Syndrom polycystických ovárií

Syndrom polycystických ovárií (PCOS) je znám také pod názvem PCO nebo také jako Stein-Leventhalův syndrom.
Jedná se o nejčastější příčinu8 ženské neplodnosti3, která je způsobena především absencí ovulace6.

Více se můžete dočíst v hlavním článku na téma: PCOS4.

Hodnocení a zkušenosti se syndromem polycystických ovárií

Máš zkušenost se syndromem polycystických ovárií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
oktarina  10. únor 2015

PCO jako facka

Po 13 neúspěšných měsících snažení moji (bývalou) gng napadlo vyhovět mé žádosti a udělat mi hormonální profil. Už při utz v den cyklu, kdy by měl být vidět jeden folikul, pomalu ale jistě rostoucí a nesoucí vajíčko, stroze sdělila: "No podívejte se, tady jak jsou ty korálky, tak tam má být jedna kulička. No máte PCO jak vyšité, můžeme zkusit nasadit hormonální léčbu a uvidíme..." Ptala jsem se, nebyly mi dány odpovědi. Prozkoumala jsem první poslední na webu a zjistila, že není třeba házet flintu do žita, ač jsem s mužem měla dlouhou debatu o tom, zda mě bude chtít i s tím defektem, že budeme bez dětí...

PCO není konečná, vytoužené těhotenství přišlo, s lehkou dopomocí moderní medicíny, ale přišlo. A druhé přišlo přímo zázračně a velmi brzy po prvním. A po PCO ani památky (tedy nevím zpětně, zda se může samo "ztratit", či co to bylo....).
snajluska  8. lis 2014

Syndrom PCO se šťastným koncem

Polycystická ovária mi diagnostikovali ještě dávno před tím, než jsem vůbec poznala manžela. Nepravidelnost cyklu lékař řešil nasazením antikoncepce. Po vysazení antikoncepce jsem brala clostilbegyt, chodila jsem několikrát měsíčně na ultrazvuk a kontrolu folikulů, vždy mi bylo řečeno, že folikuly rostou a ovulace bude. No, zřejmě nikdy nebyla, po 40 dnech jsem vždy šla na vyvolávací injekci.

Po čtyřech takových cyklech se mi udělal zánět vejcovodů, léčila jsem ho antibiotiky, potom jsem již byla na vážkách, zda v braní clostilbegytu pokračovat. Nakonec jsem se rozhodla ještě jeden cyklus zkusit takto. Udělala se mi cysta velikosti 15x5 cm, skončila jsem na kapačkách v nemocnici. Po týdnu mě propustili s tím, že mi nemají jak pomoci, jedině centrum asistované reprodukce, ale tím, že mám i endometriózu, prý stejně potratím.

Psychycky zlomená jsem změnila gynekologa, vrátila jsem se ke své původní lékařce, ve stejné ordinaci, ale má horší ordinační dobu a já si nemohla brát co týden propustku. Gynekoložka se rozhodla, že operaci udělá. Pracuje v nemocnici a zařídila to i přes nesouhlas primáře. :-) Takže jsem šla na resekci ovárií, udělali mi drilling, kdy odstranili jakoby obal vaječníku a také vypálili endometriózu. Propouštěcí zpráva zněla neplodnost. Nicméně jsem během pár dní po návratu z nemocnice otěhotněla. Moje neplodnost má již 18 měsíců, moje skvělá gynekoložka byla i u porodu, i když neměla službu. Jen se přijela mrknout a zase jela.

A před nedávnem se nám podařilo počít druhé dítě zcela bez zásahu lékařů, moje gynekoložka měla opravdu upřímnou radost, protože její práce nese ovoce. :-)
Takže nikdy to nevzdávejte. I když vám lékaři tvrdí, že jste beznadějný případ, ta naděje tam vždy je!
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce