyšetření prsní žlázy pomocí sonografie a do péče vás přebere endokrinolog, tedy lékař, který se specializuje na žlázy. Ten dále vyšetřuje příčinu, proč je hladina prolaktinu vysoká, a to hlavně z krevních odběrů a testů krve na různé látky, které mohou značit další onemocnění.

Za poruchou může být jak špatná funkce štítné žlázy, jater nebo ledvin, tak zmíněný malý nádor v mozku, který je však snadné vyléčit.

I některé léky mohou zvyšovat hladinu prolaktinu, proto je třeba se lékaři svěřit se všemi, které užíváte. Patří sem například léky na vysoký krevní tlak, antidepresiva, léky na žaludeční potíže

Léčba hyperprolaktinémie

Léčba zvýšené hladiny prolaktinu spočívá v odhalení příčiny, proč se hladina zvýšila.

Mezi tyto příčiny se často počítá právě faktor stresu a jiné vzniklé duševní nepohody. Ta může být důsledkem potíží v rodině nebo zaměstnání, ale také může vzniknout jako doprovodný syndrom diet a hladovění, kdy je tělo pod stresem z hladu a začne se bránit.

Endokrinolog, který má za úkol příčinu odhalit, vám provede laboratorní test krve, z nějž bude hledat další příčiny, proč by mohla být hladina prolaktinu vysoká. Hledat může anomálie v krevním testu poukazující na onemocnění jater či ledvin, poruchu funkce štítné žlázy.

Odhalení a léčba prolaktinomu

Pokud má lékař podezření na prolaktinom, tedy malý nádor na hypofýze, je třeba absolvovat vyšetření na magnetické rezonanci. Díky tomuto přístroji by byl nádor na snímku vidět a může být léčen.

Léčba takto malého nádoru je až v 90% případu úspěšná jen za pomocí léčiv, takzvaných dopaminergních agonistů. Mezi ně patří např. Periodel, Norprolac, Medocriptine. Tyto léky snižují hladinu prolaktinu v krvi nezávisle na příčině zvýšené hladiny prolaktinu.

U většiny pacientů dochází po podání těchto léků na snížení koncentrace prolaktinu v krvi k zastavení růstu nádoru a často i k jeho zmenšování, což jako cesta k uzdravení i k vysněnému těhotenství stačí, jelikož okamžitě dochází k obnovení plodnosti, byla - li její hlavní příčinou hladina prolaktinu.

Jen ve velmi malém procentu případu se přistupuje k operaci za pomoci gama nože či neurochirurgické operaci. I ta je minimálně invazivní a obvykle jeden zákrok problém navždy vyléčí.
Těhotenství s prolaktinomem

Pokud v případě prokázání s malým prolaktinomem žena otěhotní, léčbu dopaminergními agonisty lékař ukončí a léčba se obnovuje až po ukončení kojení.

Těhotenství s malým prolaktinomem (do 10 mm) je ve většině případů normální, bez rizika poškození zdraví miminka a bez vlivu na možný předčasný porod20.

U velkých prolaktinomů se léčba během těhotenství nepřerušuje a sleduje se hladina hormonů v krvi.

Všeobecná léčba vysoké hladiny prolaktinu

Farmaceutická léčba spočívá v užívání tzv. Agonistů, léků, které podporují produkci dopaminu. Dopamin totiž slouží jako inhibitor produkce prolaktinu - zpomaluje, nebo zcela zastavuje jeho působení.

Hlavní účinnou látkou v těchto lécích je bromokriptin, obsažený například v léčivech s názvem Parlodel a Cycloset. Mezi nové, moderní léky s minimem vedlejších účinků, je pak lék obsahují Cabergolin.

Hladinu prolaktinu mohou zvyšovat i některé potraviny nebo byliny. Mezi ty patří například kopřiva, jetel nebo fenykl.

Ruku v ruce v hledání příčiny hyperprolaktinémie je tak třeba pátrat i ve svém nitru, omezit stres, soustředit se více na vnitřní klid a poohlédnout se po tom, co jíte za koření v jídle, léky a potravinové doplňky.

Další kroky, které můžete použít ke snížení hladin prolaktinu, zahrnují:

  • zkuste změnit váš jídelníček, možná naleznete potravinu, která u vás prolaktin zvyšuje
  • aktivně omezujte situace, které ve vás vyvolávají stres, ať je to konkrétní činnost, osoba či prostředí
  • omezte intenzivní cvičení nebo aktivity, které jsou pro vás fyzicky či psychicky náročné
  • vyhýbejte se oděvu, který způsobuje nepříjemné pocity na hrudi - i tlak na prsa a otírání bradavek může prolaktin stimulovat
  • vyhýbání se aktivitám a oděvu, které hodně stimulují vaše bradavky, neotírejte si ani často prsa po koupeli, vyhýbejte se horké vodě
  • zkuste užívat vitamín B-6 a vitamín E (ideálně po poradě s lékařem) – Vitamin B-6 je součástí procesu produkce dopaminu a jeho vyšší hladiny mohou snížit hladinu prolaktinu. Vitamin E přirozeně zabraňuje zvýšeným hladinám prolaktinu.

Prolaktin a stimulace tvorby mateřského mléka

Více o prolaktinu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prolaktin
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Prolaktin
  3. http://www.prolaktin.cz/
  4. http://www.solen.cz/
  5. http://sk.wikipedia.org/wiki/Prolaktín
  6. http://www.healthline.com/health/prolactin
  7. https://web.archive.org/web/20130316060734/http://www.webmd.com/a-to-z-guides/prolactin-15129
  8. http://www.ivf1.com/prolactin-infertility/
  9. http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2002/11/02.pdf
  10. https://web.archive.org/web/20170315204350/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/kdyz-zacne-zlobit-hor...
  11. http://www.rehabilitace.info/zdravotni/prolaktin-jeho-funkce-zvysene-hodnoty-lecba-vysokych-hodno...

Použité zdroje obrázků

  1. https://www.maxpixel.net/Doctor-Team-Medicine-2568481
  2. https://pixabay.com/cs/erotika-prsíčka-vsuvka-štětec-1262678/
  3. https://pixabay.com/cs/těhotná-beach-západ-slunce-matka-422982/

Hodnocení a zkušenosti s prolaktinem

Máš zkušenost s prolaktinem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adenka84  5. led 2016

Pomohl mi lék noprolak

S prolaktinem jsem nikdy problémy neměla, až při snaze o miminko, a to až po delší době.

Lékař mi na to předepsal noprolak a za dva měsíce byl prolaktin v pořádku.
natylai  8. pro 2014

Prolaktin a nepravidelná menstruace

Ještě dříve, než jsme se rozhodli mít dítě, jsem řešila nepravidelnou menstruaci. Chodila od mých 12-ti let prostě kdy chtěla, třeba i s půlroční pauzou. Věděla jsem, že to rozhodně nemůže být v pořádku, ale zároveň jsem odmítala jakoukoli hormonální léčbu. Změnila jsem gynekologa a ten mi při sestavení mého hormonálního profilu sdělil, že mám vysokou hladinu Prolaktinu a ten to způsobuje. Samozřejmě to chtěl řešit hormonálně, což jsem odmítla.

Koupila jsem si bylinné kapky Estrozin, které se berou 3 týdny v kuse a pak se 1 týden vynechá. A ejhle, přišla MS. Brala jsem je možná rok a MS se začala objevovat velmi pravidelně. A od té doby jsem buď byla těhotná nebo kojila, takže mám pauzu. Ale jsem ráda, že vím po čem sáhnout.
vejavika  1. lis 2013

Moje popasovanie sa s vysokým prolaktínom

V dobe, keď mi bolo oznámené, že mám na základe vykonaného vyšetrenia na zistenie hormonálneho profilu vysokú hladinu prolaktínu, som sa už skoro 3 roky pokúšala s priateľom o bábetko. Na základe toho mi môj gynekológ predpísal parlodel, ktorý som spočiatku ťažko znášala, no časom som si zvykla. Po 3 mesiacoch sa mi hodnota upravila, tým pádom som ukončila liečbu.

No po pol roku som zašla znovu za gynekológom, no ten ma odporučil k endokrinologičke, ktorá sa týmto problémom rozsiahlejšie venuje. Tá nasadila liečbu. Predpísala mi noprolac. Bol oveľa znesiteľnejší, teda aspoň podľa mňa :-) a zároveň ma poslala na magnetickú rezonanciu, kde sa adenóm nenašiel, ale zato pár drobných nálezov, ktoré vôbec nesúviseli s touto diagnózov. Ale ani dodnes sa nepotvrdila hrozba z nich súvisiaca. Takže mojej psychickej pohode to v tom čase vôbec nepridalo. Mala som veľký strach čo bude.

Čo sa liečby noprolacom týkalo, kým som bola na liekoch, tak boli hladiny v norme. No akonáhle som mala pauzu, hneď mi prolaktín veľmi vyskočil. Prolaktín je aj stresový hormón takže strach, nenaplnená túžba po dieťatku, nepohoda v práci, to všetko vplýva na ovplyvnenie situácie. Veľký zlom u mňa nastal, keď som v práci dala výpoveď. Strašne sa mi uľavilo. Spravila som si po mnohých rokoch letné prázdniny, venovala som sa sama sebe.

V septembri so nastúpila do nového zamestnania no a po pár dňoch som zistila, že som tehotná. Spočiatku som tomu vôbec nechcela veriť, no bol to úžasný pocit. Bolo mi nepríjemné oznámiť moju novinu v práci, ale nedávno som to urobila a bola som veľmi prekvapená z ich reakcie, že mi to veľmi prajú a môžem chodiť aj k lekárovi.

Mrzí má akurát to, že som si konečne našla prácu, ktorá ma baví, no budem musieť odísť. Ale to moje vytúžené bábo mi za to stojí. Chcem popriať všetkým snažilkám, ktoré sa pasujú s týmto problémom, aby nestrácali nádej, verili svojmu telu a nebáli sa urobiť všetko preto, aby dosiahli svoje veľké prianie. Ja som čakala skoro 5 rokov. No a dúfam, že to dotiahnem do úspešného konca.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce