Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Anhydramnion

Anhydramnion je naprosté chybění plodové vody. Výkon, jehož cílem je zvětšení objemu plodové vody2 se nazývá Amnioinfuze. Tento stav může způsobit celou řadu problémů12.

Plodová voda je důležitá pro správný vývoj plodu, je tvořena buňkami amnia, močovinou, bílkovinou a glukózou. Na její složení má vliv i činnost močového a trávícího traktu plodu.

Jednou z nejvážnějších komplikací anhydramnionu je, že plíce se nevyvinou správně. V plodové vodě se nachází enzym prolin, který je potřebný pro zrání plicních alveolů. Nedostatek plodové vody může způsobit malformace plodu, např. Potterů syndrom.

Anhydramnion je nejčastěji výsledkem špatného vývoje ledvin plodu nebo močových cest. Plod, který se vyvíjí zcela bez ledvin, močovodů nebo močového měchýře pravděpodobně zemře hned po narození28. Pokud jsou tyto orgány přítomny, ale málo vyvinuté, dítě lze udržet při životě, dokud není připraveno podstoupit reparační operace, případně transplantaci ledvin.

Více o Anhydramnionu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Halouzková, Kateřina: invazivních výkony v těhotenství [online]. 2013 [cit. 2013-07-30]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Romana Gerychová. Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/388252/lf_b/>.
  2. http://www.wisegeek.com/what-is-anhydramnios.htm
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s anhydramnionem

Máš zkušenost s anhydramnionem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost