Aniball

Aniball je zdravotnický prostředek sloužící k objevení pánevního dna, jeho síly a pochopení toho, na jakém principu vlastně funguje.

Aniball slouží k předporodní přípravě a prevenci inkontinence. Je určen k procvičování svalstva pánevního dna, přípravě porodních cest před porodem a po porodu pro zpevnění svalstva pánevního dna.

Kromě klasického Aniballu se můžete setkat také s Aniball Inco, který je jeho menší variantou a slouží jako pomocník při prevenci inkontinence a také k posílení pánevního dna pro ženy trpící stresovou inkontinencí.

Video: "Aniball poslouží ženě před i po porodu."

říká v rozhovoru fyzioterapeutka Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:


🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ Jak zmírnit bolesti, které trápí ženy v těhotenství.
🎞️ Porod v nemocnici od A po Z.
🎞️ Předporodní kurz online.
🎞️ Příznaky porodu.


Proč cvičit s Aniballem?

  • cvičení s Aniballem přináší efektivní fyzickou a psychickou připravenost27 a sebedůvěru potřebnou na porod
  • cvičení s Aniballem snižuje riziko poranění hráze (zde opravdu pečlivě vybírejte takovou porodnici9, kde nedělají preventivní nástřihy19)
  • žena si nacvičí vypuzování dítěte
  • při cvičení si žena vyzkouší různé polohy11 vhodné pro porod a zjistí, ve které poloze se jí nejlépe pracuje
  • cvičení s Aniballem pomáhá připravit porodní cesty na průchod hlavičky dítěte
  • po porodu můžete s Aniballem posilovat svaly pánevního dna, které při porodu povolily

V zakoupeném balení kromě balonku Aniball najdete také návod, kde najdete přesný a podrobný popis, jak s balonekm cvičit.

Proč cvičit s Aniballem?

Od kdy balonek Aniball používat?

Výrobce uvádí, že Aniball je možné začít používat kdykoliv od ukončeného 36. týdne těhotenství24. Na cvičení vám postačí vyhradit si 15 - 30 minut denně.

Před cvičením s balonkem Aniball je vhodné pustit si i instruktážní video a podrobně se seznámit s přiloženým návodem. Díky němu zjistíte, jak s balonkem správně cvičit, jak se používá atd. Každým dalším použitím balonku Aniballu získáte zkušenosti a cvičení pro vás bude lehčí.

Aniball - použití a návod, jak s ním před porodem cvičit

Ještě než začnete cvičit, připravte si vše, co potřebujete mít po ruce - ručník, na kterém budete cvičit, ručník na případné otření se, lubrikační gel3, balonek Aniball a případně i přiložený metr a papír pro zaznamenávání pokroků. Pro začátek se stačí pohodlně usadit a můžete začít trénovat.

Jak zavést Aniball

Zaujměte takovou polohu, kterou jste si vybrala a ve které se cítíte (v rámci možností) příjemně. Snažte se co nejvíce uvolnit a stejný pocit uvolnění se snažte udržet po celou dobu cvičení s balonkem Aniball. Při cvičení (a následně ani při porodu) nikdy nezatínejte křečovitě svaly a vždy se snažte být v klidu - věřte, že tuto natrénovanou dovednost u porodu29 opravdu oceníte.

Před zavedením balonku ho jemně nafoukněte (stačí 1 - 2 slabé stisky) a pro lepší zavedení použijte trochu lubrikačního gelu. VŽDY používejte pouze lubrikační gely na vodní bázi a pro vnitřní užití. Nyní uchopte balonek za plastový krček a zaveďte jej jeho větší zaoblenou částí dovnitř do pochvy.

Jak zavést Aniball

Jak vytlačit Aniball

Pokud ve vás zavedený balonek Aniball nevyvolává bolest, či jiné nepříjemné pocity, můžete zlehka začít s jeho nafukováním. Během nafukování dochází ke zvětšování objemu balonku a narůstání tlaku uvnitř pochvy - tento tlak je velmi podobný tomu, který ucítíte i během porodu.

Balonek nafukujte vždy podle svých individuálních možností a pamatujte, že čísla nejsou vaším cílem. Není potřeba trhat rekordy, ale naučit se balonek Aniball vypudit správně ven. A tím získat sebevědomí potřebné k porodu.

Jakmile si začnete být v nacvičeném obvodu jisté, můžete balonek zkusit přifouknout o něco více. Při jeho vypuzování jej však jemně přidržujte, aby balonek nevyskočil příliš rychle a nezpůsobil vám poranění.

Balonek Aniball - recenze a zkušenosti žen

Mnoho zkušeností s balonkem Aniball naleznete na oficiálních stránkách výrobce. Pokud vás zajímají i jiné názory maminek, zabrouzdejte na “maminkovské” servery a diskuse, kde je cvičení s Aniballem vždy rozebíráno. V mnoha názorech se objevují především kladné dojmy, ale samozřejmě se občas objeví i negativní zkušenosti. Budoucí maminky si občas postesknou, že se jim nedaří balonek Aniball zavést, či se u vyšších obvodů objeví krvácení3.

Aniball recenze a diskuze

Aniball - cena a kde ho koupit?

Aniball můžete zakoupit na oficiálním eshopu výrobce, v lékárnách (např. dr. max), či na nejrůznějších webech, které se tematicky shodují s mateřstvím a přípravou na porod. Na těchto stránkách zakoupíte vždy nový aniball. Před zakoupením se můžete zkusit podívat, zda zrovna na Aniball není někde akce či sleva - skvěle vám může posloužit např. portál heureka. Obecně lze říci, že cena za nový Aniball se pohybuje kolem 1240 Kč.

Aniball, náhradní balonek a bazar

Kromě nového balení si můžete pro přípravu na porod koupit použitý Aniball v bazaru - před použitím takového balonku Aniball je vhodná jeho sterilizace. Velkou výhodou koupě použitého Aniballu je samozřejmě jeho cena. Pokud se vám to zdá nehygienické, vězte, že s balonkem je možné cvičit s kondomy. A pokud i to vám přijde málo, můžete si zakoupit nový náhradní balonek Aniball, který nasadíte místo “bazarového”.

Pamatujte, že balonek Aniball a cvičení s ním vám bohužel nezaručí, že se váš porod obejde bez zranění. Své šance tím však ale zásadně zvýšíte a získáte sebevědomí a pocit, že víte, jak na to. Možná cvičení s Aniballem nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti, ale i v tomto případě platí: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
fyzioterapeut pro léčbu pohybového aparátu
www.fymas.sk

Použité zdroje

Použité zdroje obrázků

Hodnocení a zkušenosti aniballem

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost aniballem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru