Odtok plodové vody. Je třeba volat sanitku? Jak jste jely do porodnice Vy?

jjasmina
29. led 2020

Holky když vám začali bolesti nebo praskla voda volali ste si sanitku? Slyšela jsem, že někdo jede taxikem nebo se do porodnice dopraví i sám. Jak ste to měli vy?

radus_2011
29. led 2020

Při prvním jsem jela s manželem. Při druhém mi odtekla plodová voda o půlnoci, do pěti ráno se nic nedělo, tak jsem jela sama. Manžel byl doma se starším. Ale nutno podotknout, že máme porodnici asi 500m. Kdybych měla jet někam dál a měla už silné porodní bolesti, tak bych si zavolala sanitku.

drep
29. led 2020

@jjasmina vezl mě muž. Hanba by mě fackovala, kdybych si zavolala rychlou na transport kvůli odteklé vodě. Při nemožnosti odvozu partnerem/rodinou vozí převozovka daného špitálu. Záchranka od toho opravdu není, resp. Není od toho, aby vezla rodičku s jenom prasklou vodou nebo nepravidelnýma kontrakcema, ale od toho, aby řešila krvácení, překotný porod a podobně. Nicméně každý dispečer má rodinu a nechce se nechat zavřít, takže když zavoláš, nezbyde mu, než posádku poslat.

denca033
29. led 2020

@jjasmina při prvním mě vezl strejda s mamkou. Při druhém sanitka. A teď při třetím jsem nastupovala den před sekci.

pipi_puncocha
29. led 2020

Vezl mě manžel, jeli jsme v noci. Po dobu co byl v práci bych zavolala babičku, případně se mi nabízel soused, který pracuje z domu. Sama bych neřídila, to mi nepřipadá bezpečné. Sanitku bych nevolala, pokud by se nejednalo o nějaký naprosto abnormální stav (krvácení atd.)

deaneira29
29. led 2020

Ano vezla mě sanitka a nestydím se za to, už během těhotenství jsem se sanitku bohužel dvakrát projela, v 26tt dokonce s masivním krvácením naštěstí jsme to ustali. Po měsíci v nemocnici jsem mohla domu, ale při jakých koliv problémech okamžitě volat rychlou, hrozilo znovu krvácení a odloučení placenty. Naštěstí vše dopadlo dobře i přes akutní sekci.

jjasmina
autor
29. led 2020

@radus_2011 No ted jsem nad tim přemýšlela právě, spíše v případě, že by manžel nebyl doma. Dr mi říkala při jakemkoliv množství odtoku plodové vody mám jet do nemocnice , Sice jsme v Brně, ale porodnice je nějakých 6 km a člověk nemuže vědět , co nastane po cestě, kdyby se tam vypravil sám no..

jjasmina
autor
29. led 2020

@pipi_puncocha No mě napadlo, že bych stejně prvně volala do porodnice, sama se tam nemám jak dopravit krom taxiku nebo MHD a kdyby manžel nebyl doma no..

jjasmina
autor
29. led 2020

@deaneira29 No jako doufám, že mě to chytne aspon, když bude manžel doma no..

astyna88
29. led 2020

Ja bych jela.sanitkou. prvne jsem kdysi dosla sama,porodka byla pred domem,ale.i tak se divila pa,ze jsem dosla. Podruhe jsem jela mhd,ale.kdybych mela kontrakce,volam si sanitku taky. Kdyz se ji muze vozit kdejaky alkac a fetak, hypochondri s anginou,tak tehotna ma aspon sakra duvod. A tech diskuzi je tu spousta....Zname treba praskla voda o pulnoci,auto meli v servisu,tak jela sanitkou,ta ji dovezla do nejblizsi,tam bylo plno,tak s ni trosku po meste krouzili,az jim tam porodila.

astyna88
29. led 2020

@drep

Jenomze ty nikdy nevis,co se deje tam dole. Taxikar ani soused s ridicakem ti nepomuzou. A tu hanbu bych si schovala od cesty, ze to tobe bylo ukradene,kdo te poveze, neznamena,ze to je dogma pro vsechny....

ah1234
29. led 2020

Toto je problem zdravotnictva "zadarmo", ludia nemaju ani predstavu o tom, co take zavolanie zachranky stoji.

Existuju taxiky. MHD by som asi nesla, ale hanbou by som sa prepadla volat si sanitku, lebo mi odtiakla plodova voda, ktora by the way ani neodtecie vzdy doma, mne ju napriklad museli prasknut a uz predtym som mala velke bolesti. Keby nie som v nemocnici uz dva dni pred porodom, urcite som tam aj tak skor jak mi odtiekla plodovka, ako prvorodicka som si totiz ani nebola ista, ze rodim

puhelin
29. led 2020

Poprve jsem rodila den po hospitalizaci, takze manzel dojel z prace za mnou, kdyz me poslali na box. Podruhe jsem sotva chodila, tak me manzel vysadil pred vchodem i s kufrem na koleckach a jel zaparkovat. Ja mezi tim vyjela vytahem na oddeleni a porodni asistentka na me vytrestila oci, ze jsem snad prisla sama. Manzel pak dobehl, kdyz me prijimali.

Sanitku bych si volala, kdyby byl nejaky problem - krvaceni, silne zvraceni. Proste neco abnormalniho. Do porodnice to mame 15 minut autem, takze by to i tak bylo na zvazeni, jestli doma cekat, nebo zkusit tam dojet.

monaaaaaa
29. led 2020

@jjasmina hlavně se uklidněte, budete to potřebovat. Vše bude jak má být, nakonec jako žena to poznáte.😉 Nikdy nevíte co se může stát. Pokud začnete rodit a máte pocit že je dostatek prostoru dle intenzity a času kontrakcí pak můžete vymýšlet zda jet taxíkem,či se sousedem, nebo jít pěšky 😅😅😅😅. Ale v případě nějakých pochybností jistě není na místě váhat a volat. Operátoři Vám poradí, zeptají se na váš stav a situaci vyhodnotí zda je nutné poslat rychlou s lékařem,nebo bez lékaře, či pouze převozku. Rozhodně se nenechte vykolejit názory, že jiní by jistě 155 nezavolali 🙏🙏🙏 . Vy budete rodička a nikdo jiný za Vás neporodí a nedostane do konkrétní situace.at jde vše hladce a dlouho vás netrápí

jjasmina
autor
29. led 2020

@monaaaaaa děkuji

1772
29. led 2020

Nastávajícím matkám vždy říkáme, aby do prodnice vyrazily vždy při odtoku plodové vody, kontrakcích, bolesti nebo krvácení. V případě, že nikdo není po ruce k okamžitému odvozu, je vhodné volat sanitu a dispečink vyhodnotí rychlost převozu. Tak, jak to napsala monaaaaaa

barulina
29. led 2020

Nesnáším když někdo pro neakutni stav zatěžuje IZS. Ne pokud to nebude akutní sanitku nevolat.

areh
29. led 2020

@jjasmina já bych se byla schopná odvést do porodnice i sama a to jsem přijela na 7 cm a za 2 hodiny byl syn venku. Vezl mě manžel. Ale je to individuální. Rozhodně bych si připravila číslo na taxi, nepromokavou podložku do auta (ať už pojedete s kýmkoliv) a uvidíte jak to bude. 😉

kacenka115
29. led 2020

@jjasmina pokud máte někoho k dispozici manžela, souseda, kamaráda zkusila bych tak. V případě obav, abnormalit zavolat 155.Taxi a MHD bych nebrala jako možnost,si představte, že jim to nahodíte plodovkou nebo budete zvracet. Ještě toto k tomu řešit? No to bych nechtěla. Dopředu nevíte, ale pak sama uvidíte jak silné budete mít kontrakce, po kolika minutách, jestli praskne voda,... Obvykle porod trvá v rámci hodin, to mne uklidňovalo, že kdyby byl chlap v práci nebo něco, tak vlastně času dost. :D (teď samozřejmě zlehčuji)

jjasmina
autor
29. led 2020

@kacenka115 Všechny tyto varianty jsem samozřejmě zvažovala jen kdyby manžel třeba nebyl doma, jako mhd si to neumím představit, když to je tak min na dva přestupy a to jen když nebude někde kolona no. My když jedem autem přes město , kdy jindy ste
ve špitale do 15 min tak někdy je z toho temeř hodina no...

ivannka92
29. led 2020

Ahoj,
při prvním porodu jsme s mužem ještě neměli auto, takže jsem poprosila rodinu a blízké kamarády, jestli bych jim mohla zavolat (i v noci) a odvezli by mě do porodnice. Zeptala jsem se vícero lidí, abych měla záložníky. To fungovalo dobře. Druhý porod jsem měla překotný a vezla nás sanitka už dvě 🙂.

piskoteka
29. led 2020

@jjasmina taky jsem z Brna a i když byl manžel doma, tak nemá řidičský průkaz. V jednu ráno mi odtekla voda a trochu jsem krvácela. Takže první telefonát do porodnice ať se mnou počítají, druhý telefonát na taxislužbu (radím mít uložené číslo). Do 40 minut jsme byli na příjmu v porodnici. Vyřídit všechny papíry, příjem a vyšetření trvalo déle než dopravit se do porodnice 😉
Takže rychlou opravdu jen při překotném porodu nebo velkém krvácení.

elesse
29. led 2020

Tak hlavne aby vsechny statecne, co nevolaji rychlou, taxik vzal... pokud nebude manzel ani nikdo z blizke rodiny v dosahu, volam rychlou. Ze zdravotniho systemu necerpam temer nic, rychla vozi kde koho a ja z toho budu mit nervy....

jjasmina
autor
29. led 2020

@piskoteka No já taky mám v umyslu prvně volat do porodnice co a jak, tak uvidim stejně podle situace, kamarádku taxik vzít nechtěl třeba

gruyerre
29. led 2020

@jjasmina pokud nebudeš sama a máš někoho, kdo by tě odvezl, ideálně manžela, někoho jineho z rodiny, kamarádku apod.,tak je to nejlepší. Pokud ne, tak si tu sanitku klidně zavolej, tohle není žádné zneužití a skutečně to je adekvátní důvod k zavolání sanitky.

kacenka115
29. led 2020

@jjasmina v takovém případě bych vyjela co nejdříve, s nějakým odvozcem (klidně už při nepravidelných kontrakcich). Obvykle to opravdu chvíli trvá, než se otevřete, dostanete pravidelné kontrakce atd.,1.doba porodní hlavně u prvorodiček zabere dost času. ;) Oni si vás v té porodnici nechají, i když tam budete jakoby brzo,když řeknete, že máte dopravu na delší cestu. ;) Ovšem v nouzi, rychlém průběhu nebo si prostě nebudete jistá volejte sanitku a myslím si, že to jako rodící žena poznáte. ;) jinak při prasknutí vody bez krve a stahů je prý (podle našich PA) cca hodina čas na transport. Kamarádky se třeba ještě malovaly a podobný hovadiny, pač věděli, že stíhaj. :D

jipe
29. led 2020

@jjasmina vezl mě manžel, bydlíme 30km od Brna, poprvé byl v práci, takže dojel domů, osprchval se a jeli jsme. Odtekla mi voda, ale bolesti vpodstatě žádné. V porodnici řekli, že by bylo vhodné dojet do 2 hodin. Můžeš zkusit taxík (ale asi nebudou nadšení z představy auta špinavého od plodové vody) nebo převozovou sanitku. RZ je pro životohrožující ppřípady

astyna88
29. led 2020

@piskoteka

To mas stesti, ze te vzalo taxi. Ja mela vypsana tri cisla a ani jednome nezvalo. Proto jsem musela bus, metro,bus,peso k Apolinari. Az pak jsem zjistila,ze mame primo taxikare v baraku 😀 ale oni neradi jezdi obecne, na cervenou musi stat, nikde je prednostne nevezmou a do nemocnice,zda maji volno,taky nevolaji. Jo,ja byla tenkrat 2
36'tt

jjasmina
autor
29. led 2020

jako když to bude v noci tak cajk, to by mě vezl manžel. Taky co vím tak taxiky brat nechtějí a když už tak maj prej special taxu, kdybyjsem jim zničila potah a ve finale platit za taxi 400 + vyčištění taxiku, to se mi fakt nechce.

makronka222
29. led 2020

U prvniho me odvezl chlap. Voda nepraskla. U druheho jsem dala dite do skolky, po ceste si zasla na snidani a skocila si k Apolinari na ambulanci. vzali me hned, necekane si me tam nechali. Tak odjel starej z prace a vzal doma kufry:D

Pokud budes mit hned kontrakce jako prase, tak volej rychlou. Pokud pohoda, jed treba taxikem. Vezme te v pohode, staci se nesverovat proc a s cim tam jedes.

astyna88
29. led 2020

@makronka222

A radsi dat adresu vedlejsi ulice,bo ja rekla apolinarska a uz nemeli volny zadny taxik....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru