Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Polyhydramnion

Polyhydramnion
Polyhydramnion je nadbytek plodové vody2. Objevuje se v 1 až 1,5% těhotenství24. V případě zmnožení plodové vody může těhotná žena pociťovat pohybové, tlakové, trávicí a dýchací potíže, únavu, otoky dolních končetin9. Těhotenské břicho je kulovité a zvětšené, stejně tak děloha3 a kůže na břiše je napnutá a lesklá. Plod vykazuje vysokou míru pohyblivosti14, často zaujímá polohu36 plavající žáby, těhotná žena pohyby plodu pociťuje slabě nebo vůbec. Kardiotokografické vyšetření6 ozev plodu bývá obtížně proveditelné, tep srdce je přes velké množství plodové vody špatně slyšet. Mezi rizika zvýšeného množství plodové vody patří vyhřeznutí pupečníku1, odloučení placenty1, předčasný porod20 nebo i nitroděložní úmrtí plodu.

Obvykle se množství plodové vody navyšuje postupně (chronický polyhydramnion), během posledních týdnů těhotenství, často ale dochází k předčasnému odtoku plodové vody a následně k porodu29. V některých případech ke vzniku nadbytku plodové vody dojde již ve druhém trimestru17 těhotenství (např. při vážných vývojových vadách plodu, při překážce v placentárním krevním oběhu, u jednovaječných dvojčat a to během několika málo dnů (akutní polyhydramnion), tehdy bývá nezbytné vyvolání porodu85.

Příčiny zvýšeného množství plodové vody

Může jimi být zvýšená tvorba plodové vody nebo se jedná o poruchy vstřebávání plodové vody: např. vývojové vady plodu, překážky v placentárním krevním oběhu.

Fetální příčiny - na straně plodu

  • vývojové vady plodu: např. defekty nervové trubice, neurologické poruchy (snížené polykání plodové vody), vývojové vady, překážky či zúžení v trávicí, vylučovací nebo dýchací soustavě, špatná funkce štítné žlázy, kardiovaskulární problémy, kosterní abnormality, Downův syndrom (trizomie 21), Edwardsův syndrom (trizomie 18),
  • transfúzní syndrom mezi monochoriálními dvojčaty,
  • hydrops plodu (hromadění tekutiny v částech plodu),
  • omezená hybnost plodu,
  • poruchy funkčnosti placenty9,
  • nitroděložní infekce.

Mateřské příčiny - na straně matky

Diagnostika

V diagnostice se využívá ultrazvuk2, kdy se přesně určí množství plodové vody, dále se vyšetřuje karyotyp na přítomnost možných vrozených vad a vyšetření hladiny glukózy.

Léčba

Jednoduché případy polyhydramnionu obvykle nevyžadují léčbu. V jiných případech se řeší základní příčina vzniku, jako např. léčba diabetu.

Lékařský zákrok, jehož cílem je zredukovat abnormální množství plodové vody se nazývá amniodrenáž.

Více o polyhydramnionu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Halouzková, Kateřina: invazivních výkony v těhotenství [online]. 2013 [cit. 2013-07-30]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Romana Gerychová. Dostupné z: http://theses.cz/id/er3nj3/
  2. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/nepravidelnosti/nepravidelnosti-plodove-...
  3. http://radiopaedia.org/articles/polyhydramnios
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Polyhydramnios
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s polyhydramniomem

Máš zkušenost s polyhydramniomem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost