Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Abrupce placenty

1 zkušenost

PlacentaAbrupce placenty (také předčasné odloučení placenty) je neobvyklá, ale závažná komplikace během těhotenství12. Placenta9 je struktura, která se vyvíjí v děloze3 během těhotenství24 a vyživuje rostoucí plod, upíná se na vnitřní stěnu dělohy. Pokud se placenta odlupuje od vnitřní stěny dělohy - částečně nebo úplně, jedná se o její odloučení. Cévy mezi placentou a děložní stěnou jsou narušené a vzniká výron, krvácení.

Abrupcí placenty se zastaví přívod kyslíku a živin dítěti a u matky může nastat těžké krvácení3. Abrupce nastává v posledních třech měsících těhotenství13 nebo v první a druhé době porodní.

Příčiny

Rizikové faktory

Příznaky

Bolest břicha a zad obvykle začne najednou. Množství vaginálního krvácení se může lišit a nemusí odpovídat stupni odtržení placenty. Je možné, že při vážném odtržení placenty není viditelné žádné krvácení.

Neléčená abrupce placenty představuje vždy život ohrožující stav pro matku i pro dítě7.

Komplikace

Pro matku

Pro dítě

Diagnostika

K diagnostice se využívají krevní testy a ultrazvuk2.

Léčba

Léčba závisí na gestačním věku plodu:

Dítě před koncem 34. týdne: Pokud je krvácení mírné a srdeční frekvence plodu je v pořádku, žena je hospitalizována a sleduje se její stav. Při silném krvácení se podají kortikosteroidy na dozrání plic dítěte a je indikován porod85.
Dítě po 34. týdnu: Při silném krvácení je nutné těhotenství ukončit císařským řezem81. Pokud je krvácení slabé, postačí sledování těhotné ženy v nemocnici.

Při velké ztrátě krve se podává krevní transfuze. Pokud je krvácení nezastavitelné, indikuje se hysterektomie2 (odstranění dělohy).

Více o abrupci placenty na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mayoclinic.com/health/placental-abruption/DS00623
  2. https://web.archive.org/web/20150403072957/http://co-to-je.sk/spresne.php?dotaz=abrupcia placenty
  3. https://web.archive.org/web/20130106075217/http://www.pluska.sk/zena/zdravie/zenske-zdravie/cerve...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s abrupcí placenty

Máš zkušenost s abrupcí placenty?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
orchideas1
17. dub 2018

Císařský řez za 5 minut 12

Měla jsem plánovaný císařský řez z důvodu vyššího odhadu váhy dcery (nakonec měla 4050g), kvůli předchozí sekci u syna (3800g) a navíc jsem byla uzamčená na 1000 západů - (1. porod zakončený akutní sekcí mě vyvolávali 4 dny). Den sekce měla být středa s tím, že dojdu do porodnice až v ten den ráno. V pondělí večer jsem měla kontrakce, ale pokládala jsem je za poslíčky (po vyvolávaném 1. porodu mě přišly slabé), sprcha nezabrala, ale nakonec jsem nějak usnula.

Vzbudila jsem se v úterý ráno přesně v 6:50 s pocitem, že ze mě něco teče, nevěděla jsem, jestli mě praskla plodovka, tak jsem utíkala na záchod. Tam jsem zjistila, že se nejedná o vodu, ale že ze mě teče krev a to hodně. Volala jsem manželovi, který akorát dojel do práce ( měl to cca 40 minut autem). Věděla jsem, že je zle, tak jsem volala záchranku. Starší syn ještě spal. Na 155 mi řekli, ať si okamžitě lehnu a dám nohy nahoru a čekám na záchranku. Přijela asi do 10-15 minut, nevím přesně. Mezitím přišla sousedka pohlídat syna, než přijede manžel.

Záchranáři mě vyšetřili s tím, že té krve moc na první pohled není, a že mám dojít po svých do sanitky. Tak jsem šla, krev mi začala téct proudem po nohách, ale nějak jsem to zvládla až do sanitky. Za celou dobu jsem necítila pohyby malé a myslela na nejhorší. Nějak jsme se dokodrcali do porodnice v Bohunicích v Brně. Měla jsem s sebou jen vyplněné papíry k zítřejší plánované sekci, telefon, na sobě noční košili a pantofle, peněženku s doklady jsem nechala doma, ale to nebyl problém, manžel později všechno dovezl. Až v porodnici ve výtahu jsem malou konečně zase ucítila.

Po ultrazvuku se přešlo k okamžitému císařskému řezu při plné narkóze. Dcera se narodila 8.8. v 8:00 hod. přesně. Podle zprávy byla lehce promodralá a nehybná, ale po chvíli se naštěstí chytla sama. Měla jsem velké štěstí a dcera ještě větší. Příčina abrupce placenty nezjištěna, ale měla jsem placentu na přední straně dělohy a opravdu, a to ani ke konci, jsem se nešetřila a fyzickou aktivitu dost přeháněla, tak to možná bylo tím.
1 poděkování