Aktivně vedený porod v porodnici

Porod v porodnici se označuje jako aktivně vedený porod. Probíhá pod dozorem lékařů, kteří v případě nutnosti aktivně zasahují do průběhu porodu. Porod29 je vnímán jako lékařský úkon.

Každý porod je velmi individuální, protože každá žena je individuální a jinak porod prožívá, představuje si ho a připravuje se na něj. Při každém porodu se může něco zkomplikovat. Pokud by ty komplikace nastaly, tím, že rodíte v porodnici máte jistotu, že se personál stará a dělá vše, co je v jejich silách a možnostech, aby to dopadlo co nejlépe, abyste vy a miminko odcházeli z porodnice zdraví a aby nebyly žádné komplikace ani do budoucna.


Video: Porod v nemocnici od A po Z

Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, porodní asistentkou.

V rozhovoru s Mgr. Martinou Didekovou najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:00 Úvod
 • 00:23 Představení témata videa
 • 00:44 Může žena na sobě cítit, že se porod blíží? Jaké jsou příznaky?
 • 00:57 Kolik druhů porodů známe? Jak se nazývají a co znamenají?
 • 01:23 Čím porod začíná?
 • 02:23 Kolik je porodních dob? Co každá porodní doba představuje?
 • 02:54 Jak dlouho trvá samotné tlačení - vypuzovací fáze porodu?
 • 03:17 V jakých polohách lze ve slovenských porodnicích rodit?
 • 04:24 Jak předejít nástřihu či poranění hráze?
 • 06:10 Jak probíhá samotné tlačení? Co dodržovat? Čemu se vyhnout?
 • 08:45 Je vhodné mít u porodu partnera?
 • 09:10 Jaký je postup těsně po porodu?
 • 10:05 Dotepání pupečníku
 • 11:03 Jak probíhá ošetření novorozence po porodu? Může při něm být i otec dítěte?
 • 12:25 Co se děje s maminkou po porodu miminka? Jak probíhá porod placenty?
 • 12:55 Jak probíhá ošetření poranění po porodu?
 • 13:40 Kdy přichází k prvnímu kojení?
 • 13:33 Jak probíhá pobyt na oddělení šestinedělí?
 • 15:23 Je první měsíc po porodu nejvíce náročný? Co se maminka naučí v porodnici?
 • 16:51 Jak dlouho zůstává maminka na oddělení šestinedělí? Co se děje při odchodu z nemocnice?
 • 18:29 Shrnutí a rady na závěr.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ Začínající porod nebo falešný poplach? Jak to rozpoznat? Příznaky porodu.


🎞️ Připravte se na porod díky předporodnímu kurzu s českou PA Pavlou Kasparkovou


🎞️ Porodní bolesti a dostupné metody pro jejich tlumení.


🎞️ Kdo je to dula a s čím může budoucí matce pomoci?


Může žena na sobě cítit, zda se porod blíží? Jaké jsou příznaky?

Žena může na sobě cítit, že se porod blíží. Mohou to být různé tělesné pocity, ale i únava, vyčerpanost, potřeba odpočívat. Vše o příznacích blížícího se porodu se dozvíte v článku Příznaky porodu21.

Kolik druhů porodů známe? Jak se nazývají a co znamenají?

Císařský řez

Kolik je porodních dob? Co každá porodní doba představuje?

Existují 4 porodní doby:

 1. Otevírací: otevírá se děložní čípek, miminko se posouvá v porodních cestách, chystá se přijít na svět.
 2. Vypuzovací: doba, kdy se miminko rodí. Délka této doby záleží na tom, jak žena intenzivně tlačí a jak intenzivně pracuje na tom, aby se miminko narodilo. Obvykle to trvá 10 - 20 minut. V těchto chvílích je důležité, aby žena spolupracovala s miminkem. Miminko se tlačí do porodních cest, chce se dostat ven a úkolem ženy je mu pomoci.
 3. Vypuzení placenty
 4. Poporodní doba: doba, kdy se tulíte s miminkem, máte ho na sobě, kojíte ho.

V jakých polohách se nejčastěji rodí v porodnicích na Slovensku?

Nejčastěji se rodí na zádech. Není to, ale klasická poloha11 na zádech, kdy žena leží vodorovně a nohy má vyložené na opěrkách nebo třmenech. Žena je v tzv. polosedě s vyvýšenou hlavou a nohama spuštěnýma směrem dolů.

Polohy při porodu

Pokud ženy chtějí rodit v jiné poloze, v takovém případě je možné rodit na boku nebo na porodní židli. Porodní židle je však velmi nízká a je velmi komplikované chránit hráz a tudíž je větší riziko poranění. Proto se většinou doporučuje pro vícerodičky, kdy si porodní cesty prošly porodním procesem jednou nebo vícekrát. Porodní cesty jsou flexibilnější, hráz je měkčí a je už jakoby předpřipravená na porod.

Pokud chtějí mít prvorodičky co nejmenší porodní poranění, je dobré aby ten, kdo odvádí porod, tedy porodník nebo porodní asistentka, viděli na hráz, mohli ji masírovat a nohi pomoci miminku a zabránit tak porodním zraněním .

Jak předejít nástřihu či poraněních hráze?

Častým přáním rodiček je vyhnout se nástřihu hráze (epiziotomii)19, aby tomu předešli, snaží se doma na porod připravovat. Aniball, Epi-no44 a masáž hráze7 - všechny tyto pomůcky a metody slouží k uvolňování hráze, aby byla měkčí a průběh porodu byl tak jednodušší. Nedoporučují se v případě, že je to pro ženu nepříjemné nebo bolestivé či pokud jsou přítomny infekce pochvy (hrozí krvácení způsobené trhlinkami).

Riziko roztržení je při porodu přítomné i přesto, že se žena touto formou připravovala. V praxi se v porodnicích setkáváme se situacemi, kdy došlo k porodním poraněním v oblasti hráze i přes cvičení s balónkem či masáži hráze. Naopak, ženy bez přípravy poporodní zranění neměly. Díky cvičení a masáži je větší pravděpodobnost, že nebude třeba provést nástřih hráze (nástřihu hráze), ale zda se hráz během tlačení nenatrhne neví s jistotou nikdo.

Je to velmi individuální a záleží na tuhosti hráze a svalstva konkrétní ženy, na velikosti miminka, jak rotuje, mnoho dalších faktorů, které ovlivňují jak se tkáň bude chovat. Například hodmě vysportované ženy mívají příliš pevné pánevní dno a to zranění může být větší. Například v takových případech je třeba udělat nástřih hráze, aby se miminko vůbec dokázalo protlačit přes porodní cesty.

Proto se v praxi nedoporučuje dělat si velmi velké naděje, aby se předešlo případným zklamáním rodiček.

Nástřih hráze se nedělá pušálně ani prvorodičkám ani vícerodičkám. Jestli se provádí epiziotomie19 záleží i na tom, zda jde miminko pěkně v porodních cestách, zda žena není příliš vyčerpaná, zda není pokles ozev plodu, zda není příliš vysoká hráz a hrozí velké poranění. Porodník podle průběhu porodu dokáže zhodnotit, zda je nástřih potřebný nebo ne. Pokud si nástřih nepřejete, je třeba o tom mluvit s porodní asistentkou, která to bude tlumočit lékaři.

Jak probíhá samotné tlačení? Co dodržovat? Čemu se vyhnout?

Při porodu je dobré si představit si, v jakém úzkém prostoru je ta hlavička miminka. Je žádoucí aby se dítě narodilo co nejrychleji, aby adaptace miminka byla co nejlepší, proto je důležité, aby tím porodním kanálem prošlo rychle.

Důležité je během porodu tlačit alespoň 3x během jedné kontrakce33. V takovém případě je pravděpodobnější, že hlavička projde cestami rychleji, než když tlačíte 1x a zbytek kontrakce například promluvíte. Často ženy vyprávějí o tom, jak to bolí, jak už nechtějí, jak už nemohou. Což sice porodnímu personálu jistě nevadí, ale pak se porod čekáním na další kontrakce zbytečně prodlužuje.

Důležité je si představit jak tlačíte:

 • během porodu se tlačí, jakoby žena seděla na záchodě,
 • snažíte se nemluvit,
 • pracovat břišním lisem,
 • tlačíte směrem do konečníku,
 • jste trošku schoulené v klubíčku, pokud se žena namísto předklonu zaklání, může mít popraskané žilky na obličeji.
 • se zavřenýma očima. Pokud má žena během porodu otevřené oči, bude je mít po porodu červené a popraskané.
 • velmi důležité je správné dýchání. Během tlaení je potřebný hluboký nádech, který dodá sílu k tlačení. Síla nádechu je velmi velká. Pokud se žena nadechne krátce, dokáže tlačit 3 sekundy, pokud se nadechne hluboko dokáže tlačit 20 sekund.

Když se rodí miminko, nejtěžší je porod hlavičky, protože je tvrdá, největší, nemůže se zmáčknout. Když se porodí hlavička, pak je už porod tělíčka často nejjednodušší. Je třeba však nadále intenzivně tlačit podle instrukcí lékaře. Miminko se musí dostat ven celé, až pak je po všem.

Během porodu by ženy měly reagovat na instrukce porodníka - např. tlačit intenzivněji, zakašlat, prodýchat kontrakci, protože i tím, že reagujete a přijímáte takové rady, můžete předejít velkým poraněním.

Je velmi důležité, abyste se nezalekly, pokud se něco stane mimo porodní plán32, který máte v hlavě. Porod se nedá naplánovat, je o komunikaci a o změnách. Nikdo nedokáže stoprocentně říci, jak bude porod probíhat. A proto je dobré i ve svých představách a plánech být otevřená i jiným možnostem, které vyplynou ze situace, být otevřena radám lékařů a s rozumem přehodnocovat podle toho, jak se porod vyvíjí.

Snažte se myslet pozitivně celou dobu, dělejte samé nenormální věci - těšte se z bolesti, nestahujte se, nemluvte během kontrakcí, právě naopak, soustřeďte se na to, že tam ta bolest je, prodýchejte ji a když kontrakce odezní, postěžujte si všem kolem, co se dělo a jaké to bylo.

Ptejte se! Důležité pro ženu, která rodí jsou informace. Ptejte se klidně 20x na tutéž věc. Každý vám odpoví. Totéž platí i na oddělení šestinedělí. Tam se stejně hodně ptejte. Když máte odpovědi na své otázky, jste klidnější, nejste vystresované a lépe přijímáte péči jak o sebe, tak i o dítě. Mít informace, znamená mít pohodu. Pokud budete vystresované, nervózní, budete prožívat porod i péči o dítě v negativním smyslu. Pokud budete přemýšlet v tom smyslu, co špatného se ještě stane, bude to celé probíhat úplně jinak, než jste si vysnily.
Když se dá, tak se personál snaží vaše sny zrealizovat, ale zároveň myslí i na zadní vrátka v podobě komplikací, které mohou nastat. To je úkol zdravotníků, aby tam byly právě tehdy, když ta komplikace přijde a aby byli na ni připraveni a mohli ji zachraňovat.

Je vhodné mít u porodu partnera?

Partner při porodu je velmi prospěšný. Může do porodu vstupovat, radit jak tlačit, neboť žena nejlépe poslouchá partnera a pokud její partner řekne "nadechni se, zavři, oči, zatlač, a vidím už vlásky", tak se žena nastartuje a tlačí mnohem intenzivněji, než když jí to řekne někdo z personálu.

Jaký je postup těsně po porodu?

Když se narodí miminko, položí se na bříško, abyste se s ním seznámili, pochopili, že jste se stali mámou. Neboť je to nejkrásnější pocit, který můžete zažít, když si dítě obejmete, když cítíte jak se vám hemží na břiše, když cítíte jeho teplo, a když ty imaginární fleky z ultrazvuku dostanou reálný obraz a vidíte přesně, jak miminko vypadá. Má to vliv i na imunizaci dítěte, osidluje se bakteriemi matky, stejně emocionální a sociální význam. Takový prvotní bonding33 příznivě působí na rozvíjení laktace3, protože tím, že je při matce, blízko prsů, se spouští tvorba prolaktinu a oxitocinu, které jsou zodpovědné za tvorbu mléka7.

Bonding

Dotepanie pupečníku

Běžnou praxí při fyziologickém porodu je i dotepání pupečníku1. Je třeba zvážit, zda je dítě v pořádku, zda dýchá, zda pláče a pokud to tak je, dá se nechat pupečník dotepat. Většinou dotepe za 5 - 7 minut. Pokud by ale byly nějaké komplikace, že je porod pro dítě těžší, že se miminko hůře adaptuje66, nepláče, je třeba mu poodsávat plodovou vodu2, tak je lepší přestřihnout pupečník dříve a miminko ošetřit, než ho nechat na bříšku, riskovat, že vdechne plodovou vodu a jiné komplikace.

V některých porodnicích je zvykem, že může pupeční šňůru přestřihnout partner. Pokud máte o něco takového zájem, je dobré, abyste o tom personálu porodnice řekli.

Jak probíhá ošetření novorozence po porodu? Může při něm být i otec dítěte?

Když se miminko narodí, přestřihne se pupečník, většinou ho berou na ošetření3. Trvá asi 10 - 15 minut. Záleží to na tom, zda nejsou nějaké komplikace. Miminka se jen osuší, změří, zváží, pediatr zhodnotí stav novorozence, zkontroluje, zda na miminku nejsou nějaké vývojové vady. Dítě se označí, napíše se mu na záda příjmení, dostane číslo na ruku, stejné číslo se pak dává mamince. Při celém tomto ošetření, může být partner, jehož úkolem je mluvit s pediatrem, zda je vše v pořádku, sleduje dítě, může ho fotit, může si ho chytit, podržet, pomazlit tak, aby tam byl také prvotní kontakt s otcem.

Když se miminko ošetří, dává se mu jednorázová plena, obyčejná plenka, na hlavu čepička, a takto zabalené miminko se vrací mamince na bříško. Je na ženě, zda ho chce mít nahé nebo zabalené v plence. Pokud chce mít žena nahé děťátko, z pleny se rozbalí a pokračuje se v bondingu na bříšku, můžete ho kojit, podporuje se rychlý nástup laktace.

Bonding

Co se děje s maminkou po porodu miminka? Jak probíhá porod placenty?

Placenta se rodí obvykle přibližně 10 - 15 minut po porodu dítěte. Někdy vyjde sama, odloučí se od dělohy, někdy je třeba potáhnout za pupečník, někdy je třeba zatlačit, aby se vypudila. Porod placenty není bolestivý.

Jak probíhá ošetření poranění po porodu?

Po porodu placenty9 se přistupuje k ošetření poranění. Lékař zkontroluje čípek a pochvu, zda tam nejsou žádná zranení. Pokud tam poranění je, je potřebné ho zašít. Ošetřuje se vstřebatelnými stehy - ty, které jsou uvnitř se vstřebají samy, ty co jsou z vnější strany na hrázi vypadávají samy přibližně po 10 - 14 dnech od porodu. Když je vše sešité, žena složí nohy a může ležet na porodním boxu 2 hodiny. Sleduje se krvácení, zavinování dělohy, jak se stahuje porodní poranění. Partner tam může být celou dobu se ženou. Vhodné je, aby se během této doby přisálo miminko na prso. Jak již bylo zmíněno, podporuje to laktaci, ale i zavinování dělohy.

Během těchto dvou hodin můžete komunikovat s rodinou, můžete telefonovat, můžete se fotit. Je to čas na to, abyste se s dítětem seznámili, poznali se a užili si první momenty s miminkem o samotě všichni tři.

Co se děje na oddělení šestinedělí?

Po uplynutí dvou hodin od porodu je maminka převezena na oddělení šestinedělí. Ve většině slovenských porodnic již na toto oddělení partneři se ženou nejdou. Miminko si vezmou sestřičky z novorozeneckého oddělení. Po uplynutí cca 30 - 60 minut, kdy už žena začíná chodit, a dokáže se už o sebe postarat, je miminko přineseno k mamince a ta ho má u sebe už celých 24 hodin. Ve většině slovenských nemocnic existuje tzv. rooming-in3 systém, to znamená, 24-hodinová péče o dítě matkou. Pokud se žena cítí dobře, nemá komplikovaný porod, nebyla u ní velká ztráta krve během porodu, tak je vhodné, aby miminko u maminky bylo a aby se o něj starala.

Je první měsíc po porodu nejvíce náročný? Co se maminka naučí v nemocnici?

První měsíc po porodu10 je skutečně pro maminku nejnáročnější, především pro prvorodičku. Porodem se totiž nic nekončí. I když porod je vždy první meta, kterou si dává žena ve své roli matky, aby ji zvládla, aby byli s děťátkem zdraví a většinou se ty představy porodem končí. Ale po porodu to ve skutečnosti všechno jen začíná.

Přítomnost nového človíčka v rodině, který je na vás závislý a vy se o něj musíte postarat je velkou výzvou. To byste se měli naučit na oddělení šestinedělí. Jsou tam sestřičky, které vás naučí kojit5, manipulovat s miminkem, koupat, přebalovat, převlékat. To je nejdůležitější, co dítě kromě vaší lásky a přítomnosti potřebuje. Jaký bude systém existence doma, na to vás nepřipraví nikdo, na to musí přijít sama postupně každá žena. Musí se naučit rozumět dítěti, jeho projevům, jeho chování. Je už na rodičích, zda zavedou do jejich života systém, zda preferují určitou pravidelnost, nějaké stereotypy, které se dítě postupně bude učit spolu s nimi nebo nechají péči a výchově nějaký volný průběh3. To už záleží na rodičích, kterým směrem se vydají.

Péče o novorozence

Jak dlouho zůstává maminka na oddělení šestinedělí? Co se děje při odchodu z nemocnice?

Maminky na oddělení šestinedělí zůstávají většinou 72 hodin, především kvůli miminku, které by mělo být na konci tohoto období plně kojeno. Novorozenec musí projít určitými novorozeneckými skríningy1 - hladina bilirubinu, metabolické onemocnění, sluchový nerv, zrakový nerv, vyšetření ledvin. Vždy je důležité si uvědomit, zda je dítě v pořádku, přibírá, nemá vysoký bilirubin, odchod domů je pak prospěšnější, protože doma je ta péče úplně jiná než v nemocnici. Pokud je však nějaká komplikace, například novorozenecká žloutenka11, je lepší zůstat o jeden až dva dny v nemocnici déle a odcházet domů s dítětem, které je v pořádku a nepředpokládají se žádné komplikace.

Novorozenecká žloutenka

Žena odchází domů buď v doprovodu partnera nebo nejbližší rodiny. Oblečení pro miminko přinese partner. Pokud pojedete domů autem, nezapomeňte na autosedačku.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Martina Dideková, porodní asistentka
II. gynekologicko-porodnická klinika LF UK a UNB

Použité zdroje

 1. Porodní dům u Čápa, Praha: http://www.pdcap.cz/

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s aktivně vedeným porodem v porodnici

Máš zkušenost s aktivně vedeným porodem v porodnici?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
martiniquest  20. srp 2020

Porod jedině s vlastní porodní asistentkou

Já osobně jsem velkým zastáncem vlastního doprovodu při porodu. Nevěřím neznámému personálu. Nikdy nevíte, na koho narazíte a porod zažije žena párkrát v životě a zároveň nás obrovsky zasáhne, takže je podle mě nesmírně důležité se na něj připravit - zajistit si k němu člověka, kterému věřím - svoji porodní asistentku.
Jsem naprosto přesvědčená, že oba mé porody proběhly krásně a k mé spokojenosti i přes použití prostinu (indukce porodu) právě díky přítomnosti soukromé PA. V obou případech jsem byla já na prvním místě, nikdo mě do ničeho nenutil, porody probíhaly svým tempem.
Lidské tělo dokáže vytvořit nový život, je tedy logické, že dítě dokáže i samo porodit. Jen je k tomu potřeba čas, bezpečí a důvěra. A pro všechny případy raději i někdo zkušený, kdo včas rozpozná případné odchylky od normálu a včas je zkoriguje nebo v krajním případě předá do rukou lékaře, který řeší anomálie. V žádném případě si nemyslím, že má být fyziologický porod kýmkoli řízený. Má být pouze pozorovaný s respektem a pokorou k porodnímu procesu, matce a miminku.
mochenkaa  5. pro 2014

Tělo to umí samo

První porod byl lékařsky vedený od začátku do konce. Včetně polohy na zádech a skoku na břicho.

Druhý porod byl doma. Měla jsem potřebu jít se zahřát do vany. Většinu doby jsem klečela opřená o kraj vany s potopeným bříškem. Při tlačení jsem si klekla na rytíře a malá krásně vyklouzla. Mé tělo samo vědělo jak se nastavit. Cítila jsem dceru, jak se tam rovná sama.

Pokud bude třetí miminko, tak udělám, co můžu, aby zažilo takový porod jako byl ten druhý.
7 lidí považuje za užitečné
katyxq  2. pro 2014

Vaše tělo ví, co při porodu potřebuje

V začátku porodu (porodnice Vyškov) až do tlačení šlo všecko dobře, já si intuitivné vybírala polohu, nahřívala se ve vaně, hopkala na míči, ke konci přitlačovala ve stoje.

A pak do toho zasáhly nemocniční porodní asistentka a lékařka, i když se malé dařilo dobře. Já se nechala vytrhnout z toho krásného "zfetování" vlastními hormony, nechala se vmanévrovat do blbé polohy (vsedě), výsledkem byl Buscopan do žíly, tlačení na povel (já podle sebe tlačit nedokázala, když do mě hučely ty dvě), nástřih, Kristellova exprese (metoda non lege artis fingovaná v ČR jako přidržení děložního fundu, ale je to to samé!), malá si lokla plodovky, narušený bonding.

No, prostě ne vše je tak, jak se porodnice snaží o sobě tvrdit, holt i ony si dělají reklamu, aby přitáhly rodičky. Příště, pokud se nerozhodnu rodit jinde, vzala bych si vlastní porodní asitentku, která má s porodnicí smlouvu.
Více v mém článku - www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/jak-prisl...
5 lidí považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru