Ošetření novorozence po porodu

První ošetření novorozence po porodu se většinou provádí v novorozeneckém koutku u porodního sálu, ideální pro poporodní adaptaci miminka i maminky a také pro navázání jejich vzájemného vztahu (bonding33) je ale ošetření miminka přímo na těle maminky. V případě adaptačních obtíží dítěte se ošetření odkládá a přednost má resuscitační léčba řízená dětským novorozeneckým lékařem. V 1., 5. a 10. minutě po narození se hodnotí i tzv. Apgar skóre66. Ošetření miminka provádí porodní asistentka nebo sestřička z novorozeneckého oddělení. Děťátku zajistí dostatek tepla, sleduje se jeho zdravotní stav, celkové projevy. Manipulace s ním je vždy šetrná, bez prudkých pohybů, bez hluku. Ošetření probíhá za přísně sterilních podmínek, lékař i sestra pracují ve sterilních rukavicích, se sterilním materiálem.

Ošetření novorozence po porodu

První vyšetření novorozence7 je zaměřeno na zjišťování případného poranění během porodu29 (krvácení do CNS, zlomenina klíční kosti, poškození ramenního pletence, obrna obličejového nervu) a zjevné vrozené anomálie (meningomyelokéla, atrézie anusu - měření rektální teploty, hydrocefalus, atrézie jícnu - nemožnost odsátí žaludečního obsahu).

Plenou se setře zbytek mazu, krve a plodové vody. Mázek není vhodné omývat, je důležitý pro pokožku miminka (podporuje její adaptaci na vnější prostředí, chrání ji proti vysušení a infekcím), jeho vůně podporuje tvorbu vazby maminky na miminko17 a zvyšuje pravděpodobnost kojení70 (plodová voda voní podobně jako mateřské mléko). Koupání se tedy odkládá na další den nebo i později dle přání rodičů, smývat mázek ale není nutné vůbec. Novorozenec se zabalí do čisté plenky (ideálně z domova maminky donesené) a stále se nechává v kontaktu kůže na kůži na těle matky, není-li to možné, uloží se pod zdroj tepla (např. topné lůžko s monitorovacím zařízením). Následuje odsávání zbytků plodové vody z úst, hltanu a nosu odsávačkou. Zkontroluje se průchodnost jícnu do žaludku sondou za účelem vyloučení vrozené neprůchodnosti jícnu.

Důležité je sterilní ošetření pupku. Pupeční pahýl se podváže asi 2 - 3 cm od jeho úponu svorkou nebo prádelní gumou a následně se dezinfikuje nedráždivým bezbarvým roztokem. Pupeční pahýlek se volně zavine do sterilní gázy. Dětská sestra pupíček pravidelně sleduje, aby včas upozornila na možné krvácení, proto by měly pleny sahat pod úpon pupku.

U každého novorozence se provádí tzv. kredeizacie. Je to ošetření očí 1% roztokem dusičnanu stříbrného, ​​který chrání spojivkový vak před infekcí gonokoky způsobujícími kapavku.

Během alespoň dvouhodinového nerušeného bondingu by miminko ideálně mělo dospět k samopřisátí5 a poprvé se napít kolostra3. Teprve až poté (nebo ještě později) by miminko měla sestřička zvážit a změřit a znovu ihned předat mamince. Novorozenec se odváží na kojenecké váze a změří se jeho délka v korýtku. Děti narozené koncem pánevním se měří později. Určí se obvod hlavičky a obvod hrudníku. Všechny naměřené údaje zapisuje sestra spolu se jménem, ​​příjmením, pohlavím, přesným časem narození a bydlištěm do knihy porodů. K rutinnímu postupu patří i měření tělesné teploty v konečníku, kterým se zároveň i vyloučí možná vrozená neprůchodnost konečníku. Novorozenci se může injekčně do svalu aplikovat nebo podat ústně ve formě kapek vitamín K jako prevence krvácivosti.

Lékař poslechne srdíčko a plíce děťátka, zda je vše jak má být. Šelest na srdíčku je u novorozence běžný, obvykle nesignalizuje nic vážného. Prohmatá bříško děťátka, a tím zkontroluje, zda vnitřní orgány mají správnou velikost. Zkontroluje vnější pohlavní orgány. U chlapců zjistí, zda obě varlata sestoupila do šourku a u děvčátek by měly velké pysky pohlaví překrývat pysky malé. Vyšetří i chodidla, jejich velikost a ohebnost.

Novorozenec se může označit napsáním jména matky barevným roztokem na zádíčka nebo na stehno. Také lze na zápěstí matky a dítěte hned po narození připevnit štítek s číslem a údaj zapsat do zdravotní dokumentace.

Více o ošetření novorozence po porodu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1694
  2. https://web.archive.org/web/20180829185019/http://www.clinic24.eu/
  3. http://files.gastroped.cz/200000163-4a2514c70f/doporuceni-vyziva-kojencu-a-batolat-2014.pdf
  4. http://www.neonatology.cz/upload/neonatologie.web360.cz/Neolisty/neolisty20131.pdf
  5. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/03/17.pdf

Hodnocení a zkušenosti s ošetřením novorozence po porodu

Máš zkušenost s ošetřením novorozence po porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
olsett  21. bře 2017

Ve vídeňské porodnici

Po narození mi malou hned dali na tělo, ještě se šňůrou a asi půl hodiny jsem ležely. Po tom, co tatínek přestřihl šňůru, přišel doktor a přímo na sále ji prohlédl, ale trvalo to maximálně 2 minuty a vrátil mi ji, malá byla zdravá a v pořádku. Nezabalovali ji do zavinovačky, ani neomývali, doktor ji vrátil zpátky mně na tělo a tak jsme pak ještě další 1,5 h odpočívali spolu na sále (skin to skin).

Není to něco, co bych si vyžádala, myslím, že se to tu takhle dělá běžně.
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  3. pro 2014

Ošetření na těle matky

V porodním plánu jsme měli, že si přejeme, aby bylo miminko ošetřeno přímo na porodním sále, ideálně na mém těle. Nebyl s tím žádný problém. Eliášek se narodil po spontánním porodu koncem pánevním - paní doktorka jen koukla, zda dýchá a hned byl položen na mou hruď. Nikdo s ním nedělal nic zbytečného, jenom se zkontrolovalo, zda je vše v pořádku, a poté už jsme zůstali o samotě. Vážení proběhlo až po 2 hodinovém bondingu a měření až při odchodu z porodnice.
2 lidé považují za užitečné
andrejka_86  1. pro 2014

Ošetření pod dohledem tatínka

Po krátkém, ale intenzivním bondingu plném emocí si sestřička z novorozeneckého oddělení odnesla novorozeného syna k ošetření a manžel šel s nimi. Mám na videu pěkně natočeno jak malého očistila, omyla, změřila, zvážila, očistila mu očička kapičkami a zabalila ho tatínkovi do zavinovačky. Já pak malého viděla čisťučkého a miminkovsky voňavého. :-)

Přihlas se do těhotenského newsletteru