Zvýšená hladina prolaktinu, léčba, máte zkušenosti?

alubif
19. srp 2014

Ahoj, jsem tu nová a bohužel se musí zařadit do oblasti problémy s otěhotnením a asistované reprodukce a ráda se poučila se zkušenosti ostatních. Před 3lety jsem prodělala zmlklé těhotensví a pak bylo období, kdy jsme mimčo zatím nechtěli a teď už se rok snažíme marně. V červenci jsem byla na preventivce, kde bylo vše v pořádku a teď v srpnu na se mi udělal o něco na vaječníku, měla jsem i velké bolesti, co gynekolog nedokázal identifikovat- asi změny z předchozích cyklů a po dalším cyklu má přijít na kontrolu. Dále mi rěkl, že u mě nejspíš neprobíhá ovulace, vzhledem k nízké sliznici. Vzledem k tomu, rok se nám nedaří odebral hormony a zjistil zvýšený prolaktin. Jednou týdně budu zobat asi Dostinex ( nemám recept doma, taže název zatím nevím přesně) . A doporučil IVF, s čímž bych i souhlasila, pač v mém věku už nejaké pokusy s léky a inseminace nemají smysl. Manžel se chystá přístí týden na odběr. .Je mi 31 , počet děti 0 a žiju ve velkým psycyckým stresu hlavně v práci, kterou bohužel nemůžu změnit...

Moje otázky jak jste snášely léčbu hyperprolaktinemie? Za jak dlouho se vám podařilo otěhotnět přirozeně? Jaké laboratorní testy jste absolvovaly před IVF?
Děkuji za odpovědi a Vaše zkušenosti s podobnými problémy.

vanilkacka
19. srp 2014

Dobré ranko, hyperprolaktinémie mě taky trápí už skoro 6 let. Léčba je u mě jako na houbačce, jakmile jsem přestala brát léky, taky do 2 - 3 měsíců se hladina zase navýšila, měla jsem anovulační cyklus a spustila se sekrece z prsou. Také jsem brala Dostinex, není špatný, tělo ho snáší dobře a prolaktin rychle klesne, jen si vzpomínám, že když jsem si po delší době vzala první pilulku, tak mi ten den nebylo úplně nejlépe, asi je lepší si to vzít na dvakrát. A jakmile jsme začali řešit dítě, tak Dostinex hladinu prolaktinu srovnal tak, že jsem měla normální ovulaci a pravidelný cyklus. Pokud jsem zrovna neměla ovulaci, tak jsem dostávala Clostylbegyt. Dostinex jsem přestala brát, jakmile jsem měla pozitivní test. Léčila jsem se v CAR, prvně mi udělali testy na hormonální profil a každý měsíc jsem jezdila na ultrazvukovou kontrolu, zda vajíčka dozrávají a dostávala jsem injekce Pregnylu, aby byla ovulace i sex přesně načasovány. Partner neměl ani po léčbě úplně ideální spermiogram, takže nám byla doporučena inseminace s tím, že pravděpodobnost úspěchu je v našem případě malá a následně mělo následovat IVF. Naštěstí nám vyšel hned první pokus inseminace a nyní jsem už v 22. týdnu a jakmile jsem otěhotněla, tak všechny problémy s prolaktinem vymizely. Otěhotnět se mi podařilo po 10 měsících (z toho jsem měla několik cyklů anovulačních, protože jsem zrovna nebrala dostinex). Nevím, jaké další problémy máte s vaječníkem, ale po mé zkušenosti bych asi před IVF, které je přece jen více invazivní, vyzkoušela inseminaci. Já platila 1500,- (někde je i zdarma) a byly to nejlépe utracené peníze v životě. Taky mám dost stresující práci a moc to tomu prolaktinu neprospívá, takže je dobré trošku zvolnit nebo se pak co nejvíce odreagovat. Já třeba zůstala po inseminaci 10 dní doma a pořád si myslím, že kdybych chodila do práce, tak bych asi těhotná nebyla. Přeju hodně štěstí a brzy určitě naleznete ty 2 vysněné čárky 🙂

martina_z
19. srp 2014

@alubif A jake mas hodnoty? Ja to mela ve stresovem pasmu (40-60) a nikdo s tim nic nedelal. Meli jsme i jine problemy a chystali jsme se na IVF. Pila jsem caj na podporu IVF, ktery obsahuje drmek, a otehotnela jsem prirozene. Podruhe taky tak. Mam jen 1 vejcovod, takze jsem vicemene byla s IVF smirena a ono to vyslo.

bibianca
19. srp 2014

@martina_z ahoj, nepamatuješ si jak se ten čaj jmenuje??

alubif
autor
19. srp 2014

@vanilkacka , @martina_z moc díky za odpovědi a gratuluju Vám k radostému úspechu.
Snad budu mít taky takové štěstí. Na hodnoty jsem se ani v tom zmatku, když mi doktor volal nestihla zeptat. Ale doufám, že by mě zbytečně necpal takovými patáky 🙂

martina_z
19. srp 2014

@bibianca http://www.otehotnet.cz/ivf/104-ivf.html Je to presne tento. Jen pro uplnost dodam, ze jsem jeste cvicila Mojzisovou, protoze mam kostrc a panevni dno v hroznem stavu, a tezko rict, jestli vic zafungovalo cviceni nebo caj. Mozna oboji soucasne.