Poporodní krvácení

Pod pojmem „krvácení po porodu“ si každý z nás může představit něco jiného. Zatímco některé ženy tímto termínem označují přirozený proces vylučování očistek, jiné mají na mysli krevní ztráty, které jsou způsobené zdravotním problémem a představují velké riziko. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení po porodu, v jakých případech je nebezpečné a kdy bys měla vyhledat lékaře?

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení může mít různé příčiny.

Očistky neboli lochie

  • Řekne-li žena, že po porodu krvácí, často má na mysli poporodní očistky, kterým se také říká lochie. Jde o čištění dělohy od zbytků těhotenství – očistky totiž kromě krve a krevních sraženin obsahují i ​​tkáňový mok a odumřelou výstelku dělohy (endometrium).
  • Do konce šestinedělí by vylučování očistek mělo ustat. Během prvních dnů po porodu je nejintenzivnější a nejvíce připomíná krvácení. **Barva očistek se však postupem dnů mění a klesá jejich intenzita.
  • Očistky jsou přirozenou součástí šestinedělí, a to bez ohledu na to, jakým způsobem žena rodila. Objeví se jak po vaginálním porodu, tak po císařském řezu.
  • Kdy očistky mohou signalizovat problém a jak přistupovat k hygieně intimních partií během odcházení očistek, se dozvíš v našem samostatném článku:

Očistky po porodu

Těhotenství zanechá na ženském těle řadu následků, se kterými se musí po porodu vyrovnat. Jedním z nich je poporodní čištění dělohy, kterému se také říká odcházení očistek. Jak dlouho budeš po porodu krvácet, proč se někdy můžeš setkat s termínem „lochie“ a jaké symptomy jsou znakem zánětu? To se dozvíš v našem článku.


Krvácení při porodu

Krevní ztráta během porodu, respektive během třetí doby porodní, je mnohem častější než nežádoucí krvácení po porodu. Rovněž je i mnohem nebezpečnější – porodní krvácení je totiž i v dnešní době nejčastější příčinou úmrtí matky při porodu.

Příčiny krvácení při porodu

  • Vcestná placenta neboli placenta praevia – jde o jev, kdy placenta zasahuje do vnitřní branky děložního čípku. Dalo by se dokonce říci, že miminku placenta doslova stojí v cestě pro průchod porodními cestami. Placenta praevia může způsobit komplikace již v těhotenství, ale rovněž dokáže ohrozit průběh porodu. Přečti si o tom více v samostatném článku:

Placenta praevia

Může se stát, že žena s bezproblémovým těhotenstvím najednou odchází z těhotenské poradny s nálezem, který ji vyděsí. A to hlavně proto, že ani pořádně neví, co všechno může tento zvláštní termín v její těhotenské průkazce znamenat. Mluvíme o vcestné placentě neboli placentě praevia – nálezu popisujícím nízké uložení placenty. Co to pro těhotnou ženu znamená a jaké komplikace mohou v souvislosti s tím nastat?

  • Abrupce placenty – tento termín pojmenovává předčasné odloučení placenty. Nastat může už během těhotenství, ale i při porodu. Abrupce placenty se vyznačuje silným krvácením a může mít řadu příčin. Jelikož se opět jedná o poměrně široké téma, více si můžeš přečíst v našem článku:

Abrupce placenty

Jedním z nejdůležitějších orgánů v těhotenství je placenta – téměř po celou dobu vyživuje děťátko, díky čemuž má možnost růst a formovat se do podoby človíčka, který se jednoho dne začne chystat na svět. Stejně však v těhotenství v souvislosti s placentou může nastat několik komplikací. Příkladem je abrupce placenty, tedy její předčasné odlučování od děložní stěny. Co přesně se tehdy v ženském těle děje a jaká má abrupce placenty rizika?

  • Adherentní placenta – jde o jev, který je protipólem k předčasnému odloučení placenty. Při vaginálním porodu by se totiž placenta měla odloučit od děložní stěny během třetí doby porodní. Pokud se tak nestane, s největší pravděpodobností jsou cévy placenty pevně přirostlé k děložním stěnám a tento problém si žádá okamžitý zásah lékařů. Adherentní placenta a její další stupně – placenta accreta, increta a percreta představují mimo jiné zvýšené riziko krvácení rodičky.

Placenta adherens

Adherentní placenta může zkomplikovat i dříve bezproblémový a hladký porod. Co to placenta adherens vlastně je a jak postupují lékaři, pokud se na ni vyskytne podezření? To se dočteš v našem článku, ve kterém se věnujeme poruchám přichycení placenty.

Placenta accreta, increta, percreta

Placenta může v průběhu těhotenství i po porodu děťátka způsobit nejednu komplikaci. V tomto článku ti přiblížíme, co se děje, když lékaři mluví o placentě accreta, increta a percreta. Co se za těmito pojmy skrývá, jak se v praxi projevují a jakým způsobem mohou narušit třetí dobu porodní?


Krvácení po porodu

  • Pokud se během šestinedělí vyskytne silné krvácení doprovázené bolestmi jako při silné menstruaci, vystraší to každou novopečenou maminku. V prostředí domova je nesmírně obtížné posoudit, který signál těla je přirozený a který už naopak značí nebezpečí. Především prvorodičky nebo vícerodičky, které si v minulosti prošly bezproblémovým šestinedělím, mohou zůstat na vážkách, zda je třeba vyhledat lékaře.
  • Krvácení po porodu se rozděluje na:
    • Primární poporodní krvácení – dochází k němu do 24 hodin po porodu. Nejčastějšími příčinami jsou placentární problémy, poruchy srážlivosti krve nebo tzv. ruptura či prasknutí dělohy.
    • Sekundární poporodní krvácení – nastává po 24 hodinách od porodu až do konce šestinedělí. Příčinami jsou např. infekce či pozůstatky placenty na děložní stěně.
  • Příznaky, které značí, že se nejedná o očistky, ale o nežádoucí krvácení po porodu, jsou:
    • Horečka nebo zvýšená teplota – výrazné zvýšení tělesné teploty je příznakem probíhající infekce v organismu.
    • Malátnost – jde o symptom, který opět hlásí, že tělo bojuje se zánětem. Může mít řadu podob – od celkové tělesné slabosti, náhlé únavy až po bolest celého těla, která je jindy typická například při virových onemocněních.
    • Rozostřené vidění – poruchy vidění v šestinedělí jsou úzce spjaty se závažnou formou infekce a je nutná okamžitá lékařská péče.

Kdy vyhledat lékaře, pokud po porodu krvácíš?

S kontrolou u doktora rozhodně neotálej, když zpozoruješ níže uvedené symptomy. Pokud máš jiné příznaky a nejsi si jistá, určitě také vyhledej lékaře. Vždy je lepší „zbytečná“ kontrola, než problém podcenit. Pokud nechceš rovnou na pohotovost, určitě alespoň zavolej do porodnice, ve které jsi rodila. Personál má informace o tvém zdravotním stavu a průběhu porodu, proto ti dokáže říct, jestli máš přijít na kontrolu nebo jde jen o planý poplach.

  • Prudká bolest v podbřišku spojená se silným krvácením – proces zavinování dělohy může mnohé maminky nepříjemně překvapit. Především během kojení se dostavují ostré bolesti v podbřišku doprovázené silnějším krvácením. Pokud však tento problém přetrvává i několik hodin a není závislý na fyzické aktivitě či přikládání děťátka k prsu, může jít o příznak vážnějšího problému.
  • Komplikovaný průběh porodu – příčin krvácení v šestinedělí je celá řada, přičemž ve většině případů úzce souvisí s průběhem porodu. Pokud se při porodu vyskytly komplikace s placentou, silnější krvácení spojené s bolestmi rozhodně podceňuj.
  • Očistky ustaly a znovu se vrátilo krvácení – důležitým ukazatelem je i týden šestinedělí, kdy se krvácení vyskytlo. Pokud přichází v době, kdy už očistky měnily barvu a jejich intenzita začínala klesat, „návrat“ krvácení může být symptomem, že se v těle děje nějaký nežádoucí proces.
  • Krvácení je silné – intenzita poporodního krvácení je individuální, stejně jako bolest při zavinování dělohy. Silné krvácení s jasně červenou barvou, které prosakuje i přes poporodní vložku, kterou sis jen před chvílí vyměnila, by pro tebe mělo být signálem, že bys měla vyhledat lékaře. O to víc, pokud silně krvácíš i několik hodin a registruješ i zvýšenou teplotu či malátnost.

Příčiny krvácení po porodu

  • Infekce ženských orgánů – může jít o infekci dělohy, vaječníků nebo děložního čípku, která se při časné léčbě dokáže šířit napříč celým pohlavním traktem. Jakékoliv zánětlivé procesy v těle jsou doprovázeny nejen bolestí, ale také horečkou a malátností.
  • Pozůstatek placenty po porodu - jakmile se placenta během třetí doby porodní nevyloučí z těla celá, její pozůstatky mohou způsobit v ženském organismu celou škálu zdravotních problémů, mezi nimi i silné krvácení. V praxi se pozůstatek placenty v těle řeší několika způsoby, přičemž se vždy přihlíží k současnému zdravotnímu stavu ženy. Může jít o podávání injekcí, které podpoří vyloučení placenty, ale také o kyretáž, 2 tedy mechanické operační vyčištění dělohy.
  • Hypotonie dělohy – nejčastěji tento problém spadá pod primární poporodní krvácení, tedy se objevuje už v době porodu nebo krátce po něm. Děloha se nezavinuje správně, případně se nezavinuje vůbec, důsledkem čehož nastává výrazné krvácení. Rizikovým faktorem je dlouhý a náročný porod, případně víceplodové těhotenství, které děložní stěny mnohem více oslabí. Lékaři zpočátku přistupují k léčbě léky na podporu stahování dělohy, která pokud nezabírá, volí se operační zásah. V případě vážnějších komplikací je někdy nutné provést i hysterektomii – odstranění dělohy.
  • Zadržování očistek v děloze – tento jev se nazývá také lochiometrie a nastává tehdy, pokud vznikla infekce děložního čípku, případně je tato oblast nadměrně zúžená. Důsledkem toho je částečně nebo zcela znemožněno vylučování očistků. To samo o sobě vede ke vzniku nebo šíření zánětu, ale i k pozdějšímu masivnímu krvácení.

Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:



Mohlo by tě také zajímat

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Poporodní deprese

Poporodní deprese nebo také poporodní blues, či laktační psychóza je závažný psychický stav, který se projevuje po porodu a to extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředěnosti, výpadky paměti a ztrácení pojmu o čase a prostoru. Často se spojuje i s nezájmem o dítě. Také se u novopečených maminek projevují halucinace a bludy, kterých si žena ani nemusí být vědoma.

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s poporodním krvácením

Máš zkušenost s poporodním krvácením?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce